Hodinkové kalendáře – 2. Nejrůznější podoby datumovky

minulém díle seriálu jsme si představili základní kalendářní komplikace, neboli všechny funkce související se znázorněním časových úseků, které překračují 12 hodin. Cílem tohoto dílu je podívat se pořádně na to, v jakých podobách můžeme najít na číselnících datumovku. Je to jednoduchá komplikace, která je ale zároveň nejužitečnější a nejpoužívanější. Kde se na číselnících vůbec vzala a v kolika podobách se s ní potkáte?

Obsah článku

Nejběžnější zobrazení data v datumovém okně na 3. pozici. (model Orient Sports M-Force, recenze zde)

Jak se datumovka vlastně dostala na číselníky náramkových hodinek?

Datumovka je bezesporu králem kalendářních komplikací. Je nejrozšířenější a pokud mají hodinky alespoň nějakou kalendářní funkci, zcela jistě mají tuto. Své místo na číselnících si datumovka totiž začala zajišťovat už v éře kapesních hodinek.

Průkopnické modely

První hodinky s datumovkou byly patentovány hodinářem, který se jmenoval Hammerly v roce 1915.  Datum bylo zobrazováno speciální ručkou. Dnes tomuto systému zobrazení říkáme pointer-date (více níže). Nicméně šlo pouze o manuálně posunovanou ručku, kterou si musel majitel hodinek přestavovat každý den.

Dalším revolučním krokem bylo zavedení datumového okénka, o to se postarala dnes již neexistující firma MIMO v roce 1930. Prostřednictvím modelu MIMO-Meter se tato komplikace, která byla dříve dostupná pouze u nejluxusnějších hodinek, zpřístupnila širší veřejnosti.

Moderní verze

Rolex Datejust

Ale tím, kdo datumové okénko proslavil, byla značka Rolex, která uvedla v roce 1945 na trh svůj model Datejust, který se mimochodem stále prodává. Dalším velkým pokrokem tohoto modelu, byla skoková změna data o půlnoci. Tato inovace byla na trh uvedena v roce 1955.

Rychloposuv usnadňuje používání

Další související komplikací je rychloposuv datumovky. Nyní je většina modelů tímto vylepšením vybavena, proto nemusíme jako dříve při změně data dokola a dokola otáčet ručkami. Bez rychloposuvu by každá změna o jeden den v datumovce znamenala 24 otočení minutové ručky korunkou o 360 °.

Rychloposuv jinými slovy znamená, že korunka má speciální polohu (obvykle 2. pozice), ve které se datum mění při otáčení korunkou skokově. Je tu jedno drobné omezení, které chrání celou komplikaci – většina výrobců zakazuje používat rychloposuv (tedy nastavovat datum) mezi 22:00 a 02:00. Při nedodržení tohoto pravidla může dokonce dojít k poškození celého mechanismu, protože kolem půlnoci dochází u automatických hodinek ke změně data.  

Přehled možností zobrazení data

1) Pointer date – ručka

Tímto zobrazovacím systémem to celé začalo. V meziválečném období byl velmi populární, nyní je toto provedení méně časté.

 • Princip: ručka s osou otáčení ve středu číselníku se otočí kolem své osy 1x za 31 dní

Klasickou grafiku tohoto provedení vidíte na obrázku u hodinek Epos Oeuvre D’Art.

 • Výhody: výjimečnost a větší designová čistota číselníku, jehož symetrie není narušena nějakým okénkem nebo subciferníkem.
 • Nevýhody: pomalejší odečítání. Další ručka, která pluje po číselníku, může být pro někoho matoucí.
 • Exkluzivita: střední, jde o méně časté a tím i vzácnější provedení datumovky.

2) Datumové okénko

Nejznámější, nejběžnější a tím i nejoblíbenější řešení zobrazení data. Asi pro jeho přehlednost a jednoduché odečítání hraje prim mezi způsoby zobrazení. Na rozdíl od předchozího řešení se po číselníku nikam neposouvá, je pořád na jednom místě, není třeba nic vysvětlovat, zkrátka ukazuje, kolikátého je.

Detail na datumové okno hodinek CERTINA DS-2 (recenze ZDE)

 • Princip je relativně jednoduchý. Mezikruží se otočí za jeden den o 1/31, nebo jinak řečeno o 360 ° za 31 dní. Pokud by to ale fungovalo přesně takto, byla by datumovka v okénku vycentrovaná pouze relativně krátkou dobu. Proto se zavedla skoková změna.

  U některých hodinek je změna data otázkou zlomku sekundy, zatímco u jiných modelů i desítky minut před půlnocí.
Datumové mezikruží na strojku Sellita SW300 – swiss movement

Nejobvyklejší poloha datumového okénka je na pozici 3. hodiny, ale často ho najdeme i u 6. hodiny. Pro firmu Seiko je typická poloha mezi indexem 4. a 5. hodiny (pokud nejde o model DAY-DATE).

Seiko Prospex Special Edition Save the Ocean Tuna Antarctica (recenze ZDE)

Nejrozšířenější řešení má zákonitě nevíc vylepšení a vychytávek: blíže si představíme lupu, barevné odlišení a skeletonizované řešení.

a) Kyklop

Takto se označuje lupa, která se používá ke zvětšení čísla, tedy zlepšuje čitelnost. Vynález byl patentován firmou ROLEX na začátku padesátých let (uvedení na trh 1953 – model Rolex  Datejust). Důvodem zavedení byl špatný zrak paní Wilsdorfové, manželky zakladatele a majitele firmy ROLEX.

b) Roulette

Opět něco z dílen Rolexu. Jde o čistě vizuální záležitost, kdy se ve zobrazení data efektně střídá červená a černá barva.

c) 3D skeletonizovaná datumovka

Opět jde pouze o estetickou záležitost, ale o to úchvatnější. Konečně příklad, který vznikl jinde než u Rolexu. Jde o celkem nové řešení, za kterým stojí firma Zenith. Tyto hodinky vlastně nemají datumové okénko, pouze pozadí v místě, kde se má datum odečítat. Plastické číslice vlastně spojují dva prstence, které je zároveň drží v prostoru

Zenith Defy Classic Rainbow (datumovka je na pozici 6. hodiny)

Možná vám až při pohledu na celé hodinky dojde, že je datumový věnec vždy vyroben pro konkrétní polohu na číselníku. Schválně se podívejte, jak je číslo čitelné jinde než na pozici 6. hodiny, na kterou je datumovka těchto hodinek umístěna.

 • Výhody: výborná čitelnost a rychlost odečítání data.
 • Nevýhody: horší designová čistota číselníku, jehož symetrie je datumovým okénkem narušena. Samotný design datumového okna bývá u jednotlivých modelů často diskutován – každý má jiný vkus, proto uživatelé často řeší podkladovou barvu, čitelnost, případně začlenění do ciferníku.
 • Exkluzivita: nízká, jde o nejčastější systém zobrazení komplikace date.

3) Malý ukazatel (subčíselník)

Další celkem známé řešení, které je vlastně modifikací výše uvedeného Pointer day. Změna spočívá v umístění, které není centrální, ale na speciálním subčíselníku. Toto bylo velmi populární řešení zejména dříve a často ho najdeme u hodinek s vintage vzhledem.

Alpina Startimer Pilot s datumovým subčíselníkem.

 • Výhody: výjimečnost a větší designová čistota číselníku, jehož symetrie není narušena nějakým okénkem.
 • Nevýhody: pomalejší odečítání, čísla jsou hodně malá, nevhodné pro osoby se špatným zrakem.
 • Exkluzivita: střední, jde o méně časté a tím i vzácnější provedení datumovky.

4) Retrográdní ukazatel (subčíselník)

Retrográdní ukazatel znamená, že na kruhové výseči identifikuje datum ručka, která na konci měsíce mění skokově polohu z pozice 31 na 1. U níže zobrazených Maurice Lacroix je zajímavé je, že ručka tohoto ukazatele se otáčí proti směru hodinových ruček.

Maurice Lacroix Masterpiece Square Wheel Retrograde (recenze ZDE)

 • Výhody: výjimečnost, vysoká exkluzivita
 • Nevýhody: pomalejší odečítání, čísla jsou hodně malá, nevhodné pro osoby se špatným zrakem.
 • Exkluzivita: vysoká, toto řešení vyžaduje speciální mechanismus, jde o neobvyklé a velmi efektní provedení datumovky.

5) Speciální ukazatel Alexander Shorokhoff

Zajímavé řešení z dílny německé značky Alexander Shorokhoff (více o ojedinělém vzhledu hodinek této značky ZDE) – jde o modifikaci systému Pointer date, tentokráte v bezručkovém provedení. Pod čísly na vnějším obvodu číselníku je 31 otvorů. Datum je identifikováno tím, že se v některém z otvorů objeví indikátor (na fotce níže je 13. v měsíci). Díky vynechání lichých čísel mohou být zbývající sudá čísla větší a tím i čitelnější.

Alexander Shorokhoff Lucky

 • Výhody: výjimečnost, vysoká exkluzivita a lepší čitelnost než Pointer day. Číselník nenarušuje další ručka.
 • Nevýhody: pomalejší odečítání, alespoň než si na systém zvyknete.
 • Exkluzivita: vysoká, toto řešení vyžaduje speciální ukazatel pod číselníkem, jde o neobvyklé provedení datumovky.

6) Big Date

Na závěr jsme si nechali nejzajímavější a asi i nejexkluzivnější provedení datumovky – Big Date nebo také Grande Date. Cílem tohoto řešení je zvětšení zobrazení a tím lepší čitelnost. Aby to bylo možné realizovat, je nutné rozdělit datumovku na dva samostatně se otáčející se kotouče.

A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon
 • Princip: jde o číslicovou datumovku, u které jeden kotouč pokrývá desítky a druhý kotouč jednotky. Tím, že je na kotouči daleko méně číslic, je možné použít u číslic větší font. Toto řešení je daleko komplikovanější než klasická datumovka, protože je třeba synchronizovat oba kotouče a také zajistit, aby po 31 naskočila 1 (jsou známy případy čínských hodinek, které ukazovaly datum až do 39. …).
A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon

Kromě horizontálního zobrazení se vyskytuje i méně obvyklé vertikální uspořádání.

 • Výhody: nejlepší čitelnost ze všech zobrazení data, výjimečnost, velmi vysoká exkluzivita.
 • Nevýhody: vyšší cena, při jednociferných datech může působit nezvykle, pokud je jedno okno prázdné.
 • Exkluzivita: nejvyšší, toto řešení vyžaduje speciální mechanismus, velmi sofistikované a znalci vyhledávané řešení.
Mido Commander Big Date nahrazuje prázdné okno alespoň nulou.

Shrnutí: Co tedy při výběru zohlednit?

Datumovka je základní a nejrozšířenější kalendářní komplikace a proto je možností jejího zobrazení mnoho. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Při výběru hodinek s datumovkou je dobré pečlivě posoudit jednotlivé aspekty: estetika, čitelnost, rychlost odečítání, exkluzivitu.

Ideální je, když se podaří datumovka sladit se zbytkem číselníku, jako například u dámských Junghans Max Bill Sapphire (recenze ZDE)

A na co se můžete těšit příště? Posvítíme si na další kalendářní komplikaci: den v týdnu (DAY).

Text: Vít Černý

Fotografie: Vít Černý, Helveti, Sellita, ZENITH, A. Lange & Söhne, ROLEX

Seriál Hodinkové kalendáře

 1. Vše mezi datumovkou a věčným kalendářem
 2. Nejrůznější podoby datumovky
 3. Den v týdnu mívá jazykové verze (vyjde 30.7)
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *