Luminox XS.0321 – základ podle Luminoxu

Ve světě hodinek – a těch vojenských obzvlášť – je vysoký standard kvality i zpracování tak nějak samozřejmostí. Hodinky musí splňovat ty nejnáročnější požadavky, které jsou nezřídka zadávány výrobcům přímo samotnými ministerstvy obrany, či přímo vojenskými složkami – britským námořnictvem, námořní pěchotou Spojených států amerických, či vojenským letectvem a v posledních letech stále častěji i úřady a společnostmi, zabývajících se kosmonautikou. Tradičním odběratelem s neméně vysokými požadavky jsou potápěči. Ať už vojenští nebo civilní. Všechny výše zmíněné složky, nezřídka preferují značku, která je schopná uspokojit veškeré jejich požadavky – americkou značku Luminox.

Budiž světlo

Název Luminox je složenina dvou latinských slov: Lumi, čili světlo, Nox, neboli noc. Tudíž již samotný název značky dává tak trochu tušit, jaká je jedna z hlavních předností hodinek. Znalejší z vás už jistě vědí, že se jedná o takzvanou technologii permanentího osvitu, někdy též pasivního osvitu. Slovíčko „pasivní“ je v tomto smyslu velmi důležité, protože napovídá, že se o osvit nemusí nositel vůbec starat, jak je tomu u jiných technologií. Klasická luminiscence vyžaduje „nasvícení“ nejlépe UV-zářením, ale její svítivost se pohybuje v řádech desítek minut, byť bývá znatelně jasnější. Další běžnou technologií je takzvaná „push to light“, kdy nositel musí nejprve stisknout příslušné tlačítko, umístěné na pouzdru hodinek. To je však podmíněno nutností bateriového zdroje, který osvit napájí, což také není řešení, které by náročnému uživateli zcela vyhovovalo. A v Luminoxu to od samých začátků brali v potaz. Proto firma již od svého založení roku 1989 dbá o nejlepší možný osvit svých výrobků. Proto do všech svých výrobků instaluje borosilikátové skleněné kapsle, naplněné radioaktivním plynem tritiem. Ten v kombinaci a následné reakci s fosforovým nátěrem na stěnách kapslí vytváří onen nepřetržitý osvit.

Tuto technologii má patentovanou švýcarská firma mb-microtec (která mimo jiné vydává svou vynikající řadu hodinek značky Traser) pod obchodním názvem Trigalight. Možná vám ale neušlo, že Luminox se pyšní technologií LLT – neboli Luminox Light Technology. Jaký v tom tedy je rozdíl? Žádný. Použitá technologie je totožná, jedná se jen o změnu obchodního názvu. Jsem velkým příznivcem této technologie, neboť je spolehlivá a funkční a přes některé nedostatky je v současnosti bezkonkurenční. Pokud uvažujete o koupi nových a kvalitních hodinek a přitom se vám při pohledu na ceny značky Luminox protáčejí panenky, možná je tu pro vás řešení. Představuji vám nejnovější sérii Luminoxů: Sea Turtle Giant 0320 Series.

Luminox XS.0321

Vojenské hodinky bývají zpravidla drahé, neboť je jejich vysoká kvalita podmínkou. V Luminoxu to vědí a právě proto vznikla tato základní řada s cenovkou 5 990 Kč. Luminox se tak snaží (v podobě jistých kompromisů) nabídnout své hodinky s oním okřídleným heslem: „za rozumnou cenu“. A vskutku se to firmě do jisté míry daří. Cena za sérii 0320 je nejnižší možná a příliš z nároků, oproti svým dražším bratříčkům, neslevila. Do ruky se mi tak dostaly velmi příjemné a komfortní XS.0321. Sám výrobce udává, že se jedná o řadu zaměřenou především na outdoor a sport. A vzhled a design hodinek tomu plně odpovídá. Především pro sport jsou jako stvořené.

Průměr pouzdra je příjemně buclatých 44 mm ke korunce, díky čemuž je ciferníček velký a přehledný. Velké, bílé číslice jsou skvěle čitelné a díky tomu (třeba při běhu) se čas odečítá jedna radost. Plastový materiál (polykarbonát) pouzdra hodinek je lehký (hodinky váží kolem šedesáti gramů) a dobře omyvatelný, což znovu nahrává sportovnímu určení hodinek. Dalším vhodným a praktickým řešením je 22 mm silikonový řemínek. Hodinky na zápěstí skvěle „drží“ a při běhu neskáčou, což je opravdu příjemné. Materiál řemínku je stejně jako pouzdro voděodolný, snadno omyvatelný a stejně jako pouzdro nenáročný na údržbu a zároveň má vhodné vlastnosti pro vodotěsnost, k čemuž se dostanu v zápětí. Řemínek má ještě jednu vychytávku, která se mě osobně moc líbí. Na průvlekové sponě z její spodní části vyčnívá malý trn, který se „zacvakne“ do dírky řemínku a tím se spona „uzamkne“. Mnozí z vás jistě znají ten otravný pocit, kdy si sponu, která drží zbytek řemínku přichlípnutý, musejí sem tam rovnat, protože si díky pohybům ruky jezdí sem tam. Zde něco takového nehrozí, protože tahle maličkost funguje naprosto skvěle. Kratší časové úseky si lze měřit jednosměrnou potápěčskou lunetou, kterou se velmi lehce a příjemně otáčí. Možná až moc lehce…Uvnitř pouzdra tiká vynikající švýcarský stojek Ronda, se kterým mám velmi kladné zkušenosti a který je velmi přesný. Ve formulce (-+s/den) udávající denní odchylku strojku si stojí Ronda vysoko.

A nyní se podíváme na onu zmiňovanou vodotěsnost. Řekněme si upřímně, že vodotěsnost je u vojenských, potažmo sportovně/outdoorových hodinek alfou a omegou. A právě vodotěsnost při konstrukčních kompromisech trpí často nejvíce. Ale není to případ těchto hodinek, neboť disponují velmi příjemnou vodotěsností 10 atmosfér, nebo chcete-li 100 metrů, což už je poměrně slušné. Bez obav si tedy hodinky můžete vzít do sprchy, plavat s nimi, či s nimi dokonce šnorchlovat. Zásluhu na tom má zvolený materiál pouzdra a šroubovací dýnko. Samozřejmě, není to úplná špička, ale v rámci cenové relace se i tak jedná o nadstandard. A to je velmi lichotivé.

Některým z vás se jistě nebude líbit, že sklíčko hodinek není safírové, nýbrž tvrzené minerální. Neposkytuje takovou ochranu proti poškrábání oproti safírovému, zato je mnohem pevnější a tím pádem mnohem vhodnější pro sportovně/venkovní aktivity.Prostor patří i osvitu, což je jednou z devíz značky. Technologii jsme si představili výše. Jak ale obstála u tohoto modelu? Za mě říkám, že půl na půl. Především nedokážu výrobce pochopit, proč neosadil tritiovými kapslemi všech dvanáct pozic na ciferníku. Je osazena jen pozice 12, 2, 4, 6, 8 a 10, tedy jen každá druhá hodina…Proč? Zde by se rozhodně ubírat nemělo, neboť to je to, co hodinky povyšuje nad ostatní. U ručiček je osázena pouze hodinovka a minutovka, vteřinovka nikoliv. Dalším, trochu nešťastným řešením je barva kapslí. Pozice hodin jsou osázeny (vyjma pozice 12) modře a ručičky oranžově. Pokud o této technologii už něco víte, je vám jasné, že modrá a oranžová patří ve viditelném spektru k těm nejméně jasným. Z čehož plyne, že z hodinek se tak příjemně neodečítá, jako třeba z hodinek, osázených kapslemi zelenými. Prkotina, chtělo by se říci, ale není, alespoň pro mě ne a jistě nejsem sám.

Na pozici „celá“ má ještě luneta luminiscenční bod, potřený modrou SuperLuminovou, což jsem upřímně řečeno vůbec nepochopil. Ano, luneta zřejmě má příliš malý průměr na to (jinak si to vysvětlit nedokážu), aby se na ní vešla tritiová kapsle, ale i tak se mi tohle řešení nelíbí a přijde mi až moc prvoplánové. Možná bych byl mnohem raději, kdyby na oné pozici nabyl vůbec žádný osvit. I ta SuperLuminova za půl hodiny pohasne a v jejím použití prostě nevidím smysl. Je to však jen nepodstatný detail. I přesto přese všechno je osvit stále nejlepší možný a bude vám svítit ještě hodně dlouho bez jakéhokoliv dalšího speciálního úkonu. Výrobce uvádí, že hodinky vydrží svítit dvacet pět let. Je to pravda jen na půl…a v tomto případě doslova. Tritium totiž za dvanáct let postihne poločas rozpadu a plyn se začne přeměňovat na atomově jednodušší helium, čímž bude osvit jen poloviční. Jenomže… dvanáct let je pro hodinky ukrutně dlouhá doba a spíše je pravděpodobnější, že je za tu dobu rozbijete, či vyměníte za jiný model, než abyste se obávali, že vám přestanou svítit dříve, než se uvádí. Jsou to jen detaily, které stojí za zmíňku, ale funkčnosti rozhodně neubírají. Navíc stále musíte myslet na jisté kompromisy.

Celkově mi přijde, že hodinky naprosto do puntíku splňují požadavky na kategorii, pro kterou jsou určené. Nic míň, ale ani nic víc. Přidanou hodnotu bych viděl i v nádherně honosné krabičce… krásným slovem etui, ve které hodinky obdržíte. Etue obsahuje mezinárodní záruční list a poměrně obsažný a nápomocný manuál v českém jazyce a manuál mezinárodní. Pod logem výrobce samozřejmě nesmí chybět hrdé označení swiss made, které je i na ciferníku. Ač je Luminox americká firma, nechává své hodinky zhotovovat ve švýcarském Curychu. A Curych má v hodinářském světě libý zvuk.

Moře, vzduch, země… vesmír

Pokud se se značkou Luminox teprve seznamujete, zamlouvá se vám, ale stále je pro vás příliš drahá, poskytne vám model XS.0321 jakousi dostupnou vstupenku do světa této dnes již legendární značky. Na počátku všeho stál požadavek americké armády na kvalitní a spolehlivé hodinky. Luminox tento požadavek vyslyšel a představil armádě svou vizi. Užité technologie byli tehdy určené jen pro armádu a na civilní trh se vůbec nedostali. To se změnilo až s léty věhlasu této značky. Zejména velmi pochvalných hodnocení amerických Navy SEALs, kteří si Luminox dokonce zvolili jejich oficiálním dodavatelem. Vznikla tak modelová Navy SEAL, konkrétně kultovní série 3000/3050, která značku proslavila a získala si věhlas jak mezi ozbrojenými složkami, tak příznivci military. A přesně v duchu znaku tuleňů, odkazující na jejich operativní všestrannost přibyla ještě kategorie AIR, LAND a v posledních letech SPACE.

Série AIR je úzce spjata především se zbrojařskou firmou Lockheed Martin, vyrábějící třeba letouny F-16 Fighting Falcon, nebo F-22 Raptor. Luminox vyvinul modelovou řadu hodinek dle požadavků pilotů futuristického letounu F-117 Nighthawk, načež se po velmi kladném hodnocení pilotů stal Luminox i jejich oficiálním dodavatelem. Následovala exkluzivní smlouva přímo se zbrojovkou Lockheed Martin. Luminox vydal i série F-35 Lightning II a sérii SR-71 Blackbird. Hodinky si tudíž získali renomé i u elitních pilotů celého světa.

S rostoucím úspěchem vznikla již „polo-civilní“ série LAND, která v sobě snoubí švýcarskou preciznost a vojenský nádech s přihlédnutím na více civilnější a univerzální vzhled. Ač se stále jedná o polní hodinky se vší svou strohostí a důrazem na kvalitu, skvěle se uplatní i pro běžné nošení. Například sérii Field Automatic, nebo Field Atacama Day Date, si můžete bez obav vzít i k obleku a povinný dresscode tím rozhodně neporušíte. Budete však mít na zápěstí opravdovou špičku v hodinářském oboru.

Vrcholnou kategorií Luminoxů je vesmírná série SPACE, která vznikla speciálně pro astronauty a testovací piloty soukromé společnosti Xcor Aerospace, zabývající se vývojem nosných raketových systémů a takzvanou vesmírnou turistikou. Jedná se technologicky o nejpokročilejší a zároveň nejdražší sérii Luminoxů. Vzhledem k jejímu určení se tomu nelze divit. Pokud se totiž podíváte na výčet parametrů těchto hodinek, okamžitě si všimnete, že veškeré parametry jsou absolutně top. Není tudíž ani divu, že jejich strojky nejsou bateriové, nýbrž mechanické typu Eta. Aby se ale série SPACE přeci jen trochu přiblížila běžnému smrtelníkovi, vznikla série 5023 a 5121.GN.XS, což považuji za sympatické.

Čas popřemýšlet

Nyní už byste měli vědět, zda vás značka Lumiox láká. Vaším největším dilematem bude jistě cena, ale dostupné XS.0321 by vám mohly poskytnout slušnou „ochutnávku“. Není vyloučeno, že potom „přesedláte“ na dražší model, protože je velká šance, že si značku zamilujete. V tomto případě – více, než u čehokoliv jiného – platí rčení, že dostanete, za co si zaplatíte. Tudíž pokud máte konzervativnější vkus a místo chytrých hodinek hledáte pro sport a do přírody klasičtější hodinky, které jsou robustní, spolehlivé, voda jim nevadí, jsou snadno udržovatelné, skvěle čitelné a v noci dobře osvícené, ale chcete zůstat cenově při zemi, jsou Luminox XS.0321 pro vás jako stvořené. Investice se vám vyplatí v podobě skvělého doplňku, opředeného celosvětovým věhlasem.

Za recenzi děkujeme panu Bartoňovi.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *