Hodinky měsíce října 2020

Zdravíme všechny hodinkové nadšence a vítáme vás u nového dílu našeho pravidelného seriálu Hodinky měsíce.

Říjnový díl, který pro vás sepsal jeden z našich předních autorů Jiří Bareš, bude o něco zajímavější, a to hned ze dvou důvodu: zaprvé, i dražší hodinky budou protentokrát příjemně dostupné; zadruhé, místo dvou modelů hodinek pro vás tentokrát máme… no, nechte se překvapit 🙂

Citizen Promaster Automatic Diver Super Titanium NY0100-50X

Měsíc říjen už zpravidla nesvádí k vodním radovánkám, ovšem to vůbec neomezuje možnost hodinkových nadšenců nasadit na ruku nějaký zajímavý potápkový model. A právě takový jsem tentokrát vybral jako hodinky měsíce v podobě hodinek Citizen Promaster Automatic Diver Super Titanium NY0100-50X

Když se řekne Citizen, představím si hlavně hodinky solárně napájené, případně ještě k tomu rádiem či GPS řízené. Japonský gigant má však v zásobě i velice povedené modely s mechanickým strojkem, mezi něž se řadí i kousek, na který se nyní blíže podíváme. Ačkoli je Citizen nesporně silnější právě v oblasti soláru, rádia a GPS, tak o strojku Citizen 8203 můžeme v klidu říci, že se jedná o spolehlivý mechanický strojek s automatickým nátahem, který v dané cenové relaci poskytuje takříkajíc hodně muziky. Pro jistotu dodávám že se jedná o tzv. in-house strojek, tedy že si značka tento strojek vyrábí sama, což je mi osobně vždy velmi sympatické. Důležitá je pak pro mě jeho funkce ukazatele data, v tomto případě ještě doplněná o ukazatel dne v týdnu. Oceňuji, že pro věnec ukazatele data a dne v týdnu bylo použito černé pole s bílou číslicí, což nepůsobí na zeleném číselníku nijak rušivě. 

Když jsme u zeleného číselníku, tak říkám na rovinu, že tohle je hlavní důvod, proč jsem tyto hodinky do naší pravidelné rubriky zařadil. Jasně zelený číselník, který nádherně mění odstíny v závislosti na úhlu dopadajícího světla, je totiž to, co vás na první pohled uhodí do očí. Tento model pak také reprezentuje další silné odvětví značky Citizen a to je pouzdro a náramek, vyrobený z titanu Super Titanium™. To znamená nejen nízkou hmotnost, ale v tomto případě také zhruba 5x vyšší odolnost vůči poškrábání. Stejně jako někteří moji kolegové i já vlastním jeden model, vyrobený z tohoto titanu a ani po několika měsících provozu na hodinkách neregistruji žádné vlásečnice. Vyšší odolnost proti poškrábání tedy mohu potvrdit z vlastní zkušenosti a považuji ji za velkou výhodu titanu Super Titanium™ oproti běžným titanům, které se naopak poškrábou velmi snadno.

Pouzdro o průměru 42 mm sedí na mojí ruce o obvodu 18 cm velmi dobře, ostatně tvar tohoto pouzdra je léty prověřen v podobě předchůdce – legendárního modelu Fugu. Ten dostal svoji přezdívku podle lunety, která připomíná rybu Fugu. Hodně pohodlná záležitost je také umístění korunky na pozici osmé hodiny – tedy na druhé straně, než ji má drtivá většina hodinek. Korunka tedy při nošení žádným způsobem nepřekáží. Na druhou stranu to může někomu způsobit obtížnější manipulaci, protože korunka vychází díky svému umístění na levou ruku. Pro mě osobně to není žádný problém, protože levou rukou dělám spoustu činností. Pro leváky to pak je vyloženě výhodou 🙂 

Jako drobnou nevýhodu vidím snad jen použití minerálního sklíčka. Při ceně 11100 Kč v kombinaci s mechanickým strojkem a titanovým pouzdrem a tahem by však safírové sklíčko bylo spíše navíc a minerální sklo tedy lze tomuto modelu odpustit. Praktická je však voděodolnost 200 metrů, podpořená šroubovací korunkou a potápěčskou normou ISO 6425 – s hodinkami se tedy nemusíte bát žádných vodních radovánek, které běžný smrtelník provozuje. Pokud by pro někoho byla zelená barva číselníku těchto hodinek příliš výrazná, může sáhnout po modré verzi Citizen Promaster Automatic Diver Super Titanium NY0100-50ME.

Pokud chcete ponosit povedené zelené “potápky”, rozhodně nemusíte čekat na léto 🙂

Názory kolegů:

“Zajímavý a trochu výstřední model především díky zelené barvě na číselníku. Díky titanu budou hodinky skvěle lehké a díky vodotěsnosti 200m se s nimi můžete již opravdu profesionálně potápět. Jedinou výtku mám k absenci lepšího, safírového skla, ale to je zase vyváženo víc než férovou cenou jedenácti tisíc.“
– Jakub Novák

„Pro mnohé vítané rozšíření léty prověřených modelů nejen o nové barvy, ale v případě modelu NY0100-50XE také o, u Citizenu velmi oblíbený materiál, titan a nabídku kovového náramku v samotném základu. Škoda jen toho minerálu…“
– Darina Vokrojová

„Citizen potápky umí! Tady je určitě hodný zmínky zelený ciferník s nádherným efektem. Co mě osobně baví, je netradiční luneta.“
– Jiří Štencek

Klady:

  • uhrančivý zelený číselník
  • pouzdro a tah z titanu Super Titanium™
  • osvědčený potápkový design
  • voděodolnost 200m
  • velmi pohodlné, i díky korunce na pozici 8. hodiny
  • dobrý poměr cena/kvalita
  • skvělá volba pro leváky, kterým by více vyhovovala korunka na druhé straně při nošení na pravé ruce

Zápory:

  • minerální sklíčko
  • pro někoho může být drobný problém nastavení hodinek korunkou na opačné straně
Citizen Promaster Automatic Diver Super Titanium NY0100-50XE

MeisterSinger hodiny WU18

Při volbě levnější varianty hodinek měsíce jsem se rozhodl tentokrát pojmout výběr zcela netradičně a tak trochu přepsat dějiny této ankety. Poprvé v historii Vám totiž představím nikoli hodinky měsíce, ale hodiny měsíce 🙂

Německá značka MeisterSinger je známá výrobou hodinek s precizním zpracováním, kvalitními, převážně švýcarskými a převážně mechanickými strojky a hlavně s pouhou jednou jedinou ručkou. Odečtení času výhradně pomocí hodinové ručky je pak v dnešní uspěchané době vítaným uklidňujícím rituálem. Hodinky v nižší cenové relaci bychom u této značky však hledali marně, protože cena těchto hodinek začíná přibližně na hranici 15 000 Kč. Jedna možnost, jak nakoupit časomíru MeisterSinger s jednou ručkou a utratit pouze 2270 Kč tady však je – hodiny MeisterSinger WU18!

Hodiny MeisterSinger WU18 mě zaujaly právě svou cenou v kombinaci s typickým designem značky MeisterSinger. To znamená použití pouhé jedné ručky specifického tvaru a typické výrazné minutové stupnice. To umožňuje snadné odečtení času, přičemž po překonání počátečního nezvyku není problém čas odečíst i poměrně přesně. Samozřejmě, že musíme zapomenout na odečtení času s přesností na sekundy, ale zvláště u stolních hodin, které jsou položeny někde na čestném místě v domácnosti, není v drtivé většině případů ani potřeba. Mimochodem tyto hodiny nemusí jenom ležet, ale je možné je využít i jako hodiny nástěnné.

Tyto hodiny pohání quartzový hodinový strojek, který pohání klasická tužková baterie. Už vzhledem k ceně je zřejmé, že tyto hodiny nenesou označení Swiss Made, na rozdíl od drtivé většiny produkce značky MeisterSinger. Pro hodiny mi ovšem nepřijde označení Swiss Made důležité, naopak bych vyzdvihl jejich přednosti. Tu největší vidím v tom, že pokud váháte nad koupí hodinek MeisterSinger a bojíte se, že by Vám nemuselo vyhovovat jednoručkové zobrazení času, máte poměrně levnou možnost toto zobrazení vyzkoušet prostřednictvím těchto hodin. Sám jsem se přesvědčil, že zvyknout si na tento způsob zobrazení času netrvá dlouho, ovšem i kdybyste zjistili, že pro Vás není jedna ručka to pravé, zbydou Vám velmi zajímavé a netradiční hodiny, které můžete umístit kamkoliv do domácnosti a jejichž nákup finančně tolik nebolí

Osobně si dovedu představit jak hodinky MeisterSinger na svém zápěstí, tak i hodiny MeisterSinger doma například na zdi. Vzhledem k lákavé ceně dost možná jako první zvítězí právě tato varianta 🙂

Pozn.: hodiny MeisterSinger WU18 lze koupit samostatně, ale v současné době je dáváme i zdarma jako dárek k nákupu jakýchkoliv hodinek MeisterSinger.

Názory kolegů:

„Zajímavý odkaz na jedno ručkové modely hodinek MeisterSinger. Přeci jen, pokud nemáte minimálně 15 tisíc korun na nejlevnější modely od této značky, a nebo si nejste jistí zdali Vám bude toto zobrazení času vyhovovat tak toto je ideální cesta pro vyzkoušení.“
– Jakub Novák

Na nástěnné hodiny v kanceláři mnozí koukáme možná častěji než na svá zápěstí. A kdo by nechtěl koukat na podobně povedené a zároveň netradiční provedení? Výhoda hodin MeisterSinger krom ne zcela obvyklého pojetí zobrazení času pomocí jedné ručky je také v tom, že je můžete mít umístěné i na svém pracovním stole.
– Darina Vokrojová

„Krásná a funkční dekorace, která v domě zaujme leckterou návštěvu a zároveň neruší neustálým tikáním, při kterém lidi nemohou spát nebo i přemýšlet. Za tuto cenu je to i hezký dárek.“
– Jiří Štencek

Klady:

  • netradiční hodiny za dobrou cenu
  • možnost použití jako nástěnné i stolní
  • dostupná možnost vyzkoušet si v praxi zobrazení času pomocí jedné ručky

Zápory:

  • použití obyčejný quartzový stroj, v dané cenové relaci to však nevidím jako problém

Autor recenzí: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

4 komentáře u “Hodinky měsíce října 2020

    • Dobrý den,
      vždy záleží, jak se k hodinkám chováte. Pokud jste hodinář, asi víte, že i minerální sklíčko má své výhody (například vyšší odolnost při nárazu) a titan ve své lehkosti, stálosti teploty, antialergičnosti, atd.
      Budeme rádi, když své pochybnosti rozvedete. Jsme pouze lidé a stále se učíme.
      Zdraví, Jiří Štencek

  1. Náramkové hodinky podobně jako každý jiný stroj je poplatný způsobu zacházení a užití. Mám hodinky po dědovi které rozhodně nemají safírové sklíčko a materiál není titan. Děda je dostal jako svatební dar při své svatbě v roce 1932. Dnes je to sice už památeční historický kus firmy Dexa ale stále jsou schopné ukazovat čas. U dnešních chytrých hodinek je podobná výdrž asi problémem. Vlastním Citizen eko-drive, a ty patří k modelům jež jsou předělem mezi klasikou a modernou. Záruka výrobce na chod je třicet let, to zkontrolovat nebudu moci ale potomci možná ano.

    • Děkuji za váš komentář.
      Ano, dnešní moderní chytré hodinky mají menší životnost, protože už sama technologie rychle zastarává a lidé mají potřebu mít aktuální modely. U klasických hodinek tato potřeba tak silná není.
      Zároveň vám moc gratuluji k staršímu kousku, který pro vás musí mít obrovskou symbolickou hodnotu, které se nic nevyrovná.
      Zdraví, Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *