Vylepšení a vychytávky hodinek: Quartz, solár, značka, sklíčko, náramek…

Pokud máte hrubou představu o tom, jaké hodinky si pořídit, v dnešním článku najdete tipy, jak svůj výběr dovést k dokonalosti. Dali jsme totiž dohromady standardy, funkce a vlastnosti, do kterých se vyplatí zainvestovat. Samozřejmě v případě, že je využijete. Jinými slovy uděláme menší průzkum toho, čím mohou být vaše hodinky vylepšené, a co při výběru sledovat.

Zkusíme si obecně představit i nástrahy, které na vás můžou číhat v případě, že si daný nadstandard ve výbavě hodinek nevyberete s jasným cílem a představou o jeho využití. A protože hodinařina je obor rozmanitý a na speciality bohatý, naše povídání rozdělíme do 2 dílů. V tomto prvním se budeme věnovat spíše vnitřku a vylepšením zásadních funkcí hodinek, ve druhém vás pozveme spíše na průzkum specialitek a drobnějších vylepšení, které ve výsledku mohou být pověstnou třešničkou na dortu.

Obsah článku

Budeme tedy předpokládat, že už máme jasno v tom, jaké hodinky chcete, velikost, typ atd. Pokud v tomto ještě tápete, doporučujeme vám přehledy základních zásad, kterých se při výběru držet v těchto článcích:

V prvním dílu začneme hodinkami poháněnými baterií, mechanické kousky zas uvedou díl druhý. Specialitky a vylepšené vlastnosti a funkce obou druhů pohonů se ale budou prolínat oběma díly seriálu.

Quartz

Quartzové hodinky nabízejí nejlevnější řešení a jsou vhodné opravdu pro každého, pokud uvažujete o koupi hodinek. I levné Quartzové hodinky mohou být velmi odolné a kvalitní. Zároveň dostanete natolik přesný čas, který vám strojek mechanický nenabídne. Ano, čtete správně:

  • Quartzové hodinky nemají tak velké odchylky (v rozpětí zpravidla 1 minuty za rok),
  • nemají na ně vliv okolní podmínky
  • a snesou toho pravděpodobně víc, než hodinky s citlivým mechanickým strojkem.
  • Jediné co musíte čas od času řešit, je výměna baterie (zpravidla každé dva roky).

Co můžete u Quartzu považovat za nadstandard?

Připlatit byste si mohli za lepší quartzové strojky Eta, které indikují baterii před vybitím. Oznamují to zpravidla skoky sekundové ručky o dvě, či čtyři sekundy. Nepřekvapí vás tak nenadálým zastavením, ale předem víte, že je potřeba nechat baterii vyměnit.

Cenové rozdíly výrobců jsou různé a ne vždy malé. Pomineme-li exkluzivitu daného modelu v případě, že potřebujete opravdu jen hodinky na to nejdůležitější, což je ukazatel času, máte pole působnosti téměř neomezené.

Ultra lepší Quartz

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o mechanické hodinky, díky plynulému chodu vteřinovky, opak je však pravdou. Bulova zachází s quartzovým podáním do extrému a přináší High Precision Quartz.

Běžný quartzový strojek využívá frekvenci 32 768 cyklů za sekundu. Ultra-vysokofrekvenční strojek Precisionist vibruje osmkrát rychleji, a to 242 144 cykly za sekundu, což je 262 kHz. Strojek je zároveň neuvěřitelně přesný a nabízí odchylku + / – 10 sekund za rok!

Samostatná kapitola Seiko Kinetic

Kapitolou samu pro sebe pak je kinetický pohon hodinek. A nebylo by to Seiko, aby tento trumf nepatřil právě jim. Strojek Kinetic kombinuje výhody quartzových a mechanických – přesněji automatických hodinek. Zdrojem energie je pro hodinky Kinetic pohyb ruky. Část energie slouží pro pohon hodinek, přebytečná energie je pak následně ukládána do akumulátoru, díky němuž hodinky při plném nabití vydrží v chodu až 6 měsíců.

Solárně napájené hodinky

Pokud již víte, že mechanické strojky nejsou nic pro vás a zvolíte variantu quartzovou, otevírá se vám další kapitola. Její název by mohl znít: Proč rovnou nevzít baterii, kterou nemusím vůbec měnit? a týkala by se solárních akumulátorů. Hlavními hráči na tomto poli je opět Casio a hlavně pak Citizen, který je v tomto směru opravdovým průkopníkem.

V těchto hodinkách samozřejmě naleznete baterii, ovšem při pravidelném vystavování světlu nemusíte dlouhá léta řešit její výměnu. U značky Citizen pak naše zkušenost říká, že hodinky vydrží 10, ve výjimečných případech až 15 let bez nutnosti výměny baterie, což je mnohem déle, než uvádí sám výrobce.

Produkce Citizenu je postavena právě na technologii Eco-Drive, která tuto bezúdržbovost nabízí. Výše zmíněný indikátor vybití je zde již samozřejmostí (ať už pomocí vteřinové ručky, či jiného ukazatele stavu nabití a vybití na ciferníku). Pak je na každém co zvolí.

Přesnější, než přesné samy od sebe

Rádiem řízené hodinky jsou schopny přijmout signál včetně informace o aktuálním datu v dosahu radiových vysílačů. Pokud se jedná o multifrekvenčí příjem signálu, jsou hodinky schopny přijmout signál z vysílačů v Německu, USA, Číně, Japonsku a případně v Anglii. Pokud jste tedy v dosahu jednoho z vysílačů, vždy budete mít naprosto přesný čas bez nutnosti seřizování (odpadá i ona nepatrná roční odchylka quartzových hodinek).

Od radiově řízených hodinek je již jen krůček k satelitem řízeným hodinkám. Opět produkci najdeme převážně u firmy Citizen, ale i u Seika s jejich Astrony. Princip je obdobný, jen s rozdílem, že příjem je stahován z GPS satelitu, a při dobrém příjmu je nastavení času znatelně rychlejší, než u radiových modelů. GPS signál je potřeba přijmout ze čtyř družic pro příjem polohy a z jedné pro nastavení času.

Značka není jen nápis na hodinkách

Vždy byste měli sledovat, jakou pověst má daná značka hodinek, případně historii. To platí u hodinek celkově, nehledě na pohon. U značek, které jsou dva roky na trhu nemůžeme mít jistotu, že na ně bude spoleh. Nemusí tomu tak být vždy, ale riziko je velké. Pokud si nejste jistí, sáhněte po značce, kterou máte v povědomí a víte, že se výrobou hodinek zabývá dlouho. Články představující jednotlivé značky najdete i zde na blogu.

Na druhou stranu i ze zkušenosti víme, že nově zavedená značka s sebou může přinést kvalitu na úrovni a minimální komplikace ze stran reklamací. Kvalitní značkou s kratší historií je například Frederique Constant, která si od svého vzniku v roce 1988 získala již slušné renomé, nebo švýcarský mikrobrand Formex, který najdete už i u nás v Helveti. Za dané ceny i u těchto nováčků dostanete perfektní kvalitu zpracování, za které dáme ruku do ohně.

▶️ Tip: Určitě byste tedy měli dbát toho, aby hodinky byly od výrobce, který se primárně výrobou hodinek zabývá. Což není případ tzv. fashion značek typu Diesel, Michael Kors a další a nechali je raději být. Nic proti uvedeným značkám, ale je lepší se jimi oblékat, než spoléhat na jejich hodinky, které ve většině případech kopírují zavedené designy hodinářských značek. Přidaná hodnota zde totiž není žádná, kromě těch pár kamínků navíc, které jsou beztak umělé.

Jsou ozdoby a ozdoby…

U hodinek zavedených značek a autorizovaných prodejců, kteří nabízejí modely se zdobením, případně s unikátními a luxusními materiály, vždy dostanete certifikát pravosti, ať už se jedná o diamanty, či meteorit na ciferníku.

Vrcholným opakem výše uvedeného pak jsou nefunkční subciferníky u levných značek, které jsou vytištěné na ciferníku jen pro okrasu. Od takových kousků raději ruce pryč, nestojí ani za nízkou částku, za kterou jsou nejspíš nabízené.

Safír versus minerál

První co by vás z pohledu příplatků možná napadlo, je safírové sklíčko. Ano, řešíme to všichni. Dnes se už málokdo spokojí s plastovým sklíčkem, které zdobilo zápěstí našich prarodičů. Nutno ale podotknout, že safír není podmínkou všech hodinek – nalezneme ho spíš v dražší cenové kategorii, tedy až na výjimky.

Opět do hry vstupuje již několikrát zmíněné Casio, které safír dodává do hodinek již v cenové hladině od 3 000 Kč. Dalším (a ne tak častým) zástupcem je Festina v podobné cenové hladině se safírovým sklem.

Co od safíru čekat a jaké jsou alternativy?

Vzhledem k tomu, že safírové sklíčko je takřka nepoškrabatelné, dává smysl u nadčasových hodinek, které budeme používat delší dobu, případně to budou vaše jediné hodinky. Mimo nabídku Casia a Festiny jsou však hodinky se safírovým sklem o pár tisíc dražší. Pokud si tedy nevybrete jednu z těchto značek, je třeba s vyšší cenou počítat.

Safír vám na oplátku nabídne skvělé optické vlastnosti a i po letech nošení bude vypadat stále jako nové.

Minerální sklíčko nalezneme u většiny modelů do 10 000 Kč. Minerální sklíčko má větší roztažnost a vydrží více nárazů než to safírové, ale je choulostivé právě na škrábance a vlásečnice. Na druhou stranu výměna minerálního skla je v řádu několika stokorun. Je tedy na každém, čemu dá přednost.

▶️ Tip: Obecně lze říci, že safírová sklíčka naleznete spíše na společenských hodinkách, kde očekáváte větší exkluzivitu. Minerál se pro své vlastnosti častěji využívá u namáhanějších sportovních a outdoorových hodinek.

Některé značky nabízejí i své verze sklíček, jako např. Seiko a jejich Hardlex. Jedná se o minerální sklo, ovšem tvrzené a více odolné, než běžný minerál a Seiko jej dává do všech svých základních modelů. U dražších referencí je pak samozřejmostí safírové sklo (ne vždy tomu tak bylo).

Další vychytávkou, ač ne vždy vítanou může být tzv. kyklop nad datumovým okénkem. Jedná se o malou lupu, která zvětší údaj pod ní. Přestože se vždy nejedná o úplně symetrické a designové řešení, svou funkci má jasně danou.

Podrobněji jsme celé téma materiálů sklíček rozvedli ve článku Jak vybrat sklíčko hodinek?.

Náramky

Dalším rozhodujícím faktorem pro výběr může být typ náramku. Je celá řada materiálů, které se používají a každý má rád něco jiného. Pokud víte, že chcete alespoň občas nosit hodinky na kovovém náramku (neboli tahu), rovnou radím pořídit si hned v počátku hodinky na ocelovém, či titanovém náramku. Ten již bude daný výrobcem a máte jistotu, že na hodinky perfektně sedne.

Není totiž zcela jednoduché dokoupit kovový náramek později, a to právě z důvodu, že je rozměrově a designově přesně daný na konkrétní hodinky. Jinými slovy neexistuje takový tah, co by byl univerzální na vícero typů hodinek, jak je tomu u řemínků.

Dá se sice sehnat náramek od jiného výrobce, avšak nebude zapadat přesně k pouzdru hodinek a bude usazen jen na stěžejce, což vytvoří mezeru mezi náramkem a pouzdrem. Samozřejmě výrobci k daným modelům nabízejí i náhradní tahy, a tak není problém je objednat v Helveti či dokoupit.

Jde integrovaný tah vyměnit?

Vyměnit kovový náramek za řemínek pak není u většiny hodinek žádný problém, stačí zvolit správný rozměr (rozteč nožek). Komplikace může nastat jen v případě, pokud je náramek zakomponován do pouzdra a má atypický tvar, jako např. Tissot PRX s legendárním designem. Takže na toto také pozor a raději se poraďte přímo s hodinářem, či prodejcem. Naopak ale existují integrované tahy, které vyměníte za přiložený řemínek doma svépomocí, jako třeba v řadě Frederique Constant Highlife.

▶️ Tipy z praxe: Kvalitu hodinek lze poznat právě i dle kovového náramku. Levné náramky mohou nepříjemně chrastit, či svým zpracováním tahat ochlupení ruky, zvlášť u mužské části populace.

Pozor také na titanové zpracování. Nechceme vás od tohoto materiálu odrazovat, jen upozornit, že u levnějších hodinek se titan poškrábe ještě rychleji, než ocel. Pokud byste tedy uvažovali o titanovém tahu, určitě se vyplatí připlatit si a jít na jistotu třeba k Citizenu, který je, co se týče titanu, opět průkopníkem a má výrobu v malíku. Zde již dobrou odolnost očekávejte (více v článku).

Tahy, které netahají

U dražších hodinek se většinou tento nešvar neprojevuje, naopak ve většině případech je radost kovový tah nosit. Výrobci si jsou často vědomi svých specifických tvarů pouzder a není tak vyjímkou v balení najít i druhý řemen, často kožený, či pryžový.

Integrovaný tah u Frederique Constant Highlife Gents Chronograph Automatic LE FC-391SB4NH6B
Funkčním opakem může být mesh náramek a snadno vyměnitelný náhradní řemínek u Maurice Lacroix Eliros Date EL1118-SS00E-120-C

Voděodolnost

Pokud chcete aby vás hodinky provázely co nejdéle, může míra jejich voděodolnosti hrát výraznou roli. Není nic smutnějšího, než když se vám během letní dešťové přeháňky natrvalo orosí sklíčko hodinek a přestanou fungovat.

Většina hodinek již nabízí základní parametry voděodolnosti, které zvládnou běžné činnosti. Dle osobních preferencí je pak na každém, kde hodinky chce používat a jaké zvolí parametry. Např. značka Certina nadstandardně nabízí 100M voděodolnost u všech svých modelů, i u těch společenských, kde bývá nejvyšší hodnotou 50 M.

▶️ Tip: Od hodnoty 100 M vám můžeme doporučit rekreační plavání. Naopak hodinky s voděodolností 30 a 50 M by se s vodou měly potkat spíš jen po kapkách. Jediná součást hodinek, která s s vodou nerozumí vůbec, je kožený řemínek (i když se dají sehnat i ty odolnější, třeba u značky Hirsch). Zde vám bude před vstupem do vody nápomocná tzv. rychlostěžejka, díky níž bez nářadí vyměníte řemínek například za pryžový.

Certifikace

Pokud byste voděodolné hodinky potřebovali k jejich určenému zaměření, třeba jako profesionálové pracující ve vodě, nebo vlhkém prostředí, měli byste se již poohlédnout po hodinkách, které mají certifikaci ISO (zejména ISO 6425).

Zde totiž budete mít garantováno, že hodinky snesou hrubší zacházení ve vodním živlu a je na ně spoleh (ostatně, aby mohly nosit označení DIVER’S, musí být každý kus testován v laboratorních podmínkách). Při takovéto vodotěsnosti je již nutností šroubovací korunka, díky které do pouzdra nepronikne vlhkost.

Častými zástupci pak jsou modely třeba značek Seiko, či Citizen. Toto označení DIVER’S může být i výhodou nejen pokud se nacházíte pod vodou, ale i na souši a vykonáváte tvrdší práci, jelikož strojek hodinek je do pouzdra zakomponován tak, aby měl zvýšenou odolnost vůči nárazům.

Heliový ventil

Další libůstkou pro vodotěsné hodinky je heliový ventil. Ten nalezneme převážně v hodinkách s vodotěsností 300 m a víc. Slouží k vyrovnávání tlaku v hodinkách při hlubinném potápění. Slouží tedy především profesionálům. V reálném životě a kancldivingu se bez něj zcela jistě obejdeme, avšak občas není na škodu mít tuto vychytávku na hodinkách a vědět, že je skutečně funkční 😉.

Ochrana korunky

Další parádou může být ochrana korunky. Vetšinou se jedná o boční ochranu, která obepíná korunku ze stran tak, aby nedošlo k jejímu nechtěnému vytržení, nebo manipulaci. Může ale obepínat celou korunku – záleží na výrobci, jakou variantu a inovaci zvolí, a na celkovém designu hodinek.

Svou vlastní cestou si kráčí firma Ball, která používá zajišťovací systém pro co největší jistotu a ochranu korunky.

Systém ochrany korunky na Ball Engineer Hydrocarbon NEDU

Blíže k tématu voděodolnosti a systému její certifikace zde: Hodinářská akademie: Voděodolnost hodinek přehledně

Konec prvního dílu

Je tedy na vás, co vás osloví a čemu dáme přednost. Zhodnoťte, co je ještě v rámci našeho vkusu přijatelné a co nikoliv a jaká vylepšení funkcí a vlastností hodinek reálně využijete z nespočtu možností. Zde jsme si nastínili některé rozdíly mezi modely hodinek a podívali jsme se na některé hodinářské lahůdky, bez nichž by nebylo hodinářské mistrovství tak přitažlivé. Vězte však, že je podobných specialit mnohem víc. Na některé z nich se můžete těšit další týden ve druhém díle této minisérie.

A stejně tak, jako vy jste zvědaví, co hodinařina nabízí (alespoň pokud jste dočetli až sem 🙂), nás by zajímalo, jaké hodinky máte v plánu si pořídit, případně s jakým vylepšením a proč 😎. Napište nám do komentářů 👇🏻.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

4 komentáře u “Vylepšení a vychytávky hodinek: Quartz, solár, značka, sklíčko, náramek…

    • Dobrý den, pokud jste se nedočetl, jaké vylepšení hodinky mohou mít, chyba nebude v našem článku. Velice děkujeme za konstruktivní kritiku a Váš čas při čtení našich článků. S přáním krásného dne Patrik Zdvíhal

  1. Mám dvanáct let Citizen Eco-Drive Promaster, Safír, Titan za 25tis a bez jediného problému (jako nové) a to jezdím po stavbách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *