

Chytré hodinky už dávno nejsou výsadou profesionálních sportovců. Pokud se pravidelně hýbete – ať už běháte, jezdíte na kole, chodíte do fitka nebo jen chcete zlepšit kondici – stávají se ideálním parťákem. Nejjednodušší způsob, jak sledovat svůj výkon a posouvat se dál? Sporttester. Malý, chytrý nástroj, který vám řekne víc, než byste čekali. Výběr je ale široký a orientace v nabídce nemusí být snadná. Apple Watch jsou pro mnohé sázkou na jistotu, stejně tak značky jako Garmin, Suunto nebo Polar.
A pak je tu Coros. Jméno, které možná ještě nedosáhlo masové známosti, ale ve světě sportovních hodinek si buduje stále silnější pozici. A právě Coros teď přichází s novinkou, která budí pozornost – PACE Pro. Má ambice překonat nejen své předchůdce, ale i zavedenou konkurenci. Jak si stojí při používání? Vyplatí se přechod z předchozí generace? A co nabízí oproti jiným značkám? Pojďme se podívat na model COROS PACE Pro GPS Sport Watch zblízka.
Obsah recenze

Co je COROS zač?
Pro ty, které značka Coros doposud míjela, tak se jedná o poměrně mladou americko-čínskou společnost vyrábějící sportovní hodinky. Oproti ostatním značkám Coros nesází na široké portfolio. Orientuje se spíše na silnou softwarovou podporu svých zařízení, které v průběhu let neustále upgraduje. Ve světě chytrých hodinek je tato společnost svým přístupem přirovnávána často ke společnosti Apple. Taktéž poskytuje silný vývojový support svým zařízením. Těch je však oproti konkurenci značně méně co do počtu různých produktových řad a variant.
U Corosu v tuto chvíli najdeme 3 hlavní modelové řady hodinek, a to Vertix, Apex a Pace. K tomu navíc značka nabízí i doplňková zařízení. Například měřič tepové frekvence, kadence kroků při běhu či cyklistický computer, ale o tom třeba jindy. Modely Vertix jsou ryze oudoorovými hodinkami. Pace poté čistě běžeckými, triatlonovými či na pomezí fitness. Hodinky Apex pak spojují oba světy do jednoho. Jsou tak zlatou střední cestou pro ty, kteří hledají výkonné outdoorové hodinky s lehkostí těch běžeckých. Pro lepší představu pomyslným konkurentem by Apexům mohly být Fenixy od Garminu.
My se však dnes blíže podíváme na doposud poslední vydaný model Corosu, a to konkrétně COROS PACE Pro GPS Sport Watch, první hodinky této značky s AMOLED displejem, které tak trochu srovnáme s mými Apexy 2 Pro.

První Corosy svého druhu
Jak jsem již zmínil, jde o první AMOLED hodinky z dílny Corosu. Ač to není zcela převratná technologie a u Garminu či Suunta již zcela běžná, Coros s uvedením tohoto typu displeje poměrně dlouho otálel. Důvodem byla jednoznačná orientace značky na výkon hodinek respektive jejich výdrž. Coros je dlouhodobým vládcem trhu ve výdrži baterie u svých zařízení, byť ani nepoužívá solární napájení jako například některé Garminy.
Orientace na tento aspekt značku významně popularizovala, a právě proto se stala populární zejména u vytrvalostních sportovců. Jejich ambasadorem je tak i nejúspěšnější a nejlepší ultra-trail maratonský běžec Kilian Jornet, který se podílí i na jejich vývoji. Optimalizace zařízení, přesněji řečeno baterie, tak chtěla svůj vývoj, který Coros zvládl na jedničku.
Pace Pro nyní zvládnou až 20 dní v režimu smart watch či 31 hodin za použití GPS. A to vše navíc s 2x rychlejším procesorem, 3x rychlejšími připojením Wi-Fi a 30x rychlejším zobrazením a prohlížením map než u posledního vydaného modelu Coros. Tento fakt jen mohu potvrdit. Byť mé Apexy 2 Pro rozhodně nejsou pomalé, tak Pace Pro doslova letí a uživatelský zážitek s nimi je skvělý.
Upgrade uživatelského prostředí
Co mě osobně u Corosu hodně baví, je jejich práce se softwarem. Díky menší nabídce zařízení značka dbá na softwarový vývoj, díky čemuž posouvá i své starší produkty neustále dopředu a jejich softwarová podpora je delší než například u iPhonů, kde to Apple udržuje cca 5 let. Pokud si tak nyní koupíte hodinky značky Coros, můžete si být jistí, že už za takový zhruba rok značka promění vaše zařízení na úplně novou úroveň oproti původnímu továrnímu nastavení. Vy tak budete využívat stále tu nejaktuálnější možnou úroveň pro vaše zařízení.
S Coros Pace Pro přinesla značka do ekosystému kromě nových widgetů a zobrazení také nové sportovní režimy či upgrade výkonových metrik včetně měření spánku, který je v tuto chvíli z mého pohledu na velmi dobré úrovni, a to si dovolím tvrdit i z pohledu dlouhodobého uživatele zařízení WHOOP, které je na trhu bezkonkurenční.

Snadné a srozumitelné
Co naopak kromě mnoha skvělých upgradů může být pro některé překážkou je stále absence českého jazyka, to ale nemá ani zmíněný WHOOP. Co bych chtěl ale naopak vyzdvihnout je to, že měřené metriky jsou vysvětleny velmi srozumitelně i pro ty, kteří mají jen základní znalost angličtiny či dokonce téměř minimální, jelikož Coros pracuje s velice srozumitelnou infografickou stránkou zobrazení.
Pro náročnější sportovce a uživatele tu pak je navíc aplikace EvoLab, která je dostupná v PC a rozšiřuje už tak obsáhlou mobilní aplikaci. Přístup do Labu pak posune náhled na váš trénink do absolutně profesionální roviny. Ten můžete navíc sdílet i se svými trenéry, kteří tak mohou sledovat na datech váš každodenní progres a plánovat vám do EvoLabu také tréninkové jednotky či regeneraci.


Víc sporttester než smart watch
Pokud u chytrých hodinek jdete spíš po chytrých funkcích místo sportovních, Corosy pro vás budou vhodné jen částečně. Synchronizace s mobilem pro zprávy, volání či oznámení je možná, avšak samotnými hodinkami například nezaplatíte. Pokud máte rádi při sportovní aktivitě poslouchání podcastů či hudby, tak to je možné, avšak pouze importováním dat z počítače do hodinek, jako za starých časů. Na Spotify zapomeňte.
Byť Coros dlouhodobě hlásá, že jejich zařízení jsou hardwarově nachystaná na platby i Spotify, s jejich vydáním mírně řečeno otálí. Důvodem mohou být i jejich daleko lepší vztahy s Applem, než má například Garmin, čímž Coros raději drží zpátečku a jako poměrně mladá značka si tak nechce působit nepříjemnosti.
Právě i tyto vztahy jsou ale důvodem, proč Apple spíše pro synchronizaci se svými zařízeními mimo Apple Watch doporučuje více Coros než Garmin. Osobně ale věřím, že vydání nových Corosů s těmito chytrými funkcemi je již na spadnutí, jelikož se o tom mluví již poměrně dlouho.
Upgradovat, či ne?
Jak jsem již psal dříve v tomto článku, řada Pace je čistě běžecky/fitness orientovaná. To se tak odráží i na dostupných sportovních režimech. Oproti mým Apexům 2 Pro v nich například nenajdete některé outdoorové aktivity.
Pace Pro přichází s robustnějšími proporcemi než Pace 3 bez AMOLED displeje a svým rozměrem se blíží modelu Apex 2 Pro. Přestože jde o větší běžecké hodinky, díky preciznímu zpracování a chytré ergonomii je na zápěstí téměř neucítíte. Oproti Apexům působí ještě lehčeji, a i když konstrukce může působit o něco „plastověji“, výhodou je mimořádný komfort při nošení, který oceníte při každém pohybu – ať už míříte na trať, do hor nebo do města.
Pokud jste běžec, cyklista, triatlonista nebo fitnessák a máte nyní Pace 2 či Pace 3, upgrade na Pace Pro je určitě něčím, co bych zvažoval. Rychlost zařízení a AMOLED displej jsou opravdu to, do čeho se vyplatí investovat i s výhledem na další posun softwaru ze strany výrobce. Na něm se navíc podílí i samotní ambasadoři značky, což jen neustále vylepšuje a kalibruje tréninkové funkce a měření.
Pokud ale jako já máte Apexy či Vertixy poslední nebo předešlé generace, tak pevně věřím, že jste si toto zařízení kupovali z nějakého důvodu. A právě z tohoto důvodu se dle mého oplatí spíše počkat na novou, třetí generaci Apex a Apex Pro.
Pokud nás Coros nepřekvapí nějakou novinkou, tak by právě tento model měl být další na řadě a já pevně věřím, že kromě AMOLED displeje přinese i výrazný upgrade chytrých funkcí, jelikož nový hardware by jim to měl umožnit. Pokud se tak opravdu stane, Fenixy od Garminu by se měly začít bát.