Hodinky pro každého? Citizen.

Výběr hodinek je zpravidla příjemnou záležitostí. Člověk si totiž často nevybírá pouze obyčejnou časomíru, ale i předmět, který mu bude na první pohled dělat radost a mnohdy dokonce tikající šperk. V záplavě stovek značek a desítek tisíc modelů se však nejedná o zrovna snadnou záležitost.

Quartz, mechanika, ocel, titan, safír, minerál, solár, GPS, voděodolnost. To je malinký zlomek pojmů, které zájemce o nové hodinky najednou musí vstřebat. A to může jednoho trochu rozhodit, zvláště když se v hodinkovém světě příliš neorientuje. Jednou z nejjednodušších a zároveň nejsprávnějších odpovědí je Citizen.

Hodinky pro lidi

Již od počátku své existence se japonský výrobce snaží nabídnout svému zákazníkovi hodinky, které mu budou přinášet maximální užitek, pokud možno za co nejnižší cenu. Historie společnosti je doslova prošpikována neustálým výzkumem, vynálezy, patenty a každodenním vývinem nových a zdokonalování stávajících technologií.

V minulosti se jednalo například o dosažení co nejvyššího pohodlí při vývinu co nejtenčích mechanických strojků, v dnešní době se jedná především o zpřístupnění špičkových technologií v oblasti quartzových strojků co největšímu okruhu uživatelů. Citizen neusiluje pouze o to, aby tyto technologie vyvinul, ale především o to, aby je aplikoval do běžně používaných hodinek, přístupných co nejširší skupině zákazníků.

Složitý výzkum přinesl jednodušší život s Eco Drive

Citizen je ve světě časomír synonymem pro bezstarostné a nanejvýš spolehlivé užívání. K tomu dopomáhají stěžejní technologie, vyvinuté japonským hodinářským gigantem. Jednou z nich je systém pohonu Eco-Drive, tedy systém pohonu, který využívá k nabíjení akumulátoru hodinek světlo.

Zatímco u základní kategorie švýcarských hodinek dostanete strojek, poháněný obyčejnou baterií (jejíž životnost je zhruba 2-3 roky), u značky Citizen je v té samé cenové relaci standardem solárně dobíjený článek s životností přibližně 10-15 let. Po tuto dobu Vás nečekají žádné výměny baterie, ani stres z možného nečekaného zastavení hodinek, když už se životnost baterie blíží ke svému konci. Jen pohodlný a bezstarostný chod, plně v souladu s filosofií značky.

Po uplynutí této doby je nutné vyměnit akumulátor za nový. Takový úkon stojí cca 750 Kč. A máte opět na dalších 10 – 15 let vystaráno. Jde tak nejen o velkou úsporu za několik výměn baterií, ale hlavně o absenci nutnosti několika zásahů do hodinek. Za 15 let by šlo o asi 7 otevření hodinek. To je vždy možný zdroj nějakého potenciálního problému, který s tím může vzniknout.

Solární pohon je jedním z prvenství japonského obra. Nápad vytvořit hodinky poháněné světlem se zrodil již krátce po nástupu quartzových strojků a již počátkem 70. let Citizen první takové hodinky představil. Od toho okamžiku firma tuto technologii neustále vylepšuje a můžete se tedy spolehnout, že v této oblasti dodnes patří k absolutní špičce.

Eco-Drive How It Works

Citizeny nebudete cítit – pokud budete chtít

V podstatě totéž, co lze říci o hodinkách napájených světlem, lze říci i o hodinkách, jejichž pouzdra a náramky jsou vyrobeny z titanu. Ve stejné době, kdy Citizen představil hodinky solární, vyrobil také hodinky z materiálu, který se proslavil použitím ve vesmírném programu. Tedy z titanu.

Tento kov přináší množství kladů:

 • Vysoká pevnost
 • Nízká hmotnost – přibližně o 40% lehčí, než ocel
 • 100% antialergičnosti a šetrnosti vůči pokožce
 • Odolnost vůči korozi

To s sebou nese další nárůst komfortu v podobě lehčích hodinek a zpřístupnění širší skupině uživatelů, protože takové hodinky mohou používat i osoby s alergií na nejrůznější kovy.

Bez další speciální úpravy Citizen Super Titanium™ by to nešlo

Výroba titanových hodinek však přináší také řadu problémů ve výrobě a to především díky velmi problematické obrobitelnosti titanu. Desítky let zkušeností a vývoje inženýrů společnosti Citizen vyústily ve vývoj titanu Super Titanium™. Ten, na rozdíl od běžných titanů, prochází speciálním tvrzením a povrchovou úpravou, která má za následek 5x vyšší odolnost vůči poškrábání, než ocel.

Vaše hodinky tedy mohou vypadat i po letech nošení skoro jako nové. Unikátní technologie navíc umožňují vyrábět tento materiál v různých barvách, nebo s úpravou v podobě lesklého povrchu, což otevírá možnost vytvoření různých designů, přičemž všechny důležité vlastnosti titanu zůstávají zcela zachovány. O svých hodinkách byste tedy díky nízké hmotnosti nemuseli vědět, díky skvělému zpracování a designu o nich však budete vědět rádi.

Spodní hranice ceny hodinek z materiálu Super Titanium™ je zhruba 6 500 Kč, takže cena za vesmírný materiál rozhodně nemusí být nijak astronomická.

CITIZEN Super Titanium™

Absolutní přesnost. Tedy skutečně absolutní.

Snaha o dosažení co nejvyšší přesnosti je jedním ze základních cílů hodinářského průmyslu již od počátku jeho vzniku. Maximum v tomto směru poskytují technologie Radio Controlled (hodinky řízené rádiem) a Satellite Wave (hodinky řízené družicemi GPS).

Nezbývá než opět zmínit prvenství značky Citizen v tomto oboru. První GPS řízené a první multifrekvenční rádiem řízené hodinky spatřily světlo světa právě díky inženýrům ve službách této japonské značky. A když už jsme nakousli světlo světa, je vhodné rovnou dodat, že u těchto technologií je naprostou samozřejmostí i solární pohon Eco-Drive.

I díky Eco-Drivu je možné kdekoli na této planetě (vyjma Arktidy a Antarktidy) sledovat na svých hodinkách naprosto přesný čas po spojení hodinek s družicí GPS. Tato operace je totiž energeticky velmi náročná a kvalitní dobíjecí článek tedy přijde vhod. Je možno přijmout jen signál časový, dnešní GPS řízené strojky Citizen umožňují přijmout též údaj o poloze (nutno vyhledat minimálně 4 družice), díky čemuž dojde k automatické korekci časového pásma dle polohy. Jediné, co k příjmu potřebujete, jsou hodinky s technologií Satellite Wave a otevřené nebe.

Druhou cestou k absolutní přesnosti je technologie Radio Controlled, která využívá příjmu rádiového signálu vysílačů, které pracují s časovým údajem s přesností atomových hodin. Drobnou nevýhodou je omezení dosahu vysílačů (Evropa, část Číny, Japonsko a Severní Amerika).

Výhodou je naopak nižší energetická náročnost, která umožňuje automatický příjem signálu během každé noci (kdy jsou hodinky zpravidla v klidu bez pohybu a dochází k nižšímu rušení, než během dne). Většinou stačí hodinky položit poblíž okna a na sekundu přesný čas je zajištěn. Pokud zrovna nejste v dosahu rádiového vysílače, není nutné propadat panice – vaše hodinky dál pracují s přesností quartzového strojku, tedy s odchylkou maximálně několik sekund za měsíc.

CITIZEN Eco-Drive Radio-Controlled Watch 2016

Když pro každého, tak pro každého, aneb mechanické Citizeny

Komu by se zdálo, že Citizen myslí jen na fanoušky hodinek poháněných energií elektrickou, je na omylu. Zajímavé modely nabízí i v oblasti hodinek mechanických, byť zde je nutno přiznat, že nad konkurencí v tomto směru značka nedominuje podobným způsobem, jako je tomu u hodinek solárně napájených, titanových, nebo rádiem či GPS řízených. Stále však platí nezpochybnitelný vynikající poměr cena/kvalita, tolik zdůrazňovaný u většiny japonských výrobců.

Pokud jste ve čtení článku došli až sem, jistě vám musí být jasné, že japonský Citizen nedostižný poměr cena/kvalita nejen dodržuje, ale v mnoha případech doslova přímo vytváří. Ať už za hodinky Citizen utratíte jakoukoli částku, můžete si být naprosto jisti, že bude velmi těžké (většinou spíše nemožné) najít alternativu, která by vám za stejnou cenu zaručila alespoň stejnou kvalitu, stejné množství technologií na dané úrovni, stejně kvalitní zpracování a vzhled či stejně kvalitní materiály. Když k tomu připočteme vlastnosti navíc, jako časté použití safírových sklíček, či voděodolnost minimálně 100 metrů u velké části modelů, pak je jasné, že za své peníze dostáváte ve většině případů to nejlepší v dané cenové relaci. Volbou značky Citizen totiž skutečně nelze udělat chybu.

Autor recenze

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

14 komentářů u “Hodinky pro každého? Citizen.

  • Dobrý den, pane Šimáčku,
   děkuji za upozornění a do článku tuto informaci doplníme.
   Po cca 10-15 letech je nutná výměna akumulátoru a cena tohoto úkonu u hodináře je cca 750 Kč. Hodinky pak dále fungují a jsou dobíjeny solárním panelem. Na dalších 10-15 let máte vystaráno. Nejde jenom o úsporu za několik výměn baterií.
   Hlavní benefit je, že do hodinek není třeba zasahovat, což je vždy zdroj potenciálních problémů.
   S pozdravem, Jiří Štencek

 1. Dobrý den, mám model Citizen Eco-Drive AV0020-55H E210 a potřebuji vyměnit baterii. Děláte i výměnu baterií v Eco-Drive? Děkuji Scheithauer

  • Dobrý den, pane Scheithauere,
   u hodinek Citizen s technologií Eco-Drive se mění speciální akumulátory a s tím bychom vás odkázali na profesionály z autorizovaného servisu hodinek Citizen – firmy Goldtime. Můžete ale hodinky klidně přinést k nám (jestli jste je u nás kupoval) a my to za vás zařídíme.
   S pozdravem Jiří Štencek

 2. Pane Štencku prosím vás jestli by jste mi mohl poslat návod na kalibraci a ostatní nastavení hodinek CitizenCL5000-50L předem děkuji

  • Dobrý den, pane Supo,
   české návody má vždy poskytovat prodejce (dle zákona). Doporučuji tedy kontaktovat jeho.
   My návody všem našim zákazníkům dodáváme. Vás jsem bohužel v naší databázi nenašel. Pokud jste hodinky kupoval u nás, napište nám prosím na info@helveti.cz a vše dořešíme.
   Zdraví, Jiří Štencek

  • Dobrý den, pane Chytile,
   pokud jste koupil hodinky u nás nebo u jiného autorizovaného prodejce, tak máte český návod v krabičce.
   Bývá většinou v černé zavíratelné kapse na boku pouzdra.
   Jestliže jste zakoupil hodinky jinde, musíte kontaktovat svého prodejce, který má ze zákona povinnost vám český návod dodat.
   S pozdravem Jiří Štencek

 3. Dobrý den. Nenašel jsem k hodinkám citizen at8234-85e český návod. Můžete mi na něj, pokud existuje, poslat odkaz?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *