Výstup na Sajamu 6542m s hodinkami Casio Pro-Trek

Už jste si asi všimli, že pokud testujeme hodinky, tak se jim snažíme dát pořádně zabrat. To aby byla recenze postavená na reálných zkušenostech a nemuseli jsme se za ni stydět.

Tak to bylo i s hodinkami Casio Pro Trek PRG 240-1, které jsme vzali na 1 měsíc do Bolívie. Jak to bylo ale postupně…

Vybalování hodinek

Hodinky jsou dodávány v dřevěné krabičce a už rozbalování je zážitek. Na první pohled jsou hodinky robustní a funkce z nich doslova „stříkají“ (a co teprve až prolistujete návod). Vzhledově se mi docela líbí a na ruce mi sedí. Tak už jenom vyrazit.

Hned v letadle poměřujeme

Jelikož mají mí kamarádi hodinky konkurenčních značek – konkrétně Garmin a Suunto*, tak došlo k prvnímu porovnávání už na letišti a v letadle.

Já se s hodinkami Casio Pro Trek teprve sžívám, ale nemůžu si nevšimnout jedné věci. A to sice, že na hodinkách můžu oči nechat. Svou robustností, barevností a možná i reminiscencí mého digitálního dětství si mě postupně získávají.

Parametry hodinek Casio PRG 240-1

Rozměry: průměr pouzdra 51 mm, výška pouzdra 15 mm
– hodinky patří mezi větší, ale to se u outdoorových hodinek předpokládá
Váha: 65 g – velmi lehké
Materiály: sklíčko minerální, pouzdro tvrzený plast
Displej: Duplex LC – digitální dvouvrstvý
Funkce: Teploměr, Výškoměr, Barometr, Kompas, Indikace východu a západu slunce, Stopky, Odpočet, Automatický kalendář do roku 2099, Režim 12/24, Světové časy, 5 budíků, Hodinová signalizace, Tlačítko tónu on/off, Solární dobíjení, Power-saving, Ukazatel míry nabití, Osvětlení (celoplošné), Otočná luneta.
Výdrž nabití: 6 měsíců běžného používání (bez vystavení slunci / nabití), 23 měsíců v úsporném režimu (ve tmě s aktivovanou funkcí power saving).
* Vystavujete-li hodinky občas slunci, tak se neustále dobíjí.

Co všechno hodinky zažily

Základní tábor a pohled na Sajamu

Základní tábor a pohled na Sajamu

Zkušenosti s hodinkami Casio jsem nasbíral během 4 týdnů a zažily se mnou plavbu po jezeře Titicaca, 5denní putování solnou plání Salar de Uyuni, návštěvu Potosí a stříbrného dolu v hoře Cerro Rico (prach, častý kontakt s horninou), koupání v termálním jezírku Ojo del Inca, sestup do pralesů v Coroicu (cca 1500 m n. m.), výstup na hory Chacaltaya (5421 m) a na nejvyšší bod Bolívie Sajamu (6542 m). S hodinkami jsem také běhal a často je nesundával ani na noc. Zkrátka mi doslova přirostly k ruce.

Výčtem se hodinky Casio potýkaly s:

 • častá změna nadmořské výšky (rozdíl až 2800 m v pár hodinách),
 • změny tlaku (viz první bod),
 • výkyvy teplot (rozdíly teplot v poledne a večer jsou velmi výrazné),
 • silně prachové prostředí (Sajama, Cerro Rico),
 • prudké slunce,
 • koupání s termálním bazénku (horká voda),
 • kontakt s horninou, vybavením, pískem.. atd.

Následuje popis výstupu na Sajamu. Pokud vás zajímá shrnutí kladů a záporů hodinek, můžete tuto část přeskočit.

Výstup na nejvyšší horu Bolívie – Sajama 6542 m

Sestup ze Sajamy do výškového tábora

Sestup ze Sajamy do výškového tábora

Byl to nejsilnější zážitek z celého putování. Už v základním táboře máme všechny věci plné sopečného písku a prachu. Odnášejí to i hodinky, ale zatím nevypadá, že by jim to vadilo. Luneta však 2. den začala pod náporem písku mírně šramotit. Stačilo ale párkrát lunetou zatočit a písek se ní uvolnil a chod byl opět plynulý. V základním táboře kalibruji výšku (4800 m) a postupujeme dále. Silný vítr nám bohužel nedovolí postup až do výškového tábora (5700 m) a provizorně stavíme stany za hranou hřebenu ve výšce 5200 m. Protože máme na výstup jenom den a nemůžeme si dovolit žádné vyčkávání, tak už reálně nepočítáme s tím, že by byl výstup úspěšný. Muselo by se zásadně umoudřit počasí a my ze sebe vymáčknout maximum při výstupu těch prudkých 1350 výškových metrů. Nastavuji budík na 1:00 a zalézám do péřáku.

V noci ani na chvíli neusnu a jenom počítám minuty. V 1:00 pípají hodinky a my začínáme vařit čaj a pokoušíme se do sebe dostat aspoň nějaké jídlo. Druhá skupina s námi bohužel nevyrazí (je jim hodně špatně) a tak se o vrchol pokusíme s Láďou sami. Začátek s čelovkami jde dobře a silný vítr nám moc nevadí. Přicházejí ale pasáže, které jsou poměrně nebezpečné a já jsem rád, že pod sebou ve tmě nic nevidím (propasti jenom tuším). Po 2 a půl hodinách chůze míjíme výškový tábor, kde mi hodinky hlásí oněch 5700 m. Krátká zastávka s čajem a pak zase nahoru.

Pod vrcholem Sajamy mezi tzv. kajícníky

Pod vrcholem Sajamy mezi tzv. kajícníky

S prvním světlem už se blížíme pověstným kajícníkům. Síly ubývají, přicházejí první křeče do rukou, ale to nejhorší má teprve přijít. Nasazujeme mačky a nalézáme do těch pekelných ledových útvarů. Je to úmorná dřina. Kontroluji hodinky a zjišťuji, že s kajícníky bojuji asi hodinu. Dva nepříjemné a hlavně bolestivé pády mě definitivně přesvědčují, že dál už nemůžu a mávám na Láďu, který je výš. Podle hodinek jsme ve výšce 6450 m, ale pokud se chci vrátit v pořádku dolů (a mít na to sílu), tak o pokračování ve výstupu bohužel nemůže být řeč. Takový kousek a přitom tak daleko. Dělám několik fotek a pomalu sestupuju dolů. Láďa mě dohání a pomáhá mi s místy technicky náročnějším sestupem. Po nekonečné cestě dolů se v našem provizorním výškovém táboře shledáváme s kamarády. Ti pro nás mají čaj a čokoládu. Naše dobrodružství tak má přeci jen sladkou tečku.

Ano, nakonec je pokus o vrchol Sajamy neúspěšný, ale pro mě je důležité, že jsme v pořádku. A pro účely této recenze by se slušelo dodat, že hodinky také. 🙂

Shrnutí plusů a minusů hodinek Casio ProTrek

+ Klady hodinek:

 • Zapnutí funkce osvětlení pouhým natočením hodinek (může se hodit když nemáte volnou druhou ruku pro zmáčknutí tlačítka – například při lezení, práci s buzolou). Může ale i rušit (když hodinky na noc nesundáte a nechtěně si pak ve spánku posvítíte přímo do očí).
 • Hodinky jsou krásné a sexy. Pro někoho jde možná o až příliš kýčovitý design, ale na mě to funguje. Koukám na ně často „jenom tak“. U hodinek Suunto jsem tento zážitek neměl.
 • Vysoká odolnost. Hodinky zažily několik nárazů a rozhodně jsem se k nim nechoval v rukavičkách. I přes to si odnesly jenom naprosto zanedbatelné škrábance na pouzdře a lunetě. Vodotěsnost jsem testoval ve sprchách, termálních jezírcích a bazénech.
 • Luneta má plynulý chod a ani prach a špína nebyly problém. Chvilku sice byly pod lunetou „cítit“ malé částice, ale pár otočení to spravilo.
 • Ovládání hodinek je intuitivní – rychle jsem všechny funkce pochopil a naučil se je perfektně ovládat.
 • Dva displeje překryté přes sebe jsou výborná vychytávka, která mě doteď nepřestala bavit.
 • Solární napájení mě naprosto uchvátilo, protože jsem se v podstatě nedostal z úrovně maximálního nabití a to jsem hodinky používal téměř neustále. Kdyby hodinky měly GPS, grafický displej a podobné vychytávky, tak by se asi vybíjely rychleji. Přesto jsem si neodpustil pár úsměvů směrem k mým kamarádům, kteří nabíjení hodinek museli řešit.
 • Power saving ještě více šetří baterii (při nepoužívání hodinek je „uspává“ a podobně). Já jsem pro testování tuto funkci vypnul a ani tako jsem se nikdy nedostal v míře nabití pod úroveň maxima.
 • Budík je dostatečně hlasitý a zaspal jsem ho jenom jednou, když jsem měl hodinky ve spacáku zalehnuté.
 • Sklíčko, ač minerální, je hluboce zapuštěno pod úrovni otočné lunety, takže jej poškrábete jenom těžce.
 • Řemínek je dostatečně dlouhý, aby bylo možné hodinky nasadit přes mikinu nebo bundu. Je také pevný a přitom se příjemně nosí. Má navíc malou vychytávku v podobě „podpěr“ u pouzdra hodinek (ze spodní strany u dýnka). Díky tomu hodinky dobře sedí na ruce.
 • Poutko na řemínku sedí pevně a nikam „nejezdí“. Nemusel jsem tak pořád řešit odléhající konec řemínku jako u jiných hodinek.

– Zápory hodinek:

 • Kombinace funkce + osvětlení dohromady moc nefunguje. Přepnutí na funkci (Alti, Baro, Kompas) + zmáčknutí osvětlení funkci pozastaví – vy se tak hodnotu v noci hned nedozvíte. Musíte počkat a pak světlo zmáčknout znovu. Stejně tak zmáčknete-li světlo a pak vyvoláte funkci, tak se světlo ihned vypne. Jde o nepříjemnou věc, ale dá se na ni zvyknout.
 • Osvětlení by mohlo být delší. Měl jsem nastavenu delší variantu 3sec a přes to bych někdy ocenil třeba 5sec.
 • Tlak není přepočtený na hladinu moře. Nikde jsem nenašel možnost tuto hodnotu přepnout a manuální překonfigurování podle hodnot hodinek Suunto nejdřív nevadilo, ale s prudkým poklesem výšky už místo hodnoty ukazovaly jenom 3 pomlčky —. Ve vyšších polohách jsem proto nastavil zpět tlak původní.
 • Rychlost hodinek – vyvolání funkce chvilku trvá (Altimetr, Barometr i Kompas).
 • Jako malé negativum řemínku je občasné zatahání za chlupy u zápěstí. Může za to uchycení řemínku, které občas nějaký ten chloupek uvězní. Stává se to ale velmi vzácně.
 • Funkčně mají hodinky vše, co bych potřeboval. Snad pro náročnější by ještě mohla být součástí vybavení GPS a modul pro rádiové seřizování).

Závěrečný verdikt

Hodinky nemůžu jinak než pochválit. Byl jsem s nimi celou dobu maximálně spokojený a až na pár negativ jsou to skvělé outdoorové hodinky. Casio předvedlo, že za dostupnou cenu 6990 Kč umí konkurovat úzce zaměřeným značkám Suunto a Garmin.

Další recenze Casio ProTrek již brzy

Na našem hodinkovém magazínu Nosíme-Hodinky.cz pro vás připravujeme detailní testování dalšího modelu hodinek Casio Pro Trek a sice Casio PRW 6100Y-1.

Kde hodinky koupit

Testované hodinky Casio Pro Trek PRG 240-1 (nové) si můžete koupit na našem eshopu Helveti.cz. K vyzkoušení jsou v naší prodejně na adrese Vítkova 8, Praha – Karlín. Aktuálně také prodáváme testovací kus za cenu 4890 Kč. Ten koupíte v bazaru na Helveti.cz

Hodinky Casio nakoupíte v našem eshopu Helveti.cz.

* Suunto budeme velmi brzy prodávat

Fotky hodinek Casio ProTrek

Stav hodinek po měsíčním putování Bolívií

Testované hodinky si můžete zakoupit v našem bazaru na Helveti.cz. Cena je 4890 Kč (sleva 30 %, 2100 Kč).

Pár fotek z Bolívie (bez hodinek)

Moje další recenze hodinek

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *