Citizen Promaster Professional Diver 300m BN1024-01E

Větší, odolnější a navíc se strojkem, jehož rezerva chodu na jedno nabití činí až 1 rok! To jsou nové potápěčské hodinky od japonského Citizenu s předlouhým názvem Promaster Professional Diver 300m BN1024-01E, resp. BN1024-01Z. Komu bychom tato 46mm monstra doporučili?

Historie kolekce Citizen Promaster

Citizen je japonským mistrem ve výrobě kvalitních, praktických, spolehlivých a zároveň cenově dostupných hodinek. Ostatně, přesně tohle téma jsme celkem do detailu rozebrali ve 32. dílu našeho podcastu.

A kolekce Promaster? V té se setkává vše zmíněné – ale v extrémní podobě. Jde o ty nejodolnější kousky vhodné do těch nejextrémnějších podmínek. Od hlubin moře až po zasněžené vrcholky hor. Jsou to hodinky, o které se prostě nemusíte bát…

Ačkoliv samotná kolekce Promaster vznikla až v roce 1989 (a před rokem tak oslavila své 35. narozeniny), její kořeny sahají mnohem dál – a to až k potápěčským hodinkám Citizen Seven Star představeným v 60. letech.

Pár moderních příkladů z kolekce Promaster

Ty ale spíše než expedice na dna oceánů překvapivě proslavily hlavně vysokohorská dobrodružství japonských cestovatelů (např. na Eiger ve Švýcarských Alpách).

I když – určitě si dokážete vybavit i příběh potápek Citizen, které se v 80. letech po bůhví jak dlouhé době vyplavily na pobřeží Austrálie, a to kompletně obrostlé korýši. Právě ty koneckonců posloužily jako inspirace pro vznik moderních Citizen Fujitsubo.

Tím chceme jen naznačit, že Citizen Promaster je kolekce s bohatou historií plnou příběhu, o kterých si většina z nás může nechat jenom zdát.

Nové Citizen Promaster Professional Diver 300m

Historickou lekci nechme za sebou a pojďme se podívat na to, co přináší nové Citizen Promaster Professional Diver 300m BN1024-01E (a BN1024-01Z). Nejdříve se sluší říct, že tyto hodinky fakticky nahrazují dosud velice populární referenci BN0150-10E.

Nebavíme se tu přitom o nějakém miniaturním upgradu jako v případě posledních Rolex Submariner. Ne, nové Promaster Diver 300m jsou… No, nové! Lepší, větší, odolnější a designově se lišící.

Zdroj Fratello

Větší pouzdro

První přichází na paškál pouzdro. Na první pohled sice tvarem a několika aspekty připomíná svého předchůdce, ale už po prvním ponošení se vynoří několik rozdílů. Nový model je větší – sází na 46mm ocelové pouzdro místo předcházejících 44 mm. Pouzdro přitom nenarostlo jen do šířky, ale i do výšky – ze 12 mm na 16 mm. A to už je na ruce znát.

Za tímto výrazným nafouknutím přitom nestojí (jenom?) styl oblékání drsných potápěčů, ale hlavně vylepšená vodotěsnost hodinek. Vyšvihla se z 200 metrů na 300 metrů.

Zdroj Fratello

Za vylepšenou vodotěsnost vděčíme nejen novému pouzdru, ale i novému sklíčku. To je safírové (oproti minerálnímu ve starším modelu) a navíc je vysoké celé 4 mm! Takže pokud byste ho chtěli rozbít, budete se muset fakt snažit… A ještě k tomu se pyšní antireflexní povrchovou úpravou. Aby se vám v něm pod vodou náhodou neodrážel váš obličej a kdo ví, co dalšího.

A jelikož se bavíme o profesionálních potápěčských hodinkách (však oni se tak přímo nazývají), tak nemůže chybět ani heliový ventilek (HEV) pro saturační potápění. Je nenápadně ukrytý po pravé straně pouzdra nad šroubovací korunkou. Hodinky díky tomu splňují nejen požadavky pro potápěčské hodinky dané standardem ISO 6425, ale i extra souboru požadavků Annex A.

Zdroj Fratello

Nositelnost

Asi si teď říkáte, kdo by asi tak mohl unosit tyhle potápěčské „macky“? 46 milimetrů není málo. Ale Citizen byl naštěstí chytrý a hodinky se nosí mnohem snáze, než by se mohlo zdát. Chybí jim totiž tradiční nožičky!

Gumový řemínek se s pouzdrem pojí napřímo. To je na jednu stranu super, ale má to i svou nevýhodu. Začněme tím pozitivním. Hodinky byly navržené přímo pro tento řemínek a i naopak – řemínek pro ně. Sedí proto k sobě perfektně.

Zdroj Fratello

Řemínek sice lehce vyčnívá a nesměřuje od pouzdra hned směrem dolů, ale na ruce to působí komfortně. Problémem je ale fakt, že si na hodinky nenahodíte žádný jiný řemínek. Na internetu sice objevíte pár modů (doma vyrobených adaptérů), ale to už je celkem kutilský projekt…

Mimochodem řemínek je z tzv. Benebiolu. Měkkého, ohebného a na dotyk příjemného biomateriálu, který by měl být navíc i odolnější ve srovnání s klasickou „gumou“.

Ocelová luneta

Zdroj Fratello

Naprostá většina potápek sází na tu stejnou, plochou, nudnou lunetu a jediné, co je mezi sebou všechny odlišuje, je materiál vložky. Tyto Citizeny ale zas a znovu překvapují. Jejich luneta je nejen ocelová (s čímž se nesetkáváme zas až tak často – převažují lunety hliníkové a keramické), ale i třídimenzionální.

Její horní část okupují velké číslice, zatímco ta dolní (skoro se až chce říct „stráň“) patří minutovým indexům. Jde o netradiční, ale funkční řešení. Po okrajích lunety nechybí výrazné výřezy, na které můžete být zvyklý ze starších modelů. Lunetu lze díky nim snadno uchopit, a to i v rukavicích.

Číselník

Zdroj Fratello

Citizen Promaster Professional Diver 300m jsou dostupné ve dvou verzích:

  • reference BN1024-01E má šedo-černý číselník,
  • zatímco ref. BN1024-01Z má číselník červeno-černý.

V obou případech je číselník světlejší kolem 12. hodiny a tmavne směrem dolů (jak jinak by tomu taky u potápěčských hodinek mělo být, že?).

Zdroj Citizen

Oba modely jsou nejen skvěle čitelné, ale díky aplikovaným indexům i dobře vypadají. Datové okénko je na 4. hodině a díky svému bílému pozadí skvěle zapadá mezi ostatní indexy.

Někteří z vás si jistě budou stěžovat na množství textu na číselníku, ale my bychom řekli, že je to pořád ještě rozumné a naopak se nám moc líbí červeně zvýrazněných „300m“. Co nám tu naopak trochu chybí, je tradiční oranžová minutová ručka. Nový model má ručku klasicky lesklou, a tudíž i v rychlosti zaměnitelnou s ručkou hodinovou. Na to si ale člověk rychle zvykne a pravdou je, že to vypadá lépe.

Strojek Citizen E365

Novinky se neodehrávají jen navenek, ale i uvnitř nových Promasterů. Pohání je totiž čerstvě představený kalibr E365, jehož jméno mluví tak nějak samo za sebe. Jedná se o solárně poháněný Eco-Drive nabízející rezervu chodu dlouhou jeden celý rok, tedy 365 dní. Na jedno nabití!

U potápek nemůže chybět ani funkce EOL – tedy indikátor slabé baterie. Jak se taková baterie projeví? Vteřinová ručička začne skákat nikoliv každou vteřinu, ale po dvousekundových intervalech.

A přesnost? Citizen uvádí +/- 15 vteřin za měsíc. Ze strany strojku tak opravdu nemáme Citizenu co vyčíst.

Závěrem: Cena a dostupnost

Zdroj Citizen

Citizen Promaster Professional Diver 300m jsou příkladnou ukázkou toho, jak by měl vypadat upgrade hodinek: vyšší vodotěsnost, masivní safírové sklíčko s AR, HEV, vyladěná luneta, čistší číselník a strojek s roční rezervou chodu… Třeba takový Rolex se má co učit.

Pokud nemáte strach z relativně velkého 46mm pouzdra, tak vám můžeme nové Promaster Diver 300m jedině doporučit. Dostupné jsou u nás v Helveti už nyní, a to za velice příjemných 13 900 Kč.

▶️ Hodinky v naší nabídce: Citizen Promaster Professional Diver 300 Eco-Drive BN1024-01E a BN1024-01Z

Zdroj: Citizen Watch

Tip na další čtení: Fratello

Parametry

  • Reference: BN1024-01E / BN1024-01Z
  • Velikost pouzdra: 46 mm
  • Výška: 16 mm
  • Materiál pouzdra: ocel
  • Sklíčko: safírové (s AR)
  • Vodotěsnost: 30 ATM
  • Strojek: Citizen E365
  • Typ: solární pohon
  • Rezerva chodu: až 1 rok
  • Cena: 13 900 Kč

Avatar photo
Autor článku
Lukáš Kamenický
Lukáš se stará o to, abychom my a naše hodinky byly vidět na sociálních sítích, a to v tom nejlepším možném světle. Hodinky fotí, natáčí, čte o nich, píše o nich, rád se o nich baví a hodinkami prostě a jednoduše žije.
Linkedin

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *