Recenze: Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels JY8078-52L

Hodinky jsou šperky, nástroje a hračky. U jedněch převažuje jedna složka, u druhých jiná, ale nejpopulárnější bývají takové, které je dokážou vyvážit v poměru, který povede k tomu, že je nebudete chtít sundat. U Citizenu se v případě modelu Skyhawk A-T Blue Angels vydali cestou zdánlivé ignorace šperkovosti a šli přímo po funkcích, což i tak ve výsledku vyvolává ten správný efekt. Blíže se na model, který vsadil na přesnost a bezúdržbovost, a který tím vzdává hold akrobatickým letcům ze skupiny Blue Angels, podíváme v recenzi.

Obsah článku

Jak došlo na setkání hodinek a letecké akrobacie?

Po druhé světové válce se udály dvě věci ke vztahu k těmto hodinkám: nejprve námořnictvo Spojených států založilo akrobatickou letku Blue Angels, která ve své tmavomodré a žluté dodnes propaguje atraktivní stránky této ozbrojené složky. Dále pak v padesátých letech minulého století firma Breitling přišla s novou koncepcí leteckých hodinek. K těm mimo obvyklé vynikající čitelnosti, přesnosti a odolnosti vůči magnetismu přidali ještě chronograf (stopky) a otočnou lunetu.

Nebyla to však prostá luneta pro měření uplynulých minut, jako na meziválečných leteckých hodinkách, či na tou dobou nových Rolex Turn-o-Graph. Nová luneta obsahovala logaritmické pravítko. Takže i v této době, dávno před mikroprocesory a pokročilou avionikou, si mohl pilot spočítat dolet podle množství paliva.

Čím se však hodináři z Breitlingu neobtěžovali, byla voděodolnost, protože jinak by se už tak dost velké hodinky nafoukly do nenositelných rozměrů (a to i na pilotově kombinéze). Breitling Navitimer jsou dodnes populární, ale v kokpitu stíhačky je už neuvidíte. To však nemusí platit pro dnes recenzovaný kousek, který je svou formou připomíná.

Promaster a Blue Angels už síly dříve spojili

Firma Citizen má ve své historii zásobu vlastních multifunkčních hodinek, s typickým solárním strojkem Eco Drive a korekcí na atomový čas pomocí rádia. S Blue Angels již také spolupracovali na jiných designech – například AT8020 nebo JY8058. Mimochodem, druhý zmíněný model je v řadě předchůdců našeho JY8078.

Nejnovější model dostal na přilepšenou safírové sklíčko s antireflexní vrstvou oproti minulým modelům s minerálním. Trochu mě ale překvapilo, že pouzdro a náramek zůstaly ocelové. Značka Citizen je proslulá svým materiálem Super Titanium, který by výrazně snížil hmotnost. Takto váží na koženém řemínku 110 gramů a na náramku dokonce 190 gramů. Při nošení na ně tím pádem rozhodně nezapomenete. A pokud se bez titanu neobejdete, můžete si připlatit za model JY8100, který je o 71 g lehčí, ale zase není k dispozici v takto atraktivních barvách.

Mohutný hardware

Co se rozměrů týče, je to puk. Průměr 45 mm a výška 15 mm jsou rozměry, které vyžadují obvod zápěstí alespoň 18,5 cm. V rukávu by se schovaly snad jen u obra Koloděje. Přesto jde o mírné zmenšení oproti předchozím modelům a na pohled hodinky ani tak masivně nepůsobí.

Základní diskovitý tvar pouzdra doplňují nožky a chrániče korunky bez jediné křivky. Plné dýnko, ani masivní vroubkovaná korunka a tlačítka, nejsou šroubovací. Přesto ale voděodolnost činí 20 atmosfér. Hodinky tak s přehledem snesou plavání i náročnější vodní aktivity. Snad jen potápění s kyslíkovými lahvemi bych je ušetřil, protože to opravdu nejsou potápěčské hodinky. Pouzdro i náramek jsou částečně broušené a částečně leštěné.

Ocelový náramek je obráběný, skládá se z dvoučepových článků tvaru písmene H a středních spojovacích článků. Překlápěcí spona má otevírání postranními tlačítky a dvoupolohovou mikroregulaci, což není mnoho. Provedení je solidní. Konstrukce náramku se obešla bez polovičních článků, což ale nemusí být problém, protože články jsou menší, takže se nastavení délky tahu nejspíš obejde bez potíží.

Koncové články sedí mezi 22 mm vzdálenými nožkami, což umožňuje použití standardních 22mm řemínků, pokud by náramek neseděl, nebo pokud by nositel hodinek potřeboval trochu odlehčit.

Na ciferníku neproklouzne ani myš

Místo tradičních subciferníků na třetí, šesté a deváté hodině (diktovaných dostupnými mechanickými strojky) nalezneme dva větší na dvanácté a šesté a dva menší na druhé a desáté hodině. Trochu připomínají šipku, že? Jako by vyzývaly „Výše, jen výše k nebesům!“. A nejste-li takoví romantikové, může vám připomínat logo řady Promaster.

Třetí a devátou hodinu obsadily digitální displeje indikující používaná časová pásma. Třetí multifunkční displej se nachází na čtvrté pozici. Tímto je vlastně ciferník téměř zaplněn. Místo už zbývá jen na indexy a loga Citizenu a Blue Angels.

Oproti předchozím modelům, které měly v okolí hřídelí ruček prázdný prostor, se zde nachází šrafovaný obdélník evokující výstražná značení v průmyslových prostorách – nebo spíše v prostorách letadlové lodi. Přes tato všechna vizuální obohacení je čitelnost hlavního páru ruček překvapivě dobrá. Bylo totiž trochu ustoupeno od rozsáhlé skeletonizace a indexy mají ostré hrany. 

Bez funkcí by to nešlo

Na otázku „Jakými funkcemi jsou tyto hodinky obdařeny?“ se dá směle odpovědět „Skoro všemi.“ Základem je již zmíněný strojek Eco Drive se solárním napájením a synchronizací pomocí radiového signálu. Jeho šestiměsíční výdrž se dá natáhnout pomocí úsporného režimu až na 42 měsíců. Stav nabití indikuje subciferník na desáté hodině.

Na druhé hodině se nachází 24hodinový indikátor a na dvanácté hodině je subciferník s UTC (koordinovaným univerzálním časem; více v tomto článku). Multifunkční displej zobrazuje automatický kalendář, stopky, odpočítávací časovač, dva budíky a druhé časové pásmo. Funkci změny na letní čas a zpět využijete snad jen když se vyskytnete mimo oblast radiového signálu, jinak se mění automaticky. A pokud se vám povede při nějakém kaskadérském kousku vychýlit ručky ze správné pozice, dají se díky další funkci vrátit na své místo. 

Ovládání probíhá pomocí tradiční třípolohové korunky na třetí hodině a dvou tlačítek na druhé a čtvrté hodině. Ty nejsou na rozdíl od mechanických a jednoduchých quartzových strojků mechanicky spojeny se strojkem. To umožňuje velkou flexibilitu ovládacích prvků, kterou tyto funkcemi napěchované hodinky potřebují.

Takový arzenál je samo sebou doprovázen patřičně tlustým návodem k použití, ale výhodou je, že pokud se budete nacházet v dosahu radiového signálu, nemusíte se vlastním nastavováním času vůbec zabývat a postačí vám zaměřit se jen na stopky, budíky, a onu zmíněnou lunetu. Počítání pomocí logaritmického pravítka je dnes už zapomenutá (a díky všudypřítomným digitálním kalkulačkám překonaná) dovednost, ale hodinkám dodá trochu toho starosvětského šarmu.

Závěrem

Hodinky Citizen Promaster Skyhawk věnované akrobatům z Blue Angels jsou především nástroj, a to ne jen tak pro kdekoho. Zároveň však plní svou funkci ve velkém stylu, takže neudělají ostudu v kokpitu letadla, při zápase s živly, ani na grilovačce s přáteli. A nejen to – pokud bych se měl vrátit ke zmínce o nutnosti vyvážení vzhledu, kvality a funkcí, kterou jsem recenzi začal, pak mají tyto bytelné a na vše připravené pilotky bod i za vzhled. Kombinace kontrastní modré a žluté barvy jim totiž dodává perfektní šmrnc i přehlednost – co myslíte?


Recenzované hodinky Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels JY8078-52L jsou aktuálně k dostání na www.Helveti.cz za 17 900,-. Další informace najdete zde.

Zdroj: autorské fotografie – Tomáš Helísek, produktové fotografie: www.helveti.cz.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *