Hodinek je celá řada, stejně široká, jako cenové rozpětí, v kterém je můžeme pořídit. Ne každý je movitý, nebo chce za hodinky utrácet tak velké sumy. Třeba jednoduše proto, že mu to nedává smysl. Zda se vyplatí si připlatit, nebo ne, to rozhodně nebude cíl dnešního článku (za co má smysl si při nákupu připlatit, jsme řešili zde). Každý má zkrátka priority jiné. Na druhou stranu mít cenově dostupné hodinky nutně neznamená, že se jedná o hodinky nekvalitní. Mnohdy právě naopak, proto jsme se zaměřili na výběr alternativ žádaných hodinek.
Jak to tedy vyřešit, pokud se vám líbí nějaký model z vyšších cenových pater, ale přesahuje váš rozpočet, či priority? Dobrá zpráva je, že se nemusíte hned shánět po falzifikátech, abyste dostali, co chcete. Dají se totiž najít kvalitní a oficiální modely hodinek, které jsou těm must have podobné.
Obsah článku
Hurá do toho
Jako příklad zvolíme danou variantu z vyššího cenového segmentu a k tomu se pokusíme nalézt cenově dostupnou alternativu. A že se jedná o velmi žhavé kousky, se můžete přesvědčit sami.
1. PRIM Spartak Respekt vs Citizen Zenshin
Na rozjezd začneme z lehka. Co jiného si zaslouží pozornost, než nejnovější výtvor z české produkce PRIM. Legendární limitku Spartaku si jistě každý nemůže dovolit, i kdyby měl neomezené finance. Je totiž kusově omezena na pouhých 12 hodinek a cena odráží manufakturní strojek a pouzdro z ryzího zlata.
Pokud však někoho zaujal krásný lososový ciferník, a je mu jedno, že hodinky nejsou ze zlata, alternativa se nabízí v modelu Zenshin AW0130-85ZE. Citizen zde nabízí krásně detailní ciferník v podobné cihlové barvě, solární pohon Eco-Drive, a to vše je zabaleno v Super Titaniu (více o materiálu zde).
Jinými slovy, moderní každodenní hodinky, které budou slušet na většině zápěstí a díky své univerzálnosti i za každé situace. Pokud na vás tedy už nezbyde Spartak, nezoufejte, za necelých 10 tisíc korun budete mít šik hodinky a ještě vám zbyde na auto 🙂.
2. Tissot PRX vs Festina Swiss Made
Díky pouzdru, které nabízí Zenshin se nám ihned asociují slavné PRX od Tissotu. Pojďme tedy na ně. Svou cenou PRX nelítá v oblacích jako PRIM, přesto se najde pár kousků, které by se daly považovat za skutečnou alternativu, a to zejména, pokud chcete zůstat originální a jít svou cestou.
Festina Swiss Made 20034/4 jako by z linky Tissotu vypadla. Jedná se také o quartzové hodinky, se safírovým sklíčkem, vodotěsností 100 m a samozřejmostí je integrovaný tah. I tak se zde dá ušetřit skoro půlka ☝🏻 oproti quartzové verzi od Tissotu, o automatické ani nemluvě. Jako bonus budete mít hodinky, které doslova matou tělem.
3. Seiko SLA vs Seiko SPB
Ani dnes nemůžeme opomenout slavné Seiko. Mnoho lidí má tuto Japonskou stálici spojenou s dostupnými hodinkami, ale Seiko umí zatopit pod kotlem i ve vyšší třídě odolných hodinek, což se díky jedinečnému zpracování projeví i na ceně. Výroční model SLA055J1 s ručně kompletovaným strojkem (který používá i řada Grand Seiko) je toho jasným důkazem:
Pokud byste však nechtěli u Seika atakovat hranici jdoucí přes 100 tisíc korun, nabízí se levnější varianta, například v řadě Sumo. Toto pouzdro je asi neblíže výše zmíněnému, což zaručuje pohodlné nošení. Výhodou pak, kromě cenovky, může být kalibr 6R35 s třídenní rezervou chodu.
Seiko Sumo SPB125J1 spadá do řady Black Series, která vyniká svými tmavými barvami a výraznými oranžovými prvky, jež jsou inspirovány nočními výlety za podmořským dobrodružstvím. Model je navíc ve 20% slevě a tak cena se zastavila až na 18 999 Kč. Pokud tedy chcete lepší Seiko za ještě lepší cenu, není v tomto případě co řešit… A krom toho, černé ciferníky jsou letos také v kurzu.
4. PRIM Sport vs Luminox XS
Koho by nelákaly PRIM Sport v krásně jedovaté červené barvě? Klasický, přehledný design, manufakturní strojek PRIM kalibr 95, avšak atakující cenovkou 85 tisíc.
Alternativou by mohla být značka Luminox, které sportovní pojetí designu rozhodně není cizí. Model XS.3155 nabízí podobné barevné ladění a přidává navíc chronograf. Bateriový strojek Ronda Z60 je dobrou volbou i na hrubší zacházení, třeba i při střelbě, kde by jednoduše nebylo praktické nosit mechanické hodinky (střelba mě napadá v souvislosti se zajímavou akcí, kterou jsme navštívili). Ocelovému pouzdru na váze ubere bytelný kaučukový řemínek, který se nezalekne ani kontaktu s vodou. Odolné Luminox XS.3155 pořídíte za 16 790 Kč.
5. Fortis Novonaut vs Bulova Lunar Pilot
Kdo by nechtěl Novonauty od Fortisu? Jsou to odolné hodinky charakteristického designu, které našly uplatnění u profesionálních kosmonautů a psaly tak svůj neopakovatelný příběh. Ne všechny hodinky s příběhem však musí přesahovat cenovou hranici 100 tisíc. A přiznejme si to, díky svým proporcím (pouzdro s lunetou 44 mm, výška 15 mm) opravdu nejsou na každé zápěstí. Takže?
Pro oddané milovníky historie a vesmíru je tu přece Bulova! Kdo by již dnes neznal legendární model Lunar Pilot. Tyto fešandy sloužily po boku Omegy na Měsíci a okusily hvězdný prach. Díky vysokofrekvenčnímu strojku ani nepoznáte, že se nejedná o mechanické hodinky. Hodinky sice pluly vesmírem, jejich cena však stojí nohama pevně na Zemi. Mít kultovní hodinky s krásným příběhem za necelých 20 tisíc si koleduje o to, aby hned začaly psát příběh, který zažijí v létě s vámi.
6. Junghans Chronoscope vs Tissot Sideral
Netradiční název mohou nosit jen netradiční hodinky. To zde splňují na jedničku oba výše uvedení soupeři. Na jedné straně Junghans se svou nízkonákladovou limitkou o 150 ks, na druhé straně gigant Tissot se svými vintage potápkami.
Letní, žlutou barvou se nenechte zmást, Junghans si připomínají Mistrovství světa v klasickém lyžování 2023. Pokud si však vystačíte s cenou poloviční, na vaší dovolené vám mohou svítit regatové Sideraly, které toho ve své ceně nabízí také mnoho: 300 m vodotěsnost, okouzlující luminiscenci, nízkou hmotnost a skvěle odvětraný a rychle usychající pryžový náramek. Na tyto hodinky sklouzne pohled nejednomu chronobunďákovi 😉.
7. Ball Engineer GMT vs Traser Aurora GMT
Ball je skvělá záruka kvality a své přednosti jistě nabízí. Ač ne tak známá značka, tak s dlouhou tradicí, s mnoha inovacemi na kontě a přesností rozjeté mašiny. Kdo koupí, jistě neprohloupí. Jenže nevýhodou mohou pro někoho být vyšší ceny.
Pokud by se vám i tak zastesklo po duálním času a nekonečné svítivosti, vhodným kandidátem se stává Traser Aurora GMT. Bateriový quartz vydrží otřesy, ocelové pouzdro nárazy a safírové sklo přežije škrábance. Co do zpracování má Traser do Ballu daleko, ale za cenu 13 120 Kč si jich na oplátku můžete pořídit hned několik, nebo bezva dovolenou, na kterou je vezmete s sebou.
Stále jste nevybrali?
Pokud jste v levnějších alternativách nenašli to, co jste hledali, nezoufejte. Na našem e-shopu Helveti stále probíhají slevy na stovky modelů, takže jistě najdete to pravé ořechové, aniž by jste museli rozbíjet prasátko. V době dovolených to sami naprosto chápeme a proto vám jdeme s cenami naproti 🙌🏻.