Modelová řada Casio Pro Trek je známá svými outdoorovými hodinkami, které jsou navrženy pro dobrodruhy, horolezce, turisty a všechny, kdo tráví čas v přírodě. Tato řada se vyvinula z další neméně slavné modelové řady G-Shock. Postupem času šla na ruku technologicky i designem lidem, kteří potřebují trochu něco jiného, než sportovci a trochu něco jiného, než příznivci military stylu. 30letá historie modelové řady Casio Pro Trek je proto plná inovací a vylepšení, které z ní udělaly oblíbenou – a jak uvidíte častokrát i jedinou, volbu pro dobrodruhy a nadšené turisty. Nezapomíná se totiž ani na konstrukci, která poskytuje vysokou odolnost proti nárazům, vodě, teplotám. Čím Pro Treky možná překvapí i vás?
Obsah článku
Něco málo z historie Casio Pro Trek
Řada hodinek Casio Pro Trek byla představena poprvé v roce 1994 pod názvem Casio Pathfinder na americkém trhu. Později se název změnil na Casio Pro Trek a tato řada se stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších outdoorových řad hodinek na světě. Od svého zrodu se Casio Pro Trek staly synonymem pro funkční a spolehlivé outdoorové hodinky.
Outdoorky od Casia se od té doby stále vyvíjí, přičemž nové modely přinášejí inovace a vylepšení. Původní modely Pro Trek měly vzhled klasických digitálek s množstvím lunet a tlačítek okolo velkých ciferníků a výraznými čísly pro snadnou čitelnost. Kolem roku 2003 se objevily první analogové ciferníky a další velikosti, tvary, barvy a materiály pak jen přibývaly.
Dnes lze říci, že Pro Treky na první pohled nerozeznáte od obyčejných sportovněji laděných hodinek, které se ale významně liší uvnitř. Kromě toho jde Casio aktuálně i cestou ekologické udržitelnosti v materiálech, technologiích a výrobních postupech, aby odrážely respekt i k prostředí svého využití.
Technologie postupně přibývaly
Už v prvních modelech byly zahrnuty základní funkce, jako jsou barometr, výškoměr, teploměr a kompas. Tyto outdoorové funkce mají na starosti senzory připojené na mikročip pod názvem Triple Sensor. Ten je od roku 2013 do Pro Treků instalován ve své významně vylepšené 3. verzi.
Jednou z významných inovací bylo zavedení solární technologie. Od té doby se solární technologie v hodinkách Casio Pro Trek stala standardem. Jde zároveň o prvek přispívající k ekologičtějšímu a spolehlivějšímu provozu hodinek a vám díky němu odpadnou i nějaké ty náklady na údržbu navíc.
Další velmi užitečnou funkcí je čas řízený rádiovým signálem. Hodinky se synchronizují s radiostanicemi, které vysílají přesné časové signály, takže máte na hodinkách stále velmi přesný čas bez potřeby ručního nastavování. Prvním modelem se solárním napájením Tough Solar a radiově řízeným časem, byl model Pro Trek PRW-1000 z roku 2005.
Solární napájení Tough Solar
Casio používá solární technologii do svých hodinek řady Pro Trek, což je klíčová inovace, která přináší řadu výhod pro uživatele těchto outdoorových hodinek. Tough Solar umožňuje dobíjet baterii pomocí sluneční (světelné) energie a dokáže využít dokonce i slabé světlo.
Drobný solární panel sbírá sluneční energii a přeměňují ji na elektrickou energii pro pohon hodinek. V praxi to znamená, že výměna akumulátoru není tak častá jako u klasické baterie. Baterie má obecně výdrž dva roky, kdežto akumulátor vydrží 7 až 10 let, ale i více.
Dokonce i když by hodinky nebyly vystaveny slunečnímu světlu po delší dobu, baterie bude stále schopna udržet hodinky v provozu až na několik měsíců. Všechny funkce, o kterých byla řeč, proto můžete využívat naplno bez omezení a jejich zvýšené nároky na energii vás rozhodně nemusí znepokojovat.
Srdce hodinek Triple Sensor
Tři velmi citlivé a extrémně malé senzory měří s absolutní přesností a okamžitě zobrazují změny v prostředí, ve kterém se nacházíte. 3. generace senzoru je o 95 % menší a spotřebuje o 90 % méně energie než dříve. Třívrstvý senzor je srdcem hodinek Pro Trek a skládá se ze tří miniaturních senzorů, které přesně měří směr, výšku, tlak vzduchu a teplotu. Tato verze obsahuje také senzor akcelerace a nabízí funkci krokoměru. Modely touto výbavou však již nejsou dostupné (pro představu například tento).
Výškoměr – senzor tlaku
Výškoměr udává přesnou nadmořskou výšku vaší aktuální polohy. Jakmile se tlak vzduchu byť jen nepatrně změní, výškoměr také zaznamená změnu nadmořské výšky. Proto je vhodné provést kalibraci hodinek na místě, kde znáte přesnou nadmořskou výšku. Na přesnost senzorů může mít vliv třeba i pobyt v klimatizované místnosti, a tak se zkrátka vyplatí výškoměr před trekem kalibrovat. Hodinky pak sčítají počet vystoupaných metrů – to znamená, že na první pohled uvidíte, jak vysoko jste se dostali, jakmile dokončíte túru.
Barometr / teploměr – senzor tlaku / tepla
Tenká křemíková vrstva natažená přes dutou vakuovou nádobu reaguje na změny okolního tlaku rozpínáním nebo smršťováním. Změna daná odporem je převedena na hodnoty nadmořské výšky nebo tlaku vzduchu. Tepelné čidlo reaguje na sebemenší změny teploty, které vyhodnocuje a zobrazuje ve formě teplotních údajů.
Můžete si tak kdykoli zobrazit aktuální hodnotu atmosférického tlaku, vyhodnotit situaci a přizpůsobit se. Změny atmosférického tlaku jsou často spojeny se změnami počasí. Prudký pokles tlaku může signalizovat příchod bouřky nebo nepříznivého počasí, zatímco vzestup tlaku může naznačovat stabilní a slunečné počasí. Sledování tlaku vám umožňuje lépe předvídat, jak se počasí bude vyvíjet a jak se na něj připravit. Ve vyšších nadmořských výškách může sledování atmosférického tlaku pomoci při aklimatizaci na řídký vzduch, nebo k optimalizaci tréninku.
Digitální kompas – směrový senzor
Digitální kompas Pro Trek ukazuje 16 bodů kompasu. Směrový senzor určuje směr magnetického severu a azimutu a zobrazuje tyto informace v digitální podobě. Pokud při pěší turistice používáte mapu, můžete ji umístit vedle hodinek, podle toho ji zarovnat a perfektně se orientovat. Magnetická deklinace se vztahuje k úhlu mezi magnetickým severem a skutečným severem.
Úhel sklonu je primárně určen kolísáním zemského magnetického pole — blíže k pólům se také používají různé polohy geografického a magnetického severu. Zobrazení na hodinkách můžete přepínat mezi magnetickým a skutečným severem, abyste mohli korigovat svou orientaci.
Poměr ceny a výkonu
Jestli se po Pro Trekách poohlížíte, jistě to je i díky jejich ceně. Mnoho funkcí a vlastností, které při pobytu venku zaručeně využijete totiž dostanete za relativně rozumnou cenu. Jak už bylo řečeno, jde například o barometr, výškoměr, teploměr, kompas, solární nabíjení a další. Mnoho z uvedených funkcí můžete u jiných značek najít až u dražších modelů.
Kromě toho je Casio známé pro odolnost svých produktů. Hodinky Pro Trek jsou navrženy tak, aby vydržely náročné podmínky venku, včetně vody, nárazů a extrémních teplot. Díky solární technologii mají i dlouhou životnost baterie. Tím se snižují náklady na výměnu baterií, což přispívá k ekonomičnosti.
Řada Casio Pro Trek zahrnuje různé modely a startuje něco málo nad 5 tisíci. I v téhle verzi ale získáte protrekový skvělý standard, to znamená Triple sensor, solární napájení, datum, stopky, budík, 100m voděodolnost a další funkce. Ne nadarmo je základní model Casio PRG-270-1ER zároveň nejprodávanější.
S mnohem lepším designem, vylepšenými funkcemi a mnohem úspornější velikostí se pak dostanete na modely, které cenově řadu Pro Trek zastropovávají na přibližně 13 000. Pro hladovějící nadšence se samozřejmě sem tam vyskytnou i dražší, vybavenější a specializovanější modely.
Konkureční modely jiných značek
Konkurenčních značek a modelových řad s podobnými vlastnostmi je celá řada. Z možných alternativ vybíráme takové, které nabízejí skvělou odolnost a funkce využitelné v terénu:
- Garmin: Garmin je další významnou značkou v oblasti outdoorových hodinek. Modely jako Garmin Fenix, Garmin Instinct a Garmin Epix nabízejí robustní konstrukci a mnoho funkcí pro outdoorové aktivity, včetně GPS, barometru, tepové frekvence a GPS navigace.
- Luminox: Hodinky Luminox jsou známé pro svou odolnost a vojenský styl. Například modely z řady Luminox Navy SEAL a Luminox Land nejsou zaměřeny přímo na outdoorové aktivity, ale nabízejí odolné hodinky s dobrou čitelností ciferníku, tritiovou luminiscencí a jedinečným designem.
Modelová řada Luminox Bear Grylls nesoucí jméno známého dobrodruha byla vytvořená přímo pro potřeby dobrodruhů s jeho přispěním, proto se může pyšnit odolností, kompasem na řemínku, perfektní čitelností a voděodolností. - Traser: Značka Traser se primárně zaměřuje také na hodinky ve vojenském vzhledu s funkcemi a konstrukcí maximálně podporující pobyt venku za extrémních podmínek. Řada Tactical nabízí navíc i modely s kompasovou lunetou, tritiovou luminiscencí a šroubovací korunkou.
- Casio G-Shock a zejména vyšší řada Master of G má podobné funkce jako Pro Trek, a k tomu ještě větší odolnost. Squad Sensor G-Shocků je alternativou Triple Sensoru – zahrnuje barometr, výškoměr, kompas, teploměr a nově také krokoměr. Některé G-Shocky k tomu dokáží měřit i srdeční tep.
Oblíbené modely Pro Treků
Nejprodávanější Casio Protrek PRG 270-1 nabízejí základní funkce, Triple Sensor, solární napájení, minerální sklíčko, voděodolnost 100 m a hmotnost pouhých 67 gramů za pouhých 5 190 Kč.
Ve velmi podobné cenové hladině i designu, ale několika funkcemi navíc, otočnou lunetou a nižší hmotností jsou vybavené Casio ProTrek PRG-340-1ER za 6 490 Kč.
O něco líbivější design a lepší vybavení najdete u Casio Protrek PRW-30-1AER, které jsou vybavené radiovým řízením času. Seženete je za 7 790 Kč, nebo za 7 690 Kč s o něco menším pouzdrem.
Částečně kovové pouzdro a tah a tím pádem i větší odolnost nabízí Casio ProTrek PRG-340T-7ER za 8 990 Kč. Za zmínku stojí i ukazatel polohy, díky němuž vidíte směr a vzdálenost k dříve uloženému, například výchozímu bodu.
Casio Protrek PRG-601PE-5ER Pendleton vznikly ve spolupráci se značkou Pendleton, americkým výrobcem špičkových vlněných výrobků a luxusních látek. Originální látkový řemínek je inspirovaný vzorem PENDLETON X4. Model také odráží závazek obou značek k životnímu prostředí. Tuto speciální edici pořídíte za 9 990 Kč.
Casio Protrek PRW-6600YB-3ER jsou zástupcem modelů s chytrou korunkou, s jejíž pomocí lze po stisku a následném otáčení volit mezi funkcemi. Hodí se i její zámek, jenž zaručí, že nedojde k nechtěnému přechodu do jiného režimu hodinek náhodným stisknutím. Za cenu 10 390 Kč seženete i varianty s pryžovým řemínkem a s drobnými barevnými obměnami.
Modely Casio ProTrek PRW-6900Y-3ER je zasvěcený principům bushcraftu. Najdete u něj top outdoorovou výbavu, včetně biomateriálů. K dostání za 12 990 Kč i v hnědé variantě. Recenzi najdete zde.
Kdo Casio Pro Trek využije?
Mohlo by se zdát, že půjde o úzce profilované zájemce. Ale. Když zvážíte, co za technologie Pro Treky nabízejí a za jakou cenu… A k tomu i to, že se nejnovější verze díky senzorům 3. generace vizuálně velmi blíží obyčejným analogovým hodinkám, které můžete vzít na ruku každý den, aniž byste vypadali jako že jste z túry omylem zabloudili do města, pak není nad čím přemýšlet. Casio zkrátka umí dovést technologie k dokonalosti a využít je v místech, kde má trh mezery.
Jinými slovy řečeno, nemusíte každou volnou minutu trávit na výšlapech do neznámých končin, nebo se pokoušet o přežití v divočině, abyste si vychutnali odolnost a přesné funkce, které Pro Treky nabízejí, a pro které se staly v dané kategorii v podstatě nepřekonatelným pojmem. Stačí, když si sem tam moc rádi vychutnáte čerstvý vzduch a nějaký ten pohyb – Casio Pro Trek vám pak otevřou úplně nové obzory.
Pro Treky se nesnaží konkurovat chytrým hodinkám, zařazení mají jasně dané. A byť se i v této řadě objevila funkce Bluetooth a možnost spárování s telefonem, nemají hodinky ambici nabízet nic víc, než to, co v přírodě opravdu potřebujete. Nebudou vás obtěžovat notifikacemi, nebo potřebou dobití po jednodenním vytížení. Jsou tedy skvělým doplňkem, pokud se chcete odpoutat od všudypřítomných technologií. Budete-li potřebovat některou jejich funkci, budou připravené, mimoto vám díky bateriovému pohonu nabídnou velmi přesný čas. V případě rádiem řízených modelů přesný dokonce na vteřinu.
Pro Treky vám nenabídnou možnost volby sportovních aktivit, podrobné záznamy o zdraví a kondici, přehrávání hudby a kdo ví, co ještě. Na druhou stranu nejsou zase obyčejnými hodinkami pro sport a volný čas se zvýšenou odolností. Jedná se o jasně cílený nástroj. Pokud jste tedy outdoorový nadšenec, máte rádi bushcraft nebo sporty jako třeba lyžování, lezení či výlety po horách, jsou pro vás Pro Treky jako stvořené. Tak co, jdete do nich?
Zdroje: Helveti.cz, www.protrek.eu, www.casio.com
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Těšíme se, že vám uděláme radost nejen novými hodinkami, ale i povídáním o nich. Najdete nás na Spotify, Apple, Youtube, Amazon a Castbox.fm. Máte-li tip na téma, které vás zajímá, nechte nám vzkaz v komentářích, rádi ho zpracujeme. A jak často budeme publikovat? Prozatím se můžete těšit na přibližně 3 nové díly do měsíce.
Zdravím všechny nadšence v Helveti.cz. Pro Trek ? No jasně , jsou to hodinky které jako hodinky vypadají ale i se jako hodinky chovají ! Nejsem tedy v pravém slova smyslu ,,dobrodruh“ žijící životem v přírodě, a přesto mne ProTreky zaujaly natolik, že je mám na ruce. Je k nim i obsáhlá příručka v češtině, ta opravdu usnadní hlavně nastavení všech funkcí a vlastní používání v běžném životě. Asi si každý třeba řekne na co kluk z města potřebuje hodinky pro dobrodruhy, ale přátelé, i pobyt v městských podmínkách začíná být opravdovým dobrodružstvím ! Návštěva v Helveti je pro mne vždy zážitkem, proto se tam rád vracím, a dokážu už i chápat závislost třeba zrovna na přístrojích na lidské ruce co umí víc než jen konstatovat přesný čas !!! Ať se daří, PŘÁTELÉ .
A my opět děkujeme za komentář 🙂 Ač podepsán záhadně, začínáme tušit, odkud vítr fouká :))