Hodinkový svět bez sběratelství je něco jako Japonsko bez Tokia, tedy věc absolutně nemyslitelná. Právě proto v dnešním článku spojíme všechny tyto světy dohromady. Sbírání japonských hodinek z Tokia. Řeč bude konkrétně o hodinkách G-Shock, kdy vám představím dle mého názoru tři nejzajímavější modelové řady, které si zaslouží pozornost každého sběratele.
Obsah článku
Oblíbené, dostupné, výjimečné
Abych předešel jakékoliv předpojatosti, tak bych chtěl na úvod říct, že můj výběr je čistě subjektivní a nemusí lahodit preferencím každého hodinkového nadšence. Nicméně předložené pohledy a fakta budou – doufám, dostatečně objektivní na to, aby mi většina z vás dala za pravdu, že tyto modelové řady mají ve sběratelském světě i v nabídce Casio respektive G-Shock své místo.
Klíčovým parametrem pro tento žebříček nebo spíše souhrn či seznam bylo spojení oblíbenosti daných modelů hodinek, dostupnosti či výjimečnosti. Ale také možnosti vlastnit nějaký raritní kousek za ne úplně přehnanou cenu – jako tomu někdy bývá u sériových prémiových modelů G-Shock.
Suma sumárum sběratelství by mělo bavit, zároveň by ale nemělo být až tak úplně snadné se k některým hodinkám dostat. Vždy by totiž na konci měl být nějaký hodinkový grál nebo možnost sbírku upgradovat. A to je u „Géček“ rozhodně možné.
1. DW6900
Tento výčet asi není možné začít jinak než modelovou řadou DW6900, známou také jako Triple-Graph. Tyto hodinky se vyznačují třemi vteřinovými indexy v horní polovině ciferníku, díky kterým se staly legendárními.
Z hlediska funkcí u tohoto modelu nehledejte nic převratného nebo odlišného oproti jiným G-Shockům. Je to stále ta samá klasika – nárazu vzdornost, voděodolnost dvou set metrů, stopky, alarm, timer. Tento model téměř není možné sehnat ani s nějakými technologickými upgrady, na kterých G-Shock hodně staví. Tough Solar nebo Multiband budete na hodinkách hledat velmi obtížně a jde spíše o modely, které jsou dnes k nesehnání.
Čím je tedy tahle řada tak populární?
Vše stojí na osobitém designu, který se stal absolutní ikonou a popkulturní záležitostí. Právě proto jde o nejvyhledávanější hodinky v rámci různých kolaborací, kterých G-Shock dělá každý rok napříč všemi řadami nespočet.
Casio s touto konkrétní řadou už vlastně tak moc nepracuje v rámci svých běžně dostupných kolekcí. Ty časy už jsou dávno pryč, byť se čas od času objeví nová verze. Ty tam jsou ale doby, kdy měl známý český hudební producent DJ Wich ke každému outfitu jinou barevnou kombinaci. Odkaz tohoto modelu je ale natolik ikonický, že i po letech neupadl v zapomnění právě díky kolaboracím, které skrze něj G-Shock realizuje.
Které vybírat?
Pokud bych měl doporučit, na které konkrétně se zaměřit, připravte se rozhodně na to, že budete muset přeplatit jejich pořizovací cenu. Hodinky je možné sehnat pouze na sekundárním trhu, kde se nabízí za dvojnásobek či trojnásobek jejich pořizovací ceny. Ano, nedostanete se sice do úplně astronomických sum, ale musíte být připraveni, že za obyčejné digitálky dáte i desetitisíce korun.
NASA
První kolaborace, která stojí za zmínku je rozhodně ta s NASA. Obecně spolupráce G-Shock x NASA jsou velmi populární a časté, ale také okamžitě nedostupné. Nevýhodou těchto i dalších spoluprací je pak zejména fakt, že nedostupnost pro tuzemský trh je velmi častým jevem. Model s označením DW-6900NASA23 seženete za cenovku mezi šesti a půl až deseti tisíci podle závislosti na obsahu balení a stavu hodinek.
G-Shock x Hodinkee
Jako další bych vyzdvihl kolaboraci G-Shock x Hodinkee. Hodinkee je světoznámý hodinkový server a magazín, který snad ani netřeba představovat. První tři modely z této spolupráce vyšly v dodatečné kolaboraci s americkým hudebníkem a hodinkovým nadšencem Johnem Mayerem. Čtvrtý model zaštiťoval pak také Mayer, avšak doplněn byl ještě o osobnost Eda Sheerana a design jeho posledního alba.
Všechny tři Mayerovy modely se pohybují cenově v rozmezí od šesti do třiceti tisíc korun v závislosti od popularity dané barevné kombinace, což čítá nárůst až pětinásobku pořizovací ceny. „Sheeranovky“ je pak možné sehnat od sedmi a půl tisíce do patnácti tisíc.
Kolaborace se zpěváky
Pokud byste se chtěli přes kolaborace s hudebníky dostat ještě o něco dál, tak G-Shock své třicáté výročí oslavil s hodinkami ve spolupráci s rapperem Eminemem, které se dnes prodávají lehce pod padesáti tisíci. Na samotném vrcholu pak stojí diamanty pokryté hodinky Pharrella Williamse, které byly vydraženy za sedmdesát tři tisíc dolarů.
Daleko dostupnější modely na sekundárním trhu, které dle mého ale také stojí za pozornost, jsou:
- kolaborace s Coca Colou,
- Supreme x The North Face,
- japonským basketbalistou Ruiem Hachimurou,
- brandem Anti Social Social Club
- nebo společností Bamford, specialistou na hodinkové úpravy.
2. DW5600
To, co jsem zmínil o řadě DW6900 by se dalo přenést i do světa kolekce DW5600. Byť tato řada dnes běžně nabízí Multiband, Solar nebo Bluetooth a Casio s ní přece jen o něco více pracuje skrze inovace než s 6900, pojítkem mezi nimi je hlavně ikonický design. Právě ten si díky své popularitě značky či osobnosti volí pro své kolaborace.
Co u G-Shocku není úplně výjimkou, je také to, že spolupráce s některými značkami se pro svůj úspěch historicky opakují, avšak s tím rozdílem, že jsou na jiných modelech. Jako sběratel se tak nemusíte zaměřit pouze na jednu modelovou řadu, ale také na kolaborace s jedním subjektem napříč vícero modelovými řadami.
Jak sbírku propojit?
Příkladem tak budiž již zmíněná spolupráce s NASA, která vyšla již v pěti vydáních, z nichž nejcennější je v tuto chvíli ta v oranžové barvě na modelu 5600 s cenovkou okolo dvaceti tisíc. Pokud vás naopak po předchozím čtení zaujal Bamford, tak daleko cennější je jeho kolaborace s „Géčky“ taktéž na modelu 5600. Avšak tento fakt není vždy pravidlem. DW5600 ve spolupráci se zakladatelem Hodinkee Benem Clymerem vás rozhodně vyjdou na méně, než modely DW6900 x Hodinkee.
Z těch dostupnější limitek bych pak u této řady kouknul na modely ve spolupráci s nadací Charlese Darwina na Galapágách. Jenže jak už to tak bývá, když budete mít jedny, budete chtít všechny tři varianty. A k tomu navrch všechny doposud vyšlé modely. G-Shock je totiž partnerem nadace, což zaručuje taktéž sběratelství napříč kolekcemi.
3. GA2100
Další hledání tak směle můžete započít u modelové řady GA2100, která již také čítá spolupráci s Darwinovou nadací. Avšak zatímco řady 6900 a 5600 mají v tomto seznamu své neoddiskutovatelné místo, u Casioků by mohl někdo lehce namítat. Asi největší kolaborací na tomhle modelu je novinka posledních týdnů, konkrétně spolupráce s rapperem Central Cee.
Proč zde tedy zmiňuji „GéÁčka“?
Osobně si totiž myslím, že do pár let čeká tuto řadu podobný osud jako její dva předchůdce. Je totiž jen otázkou času, kdy přijde její čas. Již dnes jde jednoznačně o nejprodávanější řadu G-Shock, kterou Casio zatím staví podobně jako dřívější bestsellery na nekonečném počtu variant.
Jenže i toto období jednou skončí a společnosti začnou sahat po tomto modelu jako po volbě pro své spolupráce. A vy tak můžete být na tuto situaci připraveni. Sběratelství totiž nemusí být jenom o nákupu na second marketu, ale také o sledování trendů, které teprve mohou přijít a díky nimž můžete kromě radosti z nového kousku vydělat i nemalé peníze.
Kam dál?
- Podcast Tik Talk Helveti 🔊 19. Testování hodinek, aneb Kdo se bojí, nesmí do lesa
- Podcast Tik Talk Helveti 🔊 18. Military hodinky – na co jsou Luminox a Traser připravené?
- Recenze: Hodinky, které způsobily šok! Casio G-Shock GM-B2100BPC-1AER
- Limitka ke 40. / 30. výročí: Casio G-Shock Frogman MRG-BF1000E-1A9DR
- Casio G-Shock GM-B2100GD-5AER: legendární Oaky v ocelovém kabátu
- Značka Casio: Japonská jistota pro ty, kteří se nespokojí jen s odolností