Seiko Prospex SSC817P1 Speedtimer, aneb Japonské Daytony pro chudé

Seiko Prospex SSC817P1 Speedtimer odkazují na jeden z prvních chronografů s automatickým strojkem.

Seiko netřeba představovat. Podle mého jeden z nejlepších a nejznámějších výrobců hodinek na světě. Proč? Vybere si každý. Mladý, starší, bohatý i ten méně. Variabilita modelů japonského samuraje je skutečně široká. Už za pár tisíc pořídíte skvělé Seiko 5, které nezklamou a pokud chcete mířit na mety nejvyšší, máte k dispozici řadu Grand Seiko nebo třeba Seiko Prospex SLA043J1 Limited Edition, které převyšují hranici 100.000,- Kč.

Dnes se ale ke mně dostalo něco vskutku speciálního. Jarouš, člen naší FB skupiny, tyto hodinky nazval Daytony pro chudé. A vystihl to skvěle. Posílám mu Lajky! 🐕😉 A o čem že se to vlastně bavíme? O čistokrevných solárech – modelu Seiko Prospex SSC817P1 Speedtimer.

Dávám Lajky za přiléhavé označení hodinek Seiko Prospex SSC817P1 Speedtimer – Daytony pro chudé😉

Předchůdci nejnovějších Speedtimerů

Stopky z roku 1964

Tento solárně napájený model odkazuje do historie na rok 1964, kdy spatřily světlo světa první stopky umožňující měřit čas na zlomky sekund, které tak zajistily oficiální časomírou mnoha sportovních akcí. Zajímavostí stopek z roku 1964 bylo použití inovativního mechanismu se srdcovkami (vačky ve tvaru srdce), které stály za možností velice přesného měření času.

První chronografy s automatickým strojkem

Původní model Seiko 6139 z roku 1969.

Další milník se odehrál v roce 1969, kdy vznikl legendární model Seiko 6139 (Seiko Speedtimer) – jeden z prvních chronografů s automatickým strojkem, který jako první využíval sloupkové kolo (řadič chronografu) a vertikální spojku.

Samostatný článek o této legendě naleznete zde.

Co z legend najdeme v dnešních Seiko Prospex Speedtimer?

Nyní se ale vraťme do roku 2021, kdy Seiko představilo novou řadu dostupných sportovních hodinek s panda dial – světlým ciferníkem s kontrastními tmavšími subciferníky.

Krabička

Balení je klasické, jak jej známe u všech modelů – krabička, knížečka. No, nic extra co by stálo za fotku. Seiko to moc neřeší. Problematika balení a krabiček mi v poslední době přijde jako docela zajímavé téma. Hodně výrobců – i těch opravdu luxusních – balení zmenšuje, podle jejich slov dbá na ekologii… jenže občas je mi z toho spíš smutno, i když bych ekologické počiny rád podpořil. Koupíte si totiž luxusní drahé hodinky a krabička je z papíru, nebo eko plastu. Eeeeh…

Vodotěsnost modelu je 100 m, takže s nimi s klidem můžete třeba do bazénu.

Pouzdro

Ale zpět k novým Seiko Speedtimerům. Jsou prudce nositelné díky 39mm pouzdru. Kvůli výšce 13,3 mm však působí krapet větší

Seiko opět ukázalo, že hodinky prostě umí zpracovat tak, jak je potřeba.

Za necelých 19.000,- Kč dostanete hodinky v broušené oceli, se safírovým sklíčkem, přesným strojkem a skvělým designem.

Strojek

Stroj, který najdeme uvnitř sice není automat, ale za to je extra spolehlivý a přesný. Uvádí se ±15s za měsíc a rezerva nabití je 6 měsíců. To jen tak, kdybyste se rozhodli se zavřít do jeskyně nebo absolvovat terapii tmou🌚 

Nejen vrcholoví sportovci u Speedtimerů ocení stopky s přesností 1/5 sekundy.

Stopky

Nesmíme ale opomenout hlavní Speedtimer vlastnost – stopky.

Ty je možné ovládat postranními tlačítky. Vrchní tlačítko stopky spouští a zastavuje, spodní nuluje naměřené hodnoty. Lze s nimi měřit až hodinové intervaly s přesností na 1/5 sekundy. Ovládání je pohodlné, vůle akorát. 

Hodinky jsou kromě chronografu vybavené i 24hodinovým ukazatelem času na pozici 3. hodiny.

Seiko to s ciferníky umí – uhrančivá panda verze má tolik barev, v kolika úhlech ji zvládnete natočit.

Ciferník

Pro mně je nejhezčí věc celých Speedtimerů ciferník a luneta. Ta je sice plastová, ale nevypadá vůbec zle. Ke mně se dostal kousek se zlatým, chcete-li okrovým, nebo hořčicovým ciferníkem a tmavými subíky. Proč zmiňuju tolik odstínů? Ne, nejsem barvoslepý. Ale ten ciferník (ostatně jako většina Seiko) je prostě magický a mění odstín podle světla. V kombinaci se safírovým sklem, pěknými indexy, černou lunetou a subciferníky to prostě vše dohromady dává smysl.

Propadliště času v podobě datumovky na ciferníku Speedtimerů.

Jsou perfektní, až na…

Jediné co bych designu vytknul je datumovka… možná jsem trochu datenazi, ale v poslední době jsem na toto dost citlivý. Myslím, že některé hodinky by datum prostě mít neměly. Ani tyto Seika nejsou výjimkou – posuďte sami. 

Datumovka je zde zapuštěná dost hluboko. Stačí když zavřete oči, jste v jiném prostoru, čase. Jen vy a propast. Hluboká propast. Vytáhnete z kapsy korunu a hodíte ji do neznáma…

Nic.. nic… cink… tak přesně tak vnímám to datum😬 

Ale je to asi jediná výtka na celých hodinkách.

Ocelový tah je dobře zpracovaný a pohodlný.

Náramek a další možnosti

Ocelový náramek je i se sponou – tak trochu připomínající GS – velmi dobře zpracovaný a hodinky se budou nosit dost komfortně. A pokud by vám náhodou nevyhovovala tato barva ciferníku – Seiko má ještě další barevné varianty Prospex Speedtimerů:

Jak bych hodinky zhodnotil?

Pokud bych hledal sportovní hodinky, které budou spolehlivé, bez starostí a se skvělým designem a zpracováním, vyberu určitě tyto Seika. 

Díky za možnost je detailně prohlédnout, vyfotit a napsat o nich povídání. 

Tomáš 

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *