Značka Junkers: nejpilotkovatější pilotky a čisté linie z Bauhausu

Nejen limitky jsou inspirované technickými leteckými skvosty Junkers a čistými liniemi koly Bauhaus.

V Helveti máme tu čest přivítat novou značku Junkers, která obohatila naši nabídku o čistokrevné pilotky a úžasné společenské hodinky navržené ve stylu školy Bauhaus. Tato německá značka je totiž přímo spjatá s fascinující historií letectví a značkou letadel Junkers. A to nejen svým názvem odvozeným od jména vizionáře a leteckého inženýra Huga Junkerse, ale převzetím rodinných tradic a filosofie původní letecké značky. Nejzajímavější modely hodinek Junkers vycházejí z původních vzorů ciferníků určených pro piloty a navigátory – Baumuster A a Baumuster B. Další modelové řady, které vám představíme, pojí tematika legendárních letadel a čistých linií bauhausovského designu. Nechybí samozřejmě velmi precizní provedení, kvalitní švýcarské a japonské strojky a také něco pro dámy.

Hugo Junkers a jeho letecké impérium

Junkers byl německý výrobce letadel a leteckých motorů, z historického pohledu také vizionář, technologický inovátor a průkopník osobní letecké přepravy. Během jeho více než padesátileté profesní historie v německém Dessau vyrobila jeho společnost některá z nejinovativnějších a nejznámějších letadel na světě. V roce 1895 firmu založil Hugo Junkers, původně však vyráběl kotle a radiátory.

Junkers během své poslední přednášky v „Domě techniky“ v Essenu dne 11. října 1932

Průlom v letecké přepravě

Během první světové války a po ní se společnost proslavila celokovovými letadly, s jejichž pomocí odstartovala éru bezpečné letecké civilní dopravy. Během druhé světové války společnost sloužila výrobě letadel Luftwaffe. I v této době zde byly vyvinuty pozoruhodné technické konstrukce, i když už v nepřítomnosti zakladatele Junkerse.

Znovuzrozená značka Junkers ctí vizi zakladatele

Hugo Junkers se ve 30. letech jako jeden z průkopníků komerčního letectví a vývoje leteckých motorů dostal do hledáčku nacistů, kteří jeho firmu znárodnili. Zároveň mu zabavili i veškeré patenty, kterých bylo téměř 500. Hodinářská značka Junkers se snaží oživit památku tohoto pozoruhodného vynálezce a podnikatele a jeho technických skvostů. Svými modely hodinek znovu navazuje na slavná letadla Junkers, jako například JU 52 a dolnoplošník W 33 a na jejich palubní přístroje a analogové ukazatele.

Junkers JU52 Automatik 9.05.01.02 vytvořené na počest létající legendy

Legendární celokovová letadla

Hodinkové nadšence bude asi nejvíce zajímat model JU 52, což bylo ve své době nejpoužívanější linkové letadlo. Šlo o první velké osobní letadlo vyrobené výhradně z kovu, které poskytovalo cestujícím doposud nevídaný komfort a bezpečnost. Hugo Junkers v něm zrealizoval svou představu moderní přepravy a „létajícího automobilu“. Letadlo bylo uvedeno do provozu v roce 1932, mělo dolet 1300 km a převezlo až 17 cestujících. Nejen jeho charakteristické drážkování karoserie, najdete i na cifernících hodinek Junkers – například ve stejnojmenné řadě JU 52

Hodinky Junkers Professor Automatik 9.04.01.01 věnované památce Huga Junkerse

Spolupráce s Bauhausem

V době Huga Junkerse byly Dessau a Anhaltsko považovány z politického hlediska za liberální, proto zde mimo jiné od roku 1925 působila i designérská škola Bauhaus. Hugo Junkers byl od začátku zastáncem a propagátorem Bauhausu a s jeho mistry spolupracoval i na tvorbě moderního zázemí pro rodiny svých dělníků, kteří se postupně v okolí Dessau usazovaly.

Bauhausovská představa umělce těžícího z technologického pokroku umožnila například realizaci sedacího nábytku z trubkové oceli, který umožňoval doslova se vznášet na zemi. První modely slavné židle z ocelových trubek, kterou jistě ze svého okolí také znáte, vznikly právě v továrně Junkers, kde takto zúročili zkušenosti z trubkové konstrukce dalšího legendárního letadla F13. Filosofie Bauhausu a jejich koncept designu pro potřeby moderního člověka se promítl i do loga značky Junkers.

Junkers Baumuster B 9.20.02.01 s charakteristickým přehledným ciferníkem

Hodináři Junkers

„Jsme rodinná firma a dali jsme si za cíl nabízet hodinky nejvyšší kvality s perfektním poměrem ceny a výkonu.“

Charlotte Junkersová

Přímí potomci Huga Junkerse jsou zakladatelé hodinářské značky. Jejich cílem bylo vytvořit hodinky, které zůstaly věrné rodinné historii. Všechny modely hodinek Junkers zrcadlí rodinnou sbírku kreseb, poznámek a návrhů vynálezce Huga Junkerse. Charlotte Junkersová je pravnučkou zakladatele a současnou představitelkou hodinářské značky, do níž přenáší tyto rodinné hodnoty. Hodinky Junkers si díky tomu drží velmi vysokou kvalitu zpracování i komponentů za uchování příznivých cen.

Švýcarské a japonské strojky a součástky jsou sestavovány v Německu pod dohledem zdejších hodinářů, takže si hodinky drží označení “Made in Germany”, které je zárukou kvality. 

 • V modelových řadách najdete hodinky inspirované Bauhausem a osobou Huga Junkerse, které se řadí spíše do skupiny společenských hodinek. Společenské řady jsou Bauhaus, Dessau a Professor.

 • V převaze jsou ale modelové řady odkazující na slavné letouny, které zahrnují – jak jinak, než pilotní, nebo-li letecké hodinky a hodinky spíše sportovního charakteru. Kromě výše zmíněných Baumuster s charakteristickými ciferníky a JU 52 jsou to například Cockpit, Eurasia, Flieger, JUMO, W33 Sondereditionen nebo Tante Ju.

Na závěr vám v galerii představíme vám ty nejpovedenější modely.

V Helveti dáme za Junkers ruku do ohně

Jsme velmi rádi, že vám v Helveti můžeme nabídnout to nejlepší z hodinářské dílny Junkers. Hlavně proto, že si potrpíme na kvalitu našich produktů.

 • Také proto vám i k hodinkám Junkers bez váhání prodloužíme záruku na 5 let.
 • Pokud zjistíte, že první volba nedopadla dobře, máte možnost hodinky během 90 dní vyměnit, nebo nenošené vrátit.
 • Jestliže vám jen nebude sedět délka tahu, rádi vám jej upravíme přímo v našich kamenných prodejnách, alternativně můžete rovnou do objednávky v e-shopu napsat obvod svého zápěstí a hodinky vám dorazí upravené na míru.
 • V prodejnách vás srdečně uvítáme i když si budete chtít hodinky Junkers jen prohlédnout a třeba se o nich dozvědět další zajímavosti.

Zdroje: Helveti.cz, uhren.junkers.de, junkers.de a Wikipedia

Pokud vás zajímají pilotní hodinky, máme v nabídce příbuznou značku hodinek Iron Annie, o níž se dozvíte více v tomto článku.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

6 komentářů u “Značka Junkers: nejpilotkovatější pilotky a čisté linie z Bauhausu

 1. Dobrý den.
  Můžete mi prosím poslat na odkaz na www stránky s kategorizací (tříděním) hodinek (JUN) typu společesnké, abych je mohl nosit na zápěstí pod rukávem košile ?, tedy hodně tenké. Děkuji.
  Petr Esch
  myshornmyshorn@seznam.cz

  • Dobrý den, pane Esch,
   největší počet vhodných hodinek bude z řady Junkers Bauhaus. Právě tam jsou modely s nízkým pouzdrem, které snadno schováte pod manžetu košile. Příkladem takových hodinek jsou tyto: https://www.helveti.cz/junkers?f%5Bp%5D%5B110%5D%5B0%5D=3549
   Bohužel u nás na eshopu se nedají filtrovat produkty dle výšky pouzdra, ale v parametrech tuto hodnotu máme.
   Kdybyste potřeboval jakkoliv dále pomoci, neváhejte se na nás obrátit.
   S pozdravem Jiří Štencek

 2. Nevím, ale hodinky podobných značek jsou značně cenově nadhodnocené. Přitom pohyby mají většinou japonské a to nikoliv nadprůměrné a vysoce spolehlivé základní řady Seiko, ale Miyoty, což je strojek z produkce Ctizen watch. Těmito strojky se osazují hodinky nejlevnějšího segmentu. Ať již se jedná o bateriové, či mechanické. Junkers či Zeppelin jsou právě mezi nimi. Pokud si zákazník chce vybrat hodinky s příznivým poměrem výkon/cena, měl by se orientovat na značky Seiko, Tissot, Steinhart apod. Tedy na hodinky bez „pohádkového příběhu“ a tedy bez násobného neopodstatněného navýšení prodejní ceny. A kupovat masové strojky ETA osazené v hodinkách za cca 1500 euro, je hloupost kupujícího. Když se dají se stejným pohybem pořídit i za 1/3 cenu, viz například Steinhart.

  • Dobrý den, pane Klempo,
   děkuji za váš komentář a názor. S láskou k hodinkám Seiko a Tissot se s vámi ztotožníme, ale zároveň musíme bojovat právě za Junkers.
   Abychom okomentovali jednotlivá vyjádření:
   – Junkers používá i strojky Seiko.
   – Strojky Miyota používá neskutečné množství výrobců z různých cenových segmentů. Stejně tak i existují různé řady strojků Miyota.
   – Kvalitativně Miyota není žádný odpad. Vždy právě samotná značka Citizen používá právě tyto strojky a Citizen u nás patří mezi nejkvalitnější hodinky.

   Poměr ceny / výkon je dle nás naopak dobrý a u obou značek Junkers i Zeppelin je snouben i s osobitým designem značek, které jinde moc nenajdete a nebo v úplně jiné cenové kategorii.
   Je vždy důležité porovnávat konkrétní hodinky, abychom mohli oponovat výbavu a cenové opodstatnění. Ale pokud se mezi hodinkami pohybujete, tak asi víte, že často je stejná výbava (strojky, materiály) ohodnocena u různých výrobců diametrálně odlišnou cenou.

   Za Helveti.cz zdraví Jiří Štencek

 3. Včera jsem zde psal o cenově násobně nadhodnocených hodinkách Junkers. Kdy hodinky osazené jednoduchými strojky z Japonska – Miyota, z Citizen Watch se zde nabízí za více než 500 euro a kvalitnější ETA integrovaná do pouzdra mnoha hodinek, například zde typ 2842 za více než 1 500 euro. Přitom konkurence, renomovanější a známější značky jako Seiko či Steinhart se dají pořídit za třetinu ceny. V případě Seika jde o precizní a velmi spolehlivé a odolné firemní strojky. Z 64 dílů například základní ikonický strojek řady 7S26 a jeho varianty. Bauhaus, 99% Čechů vůbec netuší, jaký je význam pojmu Bauhaus. Kde vznikl, kde ho můžeme nalézt. Tak to je. Spletou si architekturu s hobby marketem.
  Děkuji, že jste tak féroví a mažete příspěvky od čtenářů, co mají hlubší znalosti o hodinařině, než má autorka, či provozovatelé tohoto marketingového projektu. Někteří lidé nejsou omezení a mají dostatečný přehled nejen o hodinkách, hodinách. A potom vážení, přes německé eshopy se dají vaše produktu koupit mnohem levněji.

  • Dobrý den, pane Klempo,
   my komentáře nemažeme, pokud neobsahují vulgarity nebo nejsou prací konkurence, aby zde sbírala zpětné odkazy.
   Komentáře u nás ale schvalujeme ručně a tak se někdy může stát, že se hned neobjeví a třeba i pár dní čekají na vyřízení a na odpověď. Proto se nemusíte bát, že bychom hodnotné komentáře mazali.
   Bauhaus je ale styl poměrně dosti lidem známý a my se jej i mezi laickou veřejnou snažíme dostat. Na tom nevidím nic špatného. Popletením s hypermarketem jste mě pobavil a dávám vám za pravdu 🙂
   S adorací Seiko strojků i hodinek jste zde správně a i zde s vámi plně souhlasím. Ale najděte podobné hodinky od Junkeru u Seika. Ty designy jsou prostě často úplně jiné a hodinky Junkers či Zeppelin špatné nejsou. Trošku o tom víme, když je již několik let prodáváme. Junkers jsou opět v naší nabídce po pár letech nečinnosti v ČR a Zeppelin děláme přes 5 let a kdyby byly nekvalitní, neměli bychom o jejich prodej zájem.
   Na německých eshopech, i v ČR se najdou šedí prodejci a věřím, že i v Číně dokážete sehnat něco levnějšího s podobnými parametry.
   My prodáváme za ceny doporučené výrobcem (jako všichni autorizovaní prodejci nejen v ČR) a s šedým trhem nesoupeříme.

   Děkuji a zůstaňte v přízni hodinek a pokud to trošku půjde, tak i nám.

   Za Helveti.cz – Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *