Garrick S3 aneb mrtvá sekunda po anglicku

Britská značka Garrick je tu s námi jen něco přes 10 let. Na jejích hodinkách, zvlášť pak na nejnovějších Garrick S3 Deadbeat Seconds, byste to ale nepoznali. Jsou skvěle zpracované, pyšní se vzácnou komplikací mrtvé vteřiny a hrdě vystavují na odiv svůj in-house kalibr.

O značce Garrick

Vzpomínka na slavnou britskou minulost

Zkušenější fandové hodinek moc dobře vědí, že hodinářství má v Británii bohatou historii. Se současností už to tak optimistické není, ale i tam se situace přece jen v posledních letech lepší (viz např. British Watchmakers’ Day). Každopádně právě na tuhle dřívější slavnou historii navazují David Brailsford a Simon Michlmayr a jejich skrz naskrz britská značka Garrick sídlící v Norfolku.

Garrick S5 (nalevo) a Garrick Regulator Mk II (napravo) (zdroj Garrick)

Limitovaná ruční výroba

Cílem Garrick přitom není raketově růst a stát se novým Rolex. Naopak. Garrick zavrhuje masovou produkci hodinek. Preferuje výrobu limitovaného počtu kousků, na jejichž vzniku se většinově podílí zkušení hodináři svou ruční prací. Velká část komponentů tak vzniká interně (a podíl těchto in-house dílů se navíc každým rokem zvyšuje), právě v již zmíněné manufaktuře v Norfolku.

Jen tak pro představu: zatímco třeba Rolex vyrobí ročně více než 1 milion hodinek (tolik asi k jejich „vzácnosti“ a unikátnosti), Garrick jich ročně vyrobí jen kolem 50! Ne 50 tisíc, ale 50! A spousta těchto hodinek je navíc upravená podle představ klientů.

Garrick S3: Finalista GPGH

Garrick S3 (Mk I z 2020) (zdroj Garrick)

Předtím, než začneme mluvit o nových Garrick S3 Deadbeat Seconds, měli bychom si v rychlosti povědět něco málo o modelu Garrick S3, protože právě na něj (resp. na jeho druhou verzi představenou minulý rok) novinka přímo navazuje, a to nejen svým názvem.

První generace S3

První verze S3 byla představená v roce 2020. Vyznačovala se otevřeným číselníkem, který se nebál ukázat všechny ty in-house vyrobené a ručně opracované díly tvořící strojek UT-G04. Nad nimi se pak nacházely nejen tepelně modřené ručičky, ale i tepelně modřené indexy!

Garrick S3 (Mk II z 2024) (zdroj Garrick)

Druhá generace S3

Druhá generace přišla nejen s vyladěným – tedy ne tolik otevřeným a výrazně lépe čitelným – číselníkem, ale i se spoustou mikro upgradů na poli povrchové úpravy.

Nehodinkáři by si těchto změn možná ani nevšimli, ale my chronomaniaci, my pro tyhle drobnosti žijeme! O tom ostatně svědčí i fakt, že byly Garrick S3 Mk II nominované na cenu „Nejlepších pánských hodinek GPHG“.

Nové Garrick S3 Deadbeat Seconds

Zdroj Garrick

Mrtvá vteřina

Některé hodinky s komplikací mrtvé sekundy dokáží mást. Se svou pomalu tikající vteřinovou ručičkou přesně dopadající na minutové indexy se totiž vlastně vydávají za obyčejné „quartzky“. Ne však tyhle Garrick S3 Deadbeat Seconds.

I přes svou pomalu hopsající sekundovku je totiž už na první pohled zřejmé, že tyhle hodinky v sobě žádnou baterii a žádný quartzový krystal nemají. Stejně jako Garrick S3 totiž sází na otevřený číselník s masivní free-sprung setrvačkou kmitající na pozici 6. hodiny. Kromě setrvačky ale nelze přehlédnout ani kopu otáčejících se ozubených kol, fialové drahokamy a můstky se zkosenými hranami.

Pro nadšence do mechanických hodinek je tenhle ciferník naprostý ráj…

Zdroj Garrick

Pouzdro

Kdyby se vám S3 Deadbeat Seconds zamlouvaly natolik, že byste si je chtěli objednat, budete se muset rozhodnout, které pouzdro zvolíte. Hodinky jsou totiž dostupné buď ve 42mm z 904L oceli a nebo ze zlata.

Výška pouzdra činí v obou případech 11 mm a pouzdro je stejně tak v obou případech voděodolné do 100 metrů. To nás celkem příjemně překvapilo, protože S3 Deadbeat Seconds jsou relativně elegantní (ač trošku větší) hodinky…

Zdroj Garrick

Zmínku zaslouží také velká cibulovitá korunka. S3 Deadbeat Seconds se opírají o strojek s manuálním nátahem a s touhle korunkou se budou natahovat jedna báseň.

Sklíčko i dýnko jsou samozřejmě ze safíru – abyste mohli obdivovat zpracování strojku uvnitř.

In-house kalibr

Zdroj Garrick

A co že to ty hodinky pohání? Jde o in-house (a to tak že opravdu!) kalibr DB-G07. Tiká klidnou frekvencí 18 000 polokmitů za hodinu – s tím že každý polokmit si budete moct vychutnat přímo na číselníku – a pyšní průměrnou 45hodinovou rezervou chodu.

Garrick svůj strojek pilně reguluje a testuje a jeho přesnost by neměla přesáhnout + 3 vteřiny za den (což je s výraznou rezervou v rámci COSC, ač strojek certifikovaný není).

Zdroj Garrick

Spíš než se ale zaobírat nějakými hodnotami vám doporučujeme se na něj opravdu podívat a pokochat se jeho zpracováním. Právě v něm tkví jeho síla. A Garrick navíc dokáže přizpůsobit jeho vzhled do určité míry přání klientů (především barevně).

Závěrem: Cena a dostupnost

Hodinky Garrick S3 Deadbeat Seconds jsou vyráběné na zakázku. Takže po jejich objednání si na jejich doručení budete muset chvíli počkat – zpravidla kolem 20 měsíců. Na rozdíl od jiných waiting listů tady ale opravdu víte, že na vás časem přijde řada (a že to za bude stát!).

Vyjdou vás přitom na 40 000 GBP v oceli (nebo na 47 500 GBP ve zlatě), a to bez daně.

Zdroj: Garrick

Parametry

  • Velikost pouzdra: 42 mm
  • Výška: 11 mm
  • Materiál pouzdra: 904L ocel / zlato
  • Sklíčko: safírové
  • Vodotěsnost: 10 ATM
  • Strojek: Garrick DB-G07
  • Typ: manuální nátah, in-house
  • Rezerva chodu: 45 hodin
  • Frekvence: 18 000 polokmitů za hodinu
  • Cena: 40 000 GBP (ocel) / 47 500 GBP (zlato)
Avatar photo
Autor článku
Lukáš Kamenický
Lukáš se stará o to, abychom my a naše hodinky byly vidět na sociálních sítích, a to v tom nejlepším možném světle. Hodinky fotí, natáčí, čte o nich, píše o nich, rád se o nich baví a hodinkami prostě a jednoduše žije.
Linkedin

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *