Junkers Sondereditionen 969.01.01: hodinky s dávkou letecké historie

Německo a letectví. Tyto dva pojmy k sobě pasují zejména díky dobám minulým, a to hlavně kvůli druhé světové válce. Jako jedna z privilegovaných německých značek, jež vyráběla hodinky pro jednotky Luftwaffe, se vám jistě vybaví brand Laco. Nemusíme jít ale až tak daleko a u našich západních sousedů najdeme další zajímavý brand, který zejména svým modelem Graf zu Castell v ref. 969.01.01 z řady Sondereditionen vzdává hold historii německého letectví. Jak a komu ale bude pasovat na ruku?

Obsah recenze

U Laca, taktéž německého kolegy Junkers, se jednalo respektive se stále primárně jedná o modely pilotního a navigátorského typu hodinek. Kdežto zmíněný model Sondereditionen Graf zu Castell, jak už název napovídá, je chronografem. Hodinky tak spojují dva velmi blízké světy, a to svět letectví a chronografů.

V minulých článcích jsem recenzoval Seiko Speedtimer v barevném provedení Pogue (zde) a posléze hodinky Bulova Racer Chronograph (zde). Oba modely spadají do kategorie chronografů s cenovkou mezi dvanácti až dvaceti tisíci korunami, a to platí i pro Graf zu Castell. Jak si tedy vede tento vyzyvatel, jehož cenovka je taktéž na dvanácti tisících, když i rozměry jsou podobné? 

Německé letectví na zápěstí

Kdo se díky této recenzi setkává se značkou Junkers poprvé, tak pro zajímavost je tato značka úzce spjata s německým letectvím až do takové míry, že některé její modely přímo vychází z původních ciferníků, které byly určené pilotům a navigátorům.

Konkrétně jde o pilotní modely Baumuster A a Baumuster B. Děje se tak, protože si v Junkers dodnes udržují odkaz rodinných tradic a filozofie spojené s letectvím, jelikož tato společnost byla svého času hlavní německý výrobce a dodavatel letadel pro Luftwaffe. Letecká linka se propisuje i do samotného označení hodinek. Některé modely totiž nesou názvy slavných letadel dob minulých. 

Odkaz žije dál

Hold letecké historii tak typicky pro Junkers značka vzdává i modelem Graf zu Castell. Tyto hodinky však nejsou poctou historickému modelu, letadlu nebo události, ale osobnosti hraběte zu Castella. Právě hrabě byl jedním z hlavních průkopníků německé letecké historie. Značka modelem sklání poklonu bývalému obchodnímu pilotovi, který působil svého času i v Číně a na dálném východě.

Jeho život a dobrodružství psaly nebeské příběhy. Tyto příběhy tak daly vzniknout limitované edici hodinek Junkers Sondereditionen Graf zu Castell. Hodinky nesou podobiznu hraběte a jeho podpis na dýnku hodinek a připomínají tak ve třech barevných variantách po pěti stech kusech úžasný příběh německého letectví a cestopisectví. 

Sázka na design

Hodinky přilétají buď na koženém řemínku, nebo na milánském tahu a vybrat si je možné ze tří barevných kombinací, kdy opravdu každá z nich zaujme. První barevná varianta sází na spojení černého koženého řemínku s velmi netypickým šedým ciferníkem. Druhá varianta spojuje hnědý řemínek s béžovým číselníkem, který se lehce blíží barvou notoricky známému „salmon dial“, který můžeme vidět u hodinek od Patek Philippe nebo Breitling. Mnou testovaná třetí varianta poté sází na ověřenou klasiku hnědého řemenu a modrého cifru

Jak se říká, ďábel se skrývá v detailech a v Junkers si na těchto hodinkách opravdu vyhráli. Jako první musím ocenit krásná a výrazná tlačítka chronografu. Dále nesmím opomenout indexy schované pod safírové sklíčko, což je v této cenové relaci přeci jen netypické. Většina chronografů má indexy v této kategorii aplikované přímo na lunetě. Tento detail tak dodává hodinkám na luxusu.

Jako třetí bod poté musím vypíchnout smysl pro detail na samotném číselníku. Hodinky mají krásně ohraničené datumové okénko na dvacáté minutě, nápis „Telemeter“ na dvanácté hodině je v jiné barvě než zbytek nápisů a ukazatelů. Model s krémovým číselníkem má ještě navíc minutovou a hodinovou ručičku v krásné royal blue modré barvě. Dokonalý designerský podpis je pak podtržen díky žebrovaným subciferníkům

A co dál?

Jenže jak už to tak bývá, tímto výčtem rozdílnosti a unikátnosti v této cenové relaci končí. Hodinky mají totiž klasicky v této kategorii pro chrona typických čtyřicet dva milimetrů, pohání je bateriový strojek s odchylkou patnácti sekund za měsíc a disponují vodotěsností 100 metrů. 

Na rozhodování mezi jednotlivými chronografy v tomto segmentu se proto nic nemění a volba tak hlavně spočívá na preferenci a vkusu pro design nikoliv pro to, jaký strojek hodinky mají. Bonusy na miskách vah pro Junkers ale v tomto případě mohou být zajímavý příběh, produkce omezená pouze na pět set kusů nebo volba ze dvou odlišných řemenů, což je něco, co konkurenti nenabízí. 

Nejčastěji tedy půjde o volbu hodinek na každodenní nošení pro milovníky letectví, případně znalce válečné historie, kteří si chtějí pořídit hodinky blízké svému zájmu. Sladit je s vaším stylem bude snadné a případná výměna řemínku po jeho opotřebení, nebo za jinou barvu, bude snadná díky rychlostěžejkám.


Vybíráte hodinky?

Mohlo by vám pomoci:

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *