Ball Engineer III Pioneer COSC: 5 trumfů na zápěstí a něco navíc

Skvělé vlastnosti hodinek Ball Engineer III Pioneer COSC je předurčují ke každodennímu nošení.

I když jsou Ball Engineer III Pioneer COSC tradičně vypadající tříručkové hodinky s centrální sekundovkou a datumovkou na třetí hodině, zamilujete si hned několik špičkových vychytávek, které z nich dělají neobyčejný kousek na vaše zápěstí. Některé jsou patrné na číselníku, jiné jsou skryté uvnitř pouzdra a pokud nepočítám příjemné detaily navíc, je jich celkem 5. 

Autor textu a fotografií: Vít Černý

Velmi krátce o značce Ball

Ball je americká značka, která ví, že nejpřesnější hodinky je možné pořídit ve Švýcarsku. Proto své hodinky vyrábí právě tam. A vzhledem k tomu, že přísná švýcarská pravidla splňuje, může své hodinky označit hrdým nápisem Swiss Made.

Spojení firmy Ball a železnice trvá úžasných 131 let (železniční standardy splňuje již od roku 1891). O tom, jak se to vlastně celé seběhlo, a že na počátku vzniku speciálních přesných hodinek pro železničáře byla vlaková nehoda, způsobená nepřesně jdoucími hodinkami, si můžete přečíst v jiném článku.

Dál vám představím vlastnosti, které bych při každodenním nošení opravdu ocenil – ať už kvůli lepší funkčnosti, nebo i při jejich nevyužití, kvůli pocitu výjimečnosti.

1. Vychytaný materiál

Hodinky jsou vyrobené ze speciální nerezové oceli 904 L. Stejný typ oceli používá pro svá pouzdra a kovové náramky i firma Rolex. Jaký je důvod pro použití oceli 904L, která je několikrát dražší než ocel 316L a hůře se obrábí? I když jsou mechanické vlastnosti obou ocelí srovnatelné, přičítají některé zdroje oceli 904L vyšší odolnost vůči oděru, což se na hodinkách pro každodenní nošení dost hodí.

Odborníci na kovové materiály jsou schopni také identifikovat mírně odlišný vzhled – ocel 904L lze leštit do vyššího lesku. Hlavní výhodou je výrazně vyšší odolnost proti kyselinám, což většina majitelů hodinek nevyužije, ale také vůči slané vodě.

Lepší odolnost hodinek proti škrábancům

Díky perfektně leštěnému povrchu krásně vyniknou i detaily, jako třeba charakteristická značka RR, s níž je ozdobena korunka. Velikost korunky hezky pasuje k pouzdru a je tak akorát do ruky.

Z horní strany kryje číselník safírové sklo, které je opatřeno antireflexní vrstvou. Ta skvěle funguje – ano opravdu jsou všechny fotky foceny se sklem, i když to tak v některých případech vůbec nevypadá. Nad datumovkou je užitečný kyklop (zvětšovací sklo), který činí datum daleko lépe čitelnější.

2. Nevyčerpatelná luminiscence

Tritiové luminiscenční trubice zajistí dobrou čitelnost za všech podmínek. Na hodinkách jsou jimi osazeny jak hodinové indexy, tak i všechny tři ručky. Tritiové trubice využívají (oproti standardním luminiscenčním nátěrům) energii tohoto izotopu vodíku k „nabíjení“ luminiscenčního materiálu i bez nasvícení. V praxi to znamená, že hodinky svítí s nezměněnou intenzitou, i když je vytáhnete o půlnoci po několika letech ze šuplíku. Více informací o tritiových trubicích naleznete v tomto článku.

3. Bez antimagnetismu ani ránu

Protože se každý moderní muž (a nejen on) pohybuje denně mezi mnoha přístroji (mobil, reproduktory, dveře lednice…), které emitují magnetické pole, je třeba chránit strojek mechanických hodinek, aby nedošlo k jejich zmagnetizování, a tím i k dramatickému zhoršení přesnosti.

Hodinky Ball Engineer III Pioneer COSC disponují mimořádně silnou ochranou proti účinkům magnetického pole. Této odolnosti je dosaženo speciálním krytem strojku, který využívá princip Faradayovy klece (viz Wikipedia). V tomto případě jde o systém A-Proof® a Mu-metal. Díky tomu mají hodinky odolnost vůči magnetickému poli až do hodnoty 1.000 Gaussů nebo chcete-li 80.000 A/m. 

Kvůli antimagnetické ochraně nemůže mít dýnko hodinek prosklený průhled na strojek. Vzhledem k propracovanému plastickému reliéfu lokomotivy toho ale majitelé určitě nebudou litovat. Po obvodu dýnka naleznete informace od vodotěsnosti, přes použitý typ tritiových trubic, materiál použité nerezové oceli, až po údaj s jedinečným sériovým číslem konkrétních hodinek.

4. COSC: chronometrická přesnost

Hodinky jsou certifikovány jako chronometr, což je potvrzeno nezávislou švýcarskou laboratoří, která kontroluje přesnost dodaných kusů. Strojky, které se nevejdou do předepsaného rozmezí průměrné denní odchylky -4/+6 sekund, jsou bez milosti vyřazeny. Konkrétně jde o švýcarský institut pro testování chronometrů („Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres“, neboli COSC). Podrobnější informace o COSC i historii testování přesnosti hodinek naleznete zde.

5. Strojek lépe dolá nárazům

Ball mechanický strojek s automatickým nátahem chrání proti účinkům nárazů. Tyto hodinky jsou odolné až do hodnoty 5,000 Gs. Tato nárazuvzdornost je testována dle mezinárodní normy ISO 1413. Detaily najdete na stránkách Ball.

O posun ruček se stará strojek, jež Ball označuje jako BALL RR1103-C. Jeho základem je ETA 2824, nebo Sellita SW200, což jsou oba velmi spolehlivé švýcarské strojky.

Tah jakoby byl bez spony

Hodinky jsou osazeny ocelovým náramkem, neboli tahem, který je zajištěn pomocí zdařile integrované motýlové spony, která kdyby nebyla označena logem výrobce, tak by ji majitel snad ani nenašel. Kombinace leštěných a broušených prvků na náramku je velmi líbivá.

Hodinky obsahují množství drobných detailů, které majitele jistě potěší.

Kam Ball Engineer III Pioneer COSC vzít?

Vlastně kamkoliv – hodinky Ball Engineer III Pioneer COSC jsou ideální hodinky na každodenní použití. Přestože nepůsobí na první pohled okázalým dojmem, jde o velmi propracovaný časoměřič, který snese nasazení i v těch nejdrsnějších podmínkách, ale vzhledem ke svému nadčasovému designu určitě neudělají ostudu ani jako doplněk k obleku. Vzhledem k průměru 40 mm bez korunky mají optimální velikost pro většinu pánských zápěstí a nebudou vám překážet na ruce ani při práci. 

Základní technické parametry

  • Rozměr pouzdra: 40 mm
  • Výška pouzdra: 12,45 mm
  • Materiál pouzdra: Ušlechtilá ocel 904L
  • Materiál sklíčka: Safírové – antireflexní (kvalitní, na většině fotek vypadají hodinky jako beze skla)
  • Vodotěsnost: 100 m
  • Hmotnost: 178 g
  • Strojek: RR1103-C (COSC – přesnost chodu v sekundách -4 až +6 s / den)
  • Rezerva chodu: 38 hodin
  • Podrobné technické informace naleznete zde.

Text a fotografie: Vít Černý

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *