Zákaznická recenze: hodinky Junghans Max Bill Automatic

Když jsem kupoval své první lepší automatické hodinky, rozhodl jsem se pro Junghans Max Bill Automatic.

Po několika týdnech denního používání mám docela dobrý přehled o jejich silných a slabých stránkách, jejich přehled přináším v tomto článku.

Junghans

Firma Junghans je nejstarší německý výrobce hodinek, založena byla v roce 1861 ve městě Schramberg. Hodinky začala firma vyrábět v roce 1927.

V současnosti je Junghans jednou z mála nezávislých hodinářských firem, které nejsou vlastněny jednou z velkých hodinářských skupin.

Max Bill a Bauhaus design

V 50. letech minulého století začal Junghans spolupracovat se švýcarským umělcem Maxem Billem z designové školy Bauhaus. Max Bill navrhl pro Junghans několik nástěnných hodin a hodinek a spolupráce trvala dlouhá léta. Nástěnné hodiny navržené v roce 1957 se dokonce dostali do Muzea moderního umění v New Yorku.

Výroční model hodinek Junghans ke 100 letům Bauhaus

S hodinkami Junghans si tedy kupujete vždy i kousek historie designu a horologie. Junghans při oslavě 100 let Bauhaus designu dokonce vydal speciální edice hodinek.

Junghans Max Bill Automatic

Obsah balení

Hodinky Junghans Max Bill automatic se dodávají v pěkné krabičce z tmavošedé kůže. Ve spodní části najdete hodinky a hadřík, v horní manuál a záruku.

Záruka je 5 let, nejbližší autorizovaný servis je ovšem ve Vídni. Případné reklamace nebo pozáruční opravy z Čech nebo Slovenska tak můžou trvat trochu déle.

Design

Junghans Max Bill Automatic mají jednoduchý, čistý a nadčasový design ve stylu Bauhaus navržený Maxem Billem v 60. letech minulého století.

Pouzdro z oceli je opravdu tenké, jeho tloušťka je pouze 10 mm a spolu s vypouklým sklíčkem působí hodinky trochu retro.

Sklíčko je plastové s povrchovou úpravou Sicralan. Člověk by očekával spíše safírové sklíčko, ale to plastové zde má svoje odůvodnění. Levnější hodinky jej používají hlavně kvůli nižší ceně, ty dražší zase z důvodu historické věrnosti doby. Takže na hodinky s designem z 60. let minulého století se celkem hodí. Najdete ho například i na hodinkách Omega Speedmaster Moonwatch.

Průměr hodinek je 38 mm, nejsou tedy vhodné na velmi široké zápěstí. Na moje 16 cm zápěstí je to ideální velikost, hodinky nevypadají vůbec malé. Díky velmi tenkým okrajům je ciferník velmi výrazný a vypadá opravdu velký. Ve srovnání s mými Seiko SNK809, které jsou jen o 1 mm užší, vypadají Junghans Max Bill automatic jako mnohem větší hodinky. Velký krémově bílý ciferník doplňují tenké ručky, hodinová i minutová ručka má vrstvu luminiscenčního nátěru.

Porovnání mých Junghans se Seiko SNK809

Luminiscenční jsou ještě body při indexech 3, 6, 9 a 12. Při 12 jsou body dva, takže ve tmě i při natočených hodinkách vždy víte jistě, kolik je hodin.

Ukázka luminiscence

K mému modelu 027/3502.00 byl dodáván světle-hnědý kožený řemínek, který zcela nenadchne. Pravděpodobně si koupíte nějaký lepší, při standardní šířce 20 mm by to neměl být problém.

Ja mám celkem v oblibě NATO řemínky. K elegantním hodinkám se sice můžou zdát nevhodné, ale podle mě jsou skvělým způsobem, jak hodinky udělat méně formální. Musíte ale samozřejmě trefit správnou barvu a styl.

Hodinky Junghans na dokoupeném NATO řemínku

Funkcionalita

Junghans Max Bill automatic nedisponují žádnými komplikacemi, což je dáno jejich čistým designem. Pokud byste chtěli ukazatel data, můžete zvolit Junghans Max Bill Mega, v případě stopek Junghans Max Bill Chronoscope.

Hodinky můžete natahovat i manuálně. To přijde vhod pokud je nenosíte každý den a chcete je udržet v chodu i bez použití natahovače. Rezerva chodu je 38 hodin, takže to možná nebudete vůbec potřebovat. Možná je ale pro vás, stejně jako pro mě, manuální natahování hodinek takový divně uspokojující pocit.

Samozřejmostí je hacking, po vytažení korunky se vteřinová ručička zastaví a čas můžete nastavit opravdu na sekundu přesně.

Strojek J800.1, který je modifikovaná ETA 2824, se mi při reálném používání předcházel o 7 sekund za den, což je velmi dobrý výsledek. Nastavit jednou za čas přesný čas není díky hackingu žádný problém.

Hodinky mají jen zcela minimální stupeň odolnosti vůči vodě. Můžete s nimi do deště, ale větší vystavení vodě byste riskovat neměli.

Parametry

 • Velikost pouzdra 38 mm
 • Výška pouzdra 10 mm
 • Šířka řemínku 20 mm
 • Materiál pouzdra ocel
 • Materiál sklíčka plast s úpravou Sicralan
 • Typ strojku automatický
 • Strojek J800.1
 • Rezerva chodu 38 hodin
 • Přesnost ±15 s / den
 • Hmotnost 45 g
 • Cena 22 580 Kč
 • Záruka 5 let

Závěr

Junghans Max Bill automatic jsou skvělé hodinky a až na pár drobností jako plastové sklíčko a nutnost použít kvalitnější řemínek jsem s nimi velmi spokojen. Jsou to moje první lepší automatické hodinky a jejich koupi určitě nelituji.

Autor: Igor Kulman
Překlad ze slovenštiny: Martin Jasovský

Pár slov z Helveti

Za zaslanou recenzi našemu zákazníkovi mockrát děkujeme a přejeme mu, aby hodinky dále dobře sloužily a dělaly jenom radost! Kdokoliv další by měl zájem, může nám poslat recenzi svých hodinek. Na odměně se určitě domluvíme.

Hodinky z recenze si můžete zakoupit v naší prodejně Helveti.cz – https://www.helveti.cz/junghans-max-bill-automatic-027350204

Poznámky redakce:

 • 5letou záruku poskytujeme jakožto prodejce Helveti. Junghans poskytuje 2letou mezinárodní záruku.
 • Hesalitové sklíčko ctí dobu hodinek a spousta výrobců jej používá (například Omega Moonwatch). Má své výhody – viz například zde: https://blog.helveti.cz/otazka/jake-je-nejlepsi-sklicko/ . Na hodinky lze ale dodatečně safír aplikovat.
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *