Ani DW6900 ani DW5600. Žádný z těchto legendárních modelů momentálně není tím vůbec nejprodávanějším v „géčkové“ kolekci od Casia. Tím NEJ jsou totiž pro mnohé překvapivě modely z řady či kolekce 2100. Ty se krátce po svém vydání i díky podobnosti s Royal Oaky od Audemars Piquet začaly prodávat doslova jako čerstvé teplé rohlíky. Dnes, pár let pro prvním vydání, můžeme směle říct, že jde o model tohoto desetiletí. Jak se kolekce vyvinula za uplynulých 6 let od svého prvního vydání v roce 2019?
Obsah článku
Řada GA2100 se v ledasčem vymyká oproti svým slavnějším nebo spíše legendárnějším předchůdcům. Tím největším rozdílem je totiž to, že ji Casio neustále upgraduje a přináší neustále nové a další inovace a přístupy, jak tyto hodinky obohatit. Vezmeme-li v do rukou modely DW6900 nebo DW5600, tak se tyto hodinky změnily v průběhu let doslova minimálně.
Obzvlášť to platí o DW6900, které jsou známé jako Triple-Graph. Tento model si drží stále tu pravou „G“ esenci. Seženete ho zejména v klasické bateriové verzi, byť se pár kousků v minulosti vyrobilo i s Tough Solarem. Pouzdro dnes mají převážně z tvrzeného plastu, nicméně jednu dobu bylo populární i to ocelové. Zde výčet estetických či technologických upgradů končí.
Výčet u DW5600 je o něco větší. Dnes Casio tyto hodinky nabízí v plastové, celokovové i kombinované verzi s kovovým pouzdrem a pryžovým řemínkem. Seženete je s klasickým bateriovým pohonem, solárním pohonem a některé i s možností propojení pomocí Bluetooth. Vlastně nic komplikovaného.
Jak se ale zorientovat v dnes nejprodávanější a nejžádanější řadě GA2100, když to vlastně už dnes ani není řada GA2100? Jaké jsou její další varianty a deriváty a kam se kolekce vyvinula za uplynulých 5 let od svého prvního vydání v roce 2019?
▶️ Tip na další čtení: Padělá se už i populární model Casio G-Shock GA-2100-1A1ER
GA-2100 & GM-2100
Jak už to tak u G-Shocků bývá, tou vůbec první variantou byla ta klasická celoplastová, respektive z materiálu Carbon-Guard, jak jej Casio nazývá. Pro řadu v dnes typickém osmihranném pouzdře jsme dostali kombinovaný číselník s analogovými ručkami, analogovým subciferníkem pro ukazatele dní v týdnu a malým digitálním displejem umístěným mezi třetí až šestou hodinou.
Tomuto modelu se okamžitě po jeho vydání začalo díky podobnosti s AP přezdívat Casioak a tento trend a zájem doslova strhl lavinu zájmu. A tak nás Casio začalo zásobovat novými a dalšími barevnými kombinacemi, jako to měli ve zvyku u DW6900 nebo DW5600. Protože zájem o ně byl natolik velký, přišla značka s prvním upgradem, kdy se z GA stává GM, což značí první ocelové pouzdro v rámci této řady.
GA-B2100 & GBM-2100
S velkým úspěchem a zájmem přišly první technologické upgrady. Těch se nejprve dočkala ryze plastová verze, když G-Shock uvedl kolekci prvních pěti Casioků se solárním pohonem Tough Solar a možností propojení pomocí Bluetooth do aplikace Casio Watches, odkud můžeme nastavovat veškeré dění v hodinkách a na cifernících.
Hodinky vyšly v zářivě žluté barvě, dvou černých variantách a poté v zelené a modré. Varianty způsobily opět takovou vlnu zájmu, že i světově proslulý hodinkový magazín Hodinkee o těchto hodinkách natočil jednu ze svých reportáží v rámci seriálu A Week On The Wrist, který patří mezi jejich nejsledovanější pořady na platformě YouTube.
Nicméně na solárně poháněnou variantu s „modrým zubem“ v ocelovém pouzdře na pryžovém řemínku jsme si museli pár let počkat, byť dnes ji už máme také. Poptávka trhu totiž byla neúprosná. Lidé toužili po celoocelové verzi.
GM-B2100 & GM-2110
Nutno podotknout, že s ocelovou verzí si G-Shock dával velmi načas. Dokonce tak moc, že se na čínských trzích začaly objevovat různé ocelové kity, do kterých si zákaznici vkládali číselník z 2100, aby si udělali ocelové Casioky a ještě více se tak přiblížili zmiňovanému hodinkovému grálu od AP.
Posléze navíc začaly vznikat i další různé modifikační servery a dílny, kde hodináři nebo zkrátka jen zruční hodinkoví nadšenci modifikovali 2100 nejen do ocelových verzí, ale měnili i barvy jejich indexů a číselníků, kdy tak v podstatě každý zákazník mohl mít svůj originál.
G-Shock přišel s první celokovovou variantou ve čtyřech barevných variantách. Za cenovku okolo 15 tisíc korun jste je mohli mít ve zlaté, stříbrné, černé nebo bronzové, přičemž je rovnou osadil i solarem a možností konektivity s vaším mobilem. Na G-Shock nezvykle vysoká cenovka i tak zákazníky neodradila. Nutno totiž podotknout, že jejich kvalita značně převyšovala tu z after marketu. Po nějakém čase pak Casio přišlo i s tolik vytouženými barevnými indexy, které schovalo do černé a stříbrné varianty.
Novinkou tohoto roku je pak celoocelový model, který vychází z označení GM2100. Jde o celokovové Casioky, které ale nemají možnost konektivity ani Tough Solar. Oproti původním „plecháčům“ se navíc liší i ve stylu zpracování tahu. Cenovka těchto hodinek je stanovena na polovinu původní ceny a ruku na srdce, zejména v kvalitě tahu je to přeci jen znát.
GMC-B2100
Nejžhavější novinkou minulého roku v rámci kolekce 2100 je pak plně analogový model na kovo tahu. Ten přichází na stejném tahu jako GM-B2100, jedná se tedy o ten kvalitnější ocelový tah. Hodinky disponují třemi subciferníky, analogovým ukazatelem data, otočnou korunkou, ale i možností propojení s mobilem a solárním pohonem. Hodinky tak jsou jednoznačným krokem G-Shocku vpřed do analogového světa hodinek, kde už se nějaký čas pohyboval u svých prémiových modelů z řad MR-G či MT-G.
▶️ Tip na další čtení: 3 modelové řady G-Shock, které stojí za to sledovat, aneb o DW-6900, DW-5600 a GA-2100
Co můžeme očekávat dál?
V návaznosti na poslední zmíněný model a snahu o průnik do světa dostupných analogových hodinek bych čekal, že se v tomto roce nebo následujících letech dočkáme variant, kdy GMC modely budou v různých pořadích vycházet na gumovém řemínku s ocelovým pouzdrem, s Bluetooth a solárním pohonem či bez a možná se i po vzoru GM-2110 dočkáme nějaké dostupnější varianty, než je tato novinka za cenu téměř 21 tisíc.
Tato řada má rozhodně kam růst. Nemyslím si totiž, že jsme z ní viděli vše, ať už z pohledu designu nebo technologie, kde je přeci jen Casio více konzervativní než značky, co se specializují na chytré hodinky. Zdali se dočkáme i Géček na koženém řemínku, kdo ví, nicméně to, jak Japonci na této řadě usilovně od roku 2019 pracují, značí jediné, že jde momentálně o nejdůležitější řadu a produkt v nabídce značky.