Junghans – precizní německá hodinářská práce s pořádnou dávkou historie

Po skvělých zkušenostech s německými značkami (Zeppelin, Junkers a s designovou Boccií Titanium) můžeme s potěšením oznámit, že rozšiřujeme naši nabídku o další značku z produkce našich západních sousedů. Tentokrát vítáme v Helveti tradiční hodinářskou značku Junghans, která už více než 150 let produkuje časomíry té nejvyšší kvality. V nabídce naleznete mechanické, quartz nebo solární pohony stejně jako hodinky inspirované starými vozy, v čistém Bauhaus stylu nebo moderní design.

Vývoj značky

Historie firmy se začala psát 15. dubna 1861, kdy Erhard Junghans se svým švagrem Jakobem Zeller-Toblerem založili společnost Junghans-Tobler, která se specializovala na výrobu hodin. V roce 1870 už firma produkovala 100 kusů hodin denně a postupně přidala ke své činnosti i výrobu hodinek. Junghans byl ostatně vždy nakloněn pokroku, ne nadarmo navštěvovali Arthura Junghanse (syna zakladatele) v jeho vile ve Schrambergu, kde firma dodnes sídlí, pánové jako Gottlieb Daimler, Ferdinand von Zeppelin, nebo Wilhelm Maybach, který mu dokonce osobně přivezl ze své továrny vůz Maybach Zeppelin D8.

Činnost firmy i díky neustálému rozvoji a naklonění inovacím dosáhla postupně takového rozměru, že v roce 1903 byl Junghans největším výrobcem hodinek a hodin na světě. Jeho produkce dosahovala tří milionů časomír ročně a firma v té době zaměstnávala 3000 lidí. Zajímavostí je také například výroba autohodin a automobilových rychloměrů (od r. 1905), které byly instalovány například do již zmíněného legendárního kabrioletu Maybach Zeppelin DS 8, jehož palubní přístroje se později staly inspirací pro dnešní řadu Meister Driver, která velmi povedeně evokuje tuto éru raného motorismu. Jeden z těchto vozů vlastní současní majitelé značky Junghans, pánové Jochem a Hannes Steimovi. V roce 1918 pak byla postavena unikátní sedmipodlažní terasovitá továrna, která poskytovala schramberským hodinářům nejen dostatek prostoru, ale i dostatek světla, tolik potřebného pro jejich práci. Stoleté výročí postavení této architektonicky zajímavé stavby oslavuje limitovaná edice hodinek Junghans Meister Chronoscope Terrassenbauocelovém nebo zlatém pouzdře.Za zmínku určitě stojí i některé legendární in-house mechanické strojky, konkrétně Calibre 10, který se od roku 1890 vyráběl v nezměněné podobě celých 50 let, dále pak strojek J88 (jedná se o chronograf s vačkovým rozdělovačem s ručním a později automatickým nátahem), použitý například v pilotních hodinkách J88 Bundeswehr Chronograf, určených od roku 1955 pro německou armádu. Na tento ikonický model navazuje dnešní řada Meister Pilot. Značka Junghans nezaostávala ani ve výrobě strojků s přesností chodu chronometru – např. v podobě strojku J82. V padesátých letech byl Junghans dokonce třetím největším výrobcem chornometrů na světě.

Směřování značky do značné míry ovlivnil kolem roku 1960 švýcarský umělec a designér Max Bill, který byl absolventem umělecké školy Bauhaus a následně také propagátorem tohoto uměleckého stylu, který se vyznačuje minimalistickým pojetím a jehož cílem bylo obnovit těsný vztah umění k řemeslu. V současné kolekci ztělesňuje jeho odkaz řada Max Bill, vyvedená právě v populárním stylu Bauhaus.

„Quartzová revoluce“

V sedmdesátých letech minulého století došlo k revolučnímu objevu v oblasti hodinařiny, když japonská firma Seiko představila první quartzové hodinky. Junghans však nebyl v tomto směru vůbec pozadu. Téměř ve stejné době, přesněji roku 1970, přišel s modelem Astro-Quartz, ale už roku 1967 vyráběl quartzový budík Astro-Chron. Junghans se tak stal evropským lídrem quartzu, což využil mimo jiné roku 1972 coby oficiální časoměřič olympiády v Mnichově, kde díky své nové technologii bylo poprvé v historii možné měřit čas na 1/100 sekundy. Na tento důležitý milník dnes odkazuje řada 1972. A protože Junghans na poli inovací nikdy nespí, přišel roku 1990 s dalším prvenstvím. Tentokrát se jednalo o model Mega 1, což jsou první náramkové hodinky řízené rádiovými vlnami, přičemž rádiem řízené hodiny vyvinuli hodináři z pohoří Schwarzwald již v osmdesátých letech. Dva roky poté následoval model Mega Solar, jehož název napovídá, že se jedná o solárně napájené hodinky. Dnes reprezentuje quartzové modely (včetně rádiem řízených či solárně napájených) řada Performance.

Zpátky k mechanice

Od roku 2000 se firma Junghans rozhodla k návratu k mechanickým strojkům uvedením kalibrů J890 a J830 na základě strojků Seiko, díky čem už máme v dnešní době opět možnost dostat na ruku vzorek kvalitního německého hodinářství jak v tradiční mechanické podobě, tak i ve formě průkopnických technologických řešení, jako je rádiem řízený či solárně napájený strojek. Junghans si Vás zkrátka získá, ať už preferujete kteroukoliv technologii. Nás si již získal.

Uhrenfabrik Junghans Corporate video

Autorem textu je Jiří Bareš, odborník na značku Junghans a hrdý majitel modelu Junghans Meister Driver Chronoscope 027/3684.00.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *