Limitované pilotky: Alpina Startimer Pilot Heritage

Alpina je švýcarskou hodinářskou manufakturou, jejíž kořeny sahají až do roku 1883, kdy byla založena Gottliebem Hauserem. Dnes vám představím jejich limitku, která svým počtem na tento rok odkazuje. Hodinky Alpina Startimer Pilot Heritage Limited Edition si ale zaslouží pozornost i kvůli dalším – a pro hodinkové nadšence mnohem zajímavějším, detailům. Posuďte sami.

Autor článku a fotografií: Vít Černý

Z čeho Alpina při tvorbě této limitky vycházela?

Již od počátku své existence si značka Alpina kladla za cíl vyrábět špičkové hodinky, které budou vynikat svou odolností a přesností. Již mezi válkami se stala renomovaným výrobcem vojenských leteckých hodinek. Další zajímavé informace v tomto duchu naleznete v jiném článku.

Vyčerpávající název Alpina Startimer Pilot Heritage Limited Edition podává všechny informace o těchto zajímavých hodinkách. Jde o letecké hodinky inspirované tradiční grafikou číselníku, která byla typická pro tzv. Beobachtungsuhren (zmínka o B-Uhren na blogu i jinde, podrobné informace v němčině zde).

Vzhled číselníku Alpina oproti historické předloze vylepšila

Sympatické je, že si Alpina zvolila svou verzi grafiky číselníku a nejde o pouhé kopírování historické předlohy. Hodinky mají decentní nenápadnou datumovku, která na první pohled neruší vzhled, ale pokud je to třeba, tak si informaci o kalendářním dnu majitel najde snadno.

Na první pohled je rozvržení číselníku a tvar ruček podle Beobachtungsuhren, ale při podrobnějším zkoumání je patné jiné cejchování obou stupnic. Aplikované (plastické) indexy dávají číselníku luxusní, propracovaný vzhled, navíc jsou okraje aplikovaných indexů leštěné stejně jako ručky.

Luminiscenční barva v odstínu old radium jen dokresluje vintage vzhled číselníku. Všechny tři ručky jsou správně dlouhé, což je detail, který spousta výrobců hodinek podceňuje. Díky správné délce ruček je odečítání času rychlé a jisté, jak se na letecké hodinky patří. Hezkým oživením je červený převis sekundové ručky, jehož trojúhelníkový tvar opět odkazuje na logo firmy.

Pouzdro

Pouzdro hodinek je promyšlenou kombinací leštěných a broušených ploch, což vypadá velmi efektně, zejména při dobrém světle. Zaoblený tvar pouzdra činí hodinky velmi pohodlnými (zejména muži ocení hladké klouzání hodinek pod manžetu košile) a navíc tyto zaoblené tvary opticky zmenšují celkový vzhled hodinek. Díky tomu a také díky krátkým nožkám pro uchycení řemínku jsou i při větším průměru pouzdra (44 mm) nositelné i na ruce s menším obvodem zápěstí.

Natahovací korunka má klasický diamantový tvar a díky hrubému drážkování se s ní velmi dobře manipuluje. 

Hunter case, neboli vzpomínka na staré časy

Hezkým detailem je tlačítko na pozici 4. hodiny, které slouží k odjišťování krytu dýnka. Je to taková sympatická kulička, po jejímž zmáčknutí odskočí zadní kryt a umožní skrze prosklené dýnko pohled na automatický strojek.

Hunter case, jak se odklápěcímu zadnímu krytu odborně říká, je krásná technická připomínka dávných časů. Co na tom, že v dnešní době není díky dokonale přesné výrobě a pokrokovým materiálům potřeba vyrábět dvouplášťová či dokonce tříplášťová pouzdra. V každém muži dříme kluk, který rád obdivuje tuto v dnešní době málo viditelnou komplikaci. Dříve narození si možná i vzpomenou na dědečka, který jim pod stejným krytem odhaloval strojek svých kapesních hodinek.

Pant zadního víčka je velmi šikovně navržen, takže nenarušuje ani vzhled ani ergonomii hodinek. 

Střední část zadního krytu si vysloveně říká o gravírování monogramu nebo nějakého hezkého věnování – právě jako v časech kapesních hodinek.

Strojek

Pod zadním víčkem je prosklené dýnko, které umožňuje majiteli, aby se pokochal pohledem na hezky zdobený strojek. Alpina používá netradičně tvarovaný nesymetrický rotor, jehož atypický tvar a černá povrchová úprava dává strojku netradiční vzhled. Srdcem hodinek je spolehlivý automatický strojek AL-525 (upravená je Sellita SW200) s 26 kameny, který pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu. 

Luminiscence

Správné letecké hodinky musí být dobře čitelné i v noci. Ani tento fakt Alpina nepodcenila a hodinky vynikají skvělou čitelností i ve tmě. Hezkým detailem je luminiscenční logo firmy. Barva luminiscence je zelená, jak se na správné letecké hodinky sluší.

Řemínek a spona

Precizně a nápaditě je zpracován i kožený řemen s trnovou sponou signovanou logem výrobce. Kvalitní telecí useň s decentním prošitím u spony a pouzdra hodinky skvěle doplňuje.

Spona má navíc U profil, takže řemen hezky obepíná i z boku. 

Propracované detaily najdete všude

Hodinky Alpina Startimer Pilot Heritage Limited Edition jsou propracované v každém detailu, je jedno, jestli se člověk zaměří na pouzdro, číselník, korunku, dýnko, sponu řemenu… Všude jsou použita zajímavá řešení a hezké detaily. Rozhodně to nejsou tuctové hodinky, které by se vezly na módní vlně pilotek, které jsou nyní velmi populární.

Co bych ale na hodinkách vypíchnul:

  • perfektní čitelnost,
  • odkaz na historické letecké časomíry
  • a špičkové švýcarské zpracování.

Je třeba zmínit i exkluzivitu tohoto modelu, který je vyroben v limitované edici 1883 kusů pro celý svět. Šance, že narazíte na člověka se stejnými hodinkami je tedy velmi malá.  

Technické parametry:

  • Rozměr pouzdra: 44 mm
  • Výška pouzdra: 11,5 mm
  • Materiál pouzdra: Nerezová ocel
  • Materiál sklíčka: Safír
  • Šířka pásku: 22 mm
  • Vodotěsnost: 30 metrů
  • Podrobné technické informace naleznete zde.

Text a fotografie: Vít Černý

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *