Nivada Grenchen Datomaster Black – chrono s duší opravdového závodníka

Jak by měla vypadat ideálně hodinková sbírka? Na toto téma se názory i pohledy liší. Dalo by se zjednodušeně vlastně říct, že kolik hodinkových nadšenců je, tolik může být přístupů k vlastní sbírce. Nicméně i tak jsou tu jistá pravidla nebo spíše společné jmenovatele.

Někdo se orientuje pouze na jednu značku. Jiný naopak nešetří různorodostí značek, ale zajímá ho pouze jeden typ hodinek, a to například potápěčské. A pak jsou tu sběratelé, kteří naopak chtějí mít ve své sbírce od každého typu zaměření jeden model. Jedny potápky, jedny fieldy, jedny oblekovky a jeden chronograf. Takže pokud patříte mezi ty, kteří mají v oblibě postranní tlačítka, subciferníky a analagové stopky, tahle recenze je věnována vám. 

Obsah recenze

V posledních měsících mi rukama respektive zápěstím prošlo hned několik chronografů a zde na Helveti blogu jako by se z toho pomalu stával seriál o hledání toho nejlepšího chronografu do dvaceti tisíc korun. Už jsme tu měli zástupce od japonského Seika, německého Junkers, ale i Bulovu či Timex. Dnes je tak ten správný čas se podívat i na něco z produkce země helvetského kříže. Nečekejte Daytony ani Speedmastery. Řeč bude o lehce zapomenuté značce, která by si i díky tomuto recenzovanému chronografu rozhodně zasloužila vaši pozornost. Konkrétně půjde o hodinky značky Nivada Grenchen

O značce Nivada Grenchen

Tato značka byla založená ve třicátých letech minulého století, a to konkrétně v roce 1926. Nejde tak o nejstarší značku, ale zároveň se nejedná ani o nějakého nováčka, byť současné vedení se dnes snaží spíše oprášit její zašlý lesk. Nivada Grenchen zažívala zlaté časy v padesátých a šedesátých letech dvacátého století, kdy byla značka známá svými inovativními přístupy v hodinářství. Dnes Nivada vychází zejména z původních a úspěšných designů hodinek, jejichž styl je v rámci dnešní módy spíše retrostylem, který je ale velmi vkusně zpracovaný tak, že jednotlivé hodinky působí velmi nadčasově. 

Opravdový závodník

Byť v portfoliu značky nalezneme i chronografy s automatickými strojky, budeme se opět držet v budgetovém rozpočtu do dvaceti tisíc. Zde značka nabízí velmi krásné chrono Datomaster Black s cenovkou stanovenou okolo patnácti tisíc. Obecně Nivada nabízí vícero typů a designů chronografů jako například modely Chronomaster, Chronosport či již zmíněný Datomaster. Všechny z těchto modelů ale mají jeden společný jmenovatel, jde o ryzí motosportová chrona

Obecně by se dalo říct, že původní záměr chronografů byl spojen s motosporty, nicméně postupem času je historie mírně odklonila od rychlých kol i směrem k letectví a vesmíru, jako je to u modelu Speedmaster, Speedtimer Pogue od Seika či chron od americké Bulovy. 

Pokud tak hledáte chronograf za dostupnou cenu s ryze automobilovou DNA, Nivada Grenchen je značkou právě pro vás. S trochou představivosti mi jejich hodinky a design subciferníků připomíná jiná závodnická chrona, a to konkrétně od velmi oblíbené značky Autodromo či případně od Breitlingu a jejich modelů Top Time vyrobených ve spolupráci se značkou Deus či automobilkami Ford a Cobra. 

Malý, ale šikovný

Že značka vychází opravdu ze své historie je patrné hned na první pohled. Model Datomaster totiž disponuje průměrem pouhých 36 milimetrů, což je na dnešní poměry u chronografů velice málo. Lug-to-Lug má tak stanovených na titěrných 43,5 milimetrů, což by mohl být bez přehánění klidně průměr hodinek nikoliv celková délka pouzdra. Pokud si myslíte, že jde o výjimku, nenechte se zmást, ostatní chrona od Nivady mají také do 40 milimetrů, spíše počítejte konkrétně s 38 nebo 39 milimetry. 

Tyto konkrétní hodinky disponují bateriovým pohonem od Seika, což předurčuje plynulý chod s rezervou dvaceti vteřin za měsíc. Ciferník je pak osazen dvěma subciferníky s červeno-oranžovými detaily, které umocňují racingový vzhled. Datumovka je pak umístěna klasicky na šesté hodině v poměrně velkém průhledu, který ale hodinkám sluší, jelikož velikostně kopíruje tvar hodinových indexů. Kompaktnost stroje pak umocňuje voděodolnost sta metrů, což je příjemná ingredience, pokud hledáte hodinky opravdu na každý den a téměř každou příležitost. 

K obrazu svému

Pokud byste si Nivada Grenchen Datomaster Black chtěli uzpůsobit ke svému obrazu, značka nabízí model na třech variantách řemenů. Přesněji si můžete vybrat hodinky na koženém řemínku nebo na dvou typech gumových řemenů. Za mě osobně však těmto konkrétním hodinkám sluší nejvíce kůže

V takovémto případě by mě pak na vlastní oči zajímala i možnost na hnědém koženém řemenu ve stříbrném ocelovém pouzdře s oranžovými detaily místo těch červených. Tuto variantu Nivada nabízí na svých stránkách také. Verze Black je totiž limitovanou edicí a značka tento model nabízí jinak hlavně v klasickém stříbrném provedení. V takovém případě lze pak hodinky zakoupit i na stylovém kovotahu. 

Nadčasovost vs. móda

Nivada Grenchen Datomaster na mě udělaly opravdový dojem, byť bych pro osobní záměr preferoval více tu výše zmíněnou konfiguraci. Kdybych měl ale hodinky obecně porovnat s ostatními testovanými chronografy, na které jsem již psal články, zařadil bych je osobně prozatím asi na příčku nejvyšší pro jejich ryzí DNA a motosportový nádech detailů a subciferníků. Otázkou jen zůstává, zdali hodinky byť s velkou dávkou designové nadčasovosti dokážou dlouhodobě obstát oproti daleko moderněji laděným designům konkurence. Za sebe říkám, že ano. A co vy?  

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *