Recenze hodinek Biatec Leviathan: slovenské vodní monstrum k vašim službám

Recenze hodinek Biatec Leviathan 03

Přestože je slovenská značka Biatec relativně mladá, získala si na hodinářském trhu své místo a jejím modelům se nedá upřít originalita. Biatec se také na rozdíl od jiných značek od samotného počátku profiluje jako slovenská národní značka. Na rozdíl od českého PRIMu (myšlen ten skutečně český z Nového Města nad Metují) nemůže těžit z historie, avšak na druhou stranu není design hodinek Biatec tolik sešněrován vazbami na historické modely. Dnešní recenze hodinek Biatec Leviathan odhalí mnohem víc zajímavostí modelu 03.

Autor textu a fotografií: Vít Černý

Nová hodinářská značka Biatec ze Slovenska

Galerii všech fotek najdete na konci článku.

Hodináři z Biatecu

To že Biatec není jen další z mnoha módních značek, které jsou k vidění pouze na reklamách v trendy časopisech, dokládá pravidelná účast značky na odborných hodinářských výstavách, např. SEW (Salon Exceptional Watches). Další zajímavé detaily o hodinářské značce Biatec naleznete v tomto článku.

Proč Leviathan?

Plastika Leviathana na dýnku

Leviathan je starozákonní mořská obluda. Byla tak děsivá a mocná, že ji samotný Bůh zabil z obavy, aby nezničila celý svět. Biatec pod tímto respekt vzbuzujícím názvem nabízí osobité hodinky, které jsou pro ovládnutí hlubin jako stvořené.

U robustního pouzdra, velmi kontrastního číselníku a ruček, leštěných ploch, které se střídají s broušenými, výčet zajímavých prvků nekončí. Spolu s nezvyklým tvarem náramku a jeho návazností na pouzdro to činí hodinky designově velmi výraznými, a proto zaujmou na první pohled. Stejné zaujetí by jistě vzbudil i samotný Leviathan😉.

Pouzdro díky dobrému designu působí i přes své malé rozměry robustně

Pouzdro, aneb jak se budou nosit?

Pouzdro hodinek má průměr 40 mm bez korunky, což znamená, že nejde o žádného přerostlého mastodonta, ale příjemně nositelné hodinky. Povrch pouzdra je leštěný, stejně jako natahovací korunka, která je na pozici 4 hodiny. Korunka je signována logem Biatec a díky své robustnosti a drážkování skvěle padne do ruky.

Aby byla zajištěna požadovaná vodotěsnost, je korunka šroubovací. Shora je pouzdro kryto jednosměrně otočnou lunetou s 60minutovou stupnicí. Dobrou čitelnost zajišťuje 2,8 mm tlusté safírové sklo s  oboustrannou antireflexní vrstvou. Vložka lunety je safírová a je opatřena luminiscenčním nátěrem.

Leštěné dýnko se všemi údaji a ozdobnou plastikou.

Zdobené dýnko

Dýnko hodinek zdobí nádherná plastika Leviathana, který je velmi propracovaný a navíc zakomponovaný do loga firmy Biatec. Je tak detailní, že za použití lupy je možné Leviathanovi přepočítat zuby nebo šupiny.

Číselník je kontrastní a velmi dobře čitelný.

Číselník

Datumovka místo indexu 6. pozice

Dalším zajímavým prvkem je číselník, který zaujme kombinací matné černé barvy a zlatými lesklými indexy a ručkami. Matnost číselníku je ještě násobena tím, že má drsný povrch. Tvar indexů nenápadně odkazuje na logo Biatec (popř. slovenský státní znak). Stejně je tvarován i konec ruček.

Okénko datumovky má dvojité plastické rámování a hezky působí i to že pozadí datumovky má stejnou barvu jako číselník. Index na dvanácté hodině má v sobě zakomponováno logo firmy.

Design pouzdra a číselníku dělá s velikostí divy.

Pouzdro vs. dojem z velikosti hodinek

I přes spíše menší průměr hodinky rozhodně nepůsobí malým dojmem. Výrobce totiž vhodně použil rozumně úzkou lunetu. Také popis minutového cejchování umístil rafinovaně na sešikmenou část okolo číselníku, čímž se vyhnul jeho optickému zmenšení. Číselník pěkně oživuje i sekundová ručka, která má na konci tzv. lízátko (řidičům bude připomínat spíš značku pro zákaz vjezdu všech vozidel). 

Náramek je precizní a impozantní

Leštěné a broušené plochy tahu vytvářejí pěkný kontrast.

Významný podíl na vzhledu hodinek Leviathan má i náramek, nebo chcete-li kovový tah. Už samotné nožky pro jeho uchycení tvarově kopírují náramek a návaznost na pouzdro je bez nějakého plynulého přechodu. Tvar náramku je zajímavý a vše navíc ještě podtrhuje precizní povrchová úprava, která střídá vysoce leštěné a matně broušené plochy.

Stěžejka Leviathanů

Uchycení tahu k pouzdru je realizováno pomocí dvou šroubů a osičky, což je na rozdíl od jednoho průchozího šroubu daleko méně citlivé k samovolnému povolení tohoto spoje. Tím, že je celý spoj rozdělen na tři díly také usnadňuje celý proces montáže. Náramek je s pouzdrem precizně slícován, vůle nejsou patrné ani v jednom směru.

Na náramku rozhodně není nic schované.

Hlavy šroubů jsou zároveň relativně masivní a vystupují z obvodu nožek (nejsou zapuštěny), čímž se aktivně podílejí na vzhledu hodinek. Pomocí šroubových spojů je řešeno i spojení jednotlivých dílků náramku. Toto řešení usnadňuje uživateli nejen jednoduchou výměnu náramku za řemen, ale také případné zkrácení nebo prodloužení náramku pomocí odebrání či přidání dílků.

Spona Leviathanů s logem Biatecu.

Spona náramku je opět zdobena logem firmy a proti samovolnému odepnutí je chráněna pojistným tlačítkem ovládaným z boku. Po odjištění tlačítka se rozevře motýlová spona, což poskytne dostatek prostotu pro pohodlné sundání či nasazení hodinek.

Škrábanců se bát nemusíte

Možná vás napadne, že ty leštěné plochy na pouzdře i na náramku asi budou magnetem na škrábance. Ale i na to vývojáři z Biatecu mysleli a povrch hodinek opatřili povrchovou ochranou NanTec, která zajišťuje výrazně zvýšenou odolnost tohoto povrchu. Díky nanovrstvě hodinky i náramek odolávají stupni zatížení až do HV600 (udáváno dle Vickerse, popis zkoušky uveden zde).

Dvoubarevná luminiscence Super-LumiNova® C1.

Luminiscence

Protože je v hloubce šero, či dokonce tma, je vhodné, aby potápěčské hodinky byly vybaveny kvalitní luminiscencí. Leviathan má modrou luminiscenci na lunetě a zelenou na ručkách a číselníku. Toto rozdělení na dvě různé barvy zvyšuje přehlednost. Jako luminiscenční nátěr je použita Super-LumiNova® C1, která funguje na jedničku. Za šera dobré čitelnosti velmi pomáhají i lesklé zlacené ručky, které vůči matně černému číselníku doslova září.

Potápky podle Biatecu

Všechny modely od Biatecu jsou naprosté originály.

Hodinky Biatec Leviathan jsou osobitým kouskem ze slovenské hodinářské dílny. Rozhodně nejde o miliontou napodobeninu Rolex Submariner nebo nějakých jiných legendárních potápek. Hodinky nejsou přehnaně velké, tedy nepřekáží na ruce, ale zároveň působí robustním dojmem. Mají v sobě ducha odolného potápěčského instrumentu, ale zároveň kombinace leštěných a matovaných ploch a preciznost zpracování navozuje dojem velmi hezkého doplňku. Pozorný majitel najde na těchto hodinkách v různých světelných podmínkách spoustu dalších zajímavých detailů.

Základní technické parametry

  • Rozměr pouzdra: 40 mm
  • Výška pouzdra: 13,3 mm
  • Materiál pouzdra: nerezová ocel s NanTec technologií
  • Materiál náramku: nerezová ocel s NanTec technologií
  • Materiál sklíčka: safírové – antireflexní (2,8 mm)
  • Šířka náramku: 20 mm
  • Luneta: jednosměrně otočná – potápěčská
  • Automatický strojek: Sellita SW200-1 Special (Elaboré)
  • Rezerva chodu: 38 hodin
  • Vodotěsnost: 300 m

Další informace o modelu najdete zde. Pokud byste si chtěli hodinky prohlédnout naživo, navštivte novou prodejnu Helveti v pražských Holešovicích, kde jsou vystavené.

Modelová řada Leviathan

Ten, koho nezaujala popisovaná barevná kombinace, nemusí být smutný, k dispozici jsou další dvě barevné varianty.

Text: Vít Černý

Forografie: Vít Černý (mimo detailu stěžejky – ten poskytnul Biatec)

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *