Hodinky měsíce června 2020

Léto je tady! Ven už můžeme bez omezení, zahrádky se plní a v parcích už se běhá. My k vám tedy opět přicházíme s klasickou rubrikou Hodinky měsíce. K příležitosti léta jsme se rozhodli vybrat hodinky se zelenými prvky, ale není to jediné co mají společného, je toho víc. Oba modely jsou novinkami. Oba jsou švýcarské. Oba jsou na koženém řemínku. Oba se hodí jak k obleku, tak by se nebály nějakého sportu. A hlavně, oba jsou tentokrát cenově dostupnější. Jste připraveni se seznámit s vyvolenými pro měsíc červen? Tak pojďme do toho!

Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.102

Nabídka švýcarské značky Wenger se už delší dobu orientuje více na městský styl, než na původní více sportovní zaměření a právě v “urban” stylu přichází velice zajímavá novinka Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.102

A čím je tato novinka tak zajímavá? Tento model vhodně doplňuje velice úspěšnou limitovanou edici Wenger Attitude Heritage – Limited Edition 01.1546.101, jejíž zásoby se pomalu ale jistě tenčí a po jejím vyprodání tedy bude k dispozici další mechanický model s velice slušným poměrem cena/kvalita. Hodinky Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.102 jsou Swiss Made hodinky s mechanickým strojkem Sellita SW200 (který je ekvivalentem slavnějšího strojku ETA 2824), voděodolností 100 metrů a safírovým sklíčkem a to za výbornou cenu 11890 Kč

 Osobně mi více padla do oka tato černá verze s černou PVD úpravou pouzdra, existuje však ještě světlá verze Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.101 bez PVD, kde se díky tomu cena zastavila dokonce na 10590 Kč. Na černé verzi oceňuji její nenápadnost a zároveň povedené zpracování. Tento model splňuje vše, co byste čekali od hodinek na běžné denní nošení, přičemž nejvíc praktické je použití safírového sklíčka a k zahození není ani voděodolnost 100 m. Díky koženému řemínku se sice nedá předpokládat cílené použití ve vodě, ale ochrana proti náhodnému kontaktu s vodou může přijít vhod. 

Za sebe hodnotím velmi kladně také inverzní černou datumovku s bílou číslicí, která je díky tomuto řešení velmi citlivě zakomponována do číselníku. Dlužno dodat, že s tímto detailem se mnohdy nezatěžují ani mnohem věhlasnější hodinářské značky u mnohonásobně dražších modelů, takže za mě se jedná o velký plus pro Wenger.

Příjemným bonusem je také průhled na strojek Sellita SW200 s automatickým nátahem a také použití řemínku se stěžejkami s úpravou pro rychlou a snadnou výměnu. Pro mě osobně není velkou výhodou použití překlápěcí spony, protože preferuji klasickou sponu trnovou, ale to je spíše otázka osobního vkusu a preferencí. Faktem je, že překlápěcí spona snižuje zatížení řemínku v oblasti zapínání a pro mnoho uživatelů je také pohodlnější.

Pokud mluvíme o pohodlnosti, tak k té přispívá také výška pouzdra 11 mm a zahnuté nožky pouzdra. Když k tomu všemu připočteme průměr pouzdra 42 mm, díky kterému jsou tyto hodinky nositelné pro drtivou většinu pánských zápěstí, dostáváme skutečně zajímavou volbu v oblasti hodinek pro každodenní nošení, která určitě stojí za shlédnutí

Klady:

 • výborná, možná až nedostižná cena za Swiss Made hodinky s automatickým strojkem
 • safírové sklíčko
 • voděodolnost 100 m
 • decentní, univerzální design vhodný pro každodenní nošení
 • vkusně zakomponovaná datumovka
 • průměr pouzdra 42 mm, vhodný na většinu pánských zápěstí
 • pohodlnost díky výšce pouzdra 11 mm a zaobleným nožkám pouzdra

Zápory:

 • osobně mi méně vyhovuje překlápěcí spona, pro spoustu uživatelů se však jedná spíše o výhodu

Autor recenze: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.102

Swiss Military Hanowa 4330.04.006

Jako hodinky měsíce jsem tentokrát zvolil značku, která se příliš často v našich recenzích neobjevuje. Jedná se o jarní novinku letošního roku, Swiss Military Hanowa 4330.04.006, patřící do modelové řady Swiss Grenadier.

Švýcarská hodinářská firma Hanowa vznikla v roce 1963 ve městě Biel. Založil ji Hans Noll se svojí manželkou Elisabeth. Název Hanowa odkazuje na zakladatele značky, HAns NOll WAtches. V roce 1990 Hans Noll uvedl na trh značku Swiss Military Hanowa, která se opírá o původní podstatu Hanowy a kombinuje švýcarskou kvalitu se sportovním designem. Doplněk „Swiss Military“ zdůrazňuje hlavní vlastnosti hodinek, mezi které patří robustnost, přesnost a schopnost fungovat v extrémních venkovních podmínkách.

To všechno splňuje letošní novinka v podobě modelu Swiss Military Hanowa 4330.04.006. Hodinky na první pohled zaujmou výrazným, tmavě zeleným číselníkem. Po jeho obvodu najdeme poměrně velké číslice, na pozici 12 je umístěn helvétský kříž. Po vnitřním obvodu číselníku je v červené barvě vyvedena 24 hodinová stupnice. Červená je také sekundová ručka, a právě kontrast mezi zelenou a červenou působí velice zajímavě. Co bych naopak uvítal jsou masivnější ručky. Na tak velkém číselníků působí vcelku subtilně. Nicméně je odečítání času bez problémů, a to i ve zhoršených světelných podmínkách. Jak ručky, tak i číslice jsou totiž opatřeny luminiscenčním nátěrem SuperLuminova.

Pouzdro hodinek je z ušlechtilé oceli v kombinaci leštěných a kartáčovaných ploch. Kolem sklíčka výrobce usadil výraznou lunetu, která dodává hodinkám sportovní vzhled. Právě povrch lunety je kartáčovaný, případné škrábance nebo vlásečnice tak nemusí být vidět na první pohled. Kladně hodnotím ochranu korunky, která je zapuštěna ve dvou výstupcích pouzdra. Snižuje se tím riziko poškození korunky při náhodném nárazu. Co v této cenové kategorii je spíše výjimka, je safírové sklíčko. Tady Hanowa zabodovala a opatřila tento model právě sklíčkem safírovým, které je odolné téměř vůči jakémukoli poškrábání. Velikost pouzdra bez korunky je 43 mm, jde už tedy o větší pánské hodinky a na menší ruce mohou působit docela masivně. Obvod mého zápěstí je 17 cm a velikost hodinek je už na hraně nositelnosti.

Hodinky jsou poháněny švýcarským bateriovým strojkem Ronda 515, který kromě hodin, minut a sekund disponuje ještě ukazatele data, který najdeme na 3 hodině. Jejich vodotěsnost je 50M, snesou tak maximálně sprchu, mytí rukou nebo déšť.

Co se mi nelíbí je řemínek, který působí umělým dojmem a dost se pod ním potí ruka. Šířka řemínku je standardních 22 mm, nebude tedy problém originální řemínek vyměnit za jiný, kvalitnější. Další možností je zakoupit model Swiss Military Hanowa 5330.04.003. Jedná se o stejné hodinky, akorát s modrým číselníkem a ocelovým náramkem.

Pro někoho, kdo hledá cenově dostupné hodinky do 5 000 Kč, se safírovým sklíčkem a švýcarským strojkem, jsou tyto hodinky správná volba.

Klady:

 • Safírové sklíčko
 • Cena
 • Zelený číselník

Zápory:

 • Řemínek
 • Subtilní ručky

Autor recenze: Martin Jasovský

Martin Jasovský

Martin je sice nováček v Helveti, ale hodinky jsou jeho největší zálibou už spoustu let. U nás se hned začal starat např. o Tissot nebo Certinu.

Swiss Military Hanowa 4330.04.006
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

10 komentářů u “Hodinky měsíce června 2020

 1. Dobrý den, u uvedených hodinek Swiss Military Hanowa 533 .04.003 mi není celkem jasný způsob jak odečíst čas po uplynutí 12. hodiny – tzn. od 12. hod. do 24. hod.. Mám hodiny zn. Junkers, Zeppelin i např. Messerschmitt, kde je přidána 3-tí ručička,která ukazuje čas po uplynutí 12. hodiny. Budu rád za přesnou odpověď.
  Děkuji.

  • Dobrý den, hodinky Swiss Military Hanowa 5330.04.003 nemají ukazatel 24hodinového cyklu, který máte asi na mysli. Pak byste viděl, jestli je odpoledne či dopoledne.
   Tyto hodinky mají „pouze“ vojenské zobrazení času pomocí červené stupnice.
   S pozdravem Jiří Štencek

   PS: Mluvíte-li o 3. ručičky na vašich hodinkách, dost dobře se možná jedná o GMT funkci hodinek.

  • Lze to i bez třetí GMT ručky – ve dvanáct se podívejte nad hlavu a: 1) je tam slunce (buď praží přímo, nebo prosvítá mrak 🙂 ) tak po tom dále platí až do další dvanáctky malý červený ciferník. 2) je tma, nebo nad hlavou máte měsíc – a od této „dvanáctky“ platí velké bílé číslice…. 🙂

 2. Od chvíle, kdy přišly na trh digi hodinky Casio WV 59 DE – 1 AVEF, jsou ostatní mužské hodinky zbytečným nesmyslem.Ciferník, ukazující datum, den v týdnu,rok, hodinu, minuty, sekundy,a to s přesností vteřiny za milion let(byť s konstatním zpožděním ca 4 tisíciny vteřiny,díky vzdálenosti od řídícícch hodin v Německu), nemá konkurenci.A „muži“, kteří potřebují ozdoby, nechť si koupí náušnice.

  • Děkuji za váš názor, pane Jaroslave.
   Každý máme od hodinek nějaká očekávání, jsem rád, že vy jste všechna našel v tomto modelu a máte tak vyřešenu otázku dokonalých hodinek. My ostatní budeme muset dále hledat a zjišťovat, co je pro nás to pravé. Náušnice ale s díky odmítnu 🙂
   Zdraví, Jiří Štencek

 3. Dobrý den pane Jaroslave, Váš příspěvek je do jisté míry zajímavý. Osobně bych dodal, že máme na výběr z nepřeberného množství ukazatelů času, některé z nich dokonce i s přesností odchylky tisíciny vteřiny za milion let. Otázkou je, jestli je to v době kdy máme hodiny na telefonech, tabletech, počítačích, atd. potřebné. Vlastně i Váš ukazatel času je jen jakýsi počítač, několik procesorů displej a zdroj. Casio je bezesporu velmi kvalitní ukazatel času, ale …. to ALE, znamená že hodnota hodinářského umu, vývoje i odbornosti se rovná 0 s přesností 0,0001 za 1 milion let. Mechanika a hodinářská zručnost je to, proč si lidé kupují komplikované a dokonalé strojky – mají duši, srdce a život. Na stole mi na stojánku tepou cibulky ROSKOPF, myslím že by mohly být vyrobeny kolem roku 1900 – 1910? a stále jdou, ne na vteřinu ale jdou. A o tom to je.. takže žádné naušnice ani ozdoby, prostě hodinky. 😉

 4. Hodinky Wenger,které jsem si zakoupil byly natolik špatné, že po několika opravách jsme je zcela vyřadil. . Několikrát se mlžilo sklo- nechali jsme je opravit,přesto se závada opakovala stále, následně nefungovala vteřinová ručička,nechali jsme 2x měnit baterku. Vždy jsme na opravu čekali velmi dlouho,protože bylo potřeba dovést náhradní díly ze Švýcarska.Potom byly zase dovolené atd..atd… Věřil jsme ve švýcarskou kvalitu,avšak ta byla špatná.Již nikdy více Wenger ! Potom jsme si koupili značku Festina. Jsou odolné,nemlží se,fungují, avšak chronometr nešel prakticky nikdy. Nechali jsme měnit baterky, ale ručička se stále zastavuje mimo „12“. Ostatní malé ručičky na cifernících se od počátku ani nehnou. Zkusím zvolit zcela jinou značku.Jako kluk jsem nosil několik let digitálky,které jsem dostal od rodičů v roce 1979 za maturitu. …značka CERTINA. Žil jsem s nimi několik let a fungovaly znamenitě. Berte to jako můj postřeh ze života.

  • Dobrý den, pane Korčáku,
   děkuji vám za vaše zkušenosti. Já si doteď vaše komplikace s hodinkami Wenger Squadron pamatuji (a to byl rok 2013). Dost mě to mrzí a zároveň zaráží, protože Wenger Squadron byl společně s řadou Sea Force to nejlepší, co Wenger kdy udělal. Kvalitativně jsme s nimi neměli problémy.
   Jinak celozávodní dovolené nejsou typické jenom pro Švýcarsko, ale jsou běžné i v Německu, Francii, atd. Bohužel jsme do toho termínu jednou spadli a vše se protáhlo.
   K vašim Festinám – zastavování sekundové ručičky mimo výchozí pozici nebude velká závada, stačí seřídit subčíselníky a jejich ručičky. Když se k nám zastavíte, rádi vám to na počkání opravíme. Jinak existuje online několik návodů. Zkuste například náš https://www.helveti.cz/serizeni-chronografu
   Co se týče nehýbání se ostatních ručiček, na to by se již musel podívat hodinář. Když jsem se díval do historie objednávek, tak tam jsem vás u této značky nenašel. Jinak bych vám určitě rád nabídl i servis těchto hodinek, který bychom zajistili.
   Hledáte-li jiné hodinky, tak značka Certina bude skvělou volbou a o to více, když k ní máte i osobní vztah. Dále bych doporučil například Seiko, Tissot, Citizen, Junghans nebo odolné Casio.

   Mějte se hezky a kdybyste cokoliv potřeboval, jsem zde pro vás.

   Jiří Štencek

 5. Škoda, že neexistují kvalitní vodotěsné mechanické hodinky bez datumovky () napsal:

  Již delší dobu uvažuji o koupi kvalitních, tzn. mechanických náramkových hodinek. Model Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.102 mne zaujal, ale nakonec mne odradil jako mnoho jiných podobných mechanických strojů onou – dle mého názoru zcela nesmyslnou – datumovkou. Kéž by existovaly nějaké kvalitní mechanické vodotěsné náramkové hodinky jako výše zmíněný model, ale bez datumovky – prostě jen (jedna vteřinová a) dvě velké hodinové ručičky a nic víc. Krásně přehledné a jednoduché jako právě Wenger Urban Metropolitan Automatic 01.1746.102. Nehodlám totiž každý měsíc přetáčet a seřizovat hodinky jen kvůli tomu, že měsíc má (měl – bude mít) 28, 29, 30 nebo 31 dnů. To mě fakt „neba“. Opravdu škoda…:-(
  P.S. Pokud náhodou bude tento web zde na můj příspěvek reagovat, pošlete mi reakci i přímo na můj e-mail (díky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *