Poměrně často se setkávám s názorem, že hodinky už jsou passé (překonané) a v době mobilních telefonů je přeci nikdo nepotřebuje. Dokonce jsem zaslechl, že je někdo považuje za pouhé léčení jistých komplexů. Když mě na toto téma oslovila i redaktorka z jednoho online magazínu, dovolil jsem si sepsat krátké zamyšlení, proč si myslím opak*.
Proč by si měl člověk koupit hodinky? Jsou důležité, nebo je to jenom image?
Hodinky jsou v dnešní době výrazem určitého stylu, postavení, ale i koníčku. Nemusí se nutně se jednat o koníček hodinářský, ale například motorsport, yachting, letectví, koně atd. To vše o vás vaše hodinky mohou prozradit. A proč by si například byznysmen měl pořídit hodinky? Protože vhodně zvolené společenské hodinky ho budou při jednáních reprezentovat a dodají mu pocit jistoty (z psychologie bychom mohli říct, že pomáhají v tzv. ukotvení stavu).
Kvalitní hodinky zvýší vaše sebevědomí.
Stejně jako kvalitní oblečení, mohou totiž i hodinky posilovat pocit sebedůvěry a mít tak kladný dopad na úspěch v podnikání, ale i osobním životě. Nemusíte tak být nutně byznysmenem, abyste tuto funkci hodinek ocenili. Z knihy Jak drahá je nepoctivost od Dana Arielyho (profesor psychologie a behaviorální ekonomie) vím, že je dokázaný pozitivní vliv nošení drahých značek na sebevědomí. Naopak nošením padělků v nás roste horší mínění o nás samotných a motivuje nás to k podvodnému chování. [1]
K čemu hodinky, když mám mobil
Hodinky i v moderní době skvěle splňují svou hlavní úlohu, sdělování času. Mobilní telefon pořád nechcete vytahovat z kapsy, tašky, batohu.. prostě jenom natočíte zápěstí s hodinkami a víte kolik je hodin či kterého dnes je. Máte-li plné ruce, tak telefon do ruky nevezmete, ale zápěstí vždy natočíte 🙂 Ve spěchu je to mnohem praktičtější, při schůzce mnohem nenápadnější a v mnoha dalších situacích zkrátka snazší.
Hodinky jsou také často mnohem odolnější než telefon, takže je můžete nosit při extrémnějších situacích a nebát se o ně. Mám na mysli voděodolnost hodinek a nárazuvzdornost. A snad jen poslední popíchnutí, hodinky vydrží nabité roky, ale telefon jen den či dva.
Začněte svou tradici
Značka Patek Philippe je známá svým sloganem: “You never actually own a Patek Philippe, you merely look after it for the next generation.”, který v překladu znamená, že hodinky Patek Philippe nikdy nevlastníte, ale pouze je opatrujete pro další generaci.
Stále totiž existuje krásná tradice předávání hodinek v rodině z otce na syna. Zde sice mluvíme o vyšší cenové skupině, ale byl jsem svědkem i dědění hodinek v cenové relaci 5-15tis. Kč a mělo to své kouzlo a hodnotu. Sám uvažuji o koupi hodinek v den narození mého syna (a má to přijít každým dnem), které bych mu v 18 letech předal s věnováním. Pro mě osobně to bude mít velkou hodnotu a když budu mít trošku štěstí, bude to vnímat stejně.
Jaké hodinky patří mezi mé nejoblíbenější?
Protože se v hodinkovém byznyse pohybuji už nějaký ten rok, tak jsem si prošel vývojem od komplikovaných sportovních hodinek, přes robustní vojenské hodinky, po subtilnější bateriové modely až jsem zakotvil u jednoduchých převážně automatických hodinek, keré mají duši a jsou dokonalé ve své nedokonalosti (vyšší nepřesnost, ale živý mechanismus).
A jaké bych si aktuálně vybral? Uvažuji o Seiko Presage SPB059J1, které by myslím ani za 18 let neudělaly synovi ostudu 🙂 Více o hodinkách, které nosím, můžete číst na stránkách našeho týmu zde https://www.helveti.cz/
Kdysi jsem také napsal krátké zamyšlení Proč by si muž měl dopřát více hodinek. Třeba vám bude inspirací – http://www.nosime-hodinky.cz/proc-by-si-muz-mel-doprat-i-vice-hodinek/
Pro začínající fanoušky hodinek doporučuji navštívit diskuzní fórum – forum.chronomag.cz, kde se o hodinkách dozvíte mnohem více a proniknete do tajů tohoto odvětví.
Autor: Jiří Štencek
Zdroje a poznámky
[1] http://blog.stencek.com/others/kdo-nosi-padelky-ten-vic-podvadi/
* Zastávám ale názor, že by se člověk neměl časem natolik svazovat a od rychlé doby, tlaku na výkon a přesnost si někdy odpočinout. Pak je na místě hodinky z ruky odložit na noční stolek a vyrazit do přírody nespoután časem. Konec filozofického okénka.
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Těšíme se, že vám uděláme radost nejen novými hodinkami, ale i povídáním o nich. Najdete nás na Spotify, Apple, Youtube, Amazon a Castbox.fm. Máte-li tip na téma, které vás zajímá, nechte nám vzkaz v komentářích, rádi ho zpracujeme. A jak často budeme publikovat? Prozatím se můžete těšit na přibližně 3 nové díly do měsíce.
Při hledání vhodných dámských hodinek jsem strávila hodně času na internetu. Mám sice „chytré hodinky „ od Applu, teď už 3.sérii, ale jaksi to není to pravé „ořechové„
pro dámu v letech. Dobré na sport, na cesty, protože umí
ukázat nadmořskou výšku. A protože si můj synek pořídil
nádherné zlaté hodinky, automatické…inspiroval mne ke
koupi také hezkých a praktických hodinek. Ze všech prodejců na Heuréce jsem nebyla nadšená.
Až jsem objevila helveti.cz a už jsem nadšená, protože tyto
stránky jsou zážitkové a hned jsem se rozhodla pro solární
pohon a ještě automatiku.
U hodně modelů jsou také dámské hodinky a tak teď mám
dilema, které pořídit dřív, nebo oboje??
Určitě oboje, i když ne najednou, musím čekat na důchod
ev. dárek od manžela nebo od synka.
Každopádně se do prodejny helveti ještě vícekrát podívám,
protože hezké hodinky jsou radost a ozdoba ženy.
Nejen muže…
Dobrý den, děkujeme za slova chvály. Přijďte si s námi popovídat o hodinkách, budeme se na Vás těšit! S pozdravem Ondřej
Pod tento článek bych se podepsal bez váhání já bych k tomu přidal stejně tak jako se říká že boty,oblečení něco vypovídají o člověku tak i hodinky které jsou vidět…
Dobrý den.Ještě jednu výhodu hodinky proti mobilu mají. A tou je životnost. Zatím co životnost mobilu je spočítaná na životnost napájecího akumulátoru. I qartzové hodinky přežijí mobilů kolik chtějí i ty jsou opravitelné. I když většinou stačí vyměnit baterku a jede se dál. Z mobilu se po záruce stává nebezpečný odpad. S pozdravem Mário.
Dobrý den Mário, máte samozřejmě pravdu! Životnost jak quartzového, tak mechanického strojku se počítá na desítky let. S trochou péče pak mechanické hodinky mohou vydržet i „věčně“ a stát se třeba moc pěkným dědictvím. S pozdravem, Ondřej z Helveti.cz