Zkuste si zadat výraz „riviera“ do vyhledávače a podívejte se na prvních pár obrázků. Vidíte moře, pláže, spoustu zeleně – zkrátka místo, kde je radost se koupat. Samotný název také pochází z italského slova „ribiera“ a označuje v podstatě to samé. V roce 1973 se začal tento výraz spojovat s dalším označením. Tehdy totiž švýcarská manufaktura Baume & Mercier představila model Riviera, který se v následujících 25 letech stal její vlajkovou lodí. O co šlo a kde se vzal charakteristický design Riviér si ukážeme na modelu Baume & Mercier Riviera 10618.
Obsah recenze
Sport Luxury hodinky
Manufaktura Baume & Mercier (více o značce B&M zde) tím naskočila do rozjetého vlaku. Ten rozpohybovala etablovaná značka Audemars Piguet se svým ikonickým modelem Royal Oak. Model Royal Oak totiž položil základy nové kategorii tzv. „Sport-Luxury“ hodinek.
Hodinky měly být dostatečně robustní a s pouzdrem z oceli a být dobře čitelné. Integrovaný náramek (více o integrovaných tazích se dozvíte zde) se specificky hranatým tvarem lunety jsou už znakem, který prozrazuje onu vyšší třídu. Přes den nositelné na tenisovém kurtu a večer jako doplněk ke košili nebo polo tričku. Pod designem byl navíc podepsán slavný a velmi úspěšný designér Gérald Genta. To se psal rok 1972…
Baueme & Mercier byla tak v pořadí druhá manufaktura, která se pustila do této trendy oblasti hodinářského průmyslu. Veřejnost si stále více žádala inovativní design s prvky agresivity. Zhostila se toho po svém a nesnažila se jen okopírovat to, co u AP vyvolalo takové nadšení, což je dobře. Co je zajímavé je fakt, že další významní hráči měli skluz 4 roky na představení svých prvních sport-luxury modelů. Mluvím tu třeba o Patek Philippe s modelem Nautilus nebo IWC s modelem Ingenieur.
Loni tak slavil model Riviera své jubilejní 50. narozeniny. A jelikož už svíčky na dortu pomalu dohořely, je načase, abych vám tento model přestavil trochu více z blízka.
Luxury Baume & Mercier Riviera 10618
Do ruky se mi dostal model 10618 v krásné trendy zelené barvě na kaučukovém řemínku stejné barvy. Tahle barevná kombinace zelené a ocelové dává jasně najevo, kdy hodinky nejvíce nosit. Samozřejmě v létě a ještě nejlépe na onom Azurovém pobřeží.
Z papírových parametrů jsem vyčetl průměr pouzdra 42 mm a trochu se obával. Jen přeci je v módě downsizing nejen u motorů aut, ale i v hodinářském světě. Na ruce ale padnou velmi dobře a o to se postaral nejen pohodlný kaučukový řemínek, ale také účelně zahnuté nožky. Hodinky tak krásně obepnou i útlejší zápěstí a neměl jsem pocit, že jsou velké.
Převážně saténová úprava povrchu pouzdra v kombinaci s leštěnými fazetami na okrajích hran pak opticky také ubírají na velikosti. Krásně tak vynikne luneta s dvanácti rovnými plochami (nebo hranami?). Ta definuje celkový tvar hodinek a ještě více upoutají 4 funkční šroubky, co ji drží pevně na svém místě.
Spolu s číselníkem, jenž je pokryt plastickým dekorem vln, tvoří nezaměnitelný a unikátní design celé modelové řady Riviera. Datumové okno s tmavě zeleným podkladem v barvě číselníku jen potvrzuje členství ve sport-luxury. Bez dotaženého datumového věnce by i tak legendární design ztratil na přesvědčivosti. Ucelený vzhled pouzdra umocňuje i korunka ve tvaru hexagonu, navíc opatřena výrazným znakem manufaktury – tzv. Phi logem.
A jak je to se sportovní charakteristikou?
Abych osobně považoval sportovní hodinky za skutečně sportovní, zajímá mě ještě samotná výška pouzdra. Ta totiž také rozhoduje o tom, jak moc dobře budou sedět na mém zápěstí. K výšce 10,7 mm nemůžu říct opravdu nic jiného, než… Super! Na ruce nepřekáží, nehrozí, že s nimi někde omylem vyzkouším kvalitu povrchového nátěru nebo třeba pevnost materiálu zárubní.
Modely s mechanickým strojkem a automatickým nátahem mají výšku pouzdra stejnou. Naopak dámské verze jsou o více než milimetr nižší.
Raději Sellitu nebo Baumatic?
V tomto modelu se o přesnost chodu konkrétně stará osvědčený kalibr SW200 od švýcarské společnosti Sellita. Najdete zde dekorovaný rotor logem manufaktury. Strojek lze pozorovat přes safírové dýnko, ale upřímně tu není nic extra k vidění. Já osobně bych dal přednost variantě s vlastním kalibrem Baumatic a 5denní rezervou chodu, ale to už se dostáváme s cenou výrazně výše (nad 100 000,-). Přitom i základní Sellita splní s přehledem požadavky na přesnost, robustnost a jako plus je po stránce servisu relativně levná.
Pro kompletní výčet mi chybí ještě zmínit použití plastických indexů. Na 12. a 6. hodině jsou požity římské číslice. Všech 12 indexů a také ručky pak pokrývá lumi vrstva Super-LumiNova. Sklíčko hodinek je samozřejmě safírové a díky antireflexní vrstvě nabízí solidní čitelnost kdykoli a kdekoli. Jistotu, že po opuštění moře bude na hodinkách stále správný čas, zajistí voděodolnost do 100 m. Taková je pro tyto účely více než dostatečná. Nejde přeci o hodinky pro hloubkové ponory.
Kaučukový pásek je zajištěn motýlkovou sponou s logem Phi. Je to sice elegantní záležitost, ale pro nastavení správné délky řemínku si k ruce budete muset vzít nůžky a trochu ho zkrátit. Zde obzvláště platí dvakrát měř a jednou řež. Já bych volil překlápěcí sponu, hodí se mi k modelu více. Tenhle drobný nedostatek ale vyvažuje snadný způsob výměny řemínků vybavený systémem rychloupínání. Cvak, cvak a je to.
Jdete do toho?
Co říci závěrem? Pokud bych rád nakouknul do světa sport luxury hodinek a měl zároveň jasně daný, a tedy omezený rozpočet, Baume & Mericer nabízí možnou alternativu. Jedinečný design, veselé barvy, poctivé zpracování a jasný odkaz zavedené značky. Navíc v hodinářském segmentu, kde B&M hned po Audemars Piguet patří k průkopníkům. Sport-luxury verzi hodinek Baume & Mercier Riviera 10618 totiž pořídíte za snesitelných 76 100,-.
Je to zároveň hezký příběh, který můžu vyprávět třeba na pláži italské riviéry. Ti z vás, kdo cílí do vyšších pater hodinařiny, mohou ocenit in-house kalibr Baumatic nebo titanové provedení. V modelové řadě Riviera je z čeho vybírat. A ruku na srdce – ten název je boží, kéž by to tak měli všichni 😉.