Hodinky měsíce října

Každý měsíc nám projdou rukama stovky hodinek. Některé modely si okamžitě získají naše sympatie a mnohdy i srdce.

Toto je našich 5 vyvolených pro měsíc říjen.

Jiří Štencek

Jiří Štencek

Jiří
zakladatel, majitel, cestovatel a outdoorový nadšenec, hodinkový nadšenec a hybatel veškerého dění v Helveti

Citizen Eco-Drive Promaster BN0190-82E
Když jsme si tento měsíc prohlíželi novinky od Citizenu, které přivezl obchodní zástupce, měl jsem hned jasno. Láska na první pohled, která sice po detailním pohledu utrpěla pár šrámů, ale přetrvala.
Mluvím o potápěčských hodinkách Citizen Eco-Drive Promaster BN0190-82E. Jsou to hodinky s nádherně členitým ciferníkem a sunburst efektem. Jakožto klasické potápky nepřekvapí velmi výraznou luminiscencí, voděodolností 200m, šroubovací korunkou a jednosměrně otočnou lunetou s jistým chodem. Příjemným bonusem antimagnetická odolnost 4,800 A/m.

Provedení je naprosto dokonalé. Jednotlivé detaily, robustnost pouzdra, nádherný ciferník. Tyhle potápky se Citizenu povedly!

A jaké že jsou ty vady na kráse? Chápu, že z důvodu odolnosti je minerální sklíčko lepší, ale z dlouhodobého hlediska a na běžné nošení bych volil safír. Zde je ale sklíčko mírně zapuštěné, takže vlastně o takové negativum nejde. Hodinkám by slušela extenze na sponě, abyste je mohli snadno přetáhnout přes neoprén. A poslední je spíše s ohledem na mou preferenci automatických hodinek. Zde je ale model opatřen solárním článkem Eco-Drive, takže vítězí bezúdržbovost a pro některé fascinace pokročilou technologií zítřků. To vše za 7700 Kč! Za mě jasné hodinky měsíce.

Darina Vokrojová

Darina Vokrojová

Darina
hodinková nadšenkyně, jejíž srdce patří dobrému vínu a Seiku, ale ráda vám poradí i se značkou Casio

Junkers 6050-5
V uplynulých týdnech jsme v řadách našich hodinek přivítali novou značku. Je jí Junkers, vhodně doplňující modely sesterské značky Zeppelin z dílny německé společnosti Pointtec. Podobně jako Zeppelin se i hodinky Junkers inspirují především letectvím a jejich řadám vévodí právě hodinky pilotního designu. Výraznou výjimkou je řada Bauhaus, vycházející svým pojetím ze stejnojmenné školy, jež se u svých výrobků snažila o maximální funkčnost, jednoduchost a praktičnost. Tento styl ovlivnil podobu mnoha předmětů a na oblibě neztratil ani v dnešní době, ne náhodou se tento styl promítl také do hodinářské tvorby. Ryzím příkladem budiž hodinky Junkers 6050-5.

Jedná se o model s nadčasovým designem, který hodinky předurčuje především jako doplněk k obleku, ale své místo na zápěstí si snadno vydobydou také jako hodinky vhodné pro volnočasové použití. Světle béžový ciferník je opatřen jemným, ale přesto dobře čitelným potiskem indexů na pozicích hodin a šedesáti minutovou stupnicí. Celkový dojem je velmi vhodně doplněn použitím subtilních ruček a neruší jej ani použití data a loga značky. Řadu vedle designu charakterizují také vypouklá hesalitová sklíčka. Vybraný model je navíc doplněn o kvalitní ručně zhotovený kožený řemínek tmavě hnědé barvy. Voděodolnost modelu je 30 metrů, koresponduje tak s předpokládaným využitím hodinek. Srdcem hodinek je mechanický strojek Eta 2824 s automatickým nátahem a rezervou chodu pohybující se kolem 40 hodin. Mnohé s automatickými hodinkami začínající uživatele jistě potěší průhledné dýnko hodinek, jímž je možné sledovat chod strojku.

Jakub Novák

Jakub Novák

Jakub
druhý služebně nejstarší a nejdůležitější člen týmu, cestovatel a strážce značek Wenger, Victorinox a Davosa

Seiko SSB241P1
Tyto sportovně-elegantní chronografy mě na první pohled zaujaly plastickým zpracováním ciferníku. Jak už jsme u hodinek Seiko zvyklí, hodinky jsou osazeny kvalitním strojkem, který si Seiko vyrábí přímo pro své hodinky. To hodinkám zaručuje mimořádnou přesnost a spolehlivost. Hodinky disponují stopkami, ukazatelem data. Vnitřní tachymetrickou lunetu považuji již za skoro zbytečnost, ale třeba jí někdo ocení více než já. Já zcela jistě ocením vodotěsnost 10 ATM, díky které si hodinky nebudu muset sundávat ani při plavání. Tento model disponuje minerálním sklíčkem se safírovým povlakem, které Seiko označuje jako Hardlex. Velikostně s 45mm se hodí spíše na větší pánské zápěstí, hmotnost hodinek je pak 177g. Další výhodou, alespoň dle mě je celoocelové provedení, které dodává hodinkám na robustnosti a právě toto dělá hodinky takřka nezničitelné. Jako třešničkou na dortu je pak skvělá luminiscence v zelené barvě, která vydrží svítit několik hodin. Pokud nejste příznivci celoocelového zpracování hodinek, vyrábí se i varianta na koženém řemenu pod označením Seiko SSB249P1.

Tomáš Doležal

Tomáš Doležal

Tomáš
sportovec tělem i duší a odborník na hodinky Traser, Luminox a Swiss Military Hanowa, který vzal pod svá křídla i designovou Triwu a německý Zeppelin

Traser P68 Pathfinder Automatic Blue
Traser nás v letošním roce nepřestává překvapovat. Po velmi úspěšném veletrhu v Basileji, kde představil nové barevné kombinace k oblíbenému modelu Officer Pro, uvedl na trh další, zcela nové hodinky ještě před koncem tohoto roku. Konkrétně se jedná o Traser P68 Pathfinder Automatic Blue a Traser P68 Pathfinder Automatic Black. Jak je možné vyvodit ze samotného názvu, hodinky jsou poháněny automatickým strojkem. Konkrétně se jedná o hojně využívaný kalibr ETA 2824 s rezervou chodu kolem 38 hodin.

Tak jak se již tento rok stalo tradicí, hodinky opět kombinují oba způsoby osvitu. Na ciferníku nalezneme využití jak pomocí technologie Trigalight, tak SuperLuminova. Traser hodinky prezentuje využitelné primárně pro všechny cestovatele a objevitele. Pro tyto účely je určen kompas, ovladatelný pomocí šroubovací korunky u 8. hodiny. Radost ale určitě udělají i při každodenním nošením, ne jen při toulkách v přírodě. Mě konkrétně zaujala více varianta s modrým ciferníkem, která působí o trochu „živějším“ a atraktivnějším dojmem. I přes to, že hodinky mají větší průměr pouzdra, než je u Traseru obvyklé (46 mm), sedí dobře i na útlejším zápěstí. Jako u ostatních novinek z tohoto roku, je ciferník chráněn safírovým sklem s antireflexní vrstvou.

František Šmolík

František Šmolík

František
čestný organizátor kulturního dění v Helveti a specialista na značky Certina, Citizen, Boccia Titanium a Bering

Junkers 6894M-3
Pod křídla Helveti zavítala po Zeppelin další německá značka, konkrétně Junkers. Hodinky, které si získají jak milovníky leteckého stylu, tak i vyznavače jednoduchého “bauhaus“ stylu. Ve mně osobně nejvíce evokoval nadšení model 6894M-3. Čistě letecký styl hodinek moc nemusím, ale v jednom z mála případů, jako je tento, udělám výjimku. Designově pro mě uchvacující modrý ciferník v kombinaci s ocelovým tahem jistě přitahuje pozornost nejen mou. Na první pohled robustnější hodinky však disponují rozměrem pouzdra 40 mm, což nadchne i ty, co nedávají přednost zrovna velkým modelům. Na ciferníku jsou také k povšimnutí 3 subciferníky stopek a vteřin. Pod tímto skvostem tepe švýcarský strojek ETA se 4 kameny.

Pouze jedinou nevýhodu vidím ve volbě minerálního skla namísto alespoň skla K1 se safírovou úpravou, ale v případě, že si dáváte pozor, co s hodinkami děláte, by to neměl být větší problém. Jako bonus je historie hodinek, model je totiž vytvořen na počest prvního přeletu letadlem nad Mount Everestem v podmínkách až -50° C. Právě nádherný modrý ciferník má symbolizovat oblohu kolem nejvyššího vrcholu světa.

Za měsíc s dalšími tipy

Hodinky měsíce října u nás vyhrály Junkers 6050-5. Bauhaus design je ve své jednoduchosti prostě dokonalý a hodinkám sluší. Tyto nádherné oblekovky v sobě mají spolehlivý švýcarský strojek ETA 2824 a eleganci doplňuje kvalitní ručně zhotovený kožený řemínek tmavě hnědé barvy.

Předchozí hodinkové tipy:

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *