Jsou hodinky, které už na dálku křičí, že jsou to tool nástroje se kterými můžete dovádět do sytosti. Pak jsou hodinky, které nosíte do zaměstnání k obleku a střežíte se každého škrábanečku a pak ty, které klamou vizáží a stojí kdesi na pomezí. Pojďme si blíže popovídat o modelu Certina DS-2 C024.607.11.041.02, které bychom do této skupiny mohli bez debaty zařadit. V čem spočívá jejich obojakost a k jaké příležitosti se spíš hodí?
Obsah recenze
Spolehlivost především
Co jiného, než spolehlivost čekat, pokud je řeč o švýcarských hodinkách Certina. Jde o stálice na trhu s dlouholetou tradicí a bohatou historií. Získávají si srdce napříč všemi věkovými kategoriemi. Ano, tak různorodé kolekce u této značky najdete! Ne vždy je to pravidlem, u Certiny však nenajdeme jen hodinky, které bychom si vzali 600 stop pod vodní hladinu, ale i ty, které si s klidem vezmeme na představení do Národního divadla.
A reference C024.607.11.041.02 mi tak nějak spadá i nespadá do obou těchto kategorií, s lehkou dávkou nadsázky, samozřejmě. Sami uvidíte.
Společenské tooly???
Abych odpověděl hned, tak vnějším zpracováním a designem. DS-2 totiž matou svým vzhledem, a to nemyslím ve smyslu nějakého nedotaženého kočkopsa. Původně jsem si říkal, že jde jen o fotografie, jelikož mi rukou prošly i jiné modely. Vždy tam byla jakási noblesa v toolovém kabátku, ale nečišela tak silně, jako u této refernce.
Certina však od svého vzniku dělá odolné, pevné hodinky ve více, či méně fešáckém podání, takže můžeme mluvit o výsledku, k němuž nutně značka směruje už delší dobu. Ostatně podobné schizma řešil kolega Martin i u limitky Certina DS Skeleton Limited Edition C042.407.56.081.10 v Hodinkách měsíce července 2023.
Nematou jen fotografie
Pocit tedy přetrvával i po prvním seznámení se tváří v tvář.
Dokonale čisté zpracování, za které by se nemusely stydět ani o dost dražší modely od jiných značek, a magická uhrančivost ve spojení stříbrných odlesků s modrým sunburstem, který se v určitých úhlech přelévá až do fialova, mě hned na první dobrou uchvátila. Pod zesíleným safírovým sklíčkem vystupují perfektně srovnané aplikované indexy s decentní dávkou Superluminova v kombinaci s ručkami, které jsou v naprosté rovnováze se zbytkem číselníku.
Až by jeden řekl, že se nemůže jednat o potápky, nebýt lunety. Proporčně pak působí i nápisy na číselníku, kdy jsou logo a označení modelu plastické a ladí s kovovými prvky. Jméno značky a kalibru je tištěno v bílé barvě a koresponduje s luminiscenční výplní (za bílého dne) a datovým věncem.
Luneta a její okolí z nich dělá jasné potápky
Luneta je dalším výraznějším prvkem a je skutečně potápěčská. To znamená, že se točí jen jedním směrem, aby plnila svou funkci tak, jak se na potápěčské hodinky sluší. Pod vodou díky tomu nemůže dojít k nechtěnému posunu po směru hodinových ruček, což by se mohlo rovnat jistému neštěstí (pokud bychom spoléhali jen na hodinky jako jediný ukazatel času stráveného pod vodou).
Vložka lunety je hliníková a úsekovaná po minutách s očíslováním každých pěti minut. Samozřejmostí je luminiscenční bod na 12. hodině. To vše odkazuje na historii značky a umocňuje již tak skvělý retro nádech. Luneta jde lehce uchopit a manipulaci usnadňuje vroubkování po vzoru naší desetikoruny 🙂.
Korunka je pevná, bez postranních ochran a gravírovaná (tímto zdravím Seiko). Že by přišla k úhoně během nošení, se nebojím, zašroubování zpět k pouzdru však může majitelům větších prstů působit potíže. Mě, vzhledem k tenkým prstům, nečinilo zašroubování žádný problém. Vroubkování je pak sjednocené s tím, které je na lunetě.
Pouzdro je ve tvaru tonneau a je synonymem toho, co rádi označujeme jako želvy. Najdeme jej u mnoha výrobců a ač si největší popularitu odbylo v letech minulých, dnes se naštěstí vrací do módy, díky retro vzestupu. Pokud se budeme bavit v číslech, naměříme průměr pouzdra 41 mm, délku 42 mm, na výšku 11,7 mm a rozměr nožek 20 mm. Jde o velice friendly rozměry, obzvláště u potápěčských hodinek.
Povermatic 80 s DS systémem
Dýnko je šroubované s průhledem na strojek, kde se nám odhaluje již zmíněný Powermatic 80. Výrazné zdobení v této cenové kategorii nečekejte, přesto rotor nabízí lehké sunburst broušení, doplněno základními informacemi o kalibru.
Důležitou informací je, že se zde nachází 25 kamenných uložení. V tomto kalibru tedy nejsou žádné plastové součástky (jako třeba u Tissotu). Powermatic pracuje s frekvencí 21 600 polokmitů za hodinu (3 Hz), nabízí 80 hodinovou rezervu chodu a disponuje vláskem z nivachronu. Právě díky němu je strojek odolný vůči magnetickému poli a vnějším teplotním rozdílům, čímž je podpořena přesnost hodinek.
I přes umírněnější a společenštější vzhled hodinek můžeme mluvit o konceptu DS, neboli Double Security System. Ten zvyšuje odolnost, nárazuvzdornost a voděodolnost hodinek. Detailnější informace o tomto systému jsou zpracovány v článku Hodinky Certina v kostce.
Dokonalé řešení uchycení náramku
Ocelový náramek kombinuje leštěné a broušené články. O zapínání se stará motýlová spona, která je pohodlná a pevná, takže nedojde k nechtěnému rozepnutí. Velice zde oceňuji masivní rychlostěžejky (viz foto) pro výměnu náramku. Díky úchytům na obou stranách si jej může vyměnit i laik, aniž by došlo k poškrábání pouzdra. Toto bych zavedl jako standard u všech kovových náramků! Ušetřilo by to spoustu trápení, které zažívám u ostatních hodinek, když měním tah.
Stejně tak ve chvíli, kdy se rozhodnete jít společenštějším směrem, snadno hodinky vybavíte koženým řemínkem, který je pro některé společenské outfity naprostou nutností.
Tím výbava nekončí
Co si budeme povídat, vždy je hezké, pokud k hodinkám dostaneme ještě něco navíc. V tomto případě je to náhradní kožený řemínek, který podtrhuje mou rozpolcenost a první pocity z hodinek. Přestože kůže má lepené hrany, do vody bych ji raději už z principu nebral. I zde najdeme rychlostěžejky a díky lehké manipulaci s ocelovým náramkem můžete svým potápkám dodat ještě větší šarm.
S dárečky navíc nekončíme. Pokud rádi cestujete s hodinkami, je zde pouzdro, díky kterému vaše DS dvojky budou v bezpečí. Filosofií Certiny je udržitelnost a ochrana přírody, a tak pouzdro i celé balení je vytvořeno z recyklovaných materiálů. Certina zkrátka neplýtvá ničím.
Rozuzlení
Certina je klasika. Má historii, nabízí kvalitu za rozumné peníze a její filosofie je více než sympatická. Nejedná se jen o ochranu a udržitelnost na oko, kvůli popularitě. Např. podpora výzkumu a ochrany mořských želv (STC – Sea Turtle Conservancy) vznikla již v roce 1959. Proč taky ne, když logo Certiny zdobí právě želva, která ztělesňuje odolnost a dlouhověkost.
Pokud hledáte tool hodinky, ale už vás nebaví stále dokola se opakující design a hrubý vzhled, DS-2 C024.607.11.041.02 jsou tu pro vás. K dispozici jsou ještě v šedo-grafitové variantě C024.607.11.081.02 a speciální titanová edice ve sportovnějším podání C024.607.48.051.10 ve spolupráci s STC.
Vybrat si tedy nebude těžké. Jejich použitelnost v rámci nejrůznějších příležitostí vzrůstá díky učesanému designu, který oživuje sunburst, možnosti rychlé změny na úrovni náramek x řemínek a odolnosti, kterou Certina bere vážně. Co je ještě lepší, sedí i na menším zápěstí, třebaže mají neošizenou otočnou lunetu.