
Všichni určitě víte, že součástí Seiko Group je vedle Seika také Grand Seiko. I kdybyste to totiž nevěděli, Grand Seiko to má pro jistotu přímo v názvu. Víte ale, že pod Seiko Group spadá také Credor? A že hodinky této značky se svou mimořádnou kvalitou nejenže rovnají Grand Seiko, ale dost možná je i převyšují? Dnes se tak podíváme na novinku Credor Locomotive GCCR997. Uhádnete, kdo stojí za designem jejího dávného předchůdce? Ano, je to tak: Gérald Genta!
Ani v druhé části článku pak neopustíme Japonsko. Přesuneme se ale do dílen Orientu a podíváme se na to, jak se tamní designéři rozhodli oslavit 75. výročí vzniku této značky.
Obsah článku
Credor Locomotive: Gentův odkaz v Japonsku

Royal Oak, Nautilus, Polerouter, Ingenieur… A pak je tu Credor Locomotive. Všechny tyto hodinky navrhla legenda hodinářského průmyslu: Gérald Genta. A ačkoliv o těch prvních čtyřech nejspíš slyšela velká většina z vás, Locomotive jsou tak trochu obskurním případem, o jehož existenci vědí jen ti opravdu nejzarytější hodinkoví znalci.
Znamená to snad, že nestojí za vaši pozornost? Že jsou to špatné hodinky? My si myslíme, že právě naopak!
Originál ze 70. let
Začněme krátkou (a silně zjednodušenou) lekcí dějepisu. Seiko převzalo v 70. letech nadvládu nad světem hodinářství. Bavíme se tu o zlatých časech quartzové technologie (z pohledu Japonska), resp. o tzv. „quartzové krizi“ (z pohledu Švýcarska). Jak se v této době ocitl hvězdný švýcarský designer Gérald Genta v Japonsku?
V minulosti Genta navštívil Japonsko hned několikrát a postupně si vybudoval vztah s Reijiro Hattorim, vnukem zakladatele značky Seiko. Spolupráce na nějakých těch hodinkách proto byla jen otázkou času.


Nalevo původní model, napravo Gentův skeč (zdroj MONOCHROME)
Genta pojmenoval nový model Locomotive (ne ani tak kvůli inspiraci vzhledem lokomotiv jako kvůli tomu, aby se hodinky staly hnací silou Credoru) a obdařil jej hned několika svými poznávacími znameními:
- geometrickým pouzdrem (ve tvaru hexagonu),
- lunetou s viditelnými šroubky (v této původní verzi jen dekoračními),
- integrovaným (a esteticky velice povědomým) tahem…
Hodinky měly pouzdro o průměru 35 mm a poháněl je quartzový kalibr. A s ohledem na to, jak jde o dnes relativně neznámý model, asi můžeme tipnout, že nešlo o žádný velký komerční trhák.
Limitka k 50. narozeninám

Limitovaná edice GCCR999 představená v roce 2024 (zdroj Hodinkee)
V minulém roce oslavil Credor své 50. narozeniny. A jak už to tak bývá, oslavil je představením nových hodinek: limitovanou edicí (300 kusů) Credor Locomotive (GCCR999). Pro spoustu hodinkových nadšenců šlo o celkem překvapivé zjevení. Od Credoru jsou lidé zvyklí na ta nejelegantnější hodinková díla, nemluvě o tom, že hodinky na první pohled připomínají zvláštní koktejl několika populárních sportovních modelů na integrovaném tahu.
Jenže za tímto koktejlem (resp. za jeho předchůdcem, kterým se tento model silně inspiroval) stojí sám mistr Gérald Genta! A pokud se zvládnete přenést přes prvotní šok, poznáte, že si s těmito hodinkami opravdu vyhrál a že mají co nabídnout.
Co se tedy od 70. let změnilo? Není toho málo. Credor vyměnil nerezovou ocel za moderní lehký titan, pouzdro hodinek lehce vyrostlo (na 38,8 mm), sklíčko je nyní samozřejmě safírové a uvnitř hodinek nenajdete strojek regulovaný quartzem, ale moderní automatický kalibr CR01.
Nejnovější přírůstek do stálé kolekce: GCCR997

Zdroj Teddy Baldassarre
Začněme dobrou zprávou: zatímco verze z minulého roku byla silně limitovaná, nový model GCCR997 se stane součástí stálé kolekce.
Druhá dobrá zpráva – alespoň pro ty z vás, kterým se limitka líbila – nové Locomotive jsou v mnoha ohledech stejné jako model z minulého roku: jejich titanové pouzdro má průměr 38,8 mm, pohání je automatický strojek a jejich vodotěsnost činí 100 metrů.



Zdroj Credor
Liší se v jediném, a to v číselníku. Credor z minulého roku sázel na černý (resp. šedivý) číselník s hrubým paprskovitým vzorem. Novinka se honosí tmavě zeleným číselníkem s hexagonálním vzorem připomínajícím tvar pouzdra těchto hodinek.
Který z nich preferujete? Dejte nám vědět svůj názor v komentářích! Hodinky by se měly v obchodech objevit v květnu tohoto roku a jejich cena by měla činit 14 500 EUR.
Zdroj: Credor.com
Tip na další čtení: Fratello, Hodinkee (více o limitované edici z roku 2024)
Parametry:
- Velikost pouzdra: 38,8 mm (41,7 mm L2L)
- Výška: 8,9 mm
- Materiál pouzdra: titan
- Sklíčko: safírové (s AR)
- Vodotěsnost: 10 ATM
- Strojek: Credor CR01
- Typ: automatický
- Rezerva chodu: 45 hodin
- Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
- Cena: 14 500 EUR
Nové Orient Bambino, starší logo

Ultraluxusní kousky nechme stranou a pojďme se podívat na to, co letos chystá japonský Orient. Značka Orient byla založená v roce 1950 a letos tak slaví své 75. narozeniny. Jak? Několika svěžími barvami číselníků, a hlavně dvojící limitovaných edic!
Bambino Classic 75th Anniversary


Ref. RA-AC0027S (zdroj Orient)
Jako první si vezmeme na paškál limitku Bambino Classic 75th Anniversary. A už na první pohled tu něco nehraje. Pouzdro a číselník jsou sice povědomé, ale něco je jinak.
Na bílém číselníku s růžově zlacenými indexy a jednoduchými modrými ručkami se totiž objevuje logo Orient z 50. let minulého století! A jestli je tu jedna věc, kterou bychom na klasických Bambino (a i všech ostatních Orientech) změnili, bylo by to právě moderní logo Orientu. A to klidně za tohle klasické. Zvlášť k těmto společenským hodinkám totiž sedí naprosto perfektně!
Logo ale není jediným rozdílem mezi tímto modelem a „obyčejnými“ modely Bambino. Průhledné dýnko hodinek je navíc dekorované zlatým nápisem „Orient Since 1950, 75th Anniversary“.
Hodinky budou dostupné na béžovém nubukovém koženém řemínku a celkově se jich vyrobí 9 500 kusů.
Parametry:
- Velikost pouzdra: 40,5 mm
- Výška: 12,3 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: minerální
- Vodotěsnost: 3 ATM
- Strojek: Orient F6724
- Typ: automatický
- Rezerva chodu: 40 hodin
- Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
- Cena: 359 EUR
Bambino Day/Night 75th Anniversary


Ref. RA-AK0808S (zdroj Orient)
Orient Bambino Day/Night 75th Anniversary je další limitka k příležitosti 75. narozenin této japonské hodinářské manufaktury a platí o ní víceméně to stejné, co o modelu výše:
- bílý číselník s klasickým logem,
- dýnko se zlatým textem,
- nubukový řemínek
- a konečně omezená produkce.
Počet vyrobených kusů bude ale v tomto případě o něco nižší: zastaví se na 5 500 kusech.
Parametry:
- Velikost pouzdra: 41,5 mm
- Výška: 14,2 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: minerální
- Vodotěsnost: 3 ATM
- Strojek: Orient F6B24
- Typ: automatický
- Rezerva chodu: 40 hodin
- Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
- Cena: 449 EUR
Další novinky



Výše zmíněnou dvojici limitovaných edic zároveň doprovází i několik přírůstků do stálé kolekce. Konkrétně jde o čtyři nové barvy číselníků Bambino Classic (zelená, modrá, rudá a béžová) a troje nové barvy číselníků Bambino Day/Night (zelená, modrá, rudá).
Parametry těchto hodinek se ve všem (kromě ceny, která je o chlup nižší) rovnají parametrům limitek.

Ref. RA-WK0001S (zdroj Orient)
A na závěr – co jiného – další Bambino! A to vůbec první Bambino poháněné strojkem na solární pohon! Bambino tak následuje kolekci potápěčských hodinek Orient Mako, která se také nedávno dočkala několika nových modelů poháněných zářením slunce.
Jde také o vůbec první Bambino na řemínku ze syntetické kůže, a to konkrétně z jablek. Hodinky měří 38,4 mm, jsou jen 10,5 mm tenké a jejich vodotěsnost se drží klasických 30 metrů.
Jak na tom bude kalibr VS213 s přesností a s výdrží? Udávaná přesnost se pohybuje kolem +20 až -20 sekund za měsíc a rezerva chodu by měla při plném nabití činit až 6 měsíců.
Pro představu o kvalitě hodinek Bambino vám doporučujeme naši recenzi modelu Bambino Small Second.
Parametry:
- Velikost pouzdra: 38,4 mm
- Výška: 10,5 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: minerální
- Vodotěsnost: 3 ATM
- Strojek: Orient VS213
- Typ: solární quartzový
- Rezerva chodu: až 6 měsíců
- Cena: zatím neznámá
Zdroj: Orient-watch.com
Tip na další čtení: MONOCHROME
▶️ Kompletní nabídka Orient Bambino na Helveti.cz (nové kousky by se v naší nabídce měly objevit na přelomu března a dubna)