Padělky a napodobeniny hodinek. Jak je poznat a nenaletět?

Pokud jste někdy uvažovali o nákupu hodinek z druhé ruky, určitě jste se zamýšleli nad několika důležitými věcmi. Ta první je samozřejmě stav kupovaného produktu. Kdo by si ostatně chtěl pořídit nový kousek a hned další týden s ním řešit (někdy dost nákladný) servis. Dalším kamenem úrazu ale může být i originalita.

Pokud se rozhodnete pro koupi hodinek z neoficiálního zdroje – tedy od neautorizovaného prodejce nebo bazaru – může se bohužel v některých případech stát, že budete oklamáni a pořídíte padělek, neboli fake. Neděje se to samozřejmě vždy a na nakupování z druhé ruky není vůbec nic špatného. Jen je zkrátka nutné pamatovat na určitá úskalí.

Abychom vám trochu ulehčili práci, rozhodli jsme se sepsat tento příspěvek, kde se podíváme trochu blíže na rozpoznávání fake hodinek od originálů a také na to, jak celý průmysl s padělky vlastně funguje.

Obsah článku

Padělek vs. Napodobenina

Začněme tím nejdůležitějším. Co to vlastně takový padělek je? Velmi často se můžeme setkat s označením replika, falzifikát nebo fake a v zásadě se jedná o hodinky, které na sobě mají napsané jméno nějaké značky, designově se snaží podobat co nejvěrněji modelu, který daná firma produkuje, ale jsou zhotovené někým jiným. Jde tedy o neautorizovanou výrobu snažící se využít jména nějaké jiné společnosti za účelem vlastního zisku.

Nezřídka se však můžeme setkat i s napodobeninami. To jsou hodinky, které se svým designem velmi blíží nějaké předloze (často populárního modelu z luxusního segmentu) ale na číselníku i zadní straně hodinek najdeme vlastní název firmy, která tyto hodinky vytvořila a nese za ně odpovědnost. Tyto napodobeniny, anglicky označované jako homage, je obecně vzato legální vyrábět a prodávat. Oproti tomu produkce padělků je ilegální, stejně jako jejich nabízení.

▶️ Příkladů homage hodinek najdeme mezi značkami mnoho. Důležité je ale upozornit, že ani zde nelze všechny produkty házet do jednoho pytle. Některé hodinky jsou totiž inspirovány jinými jen okrajově, u dalších najdeme pouze drobné rozdíly oproti předloze, no a jiné jsou po designové stránce opravdu úplně stejné.

▶️ Příklad: Davosa Ternos 161.590.04 – hodinky, které se velmi podobají modelu Rolex GMT Master II 126710BLNR. Na číselníku však najdeme vlastní logo a název společnosti, s tím že firma je řádně registrovaná a platí daně. Jde o typický příklad legální výroby homage hodinek v dobré kvalitě, a dokonce s původem ve Švýcarsku.

Proč jsou padělky špatně

Téměř každý nadšenec do hodinek tuto větu pravděpodobně již slyšel a možná napadla i vás, naše čtenáře. 

„Proč utrácet mnohem větší peníze za hodinky nějaké značky, když mohu mít stejně vypadající repliku s totožným logem za mnohem menší peníze?“

S tímto vyjádřením je spoustu věcí špatně. Pojďme si vysvětlit proč tomu tak je a z jakých důvodů vlastně nelze výrobu fake hodinek vnímat jinak než negativně.

Nelegální může být i držení napodobeniny

1️⃣ Jako první je třeba si uvědomit, že výroba a prodej padělků je nelegální. V českém zákoně toto upravuje Trestní zákoník v paragrafech 268 až 271. Důležité je ale vědět, že v některých zemích (včetně těch evropských) je trestné i zakoupení a držení falzifikátů.

Pokud například jedete na dovolenou do nějaké cizí země a zakoupili byste tam padělek hodinek, může vás to v krajním případě dostat do problémů. Navíc pokud by se při celní kontrole na hranicích prokázalo, že jde o fake, byl by s největší pravděpodobností zabaven a zničen.

2️⃣ Vedle právního aspektu ale pro padělky platí i několik dalších negativ. Pokud si například koupíte v dnešní době reálnou verzi luxusních hodinek, určitě z nich budete mít značnou radost. Navíc také podpoříte firmu s dlouhodobou tradicí v její tvorbě a v udržení tradičního hodinářského know-how. U padělku ale nic takového neplatí

3️⃣ Jednou z opomíjených věcí je také to, že nákupem fake hodinek daný zákazník přímo podporuje černý trh a nezřídka i kriminální činnost spojenou s terorismem.

4️⃣ Očekávat zároveň od padělku stejnou kvalitu jako u originálu je také mylné. Dnes už sice existují tzv. superklony, tedy falzifikáty s velmi vysokou kvalitou, které od těch pravých poznáme pouze v malých detailech. Na druhou stranu ale ve většině případů narazíme spíše na velmi špatně zpracované hodinky, u kterých ani nelze garantovat jejich funkčnost.

Pozitiva padělky nepřináší a negativa zůstávají 

Riziko nošení opravdových luxusních hodinek bohužel v dnešní době spočívá v tom, že pokud je na vaší ruce někdo rozpozná, může nastat i případ, že se vám je pokusí ukrást. V některých situacích je to pravděpodobné více (např. koncerty a události s velkým množstvím lidí), v některých méně.

▶️ Jak může vypadat krádež hodinek za bílého dne? Kromě toho, že jsou snadným terčem hodinky odložené třeba v sauně nebo při sportovních aktivitách, může se o ně zloděj pokusit i ve chvíli, kdy je máte na ruce. Kolegyně mi popsala zážitek, kdy se jí pokusili hodinky na tahu ukrást za chůze v davu lidí. Procházela k metru, když ucítila silnější náraz do hodinek – jako by jí protijdoucí osoba chtěla prudce chytit za zápěstí, ale jen „vrazila“ rukou do hodinek.

Samozřejmě jí až později došlo, co se stalo – zloděj zkrátka testoval vůli spony. Ve chvíli, kdy by takto rozepnuté hodinky spadly na zem, byly by jeho. V jakém stavu – toť otázka, každopádně mezi davem lidí a ve spěchu si ztrátu hodinek uvědomíte nejspíš až doma. Takže nepodceňujte servis hodinek ale i náramku!

Pro spoustu lidí je radost z kvalitního kousku na jejich zápěstí důležitější než tohle potenciální riziko. Pokud však nosíte padělek těch samých hodinek, tak o tohle potěšení ze skvělého kousku přicházíte, protože vy sami víte, že se nejedná o reálnou verzi. Hodinky ovšem stále vypadají na první pohled jako originál, takže se majitel ocitá v situaci, kdy mu hrozí stejná míra rizika odcizení jako u reálného kusu.

▶️ Na první pohled by se mohlo zdát, že tradiční hodinkové firmy mají velmi vysoké marže, protože výrobci falzifikátů jsou schopni udělat „to samé“ za zlomek ceny. Jinými slovy se zdá, že u originálu platíte „jen za značku“. Nenechte se ale oklamat, rozdíly v kvalitě totiž najdeme téměř vždy. Ve hře je ale více faktorů – padělatelé nemají náklady za výzkum a vývoj, neplatí za marketing, jejich pracovníci často nejsou férově zaplacení a ani neplatí daně.

Jak je poznat – okolnosti koupě

Teď už víme, co přesně je padělek a z jakého důvodu je jejich existence na trhu špatná. Pojďme se tedy přesunout do více praktické části tohoto příspěvku a popsat si, jak vlastně falzifikáty rozpoznat. Předně je nutné říct, že spolehlivé rozeznání vyžaduje mnohdy značné zkušenosti v oboru. Nicméně naším cílem je udělat takové úvodní shrnutí, které bude moci ve svůj prospěch použít každý z vás. 

Velmi důležitá je obezřetnost již před nákupem samotných hodinek. Pokud nakupujete z ověřených zdrojů (např. autorizovaní prodejci), riziko nákupu padělku lze v podstatě vyloučit. Na druhou stranu u prodejce hodinek z druhé ruky nebo na bazaru už určitá rizika nastat můžou. Vždy si tedy před nákupem důkladně prověřte od koho nakupujete a zkuste najít nějaké pozitivní recenze. Pokud si chcete být naprosto jisti, lze se u spousty značek také zastavit v jednom z jejich autorizovaných servisů, kde vám hodinky (za poplatek/zdarma) prověří

Nikoho asi nepřekvapí, že je vhodné se vyhnout „příliš dobrým nabídkám“ na podvodných webech, kde prodejce slibuje „autentické hodinky za zlomek ceny.“ V takovém případě je pravděpodobně každému jasné o co jde.

Někteří prodejci padělků na to ale jdou přeci jen sofistikovaněji. Vedle hodinek se tak může vyplatit i důkladná inspekce příslušenství, které se k nim váže. Jmenovitě jde o box, záruční kartičku, instruktážní manuál nebo třeba originální visačku. Určitě je třeba zdůraznit, že ne každé hodinky nabízí příslušenství přesně v takové podobě, ale je to zkrátka jedna z věcí, kterou se hodí mít nastudovanou ještě před nákupem.

▶️ Na světě se každý rok vyrobí desítky milionů padělaných hodinek a jedná se o celosvětový problém. Repliky přitom najdeme napříč různými segmenty. Nenechte se proto zmást, protože na trhu je možné koupit falzifikáty všech značek – ať už se jedná o Rolex, Patek Phillipe nebo třeba Casio.

Jak je poznat – zevnějšek

Pokud si nejste jisti důvěryhodností prodejce, vždycky je samozřejmě lepší osobní předání hodinek oproti zaslání poštou. Během něj je totiž možnost si hodinky zblízka prohlédnout a identifikovat případné nedostatky. Jak už bylo zmíněno výše, padělky mají sice různou úroveň kvality, ale nejčastěji jejich výrobci chybují v několika věcech. Pojďme se na ně podívat.

Křivé indexy na číselníku

Hodinářské značky se vždy snaží o preciznost odpovídající ceně hodinek. Správně nasazené nebo natištěné indexy jsou jedním ze základů dobře čitelného číselníku. Co se ovšem může stát i u světoznámých značek, je na index nelícující vteřinová ručka – jde však o vlastnost, se kterou se logicky setkáme jen u bateriových strojků – vysvětlení najdete zde. Pro odlehčení zde také odkážeme na hodinky s rozházenými indexy, které odkazovaly právě na důležitost pevné ruky hodináře.

Špatný font, případně nesprávně napsaná slova

Možná jste už někdy narazili na kabelku Guci, kufr Luis Vitton, boty Nkie, nebo třeba na hodinky Rollex. Producenti takových kusů se komolením snaží docílit kromě oklamání lidí i vyhnutí se právním problémům. Zde je rada jednoduchá – zapátrejte po oficiálním znění značky.

Kromě toho každá značka má jasně daná pravidla, jak se s logem může zacházet. Řeč je o všech prvcích od barev, přes mnohdy speciální font, až po doplňkový symbol. Například u Seika a Casia je symbolem samotný nápis značky. Ovšem jistě si hned vybavíte korunku pomyslného hodinářského krále Rolex, nebo neodmyslitelné písmeno Ω značky Omega. Tato „malá loga“ mají také velmi jasně daný tvar a provedení.

Hrubě opracované ručičky a jejich špatná délka

Aby byly hodinky dobře čitelné, je třeba, aby delší ručky správně ukazovaly na odpovídající indexy. Oko tak snáze zachytí informaci o čase. Dokonce ale i v případě tzv. jednoruček lze zajistit, aby bylo možné čas snadno odečítat.

O tom, že úměru čím menší objekt, tím přesnější zpracování je třeba brát zcela vážně, se můžete přesvědčit na detailních záběrech níže.

Nedbalá povrchová úprava pouzdra, včetně špatně opracovaných rohů a korunky

Leštěné povrchy jsou sice nepraktické, protože přitahují vlásečnice, ale přesto je vysoký lesk určitou známkou kvality zpracování. Podobné je to ale i u broušených povrchů s perfektně zpracovanými liniemi. Od padělku lze málokdy očekávat vysokou míru pozornosti směrem k vnějším úpravám, ale i tak bychom bohužel našli výjimky, které se k originálům dost přibližují.

Stejně jako povrchová úprava, i podklady číselníků bývají „výkladní skříní“ hodinářů. Přitom obyčejný sunburst může udělat s dojmem z hodinek mnoho. O číselnících a površích připomínajících spíš umělecká díla pak ani nemluvě.

Nekvalitní náramek, případně špatná kvalita povrchového zpracování na sponě a její nefunkčnost

Náramek i řemínek je třeba opět hodnotit v kontextu ceny a kategorie, do které má daný model spadat. Někteří výrobci mají i na náramcích velké množství patentů a funkčních součástí. Úplným základem však je, aby vše lícovalo, chod zapínání byl hladký a úroveň zpracování a materiálů byla podobná, jako u pouzdra. Dále jsou spony většinou opatřeny logem či funkční mikroregulací.

Jistota je nahlédnout do vnitřku hodinek

Detailů, které nám mohou pomoci oddělit originál od padělků, je pochopitelně mnohem více. Pokud však nejste profesionál, určitě je dobré se při kontrole zaměřit alespoň na několik výše sepsaných. Další možností je pak samozřejmě i nahlédnutí do strojku hodinek. Některé kousky mají průhledné dýnko, což může identifikaci padělku výrazně usnadnit, protože není třeba daný model otevírat.

Pokud však na strojek vidět není, je určitě na místě zajít k hodináři, který vám hodinky otevře a celý kalibr zkontroluje. Toto místo je samozřejmě pro padělatele kritické, protože obzvláště mechanické strojky jsou poměrně komplikované inženýrské výtvory, které nelze tak snadno napodobit.

Navíc je třeba pamatovat na to, že cílem padělatele není vyrobit co nejkvalitnější hodinky, ale jen se vzhledově přiblížit k originální předloze. Není tak výjimkou, pokud ve strojku najdete součástky, které jsou tam pouze na oko ukotvené a ve finále neslouží žádnému praktickému účelu. To samé platí i při pohledu na zevnějšek, kdy se můžete setkat třeba s natisknutými ručičkami subciferníků a podobnými úspornými řešeními.

Příklad padělku

Abychom nezůstali jen u teorie, pojďme si výše zmíněné tipy na rozpoznání padělku ukázat i na praktickém příkladu. Níže můžete vidět fotku falzifikátu hodinek Rolex Daytona ve velmi špatné kvalitě. V tomto příspěvku už několikrát zaznělo, že repliky mohou mít různou úroveň zpracování, a proto může být jejich identifikace mnohem těžší než na zde uvedeném obrázku. Pro ilustraci nám tento fake ale postačí.

Červenými body jsou označené základní nesrovnalosti. Jmenovitě jde o logo korunky, které má šest částí místo pěti, ale všimnou si můžeme také špatné gramatiky na nápisech, nesprávně usazených indexů nebo třeba velmi nízké kvalitě ručiček a subčíselníků. V neposlední řadě i samotné pouzdro tvarově vůbec neodpovídá originálu. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Závěr

Pokud jste se v tomhle čtení dostali až nakonec, tak doufáme, že vám tento článek pomohl se v problematice padělaných hodinek zorientovat, případně alespoň osvětlil, proč není dobrý nápad je kupovat. Jakékoliv další tipy na boj proti falzifikátům samozřejmě uvítáme v komentářích a všem čtenářům přejeme, aby se nikdy do neúmyslného nákupu padělku třeba z důvodu neznalosti, nezapletli. Trh je totiž řízený poptávkou, která bohužel zůstává vysoká, a padělatelé tak mají takřka neomezenou cílovou skupinu.

Jak jsme si ale ukázali, cenově nedostupné ikonické modely si můžete alespoň přiblížit levnějšími, přesto stále velmi kvalitními hodinkami, které se v jejich designu inspirují, ale jejich výroba a prodej je legální.


Potkali jste se někdy se zdařilým falzifikátem hodinek? Napište nám do komentářů, jsme zvědaví, co je prozradilo 🔎.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *