
Prapůvodní Seiko Speedtimer (ref. 6139) se v roce 1969 staly jedněmi z prvních automatických chronografů na světě (ne-li těmi vůbec prvními, toť stále předmětem diskuzí). Historický význam tak této kolekci japonských chronografů nikdo upřít nemůže. A i kdyby se o to někdo přece jen pokusil, máme v záloze také příběh Seiko Speedtimer „Pogue“ – příběh hodinek, které se jako jedny z mála podívaly v roce 1973 do vesmíru na zápěstí amerického astronauta Williama Poguea.
Dost ale dějepisu. Jak je na tom kolekce Speedtimer dnes? A jaké její modely patří mezi ty nejzajímavější? Tak přesně na to se v tomto článku podíváme!
Obsah článku
- 1. Seiko Prospex SSC947P1 (Pogue)
- 2. Seiko Prospex SSC917P1 (Night Vision)
- 3. Seiko Prospex SFJ001P1 (1/100 Sec.)
- 4. Seiko Prospex SSC813P1
- 5. Seiko Prospex SSH165J1 (GPS Solar Dual-Time)
- 6. Seiko Prospex SSC953P1 (European LE)
- 7. Seiko Prospex SRQ053 (1972)
- 8. a 9. Seiko Prospex SSC915P1 a SSC913P1 (Coke & Pepsi)
- 10. Seiko Prospex SRQ029J1 (50th Anniversary)
1. Seiko Prospex SSC947P1 (Pogue)



Když už jsme v úvodu ty Seiko „Pogue“ tak nakousli, začněme náš žebříček právě u jejich moderních „nástupců“: Seiko Prospex SSC947P1.
Těmto hodinkám se také přezdívá „Pogue“. Ale abychom byli upřímní, s původními Seiko Speedtimer 6139-005 (tedy s modelem, který se dostal do vesmíru) toho mají společného jen málo. V obou případech jde o chronografy (duh!) a oba modely se pyšní velice podobnou paletou barev:
- jejich ciferníky jsou sytě žluté
- a jejich pevné lunety s tachymetrickými škálami sází na kombinaci červené a modré.


Seiko 6139 patřící Williamu Pogueovi (zdroj Heritage Auctions)
Tím ale fakticky podobnost končí. Oba modely mají odlišný tvar a velikost pouzdra a jejich číselníky (byť žluté) by snad nemohly být rozdílnější (přesvědčit se o tom můžete sami například v článku zde: museum.seiko.co.jp.
A pak je tu navíc otázka strojků! Zatímco originál poháněl legendární automatický kalibr, v moderních SSC947P1 tiká V192 – strojek quartzový, a to konkrétně solární s přesností do +/- 15 vteřin za měsíc.
Kalibr V192 stojí samozřejmě i za rozestavením jednotlivých subčíselníků:
- na 3. hodině je 24hodinový ukazatel času,
- pod ním se v malém okénku skrývá datum,
- na 6. hodině je minutový ukazatel stopek (resp. ukazatel rezervy chodu)
- a nakonec na 9. hodině najdete klasickou vteřinovou ručičku.
Takže nejsou to sice žádné „Pogue“, ale jsou to parádní chrona s odvážnou kombinací barev a se spolehlivým solárně poháněným strojkem a s vodotěsností do 100 metrů. Co víc si přát?!
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SSC947P1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 41,4 mm (45,9 mm L2L)
- Výška: 13 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: V192
- Typ: solární
- Rezerva chodu: 6 měsíců
- Přesnost měření stopek: ⅕ sek.
2. Seiko Prospex SSC917P1 (Night Vision)



Seiko Prospex SSC917P1 se přezdívá „Night Vision“ (v překladu „noční vidění“) a hned vám musí být zřejmé proč. Hodinky jsou kompletně zahalené v černé barvě – od matného číselníku, přes ocelové pouzdro, až po ocelový tah (pouzdro i tah se pyšní povrchovou PVD úpravou).
Výjimkou je jen jejich výrazná modrozelená luminiscence, která vytváří dojem, že se ručičky a indexy vznáší v prostoru. Pod určitým světlem vystupují z okolní temnoty také tři malé subčíselníky, které jsou zabarvené lehce do modra a pod nimiž se skrývají solární články.
Hodinky jsou díky silnému „lume“ překvapivě snadno čitelné. Minutová ručička je patrně štíhlejší a delší než ta hodinová a i letmým pohledem je od sebe proto lze snadno odlišit.
Průměr pouzdra je o něco kompaktnější oproti výše uvedeným SSC947P1 a činí 39 mm. Pouzdro je ale nepatrně vyšší: je vysoké přibližně 13,3 mm. Hodinky přitom pohání identický strojek, a to quartzový kalibr V192 s rezervou chodu až 6 měsíců (při plném nabití).
Seiko Prospex SSC917P1 potěší hlavně fandy „stealth“ vzezření. A pokud by na vás bylo těch 39 mm málo, Seiko má v katalogu i o něco větší alternativu, a to Seiko Prospex SSC923P1 spadající do stejné kolekce Black Series. Hlavním rozdílem mezi těmito modely je (vedle již zmíněné velikosti pouzdra) nylonový řemínek u SSC923P1, resp. ocelový tah u SSC917P1.
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SSC917P1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 39 mm
- Výška: 13,3 mm
- Materiál pouzdra: ocel s PVD úpravou
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: V192
- Typ: solární
- Rezerva chodu: 6 měsíců
- Přesnost měření stopek: ⅕ sek.
3. Seiko Prospex SFJ001P1 (1/100 Sec.)



Historie Speedtimerů doslova překypuje netradičními designy a model Seiko Prospex SFJ001P1 je toho zářným příkladem. Jasně, jako každý jiný chronograf mají i tyhle časomíry několik menším subčíselníků a nějaká ta tlačítka. V čem se ale liší, jsou jejich proporce a umístění!
Jako inspirace přitom těmto hodinkám posloužily legendární Seiko Sportura Kinetic, známé též pod přezdívkou „Jay Leno“ (a to samozřejmě proto, že je Jay Leno rád a často nosí). Inpirace to byla ale jen volná, a točila se především kolem již zmíněných subčíselníků.
Model SFJ001P1 tak má – stejně jako Sportura – jeden větší číselník na 6. hodině, který zobrazuje aktuální čas a nad ním se nachází trojice menších. Hlavním rozdílem mezi těmito moderními hodinkami a Sporturou je fakt, že subčíselníky jsou zde součástí jednoho ciferníku. Na Sporturách ale byly kompletně izolované!
Dost už ale historie! SFJ001P1 pohání solární strojek, kalibr 8A50, a jeho hlavním tahákem je přesnost měření stopek na neuvěřitelných 1/100 vteřiny! Právě k tomu slouží subčíselník na 2. hodině. Ten na hodině 10. pak zobrazuje 1/10 vteřiny. A na závěr, subčíselník na 12. hodině zobrazuje jednotlivé vteřiny.
Seiko má vedle této čtyřoké pandy v katalogu také limitované alternativy v podobě SFJ009P1 a SFJ007P1 v odlišných barevných provedeních.
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SFJ001P1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 42 mm
- Výška: 12,9 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: 8A50
- Typ: solární
- Rezerva chodu: 6 měsíců
- Přesnost měření stopek: 1/100 sek.
4. Seiko Prospex SSC813P1



Seiko Prospex SSC813P1 jsou v současné době ty dost možná vůbec nejoblíbenější a nejznámější moderní Speedtimery. Proč? Jsou pohodlné – sedí menších i větších zápěstích, jsou přesné a relativně bezúdržbové – díky strojku se solárním pohonem, a na závěr: skvěle vypadají!
Někteří jim přezdívají „Seitona“, protože jsou prý podobné legendárním Rolex Daytonám. My si ale myslíme, že jsou si tyto dva modely velice, ale velice vzdálené. A to nejen cenově, ale i designově (a ano, i technologicky, protože místo automatického strojku je pohání moderní bateriový strojek).
O hodinkách jinak platí víceméně to stejné, co jsme již výše prozradily u celočerných SSC917P1: 39mm ocelové pouzdro, safírové sklíčko, 100m voděodolnost a uvnitř kalibr V192. Pokud bychom byli na lovu na chronografy s cenou pod 20 tisíc korun, tahle Seika by na našem seznamu nemohla chybět!
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SSC813P1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 39 mm
- Výška: 13,3 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: V192
- Typ: solární
- Rezerva chodu: 6 měsíců
- Přesnost měření stopek: ⅕ sek.
5. Seiko Prospex SSH165J1 (GPS Solar Dual-Time)



Zdroj fotek Fratello
Navenek jsou SSH165J1 „jen“ další pohledné Speedtimery, akorát s vyšší cenovkou.
Co za ní stojí? Kromě jiného třeba opravdu detailně zpracovaný číselník a 42mm ocelové pouzdro se speciálním tvrzeným povrchem. To hlavní se ale skrývá uvnitř. Na mysli máme ultrapřesný kalibr 5X83! Strojek, který byste normálně našli jen v kolekci Seiko Astron.
Jak napovídá pár písmenek na číselníku hodinek – GPS Solar – kalibr 5X83 je poháněný solárně a řízený pomocí GPS. Strojek proto až dvakrát denně provádí automatickou synchronizaci času, a to ať už se zrovna nacházíte kdekoliv. A vedle stopek s přesností měření na 1/20 vteřiny se zároveň pyšní také ukazatelem data, dne, denní doby a dokonce i duálního času!
Seiko Prospex SSH165J1 bychom tak shrnuli takto: nenechte se zmást jejich tradičním zevnějškem. Uvnitř jsou to totiž jedny z nejmodernějších klasických hodinek, které si dnes můžete pořídit.
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SSH165J1
Tip na další čtení: Fratello
Parametry:
- Velikost pouzdra: 42 mm
- Výška: 12,9 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: 5X83
- Typ: solární, řízený GPS
- Rezerva chodu: v úsporném režimu až 2 roky
- Přesnost měření stopek: 1/20 sek.
6. Seiko Prospex SSC953P1 (European LE)


S ohledem na popularitu Speedtimerů lze samozřejmě očekávat, že nám Seiko nabídne nejednu „limitku“. A jak jsme očekávali, tak se taky stalo, mnohokrát. Jednou z našich nejoblíbenějších limitek vydaných v poslední době je pak model Seiko Prospex SSC953P1 dostupný jen a pouze v Evropě!
(I když, o první příčku se bude nejspíš dělit s SSC937P1. Ale to už necháme na vašem rozhodnutí.)
Rudý číselník SSC953P1 se inspiroval klasickými automobily ze 60. let. Tedy auty, které byly na vrcholu ve stejném období, kdy Seiko poprvé představilo model Speedtimer. Vedle číselníku bychom pak vypíchli jednu další věc, která odlišuje tyto hodinky například od klasických SSC813P1 uvedených výše: lunetu! Ta je totiž u této verze ocelová. Skvěle díky tomu ladí s pouzdrem hodinek a s ocelovým tahem a zároveň kontrastuje s tmavším číselníkem.
Limitovaná edice je omezená počtem 2 400 kusů. A u nás jich naštěstí momentálně máme ještě pár skladem!
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SSC953P1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 39 mm
- Výška: 13,3 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: V192
- Typ: solární
- Rezerva chodu: 6 měsíců
- Přesnost měření stopek: ⅕ sek.
7. Seiko Prospex SRQ053 (1972)



Zdroj fotek Fratello
Zatím jsme se drželi Speedtimerů poháněných čistě quartzovými strojky. Rozhodně si ale nemyslete, že by Seiko na mechaniku kompletně zanevřelo. Jedním z nejpovedenějších modelů reprezentující tuto opačnou část světa Speedtimerů, je v minulém roce představený model Seiko Prospex SRQ053 (a jeho blízký barevnější bratříček SRQ051).
Že vám hodinky přijdou povědomé? Nedivíme se. Jsou inspirované Seiko chronografy z roku 1972. Jo, a není to tak docela jejich první moderní předělávka. Tou byl model SRQ047 z roku 2023.
Proč máme za to, že zrovna tyhle chrona stojí za vaši pozornost? Je tu třeba retro design jejich pouzdra (retro, ač s moderními rozměry: 42 × 49,5 × 14,6 mm), kouzelný a vyvážený „panda“ číselník s nenápadným okénkem pro datum, voděodolnost do 100 metrů nebo automatický kalibr 8R48 s vertikální spojkou a se sloupcovým kolem (vertical clutch a column wheel).
Za zmínku stojí i komfortní 9článkový (sic!) ocelový tah – sice bez mikroregulace, ale alespoň s půlčlánky.
Bližší info: Fratello
Parametry:
- Velikost pouzdra: 42 mm (49,5 mm L2L)
- Výška: 14,6 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: 8R48
- Typ: automatický chronograf
- Rezerva chodu: 45 hodin
- Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
8. a 9. Seiko Prospex SSC915P1 a SSC913P1 (Coke & Pepsi)



Tak co? Coke? Pepsi? Co máte radši? Vybíráme samozřejmě z dvou Speedtimerů: z modelu SSC915P1 a SSC913P1.
Zatímco SSC915P1 sází na černý číselník a červeno-černou lunetu, SSC913P1 kombinuje modrý číselník a červeno-modrou lunetu. Ohlédneme-li ale od barev, jde o ty stejné hodinky. Stejné nejen vzájemně, ale stejné i jako například SSC947P1 „Pogue“. Barvy toho ale dokáží hodně, co myslíte?
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SSC915P1 a Seiko Prospex SSC913P1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 41,4 mm (45,9 mm L2L)
- Výška: 13 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: V192
- Typ: solární
- Rezerva chodu: 6 měsíců
- Přesnost měření stopek: ⅕ sek.
10. Seiko Prospex SRQ029J1 (50th Anniversary)



A na závěr jsme si pošetřili jednu specialitu. Specialitu, která sice oficiálně nepatří mezi Speedtimery, ale má k nim pořádně blízko: Seiko Prospex SRQ029J1.
Je to limitovaná edice, která vyšla v roce 2019 při příležitosti oslav 50. výročí od vzniku prvního automatického chronografu Seiko a kalibru 6139, který jej poháněl.
Nejde o předělávku žádného klasického modelu, jako spíš o moderní reinterpretaci hned několika klasických chronografů. Hodinky v sobě skloubí:
- nádherné ocelové pouzdro upravené technikou ručního leštění Zaratsu (techniku jistě znáte z modelů Grand Seiko),
- stříbrný broušený číselník s dvěma kontrastujícími černými subčíselníky, které slouží stopkám, a jednomu nenápadnému stříbrnému subčíselníku, po kterém krouží vteřinová ručička
- a kalibr 8R48, jehož přednosti jsme už zmínili výše.
Celkem bylo vyrobeno jen 1 000 kusů a my se upřímně divíme, že máme jeden stále skladem (a to navíc ve slevě!). Tahle limitka totiž hraje úplně jinou ligu než všechny ostatní chronografy v tomto žebříčku!
▶️ Hodinky v naší nabídce: Seiko Prospex SRQ029J1
Parametry:
- Velikost pouzdra: 41 mm
- Výška: 16 mm
- Materiál pouzdra: ocel
- Sklíčko: safírové (AR)
- Vodotěsnost: 100 m
- Strojek: 8R48
- Typ: automatický chronograf
- Rezerva chodu: 45 hodin
- Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
▶️ Naše kompletní nabídka Seiko Speedtimer