Citizen nelení a obzvláště před Vánocemi na nás chrlí jednu novinku za druhou. Ano, marketing jede na plné obrátky, ale přiznejme si to, je úplně jedno zda jsou svátky, nebo běžný den, po hodinkách koukáme neustále. A pokud nám k tomu dávají výrobci důvod, není třeba ignorovat mnohdy velice zajímavé kousky.
Fanoušci Seika jsou již zvyklí dávat hodinkám přezdívky, které se uchytí v komunitě a mnohdy je pak začnou používat i samotní výrobci. Tento trend u jiných značek lze spatřit jen zřídka, avšak jedno už je docela zažité, Eco-Zilla u Citizenu. O který model vlastně jde?

Obsah článku:
Zrození monstra
Japonsko, 3. listopadu 1954. Do kin doslova vtrhne něco, co otřese celým světem, a nejen tím filmovým. Zmutovaná příšera, která měla být metaforou jaderných zkoušek v Tichém oceánu a dopadu jaderných zbraní na planetu a lidstvo. Obavy z ničivého potenciálu atomové energie v Japonsku sílily. Hirošima, Nagasaki, námořní loď Lucky Dragon No.5, to vše si lidé nesli jako břemeno. Z tohoto pohledu je pro Japonsko atomová energie snad opravdu prokletím…
Monstrum zvané Godzilla měla být obrazem tohoto nekonečného strachu. Symbol, který měl upozorňovat na důsledky lidského zasahování do přírody a následky našeho chování vůči planetě Zemi.

Otřepané klišé, nebo hlubší provázanost?
Pravidlem je, že to co přinese masový úspěch se stává kultovním. A jelikož železo je potřeba kout, dokud je žhavé, Godzilla se objevuje téměř všude, kam oko dohlédne . Při její výšce není divu. Časopisy, komiksy, animované seriály, plyšové hračky a doslova merchandise všeho druhu a zaměření.
Nikoho tak nepřekvapí, že se Godzilla dostala i na hodinky – a ne jedny. Tam kde švýcarští hodináři zůstávají konzervativní a tradiční, japonská scéna nezná hranice. Vzniká množství na první pohled kýčovitých kolaborací, které se posléze stávají kultovními, jako jejich předlohy.

S prvním výkopem nepřišel nikdo jiný než Seiko. Nejsou sice ve všem první, ale prvenství mají za svou dlouhou dobu působení v hodinářském světě nespočet. Ale stejně tak Citizen. Byla tedy jen otázka času, kdy bude trh připravený na výroční edici k 60 letům, které uplynuly od vstupu Godzilly do kin.
Legendární reedice 62Mas v černém provedení byla určena jen pro domácí japonský trh. Ano, je to bohužel trend japonských značek. Zbytek světa tak musel zamáčknout slzu a čekat. To se však vyplatilo a o pět let později jsme mohli spatřit nádherné, karmínově zbarvené Grand Seiko, nesoucí označení této příšery.

Speciálním edicím se nevyhnul ani další gigant v japonském moři – Casio. Přesněji se svou řadou G-Shock. Modelů s Godzillou bylo rovnou několik a každý si jistě našel to, co mu bylo nejbližší. Nutno poznamenat, že edice s tímto stvořením pod značkou G-Shock lze sehnat už jen z druhé ruky a ještě k tomu velice zřídka. Provázání hodinkového světa s Godzillou jakoby v sobě neslo auru tajemna a vždy se po takových výtvorech jen zapráší.
Eko-logická a božská Zilla
Ve zkratce jsme si představili, jak Godzilla otřásla nejen hodinářským světem. Opravdu klíčové spojení dvou hromotluků však mělo teprve přijít. Model Promaster Diver 300 m spatřil světlo světa již v roce 2004 a jednalo se o poctivé potápěčské hodinky. Poctivé v tom smyslu, že byly opravdu masivní. Tam kde ekologická stránka věci vzala za své při výrobě hodinek, se nešetřilo na udržitelnosti řešení z hlediska pohonu strojku, který je poháněn světlem.
Jak jistě víte, technologie Eco-Drive je přímo z japonské dílny Citizen a pokud jsou hodinky vystaveny dostatečnému osvitu (i vnitřnímu osvětlení) pak je životnost článku cca 10 let. Často však hodinky s Eco-Drivem tuto hranici životnosti překračují.
A jelikož je tento potápěčský nástroj tak masivní, že připomíná monstrum (opět i co do odolnosti), hravost fanoušků se projevila a název Eco-Zilla už těmto Citizenům nikdo neodpáře .
Z hlediska spolehlivosti vznikl nástroj, který plnil přesně své poslání. Odolné masivní hodinky s luminiscencí, která by mohla osvítit polovinu Tokia a s korunkou na levé straně. Navíc se solárním pohonem, který zde dává skutečný smysl, protože máte jistotu, že baterie nedojde ani v té největší možné hloubce. Ve své době se jednalo o naprostý unikát – tak vysoká voděodolnost ve spojení se solárním pohonem bylo zkrátka něco.
Věděli jste že? Citizen překonal své prvenství v roce 2016, kdy vznikly první potápěčské hodinky Promaster Diver 1000. Jednalo se o první solárně poháněné hodinky, určené do hloubky 1000 m.

Parametry hodné titánů…. nebo Godzilly
Citizen původní Eco-Zillu zamýšlel jako skutečný profesionální nástroj, který bude určen zejména potápěčům. Na toto prostředí je značka napojena již od svého vzniku a hodinky Citizen byly skutečně využívány profesionály (třeba Marina Militare).
Jak to ale bývá zvykem, profesionální nástroje jsou oblíbené i v rukou neprofesionálů, a tak hodinky k tomu určené často brázdí vzduch nad počítačovou klávesnicí a brodí se stohy faktur k zaúčtování.
Napadá mě, že pro ty, co surfují na internetu, by to chtělo nějaké čistokrevné surfařské hodinky .



U těchto hodinek však může nastat dost podstatný zádrhel i pro ostřílené chronomagory. Pokud nemáte opravdu zápěstí větší než 18 cm, Eco-Zilly budou na vašich ručkách vypadat dost komicky a hlavně neprakticky. Tyto hodinky totiž nelze přehlédnout ani na pořádných strongmanech.
A pokud jste profesionální potápěč s úzkým zápěstím, noste je prosím jen do vody na tlustém neoprénu. Tam se vyřádíte jak vy, tak vaše hodinky, do sytosti. Nejlépe pak sednou komerčním potápěčům, kteří využívají pracovní helmy, podobné té ze spodu dýnka.

Pouzdro o rozměru menšího budíku
Průměr pouzdra 48,2 mm je už dost i na Citizen. K tomu si přičtěte jeho výšku – poctivých 18,5 mm a je úplně jedno, že tyto hodinky nemají nožky . Vlastně jednu nožku zde najdete (o nějaký ten kus níž v článku na ní narazíte), a to na šroubovacím dýnku (oproti běžné edici, kde je potápěčská helma). Ta má však úkol jen designový a připomíná s jakým tvorem tu máte co do činění.
Korunka je masivní a šroubovací. Je však umístěna na levé straně a je chráněna výběžky pouzdra. I přes její velikost 6 mm se na tak velkých hodinkách schová. Pouzdro je celé vyrobené z ušlechtilé oceli a spolu s pryžovým řemenem (!) se dostáváme na necelých 200 g (u titanových modelů je to cca 130 g). Opravdu těžká váha, které by se nezalekl snad jen Mike Tyson.

PVD úprava navozuje pocit, že saháte na skutečnou Godzillu a je naprosto originální. Chvílemi mi připomíná dokonce karbon. Vývojáři odvedli skvělý kus práce . Díky svému tmavému camo designu tak hodinky ani netahají oči a vizuálně hodinky zmenšují. Takže plus pro případ, že už se odvážíte k nošení tohoto giganta.

Jak by napsal Kibi, luneta je jako popelník pro 6 cigaret
Luneta je kapitola sama pro sebe. Proto si vysloužila tento odstavec. Od doby (jak jsem si jen mohl myslet, že bych hodinky mohl nosit? ), kdy jsem četl poprvé o Promasterech recenzi od Kibiho (R.I.P.), mi utkvěla v paměti věta, že luneta je jako „popelník pro šest cigaret„. Pamatuji si to doteď, protože trefnější přirovnání bych jednoduše nenašel.

Luneta nemá vložku, ale je celoocelová a otáčí se jedním směrem jen samotná luneta. Okolo ní najdete šroubovací kroužek, který lze vyšroubovat a vyčistit případné nečistoty. V tomto směru se opět vracím ke slovu profesionální potápěčský nástroj. Citizen opravdu myslel na vše!
Tučné, gravírované číslice bohužel nejsou luminiscenční, pouze bod na 12 hodině – je-li tam luneta nasměrována. V praxi však jsou číslice daleko přehlednější a dávají smysl, protože cokoliv jiného je pro potápěče nepodstatné. Manipulaci pod vodou jsem nezkoušel, ale při manipulaci na suchu věřím, že i pod vodou bude na lunetu spoleh. Jisté cvaky (60) a minimum možností náhodného pootočení dává nejspíš dobrý výsledek i v praxi.
Božský číselník
Pro limitovanou edici padla volba pro kamufláž v černo-červené (ref. BJ8059-03Z) a černo-šedo-modré (ref. BJ8056-01E) u druhého modelu. Číselník je opravdu rafinovaný a trochu připomíná Rorschachův test (najde se zde další milovník Watchmenů?) ❉. Přes skoro vodovkové kapky při pohledu z dálky si můžete dát za úkol „najdi Godzillu“ při pohledu zblízka. Kdo hledá, ten najde .
Indexy jsou pokryty booohatou vrstvou lumi nátěru a vzhledově jsou rozlišeny body na 12., 3., 6., a 9. hodině, pro intutitivní přehlednost ve tmě. Zda budete v praxi využívat i datové okénko na třetí hodině, je zcela na vás. V číselníku je vloženo zcela nenásilně a v souladu s protilehlým devátým indexem. To se opravdu povedlo a skutečně občas zapomenete, že je datumovka součástí číselníku.

Velikost číselníku je v poměru k pouzdru poměrně malá a zasazením hluboko do středu pouzdra se jeho mohutnost ještě umocňuje. Převládají zde masivní indexy a ručky, kde ta důležitá minutová je ještě zvýrazněna oranžovým obrysem (u šedé stealth verze zůstává černá).
Díky tomuto vzhledu opravdu hodinky působí jako kladivo na žraloky, kde zobrazení času je jen přídavný bonus. To samozřejmě nemusí sedět každému, ale pokud nemáte rádi předimenzované číselníky jako já, budete mlaskat blahem.

Ukecanost je klasicky japonská, tzn. dozvíte se o jakou značku se jedná, jaký je použit pohon, připomenete si logo Promaster a zjistíte údaj vodotěsnosti. K 300m hodnotě a ke klasickému označení DIVER’S (= certifikace ISO 6425) přibyl termín Professional. Určení je tedy jasné. Přesto myslím, že vás neuvede do rozpaků ani v případě, pokud budete jen fanoušky Bodieho a Doyla ze stejnojmenného kultovního seriálu a nebudete poctivě brázdit vodami jako Jacques Cousteau při objevování vraků.
Sklo, žádné sklíčko
Já vím, já vím, ale než model zavrhnete, slyšte. Sklo je minerální a neberte to jako sprosté slovo, ale opět zde dává smysl. Pod vodou totiž potřebujete, aby sklo vydrželo nechtěný úder (třeba žralokovi na rypec), což by safír nemusel přežít. K čemu by vám pak bylo, že na něm nemáte škrábanec .
Sklo je zde navíc zakomponováno velice chytře – je vsazeno hluboko pod lunetu. Skutečně, funguje to na G-Shockách a funguje to i tady! Viděl jsem mnoho Eco-Zill, leckdy měly za sebou i 20 let každodenního používání a na sklech (původních!) jsem si nikdy žádných škrábanců nevšiml. Teď už mi věříte?

Řemen co udrží Godzillu
Ano, bylo by vskutku zavádějící nazývat dodávaný pryžový řemen, řemínkem. Jelikož toto masivní pouzdro musí něco držet, řemen je ještě více zesílený na koncích a zakomponovaný přímo do pouzdra hodinek, kde je pro větší bezpečnost uchycen šrouby. Přezka je trnová a oboustranná, pro lepší vyváženost hodinek na zápěstí. Oko na uchycení přečnívající části je opět ocelové a chválím logický krok Citizenu.

► Tip: Jelikož je řemen „integrovaný“ do pouzdra, není zde moc šancí na výměnu za jiný, než originální řemen. Kdo by však chtěl hmotnost hodinek ještě navýšit např. o ocelový tah, lze u aftermarket výrobců dokoupit extenzi (nožky), kterou přišroubujete na místo původního řemene. Pak už můžete řemeny, řemínky, tahy a strapy měnit do zblbnutí ♺. ◀︎
Cítíte se na to?
Pro koho jsou tyto hodinky určeny jsem již nastínil v recenzi. Je tedy otázka, zda se odvážíte udělat ten první krok, nasadit je na ruku a užívat si tak unikátní hodinky, jakými tyto Promastery bez debaty jsou. Těm z vás, kdo mají větší zápěstí a zálibu v tool hodinkách, mohu jen pogratulovat a popřát vám spoustu dobrodružství s tímto kouskem.
Pro ty z nás, komu nebylo souzeno mít místo ruky kovadlinu, nemusíte zoufat. Ve sbírce je můžete mít i tak, protože za ty peníze? Proč ne. Dokonce přemýšlím, zda nenahradím budík na nočním stolku Godzillou. Neustále budu mít přesný čas a poslouží i jako lampička u čtení dobrodružných knih od Jasona Heatona. Deep dive baby .

Parametry Citizen Promaster BJ8059-03Z
- velikost: 48,2 mm x 18,5 mm
- pohon: solární Eco-Drive B873
- rezerva nabití: 6 měsíců
- vodotěsnost: 300 m
- sklo: minerální
- cena: 16 800 Kč