
Nejsem zastáncem objednávání zboží ze zahraničí, když jej můžu koupit v českých obchodech, ale někdy to nejde jinak. A to je i případ mých nových Seiko SARB033J1. Tyto hodinky bohužel Seiko do Evropy nedodává, takže to oficiální cestou nešlo. Zabrousil jsem s nákupem až do Japonska, odkud mi přímo z prefektury Hyōgo hodinky odeslali.
Už jsem se párkrát s nákupem hodinek ze zahraniční spálil (například hodinky Wenger, které zůstaly někde na francouzském letišti a nikdy se do ČR nedostaly), ale tentokrát všechno vypadalo bezproblémově. Postupně jsem sledoval cestu hodinek a když se ozvala proclívací pošta s vyměřením cla a DPH, věděl jsem, že hodinky už nejspíš dostanu.
Dorazily, ale..
Byla to velká radost! Hodinky dorazily a vše se zdálo být v pořádku. Už jsem přemýšlel, jestli je budu nosit na původním ocelovém náramku nebo je přehodím kožený řemínek. Ale..
Druhý pohled na ciferník odhalil jednu mrzutost. A to bylo smítko na ciferníku. O co bylo moje nadšení ještě menší, když jsem po asi půl hodině nošení a zkoumání našel ještě druhé smítko. A co teď?
- Kdyby to byl nákup v ČR, nenošené hodinky bych poslal dodavateli s prosbou o výměnu a problém by byl vyřešen. Do Japonska by se mi ale posílání dost prodražilo a jednoduše se mi to nechtělo řešit.
- Druhou možností je poslání do Seiko servisu, kde bych si vyčištění zaplatil. O to by ani tak nešlo, ale nechci fungl nové hodinky hned posílat na otevírání do servisu.
- Rozhodl jsem se, že smítka „přežiju“ a budu je brát jako nutné zlo. Riskuju tím jejich propadnutí skrz okénko datumovky až ke stroji, což by mohl být ve výsledku větší problém.
Takže původně velké nadšení vystřídalo vystřízlivění a následně i zklamání z ne úplně 100% kusu.
Zkrátka nákupy ze zahraničí mají svá rizika, překážky a někdy i komplikace, které nečekáte.
Seiko SARB033J1
Ale abych si jenom nestěžoval, obecně jsem ze Seiko SARB033J1 nadšený. Cesta k nim vedla nejdříve přes kolegyni Darinu, která hodinky sama vlastní a občas nosí. Definitivní ponouknutí k nákupu mi byl ale až zákazník, který přišel k nám na prodejnu s modelem Seiko SARB035 na úpravu náramku. Hned jsem se do nich zakoukal a obdivoval jejich krémový ciferník.
Při rozhodování o koupi nakonec vyhrál černý ciferník z modelu SARB033. Hodinky mají nádherně zpracované pouzdro, perfektní detaily na ciferníku a ověřený strojek 6R15. Výhodou pro mě je safírové sklíčko (občas dostanou náraz), voděodolnost 100m a luminicenci. S čím pořád trošku bojuju, je menší velikost pouzdra. Jsou to moje první hodinky pod 40mm (přesněji mají 38mm a výšku pouzdra 11mm). Ale myslím, že je to jenom nezvyk, protože v mé sbírce takové hodinky prostě nikdy nebyly.
Mezi fanoušky Seika se těší tyto Sarby velké oblibě a mají přezdívku „Poor man Grand Seiko“ – Grand Seiko pro chudé.
SARB033 na kůži
Většinu mých hodinek byste poznali podle 2 znaků: mají černý ciferník a jsou na hnědé kůži. Až se za svůj konzervativní přístup trošku stydím. Ale proč měnit něco, co mi funguje? 🙂 Proto i Seiko SARB033J1 dlouho na svém původním ocelovém náramku nevydržely a objednal jsem pro ně 2 Geckota kožené řemínky: Geckota Vegetable Tanned Otley 2073/20 a Geckota Charlbury Horween USA 2091/20.
Kombinace s Geckota Charlbury Horween USA 2091/20 bohužel nefungovala dobře, ale druhý řemínek už s nimi ladí skvěle.
Věřím, že mi tyhle Seiko hodinky vydrží a možná se časem rozhodnu i pro jejich servis a zbavení dvou zmiňovaných smítek.
Jak byste na mém místě postupovali vy?
Autor: Jiří Štencek