Junkers přistává v Helveti

Už když jsme přibírali značku Zeppelin, bylo jasné, že retro styl leteckých hodinek (ke kterým se navíc váže příběh) nám učaroval a chceme podobných modelů nabízet ještě víc. Uteklo pár měsíců a splnilo se nám to. Rozrůstáme se o další značku, jejíž jméno není spjato jen s hodinkami, ale taky s legendami německé oblohy – letadly Junkers.

Seznámení s Junkers

Hodinky Junkers pocházejí z dílny německé společnosti Pointtec, která stojí i za hodinkami Zeppelin a nově také Iron Annie. Nečekejte tedy o nic méně než klasické hodinky, doplněné o moderní technologie a ukázku poctivého hodinářského řemesla s dodatkem MADE IN GERMANY.

Stejně jako u Zeppelinu, ciferníkům vládne přehlednost a nadčasovost a převažují středně velká pouzdra. Pokud je ciferník obdařený nějakou funkcí, nejčastěji jde o chronograf či zobrazení data. Některé modely jsou obdařeny minerálním sklíčkem, jiné safírovým, některé modely pohání quartzový strojek, jinde tepe automatický (ETA, Ronda), takže nebude těžké vybrat model, který by vás zaujal vzhledem a odpovídal i vašim dalším požadavkům. Vodotěsnost u žádného modelu nepřesahuje 100 m, jelikož se ale Junkers řadí mezi společenské hodinky, jedná se o lehce nadstandardní míru vodotěsnosti. Žádný model hodinek není ochuzen o logo Junkers, které má podobu bájného Ikara, létajícího člověka.

Trocha historie

Název Junkers odkazuje na začátek 19. století k vědci, vynálezci, profesoru termodynamiky a posléze i podnikateli Hugo Junkersovi a značce letadel, která nesla jeho jméno (celým názvem Junkers Flugzeug- und Motorenwerke AG). Její příběh se začal psát v roce 1985 v německém Dessau. Nejprve vyráběla boilery a radiátory (v tomto oboru platí za významného výrobce i dnes), po první světové válce se začala věnovat výrobě letadel a leteckých motorů.

Přestože podmínky v poválečném Německu podnikání příliš nepřály, za více než 50letou kariéru konstruktéra dosáhl Hugo Junkers mnohých prvenství. Během svého života získal více než 180 patentů a neustále přicházel s novými vynálezy (např. funkční plynový motor s protiběžnými písty, kalorimetr nebo první celokovový jednoplošník) a inovacemi v konstrukcích i materiálech. Z továren Junkers pocházely desítky letounů s nejrůznějším určením (letecké, průzkumné, dopravní, stíhací, hydroplány… ), mnohé z nejznámějších letounů, které využívala Luftwaffe a stovky dalších se prodaly do zemí jižní Ameriky či Evropy. Letouny Junkers už na obloze nespatříte, odkaz Huga Junkerse, v podobě preciznosti a vášně pro své řemeslo, ale v jiném oboru přetrval dodnes.

Modelové řady aneb přehlídka úspěchů

Názvy řad Junkers skládá hold jak slavným modelům letadel, tak významným přeletům, které se uskutečnily v letounech Junkers. Tante JU připomíná slavný dopravní letoun Ju 52. Z téměř 5 000 vyrobených kusů jich více než polovinu vlastnila německá Luftwaffe, ale využívaly je například i jednotky RAF, Lufthansa a od konce 2. světové války do 50. let létaly v poválečném Československu na vnitrostátních linkách.

Řady G38 ED.1 a 2 jsou věnovány vzpomínce na stejnojmenné dopravní letadlo, které ve své době vynikalo velikostí a bylo ukázkou opravdového mistrovství v oboru. Spitzbergen F13 naproti tomu představuje řadu pro cestovatele a dobrodruhy. Oslavuje mimořádný počin v extrémních podmínkách – 1000 km dlouhý přelet přes krajinu pokrytou ledem. Zajímavostí u hodinek této řady je plně luminiscenční ciferník.

Za pozornost stojí i řady Worldtimer, která disponuje funkcí GMT, Dessau 1926 Flatline, připomínající svým jednoduchým designem spolupráci Junkers s představitelem výtvarné školy Bauhaus, Marcelem Breuerem, nebo Junkers Chronometer Glashuette Observatory s průměrnou denní odchylkou 2-5 s, oceněná certifikací přesnosti v Glashütte.

Pozn.: Největší rozdíl oproti známějšímu prestižnímu švýcarskému certifikátu COSC najdeme v tom, že testování observatoře v Glashütte probíhá s kompletními hodinkami (zatímco v případě COSC je testován pouze samotný strojek), je tedy dosaženo lepší simulace provozu v reálných podmínkách.

Pozdrav z Mount Everestu

Do výše několika kilometrů nad zemí nestoupala jen letadla Junkers, ale také hodinky. V rámci projektu Mountain Wave Project, při kterém dva piloti přeletěli nad Mount Everestem, byly při teplotách až -46 °C otestovány hodinky z řady Mountain Wave Project. Všechny modely této řady mají společný tmavomodrý ciferník, inspirovaný barvou oblohy, obklopující nejvyšší vrchol světa. Úkolem pilotů bylo pořízení prvního 3D měření hory, které by mimo jiné pomohlo lépe ukázat vhodné přístupové cesty při záchraně horolezců.

https://youtu.be/32Q86mZmQLQ

Hodinky Junkers už máme na naší prodejně (Praha Karlín, Vítkova 8), kde si tyto hodinky s příběhem můžete prohlédnout, vyzkoušet a zakoupit.

Aktualizace: Po ukončení značky Junkers začala firma PointTec produkci stejných hodinek pod svou vlastní značkou Iron Annie.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *