Portfolio naší nabídky se neustále rozrůstá a je nám ctí přivítat další tradiční švýcarskou hodinářskou značku, a to značku Alpina. Již od svých počátků, které sahají do roku 1883, se Alpina snaží o dosažení nejvyšší kvality za využití nejnovějších technických inovací a sjednocení síly švýcarského hodinářského průmyslu. Právě tak lze popsat tzv. „Alpinistický princip“, tedy základní vizi zakladatele společnosti Gottlieba Hausera.
Již krátce po založení začíná společnost vyrábět svoje vlastní kalibry. V roce 1908 pak vzniká legendární emblém červeného trojúhelníku, tzv. „Alpiner“, který je v pozměněné podobě součástí loga dodnes. Další milník v historii firmy, navíc spojený s technickým pokrokem, byl vývoj komplikace nekonečného kalendáře. Ten je dodnes uznáván jako jedna z královských hodinářských komplikací, přičemž v roce 1910, kdy společnost s touto inovací přišla, se jednalo o mimořádně náročný technický úkol.
Vývoj značky se dále ubíral například cestou výroby časomír pro vojenské piloty, zavedení mezinárodní záruky nebo výrobou strojků s certifikací chronometru. Důraz se stále kladl na kvalitu a inovace, což se projevilo nejen u sportovních modelů, které do své výbavy postupně přidávaly taková vylepšení jako byly ochrana strojku proti nárazům, vodotěsnost či antimagnetismus. Příkladem budiž model Alpina Tropic Proof z roku 1968, který se vyznačoval všemi čtyřmi vlastnostmi sportovních hodinek Alpina, to znamená nárazuvzdornost, vodotěsnost, odolnost proti magnetickému poli a pouzdro z nerezové oceli. V té době již Alpina vyráběla také chronografy a strojky s automatickým nátahem.
V období od roku 1971 do roku 2002 prošla značka hlubokou krizí, způsobenou příchodem quartzových strojků. Z té ji vyvedl až příchod nových majitelů Aletty a Petera Statsových (ti v té době již vlastnili jinou uznávanou hodinářskou značku Fréderique Constant), kteří se rozhodli navrátit značku na cestu vize zakladatele Gottlieba Hausera. Po přesunu do nového výrobního závodu v Ženevě pak došlo ke znovuzrození firmy, což se promítlo v představení vlastního nového kalibru AL-950 Automatic Regulator či modelu Extreme Tourbillon s vlastními silami vyvinutým a vyrobeným kalibrem AL-980. Ten se stal vůbec prvním tourbillonem v historii společnosti Alpina. Nesmíme zapomenout ani na sekci chytrých hodinek, které při zachování tradičního vzhledu a bez použití digitálního displeje nabízí mnoho funkcí typických pro dnešní chytré hodinky propojitelné s mobilními telefony. To vše bez nutnosti neustále nabíjet baterii. Sama společnost tuto technologii výstižně nazývá „mostem mezi Silicon Valley a švýcarským hodinářským průmyslem“.
Společnost Alpina zkrátka dodnes naplňuje svoji původní vizi a přináší možnost volby všem, kteří hledají vysoce odolné sportovní hodinky s nejvyšší možnou přesností a spolehlivostí a které jsou speciálně sestaveny a navrženy tak, aby odolaly extrémním přírodním podmínkám nezávisle na tom, zda jde o vysokou nadmořskou výšku nebo podvodní hlubiny.
Autorem textu je Jiří Bareš.