Slovenské „pilotky“ Biatec Corsair CS 01 F – krásný a nadčasový dárek pro každého muže

Po velmi podařeném potápěčském modelu Leviathan 03 se dnes přesvědčíme o tom, že mladá slovenská firma BIATEC se nebojí ani nebeských výšin a velmi populárního segmentu „pilotek“. To že BIATEC není jen jednou z mnoha módních značek, která je k vidění pouze jako reklama na stánkách trendy časopisů, dokládá pravidelná účast na odborných hodinářských výstavách, např. SEW (Salon Exceptional Watches). Další zajímavé detaily o značce BIATECu naleznete ZDE. Recenzi hodinek Biatec Corsair CS 01 F, detailní fotky a vysvětlení toho, proč vkládám označení pilotky do uvozovek, najdete v dnešním článku.

Navigátorky, pozorovatelky… zkrátka pilotky

Dovolte mi upozornit na jeden, i mezi odborníky zakořeněný omyl. Design tzv. pilotek není odvozen od hodinek, které používali piloti, ale od hodinek, které používali navigátoři. Jde o B-Uhren (Beobachtungs Uhren). Jak napovídá název, jedná se pozorovatelské (přesněji navigátorské) hodinky. Z názvu můžeme také usoudit, že tyto hodinky měli na rukou upevněny příslušníci německých leteckých jednotek, konkrétně Luftwaffe (více o vojenských hodinkách ZDE). Design ciferníku B-Uhren je v současné době často využíván v konceptu leteckých hodinek právě pro svou přehlednost.

Corsairy brázdily nebe víc než 20 let

BIATEC u svých pilotek nešel jednoduchou cestou pouhého zkopírování designu výše popsaných B-Uhren, ale osvěžil tento design několika prvky, které z těchto hrubých leteckých instrumentů dělají krásné elegantní hodinky.

Aby to nebyly pouze jedny z mnoha anonymních „pilotek“ dedikovali je výrobci proslulému válečnému letounu Vought F4U Corsair. Tento letoun se vyráběl mezi lety 1940 až 1952 a celkem se jej vyrobilo úctyhodných  12 571 kusů. Corsair se stal pro spojence velmi důležitým při bojích s japonským námořnictvem. Někteří historikové dokonce uvádějí, že boje amerických a japonských pilotů končily průměrně 11:1 ve prospěch pilotů letounů Corsair. Kromě druhé světové války zasáhly letouny Corsair také do Korejské a Alžírské války.

Corsair na lodi HMS Glory v Rabaulu, 1945 – zdroj Wikipedie

Stíhačka byla charakteristická svým čelním profilem ve tvaru W a tím, že pro lepší skladnost na letadlových lodích byla jeho křídla skládací. Vícee o letounu Corsair najdete ZDE a ZDE.

A teď už k těm hodinkovým Corsairům

Hodinky Biatec Corsair CS 01 F z recenze máme na Helveti.cz. Naživo prohlédnout a vyzkoušet si je můžete v holešovické prodejně.

Pouzdro

Zpět k hodinkám, které mají decentní průměr 40mm bez korunky, což z nich dělá velmi pohodlné hodinky. Pouzdro je z nerezové oceli 316L, která střídá leštěné a matné, broušené plochy.

Číselník

Číselník hodinek má matný černý povrch, který krásně kontrastuje s leštěným okrajem hodinových indexů a ruček. Na dvanácté hodině je trojúhelníkový symbol, jenž je typický pro letecké časoměřiče. Všechny hodinové indexy jsou aplikované a tedy výrazné a plastické.

Nad indexem šesté hodiny je krásný, kurzívou provedený nápis Corsair.

 • Hodinová a minutová ručka mají mečový (sword) tvar.
 • Ručky jsou ve směru podélné osy ohnuté, což krásně láme světlo.
 • Minutová stupnice ve tvaru železniční trati (railroad track) na vnějším okraji číselníku opět odkazuje na oblíbený styl vintage hodinek.

Výhled na číselník za všech okolností zajištuje antireflexní povrch na safírovém skle. Pro dosažení co nejlepší čitelnosti je antireflexní vrstva aplikována na obou stranách skla, což má občas za následek dojem, že hodinky vlastně žádné sklo nemají.

Korunka a dýnko

Výrazným prvkem hodinek je natahovací korunka, jejíž tvar a velikost odkazuje na B-Uhren, které muselo být možné obsluhovat i v rukavicích. Korunka má výrazný design ve tvaru diamantu. Čelní strana korunky je ozdobena plastickým logem firmy BIATEC. Díky své velikosti a tvaru perfektně padne do ruky a dobře se ovládá.

Dýnko (zadní víčko) hodinek je uchyceno pomocí šesti šroubů a je ozdobeno barevnou plastikou letounu Corsair. 

Pohon

Srdcem hodinek je švýcarský kalibr Sellita SW200-1 Special (Elaboré) s automatickým nátahem. Tento strojek s 26 kameny pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu (4Hz) a disponuje rezervou nátahu klasických 38 hodin.

Řemen

Uchycení hodinek na zápěstí je zajištěno prostřednictvím koženého, částečně prošitého řemenu. Okraje řemenu přechází z klasické hnědé do tmavé barvy, což společně s tvarem prošití skvěle doplňuje vintage vzhled hodinek (je možno zvolit i jiná barevná provedení a tvarování řemenu, variant je celkem 6). Poctivá masivní trnová spona opět nese logo výrobce.

Luminiscence

Luminiscence má krásný bledě modrý nádech. Jde o prověřený nátěr Super-LumiNova, konkrétně typ: BGW9 (je to jiná varianta známějšího zeleného odstínu C3). Barva luminiscence je dalším prvkem, kterým tyto hodinky vystupují ze zástupu mnoha jiných „pilotek“.

Balení

Je třeba také zmínit balení, které je u těchto BIATECů opravdu exkluzivní. Pod šedou kartonovou krabicí je pečlivě v sametu zabalená dřevěná krabice opatřená lesklým povrchem v barvě klavírového laku, ve středu krabice svítí zlatě provedené logo firmy.

Po otevření krabice se rozzáří její útroby, které mají barvu slunce. Člověk ani neví, co má obdivovat, krásné kování, hodinky zapuštěné v přesně tvarované, vyjímatelné etui, pečeť s logem výrobce nebo zlatě vyvedené motto společnosti „Inspired by the past, Driven to the future“ (inspirováno minulostí, mířící do budoucnosti).

Závěrem

Pokud existuje představa o pánském šperku, tak ji tyto hodinky jistě splňují. Krásné hodinky s mnoha vazbami na minulost, ale přitom díky mnoha drobným detailům velmi elegantní a přiměřeně zdobné. Rozumná velikost hodinek je staví i do možné funkce tzv. oblekovek, které zároveň nejsou nudné. Přes veškerou jejich vyladěnost je ale určitě můžete vzít i k tričku a kraťasům – designéři z Biatecu chápou, že si oblíbené hodinky chcete vzít i jen tak, bez zvláštní příležitosti. 

Díky nadčasovému designu a velmi exkluzivnímu balení mohou být BIATEC Corsair krásným dárkem pro každého muže k významnému životnímu milníku. Je jedno, zda půjde o plnoletost, maturitu, promoce, svatbu nebo jakékoliv kulaté jubileum. BIATEC Corsair budou stejně dobře vypadat na mladíkovi nebo zralém muži (ten jistě ocení jejich výbornou čitelnost😉).

Hodinky Biatec Corsair CS 01 F z recenze máme na Helveti.cz. Naživo prohlédnout a vyzkoušet si je můžete v holešovické prodejně.

Základní technické parametry:

 • Rozměr pouzdra: 40 mm
 • Výška pouzdra: 11,6 mm
 • Vodotěsnost: 100 m
 • Strojek: Sellita SW200-1 Special (Elaboré)
 • Materiál pouzdra: nerezová ocel 316L
 • Materiál náramku: kůže (šířka u pouzdra 20 mm)
 • Materiál sklíčka: safír (oboustranná antireflexní vrstva)
 • Podrobné technické informace naleznete ZDE.

Pokud vám černá barva číselníku připadá příliš konzervativní, můžete zvolit MODROU nebo ŠEDOU variantu, taktéž s několika variantami řemínků.

Text: Vít Černý 

Fotografie: Vít Černý a Wikipedie (pouze fotografie označená Corsair na lodi HMS Glory v Rabaulu, 1945)

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Slovenské „pilotky“ Biatec Corsair CS 01 F – krásný a nadčasový dárek pro každého muže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *