Hodinkové kalendáře – 1. Vše mezi datumovkou a věčným kalendářem

Příklady hodinářských komplikací Day – Date – Complete / Annual / Perpetual Calendar

Kalendář je jedna z nejužitečnějších komplikací, která se u hodinek vyskytuje. Slova komplikace se nelekejte, v hodinářské branži platí, že komplikace = funkce. Toto možná trochu nešťastné označení vymysleli asi sami hodináři, protože každá funkce navíc jim komplikuje výrobu hodinek.

Majitel hodinek to ale vidí úplně naopak – zvlášť v tomto konkrétním případě mu totiž kalendářní komplikace pomáhá při orientaci v delších časových úsecích. Zatímco hodinu jsou ti šikovnější schopni odhadnout i podle postavení slunce, tak třeba to, že je úterý 15. března, už vyžaduje sofistikované zařízení – hodinkový kalendář. A právě ty si v novém seriálu postupně představíme. Dnes se dozvíte, co všechno na ciferník z kalendáře hodináři dokáží s pomocí jemné mechaniky strojků dostat.

Celý příspěvek

Jak vybrat sklíčko hodinek?

Je spousta důležitých parametrů, které bychom měli brát v potaz ve chvíli, kdy se chystáme pořídit si nové hodinky (a jak vybrat ty po všech stránkách dokonalé, vám poradí jeden z našich článků). Jedním z nich je i sklíčko hodinek, které (byť je to poměrně křehká část celého celku) váš časostroj ochraňuje proti poničení ciferníku či displeje a když to vezmeme i z jiného hlediska, zpravidla dobře dokresluje celý dojem z hodinek. Nemalý vliv má i na odečítání údajů. Vybrat správné sklíčko v podstatě není žádná věda a asi nejpodstatnější je vědět, pro jaké podmínky ho vybíráme. Je totiž rozdíl, jestli chceme hodinky spíš pro elegantní image nebo držáky, které odolají každé výzvě. Jaký je mezi jednotlivými sklíčky rozdíl, na co si dát pozor a které bude pro vás tou správnou volbou? Právě to vám napoví tento článek.

Celý příspěvek

Mikroregulace jako esence pohodlnosti hodinek s kovovým náramkem

Máte úplně nové, skvělé hodinky na kovovém náramku a zbývá „jen“ nastavit správnou délku náramku (jak na to v domácích podmínkách radíme v článku Hodinářská akademie: Jak zkrátit kovový náramek u hodinek). Uberete tři články – moc těsné. Vrátíte jeden – moc volné. Co teď? V této těžké životní chvíli vše vyřeší mikroregulace! Mikroregulace slouží k finálnímu nastavení délky kovového tahu a zde si ukážeme její základní druhy a jejich přednosti, či nevýhody.

Celý příspěvek

GMT hodinky přehledně, díl 5 – zajímavosti, shrnutí a které si vybrat

V předchozích čtyřech dílech byla popsána jednotlivá řešení zobrazení GMT funkce a systémů umožňující přechody mezi jednotlivými časovými pásmy. V tomto díle najdete na začátku zajímavosti o GMT komplikaci a něco málo z její historie. V druhé části tohoto článku bude provedeno shrnutí předchozích čtyř dílů a pokus o výběr vhodných kandidátů podle toho, jak majitel GMT funkci používá.

Celý příspěvek

GMT hodinky přehledně, díl 4 – Digi, Arnie, Timezoner a GPS

Tento v pořadí již čtvrtý článek představí poslední, dosud nezmíněná řešení, zobrazení GMT funkce a systémů umožňující přechody mezi jednotlivými časovými pásmy. Tentokrát vstoupíme na území digitálních řešení (digi a Arnie) a budeme se věnovat i 2 dalším typům řešení GMT – Timezoneru od IWC a velmi přesnému a v podstatě bezúdržbovému řešení od SEIKO Astron a CITIZEN Satellite Wave. V závěru článku najdete opět hodnocení všech uvedených typů.

Celý příspěvek

GMT hodinky přehledně, díl 3 – Subciferník, luneta a číselný ukazatel

Po dvou dílech, ve kterých jsme prošli čtyři typy zobrazení GMT, se dnes podíváme na další tři. Jde o méně známá řešení toho, jak zjistit čas v jiném časovém pásmu. Tyto zcela odlišné přístupy, z nichž jeden používá subciferník, druhý manuálně otočnou lunetu a třetí obdobu datumového okénka, mají své klady a zápory, které si rozebereme v dnešním článku. Chcete-li se o tématu dozvědět více, přečtěte si první a druhý díl tohoto seriálu.

Celý příspěvek

GMT hodinky přehledně, díl 2 – Worldtimer a 24hodinovky

Po předchozím díle, ve kterém jsme se zaměřili na GMT komplikaci v podobě True (cestovatelské) a False (kancelářské), se dnes podíváme na tzv. Worldtimer a 24hodinovky. Zatímco minule se srovnávaly dva typy hodinek, které plnily stejnou funkci a na GMT se dívaly stejným způsobem – buď z pozice cestovatele, nebo pozorovatele, tak nyní půjde o dva naprosto odlišné a i z hlediska funkčnosti rozdílné přístupy ke sledování více časových pásem.

Celý příspěvek

GMT hodinky přehledně, díl 1 – True and False GMT

V dnešním článku se zaměříme na dva nejpoužívanější typy GMT hodinek (hodinek s komplikací GMT) neboli hodinek znázorňující čas v dalším časovém pásmu. Bývají označovány jako Cestovatelské GMT (True GMT) a Kancelářské GMT (False GMT). Jak bude patrné dále, nejsou False GMT nijak falešné ani méněcenné, proto bude dále primárně používáno druhé označení – Kancelářské GMT. Jaký je mezi oběma typy rozdíl a jaké jsou jejich pozitiva a negativa?

Celý příspěvek

Hodinářská akademie: Voděodolnost hodinek přehledně

Jak název 3. dílu Hodinářské akademie napovídá, jde o velmi choulostivé téma. Každý od hodinek totiž očekává něco jiného a mnohdy ani netuší, jak se ve změti barů a atmosfér zorientovat. Na druhou stranu se těm zkušenějším může zdát úsměvné třeba kancelářské potápění, které si užívají suchozemští majitelé potápěčských hodinek. Proč? To zjistíte v článku, kde probereme voděodolnost hodinek ze všech možných pohledů. Text vám délkou vystačí možná až do prázdnin, kdy díky němu hodinky rovnou vezmete úplně bez obav k vodě.

Zastavíme se u 2 norem vodotěsnosti, povíme si, kde je využijete a také u toho, že to bohužel nejde způsobem, který by vás možná hned napadl. Řekneme si jakým testováním hodinky procházejí, jak jsou proti vodě chráněné a co byste rozhodně s voděodolnými hodinkami neměli dělat. A na závěr vyvrátíme mýtus o dynamickém tlaku, který údajně může prolomit voděodolnost hodinek při plavání a doporučíme vám, které hodinky budou jako rybky ve vodě.    

Celý příspěvek

Hodinářská akademie: Jak zkrátit kovový náramek (tah) u hodinek

Zkrácení tahu v domácích podmínkách lze zvládnout s dostupnými nástroji.

Kovový náramek, označovaný v hodinářských kruzích též jako tah, je velice populární způsob, jak udržet hodinky na ruce. Já sám tento způsob jednoznačně preferuji, i když v žádném případě nezavrhuji další možnosti. Tahy ale vyžadují prvotní nastavení délky, aby správně seděly. Často se pak stává, že délku náramku přeci jen potřebujete změnit. Zbytek tahu máte doma a uvidíte, že ani vhodné nástroje není těžké pořídit. Takže zkrácení, nebo prodloužení tahu svépomocí můžete klidně zkusit sami. Teď už se vám bude hodit jen pár rad, jak na to.

Celý příspěvek