Hodinky nenosím, ale zaslechl jsem, že se jedná o velice dobrý udržitel hodnoty. Nechci říkat vyloženě investiční hodinky, ale něco, co mohou generace dědit jako rodinný poklad a v případě nouze rozumně prodat. Máte něco takového v nabídce? A čím jsou takové hodinky vlastně výjimečné? Zde už jen zbývá dotaz „a můžu je vidět“? 🥸
Zaznělo jaksi filosoficky od příchozího zákazníka na prodejně. A odpověď byla: „Vlastně ano, máme“. Bylo mi líto pána posílat, ať se zapíše na nekonečnou čekací listinu na zlaté Daytony. A hlavně tím, že zmínil ono zaklínadlo rodinný poklad, mi v mysli vytanulo pár kousků z naší nabídky, které by mohly do této kategorie zapadnout. Tedy pokud budete hledat pečlivě. Co jsme si s pánem prohlédli, vám představím i v dnešním článku.
Než začnete číst dále, doporučuji přečíst si výše zmíněný dotaz ještě jednou ⬆️, protože je dost specifický a podle toho se i naše prohlídka prodejny nakonec vcelku protáhla. Nakonec ale může jít i o zajímavé předvánoční čtení, které vás naladí na příjemné hodinkové rozjímání. Takže svařák do ruky a pojďme na to.
Obsah článku:
O čem si budeme povídat
Dnes nebude řeč o hodinkách, které vám vydělají hromadu peněz na spokojený důchod v Karibiku. Představíme si kousky, které mají potenciál udržovat svou hodnotu (v lepším případě malinko navýšit), ať už použitím svých materiálů, či jedinečností daného kusu.
Svým způsobem se dá říci, že je to trochu loterie, ale narozdíl od některých špatně zvolených akcií, či kryptoměn, vám hodinky budou alespoň dělat radost. Za své peníze totiž dostanete skutečnou hodnotu, kterou se můžete kochat nejen pro své vlastní potěšení.
Parametry, na které je dobré se zaměřit
- Tradice značky – spíše než mikrobrand (samozřejmě se najdou výjimky) nabídnou hodnotu a tradici značky, které si již vydobyly svou pozici na hodinářském trhu.
- Omezenost modelu – limitovaných edic je na dnešním trhu dostatek, avšak zde platí pravidlo, že co je omezené, může být časem žádanější, právě kvůli své nedostupnosti.
- Drahé kovy – jsou již takovou jistotou. Pokud máte hodinky, které jsou vyrobeny z pravého zlata a víte, že je dlouhodobý trend vzestupu ceny zlata, jste na dobré cestě za rodinným pokladem. Netřeba se však omezovat jen na zlato. Mezi cenné materiály může patřit platina, stříbro, damašková ocel, ale i netradiční jako například safír apod.
- Drahé minerály – jako diamant, aventurín, meteorit, to samo od sebe zní exkluzivně. U mnoha kousků tak získáte jedinečnost daného modelu, díky struktuře použitého nerostu.
- In-house strojek – nabízí jedinečnost a um dané manufaktury. Zpravidla jsou hodinky se strojkem vyvinutým v dané manufaktuře dražší a pracnější na výrobu (mnohdy jde o celé roky vývoje), což se samozřejmě projeví na finální ceně.
- Cena – zde může být vodítkem. Od hodinek za 5 tisíc korun si nemůžete slibovat, že mají nějaký potenciál (krom toho, že budou dobře sloužit svému účelu) uchovatele hodnoty. Tedy mimo té emoční. Na druhou stranu, pokud cena hodinek přesahuje šestimístnou hodnotu, je to zřejmě známka toho, že disponuje minimálně výše zmíněnými parametry.
Při procházení nabídky Helveti se zákazníkem, který zadal i téma tohoto článku, jsme nakonec došli ke 3 tematickým okruhům:
Česká stopa
🟢 Jako každého správného vlastence napadne ihned slovíčko Prim. Překvapilo by vás, že českých stop v hodinářství je více, i když prim zde hraje PRIM.
🔴 Je však také dobré mít na paměti, že tato značka bude mít hodnotu (ať již finanční, či sentimentální) zejména v českých luzích a hájích.
1. Prim Spartak Respekt LE 103-016-534-33-1
Výroční Primky jsme si již na našich stránkách nejednou představovali. Zde opravdu sedí jediné označení – rodinný klenot. Spartak, pojmenovaný po římském gladiátorovi, byl vůbec první model, který opustil továrnu a byl symbolem síly a odolnosti. Dnes bychom reedici mohli s klidem označit za symbol dokonalosti a preciznosti. Není jediný důvod, proč tyto hodinky neuchovávat jako rodinný klenot, který bude předáván po generace.
Jemně tryskaný číselník tvoří sametový povrch, na který je naneseno s nejvyšší péčí růžové zlato. Indexy jsou seřezávány za pomoci diamantů a vytváří úžasný pohled. Pod číselníkem se ukrývá domácí in-house kalibr 103, nabízející slušnou rezervu chodu 48 hodin a pracující na frekvenci 21 600 polokmitů. Hodinky je pak nutné brát jako klenot zcela vážně, jsou totiž exkluzivně zpracovány z bílého zlata.
▶️ Tip: mrkněte na další kultovní model – Orlík, který bude opět jedinečný!
🆕 model Prim Spartak Respekt LE získal 2. místo v soutěži hodinky roku na SEW 2024 – gratulujeme👏
2. Bulova Lunar Pilot Chronograph 96A312 Meteorite Limited Edition
Pokud budeme hledat hodinky s českou stopou, nesmíme opomenout značku Bulova. Její kořeny spadají až do roku 1875 a zakladatelem byl Josef Bulova. Pocházel z českých Loun a později emigroval do Ameriky, kde rozjel svou hodinářskou kariéru. Přestože je historie značky velice zajímavá, tak se zaměříme na jeden ze zásadních kousků této manufaktury.
Model s názvem Lunar Pilot je legendární i díky tomu, že se nesmazatelně zapsal do dějin po boku Omegy, kdy sloužil jako záloha astornautovi Davu Scottovi na Měsíci. Záloha se nakonec ukázala jako prozřetelně dobrá volba, která zdárně ustála výpravu společně s americkými astronauty 🌝.
Reedice tohoto modelu jsou opravdu velmi oblíbené. U tak zásadních hodinek se ani není čemu divit. Nás (i zákazníky) však nejvíce oslovuje edice s meteoritem na číselníku. Díky unikátnosti materiálu je každý kus originál. Navíc je tato edice omezena počtem kusů, a to na rovných 5 000 ks na celý svět.
Vysokofrekvenční strojek (262 kHz) se postará o nerušený a naprosto plynulý chod, který se může pochlubit odchylkou cca 10 sekund za rok!
▶️ Tip: pokud chcete pozlacený meteorit, stačí se podívat, co nabízí značka Formex! 🌟
▶️ Tip na čtení: Více o těchto Bulova v článku Strojky Bulova Precisionist High Precision Quartz 262 kHz
3. Biatec CS30M – limitovaná edice 30 let ČR a SR
Možná si říkáte, proč do této sekce zařazuji hodinky slovenské produkce? Je to jednoduché, za prvé máme společné kořeny a za druhé, tato reference na ně odkazuje! Limitovaná edice je odkazem na velkou změnu v našich životech, jejíž připomínka – zvlášť v dnešní době, vyvolává hrdost nad soužitím dvou sousedů, pro které není vytvořená hranice překážkou, ale naopak zdrojem vzájemné inspirace a pomoci.
Symbolika tohoto modelu znázorňuje 30 let bratrského soužití a 30 let od založení České a Slovenské republiky. 2 kožené řemínky jsou vyhotovené v hnědé a černé barvě s výšivkou trikolór. Průhledné dýnko odhaluje vsazenou stříbrnou minci, pocházející z nejstarší dodnes existující mincovny na světě – Mincovny Kremnica. Na minci je vyobrazena mapa obou států se státními znaky a pomyslnou přerušovanou linkou nové hranice.
V hodinkách tiká švýcarský strojek Sellita SW200-1, který pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu a nabízí standardní rezervu nátahu 38 hodin. Safírové sklíčko zde najdete i na dýnku, kde se skrývá výše zmíněná mince. Příjemným bonusem zde je již 100 M voděodolnost, což u společenských hodinek nebývá žádným pravidlem.
Celkem bylo vydáno 61 číslovaných kusů ve 2 barevných provedeních + 1 verze se světlejším odstínem modré. Aktuálně je k dispozici posledních pár modrých kusů CS30M.
▶️ Věděli jste že?
Mezi české značky se řadí i Chronotechna, jejíž historie sahá ještě hlouběji, než ta Primu? Chronotechna byla se v naší nabídce objevila v obnovené švýcarské produkci. Bohužel výroba je nyní pozastavena, ale kdo ví? Třeba se s ní v budoucnu ještě setkáme 🤷.
Umělecké dílo
🟢 O některých kouscích skutečně nemůžeme mluvit jen jako o hodinkách. Svým zpracováním číselníků a mnohdy i samotných pouzder totiž vyvolávají dojem šperku na němž je vytvořen dechberoucí skvost. Hodinek s podobnou specifikací je velké množství, my vám naťukneme ty nejvýraznější.
🔴 Někdy může být složitější vybrat „ten pravý“ model do sbírky, protože umění svou hodnotu získává o něco komplikovaněji, než jasně dané technické parametry.
1. Alexander Shorokhoff Wintergenta AS.LA-WTG
Tyto hodinky, spadající do řady Avantgarde, byly představeny u příležitosti 50. ročníku hodinkového veletrhu Inhorgenta. Pouzdro hodinek je vyrobeno ze stříbra, ve kterém je ručně vypracovaná rytina a hodinky tak na první dobrou vystupují z řady.
Kapitolou samu pro sebe je zde však ciferník. Diamantový prach, který je na něj nanesen, působí jako sněhová pokrývka na lístkách stromu během vánočního období. Tato scénérie je samozřejmě chráněna safírovým sklíčkem s antireflexní úpravou, pro ještě hezčí výhled.
Ani na strojku se zde nešetřilo a tuto práci má na starost La-Joux Peret s označneím G100-La s prodlouženou rezervou chodu 68 hodin, ukazatelem data a je usazen na 24 kamenech. Univerzální rozměr 39 mm dokonale sedne na většinu zápěstí, kde se o přidaný komfort postará řemínek, vyrobený z kůže rejnoka. 50. výročí zde napovídá i počet vyrobených kusů, který se zastavil na stejné číslovce.
▶️ Tip: tento výrobce se mimo jiné nebojí používat ani královské komplikace, např. zde. 👍
2. Orient Star Contemporary RE-BX0004L M34 F8 Date
Tyto hodinky matou pohledem a jejich krásu spatříte až při bližším pohledu. Může za to jedinečně zpracovaný ciferník s jemnou strukturou, který je ručně dělaný. Perseidy jsou meteorický roj, rozlévající se po temné noční obloze a byly předlohou při návrhu číselníku. Řada Orient Star Contemporary je totiž inspirovaná mytologií a hvězdnou oblohou. Číselník je zhotoven ručně za pomoci optické, vícevrstvé technologie mistrem Takumi Kobo z dílny Shinshu Watch Studio. Vše je samozřejmě chráněno safírovým sklíčkem s oboustrannou antireflexní úpravou.
Srdce hodinek je zastoupeno in-house strojkem Orient F8N64. Ten nabízí 21 600 polokmitů za hodinu a prodlouženou rezervu nátahu 60 hodin. Tu lze navíc pozorovat na ukazateli na 12. hodině, díky čemuž si rezervu můžete hlídat a hodinky tak neustále udržovat v chodu. Model je proveden i v bílé variantě, pod označením Orient Star Contemporary RE-BX0002S M34 F8 Date Limited Edition. Ta je navíc unikátní i počtem kusů, kterých je jen 160 pro celý svět.
🔬 Hru světel a detaily si můžete prohlédnout ve videu natočeném pod mikroskopem, nebo si přečíst recenzi s povedenými fotkami.
▶️ Tip: pokud vás láká let na měsíc, ani to není pro Orient žádný problém 🌝
3. Baume & Mercier Hampton 10674
Hampton je ikonickou kolekcí značky, která vzdává hold stylu Art Deco. Elegance ve francouzském stylu je prezentována s jednoduchostí a detailní propracovaností, jež je synonymem pro značku Baume & Mercier. Zde byste hledali mechanický kalibr marně, o práci času se tady stará velice přesný quartzový strojek Valfleurier MHH057, který slibuje životnost baterie až 8 let!
Pouzdro o rozměrech 22 x 34,9 mm je vyrobeno z 18 k zlata a má titanové dýnko. Právě to vybízí k tomu udělat z hodinek rodinný klenot, jak je ostatně i motto a záměr firmy Baume & Mercier. Díky dostatečnému prostoru pro personalizaci za pomoci gravírování můžete nosit jedinečný produkt, který si budou dámy v rámci rodinné tradice předávat po generace!
▶️ Tip: pokud hledáte něco sofistikovanějšího, je zde věčný kalendář v bílé a modré variantě, taktéž ve zlatě.
▶️ Více informací: O přístupu manufaktury k výrobě hodinek se dočtete v článku Baume & Mercier: skoro 200 let hodinářské historie
Zaklínadlo s názvem in-house
🟢 Jak jsem v úvodu zmínil, ty opravdu schopné hodinářské firmy si vyvíjí své vlastní strojky, na které jsou patřičně hrdí. Je to jakýsi další level hodinařiny. Málokterá firma se může takovým strojkem z pochopitelných důvodů pochlubit. Jsou zde vysoké nároky na vývoj, kvalitu a testování, aby vše fungovalo jako dobře promazaný stroj a strojek mohl být následně označen za chloubu manufaktury.
🔴 Přestože na vývoji vlastního strojku stojí prestiž firmy, může být – zvlášť se specifickými technickými řešeními a po letech, problém se servisem. Ne každý hodinář si s unikátním řešením poradí.
1. Seiko Prospex SLA055J1 1968 Diver’s Modern Re-interpretation Save the Ocean LE
O tom, že jsou Japonci specifičtí v oblasti hodinařiny a vyvíjí si své kalibry pod jednou střechou již jistě všichni vědí. A to nemusíme ani do astronomických cenových výšin, ale můžeme zvolit už ty nejlevnější hodinky, které Seiko, Citizen, potažmo Orient nabízí. Zde se však přeci jen posuneme trochu nahoru, i když ne až tak cenově vysoko.
Řady Seiko jsou rozděleny do několika skupin a dá se říci, že ta nejvýše postavená je řada Astron (quartzový strojek), či Prospex používající kalibry s označením SLA. Co to znamená? Jak jistě víte, Seiko má ještě o stupeň vyzrálejšího sourozence s označením Grand Seiko. To je typické tím, že na každém kusu se pracuje ručně a kde jinde začít, než u strojků.
Hodinářské znalosti jsou zde předávané po generace a každý jednotlivý hodinář je odborník ve svém segmentu, který většinou zvládne jen on, za což mohou roky tréninku a praxe, které dělají z hodinářů mistry. Řadu Grand Seiko vám bohužel nenabídneme, ale kalibr ze stejné dílny ano!
Tomuto kusu je věnována stejná péče jako vyšším Grand řadám. Nabízí se zde však osvědčená toolovost a odolnost, kterou na Seiko hodinkách všichni milujeme a kvůli čemu je vyhledáváme. Strojek 8L35 byl vyvinut pro potápěčské modely a tiká high beat frekvencí 28 800 kmitů za hodinu. Kromě toho nabízí prodlouženou rezervu chodu 50 hodin a vychází ze 192 dílů, které jsou kompletovány zcela ručně v Japonsku. Jeden ze 1 300 kusů, které byly vyrobeny si nyní můžete pořídit s výraznou slevou zde.
▶️ Věděli jste že?
Můžete mít na ruce podobné hodinky, se kterými japonský dobrodruh Naomi Uemura objevoval polární zákoutí světa?
2. Maurice Lacroix Aikon Automatic Skeleton AI6028-SS002-030-1
Skeletonové číselníky jsou zejména pro milovníky strojků a proto si uvedeme i hodinářskou manufakturu ze švýcarského kantonu Jura – Maurice Lacroix. Robustní, celoocelové hodinky o průměru 45 mm nechávají nahlédnout do svého nitra, kde je usazen manufakturní strojek s automatickým nátahem ML234. Chod lze pozorovat skrze průhledné dýnko a číselník.
ML234 běží na frekvenci 18 000 polokmitů za hodinu, disponuje 34 kameny a nabízí zvýšenou rezervu nátahu 52 hodin. PVD zdobení doplňují leštěné plochy můstků v kombinaci s pískovanou úpravou. Mimostředná vteřinová ručka je vkusně usazena nad ukazatel šesté hodiny a nerušeně vykonává svou plynulou práci.
Co není úplně typické pro podobně laděné hodinky, je voděodolnost dosahující hodnoty 100 m. Tyto hodinky lze využít i na příjemné letní dovolené, přestože to na první pohled tak nevypadá.
▶️ Tip: pokud je vám hodinářství Maurice Lacroix sympatické, ale daný model není váš šálek ☕️ kávy, rozhodně se porozhlédněte v řadě Masterpiece, kde o unikátní řešení rozhodně není nouze.
3. Vulcain Nautical Heritage – Black Beige Patina
Pokud bychom měli vybrat pomyslný vrchol z nabídky od švýcarského výrobce Vulcain, určitě by nesl označení Nautical Heritage. Firma, která proslula zejména výrobou kalibru s budíkem, díky čemuž si jejich hodinky oblíbili američtí prezidenti, se však nebála ani podmořských krajin.
Společně s potápěčem a vědcem Hannesem Kellerem, vytvořili v sedmdesátých letech model, který rozvířil vody jak ty mořské, tak ty hodinářské. Budík byl využit pod vodou a společně s otočnou dekompresní tabulkou zde neměl budit (spát pod vodou by nebylo úplně šťastné), ale upozornit na včasný výstup na hladinu. Do té doby vskutku nevídaná věc, o které si podvodní dobrodruzi mohli v té době nechat jen zdát.
Proslulý mechanický kalibr V10 (vycházející z původního V120, který zabral 5 let vývoje) rozeznívá trojité ocelové dýnko, díky čemuž upozornění nelze přeslechnout (ve vodě se zvuk šíří ještě lépe). Osobitá retro estetika vás vrátí zpět do doby, kdy hodinky nesloužily jen jako ukazatel času, ale jako nástroj pro přežití.
V těchto hodinkách jakoby se čas hermeticky uzavřel a čekal na další dobrodružství. Za dané peníze dostanete komplikaci, která jako první rozezněla hodinkový svět a k tomu dekompresní tabulku, dotaženou k dokonalosti.
▶️ Tip: pokud aspirujete spíš na prezidentské křeslo, než potápěčskou masku, buďte věrni tradici, jako předchůdci před vámi. Více o značce Vulcain se pak dočtete zde.
▶️ Tip: Další modely se zvukovými komplikacemi najdete pod značkou Alexander Shorokhoff na modelu Swan Lake a na jednoručkách německé značky MeisterSinger v řadě Bell Hora.
Úkol splněn
Ze začátku se zdálo, že jde o nelehký úkol, rozhodně však ne nesplnitelný. Pokud se člověk ponoří hlouběji do hodinářské mysli, tradic, postupů a inovací, zjistí, že skoro každá manufaktura nabízí nějaký ten klenot k zakoupení.
Nemusí se tedy jednat o pořizování hodinek, na které vystojíte nekonečný pořadník a spolu s nimi si na jejich financování pořídíte i úvěr. Výběr unikátního kousku sám o sobě dodá hodinkám hodnotu navíc. A jak sami vidíte, stačí se jen trochu zorientovat v nabídce a stanovit si jasně, co od hodinek, které odstartují vaši rodinnou sbírku klenotů očekáváte.
Až jednou na půdě naši pokračovatelé najdou hodinky, které psaly naši vlastní historii, jejich jiskra v očích bude k nezaplacení. Toho už se ale bohužel nedožijeme….. příběh ale bude vepsán v hodinkách napořád! Takže směle do toho, protože bez našeho kroku se nestane nic.
A jak to dopadlo s pánem z prvního odstavce? Samozřejmě si žádné hodinky k založení sbírky neodnesl. Ale překvapil mě, protože se asi po 14 dnech vrátil se svou paní, která si odnesla sice mnohem střízlivější, ale přesto krásný kousek Hampton od Baume & Mercier. Nesnadné zadání tedy nakonec přineslo své ovoce na obou stranách. Doufám, že vás tyto řádky inspirují k tomu udělat sobě, nebo někomu blízkému radost něčím výjimečným.