🆕 O novinkách v hodinkách: Zenith G.F.J. – takhle se slaví kulatiny!

Zenith G.F.J. jsou další z hodinek, které bylo na letošních Watches & Wonders opravdu snadné přehlédnout. Jsou to ale zároveň i jedny z hodinek, které byste přehlédnout za žádnou cenu neměli. Nejen kvůli tomu, že jde o model oslavující 160. narozeniny této legendární švýcarské značky, ale hlavně proto, že jej pohání jeden z nejoceňovanějších strojků historie a navíc se pyšní číselníkem, který je jedním slovem famózní!

Obsah článku

Zenith slaví 160 let

G.F.J.

Značku Zenith založil v roce 1865 hodinář Georges Favre-Jacot (právě po něm se nový model nazývá G.F.J.) v Le Locle ve Švýcarsku. Jeho cíl byl přitom jednoduchý: stvořit ty nejlepší, nejpřesnější a nejspolehlivější hodinky vůbec. Jednoduché, no ne? A ambiciózní… Ale značka, která se nazývá Zenith, ani nikam jinam než nahoru asi směřovat nemůže.

Modrá je dobrá (další novinky představené během W&W 2025 k oslavě 160 let od vzniku značky Zenith)

Manufaktura Zenith

Tohoto cíle se Georges Favre-Jacot snažil dosáhnout tak, že jako jeden z prvních vytvoří opravdovou hodinářskou manufakturu. Manufakturu která bude vyrábět fakticky všechny potřebné díly pro své hodinky sama, ne je jen odebírat od externích partnerů a kompletovat. Bude je opravdu vyrábět a mít tak vše pod kontrolou. A soudě podle toho, kolik cen vyhrály hodinky Zenith v budoucnu, se Georges Favre-Jacot svému cíli minimálně přiblížil.

Už v roce 1900 vyhrál Zenith svou první velkou cenu v přesnosti, a to na Světové výstavě v Paříží. V následujících desetiletích pak Zenith obdržel více než 2 300 cen za chronometrii (tedy za vysokou přesnost svých strojků) od Neuchâtelské observatoře.

Soutěže v přesnosti strojků

Zdroj Zenith

A tím nejúspěšnějším strojkem z dílny Zenith? Tím byl kalibr 135! Původ má ve 40. letech minulého století, kdy jej navrhl hodinář Ephrem Jobin, a to primárně za účelem, aby se tento strojek mohl v chronometrických soutěžích rovnat těm nejlepším na světě.

Zenith vyrobil mezi lety 1948 a 1962 celkem asi 11 000 těchto kalibrů, s tím že do soutěží přihlásila značka vždy jen „prémiové“ verze – ručně vyselektované a poté speciálně upravené a regulované strojky. Tato prémiová verze (ozn. jako 135-O) vyhrála více než 230 chronometrických cen ve své kategorii a stala se tak jedním z historicky nejúspěšnějších strojků na světě!

Kalibr Zenith 135 včera a dnes

„Včera“

Zenith Caliber 135 Observatoire z roku 2022 (zdroj Zenith)

Hodinu dějepisu máme za sebou. I když, ještě je tu jedna maličkost! V roce 2022 se dal Zenith dohromady s hodinářskou legendou Kari Voutilainenem a výsledkem této spolupráce bylo celkem 10 hodinek Zenith Caliber 135 Observatoire poháněných právě již zmíněnými kalibry 135-O.

Ne jejich moderní předělávkou, ale skutečně těmi strojky, které v 50. letech soutěžily v Neuchâtel! Kari Voutilainen je samozřejmě zrestauroval a zkrášlil, ale stále je řeč o nějakých 70 let starých strojcích!

Zenith je pak vsadil do 38mm platinových pouzder s guilloché číselníky a podle reakcí komunity šlo o jedny z nejlepších hodinek, které Zenith v posledních 50 letech vydal! Taková škoda, že jich bylo jen 10…

Dnes

Zdroj Zenith

Nové Zenith G.F.J. tak volně navazují právě na tuhle populární, tři roky starou limitku. Místo desítky let starých strojků je ale pohání kalibr 135 v moderní podobě. Tady je asi dobré si říct, že ke znovuoživení klasických strojků moc často nedochází. Stroje, které tyto strojky vyráběly, povětšinou už totiž vůbec neexistují (a hodináři, kteří na nich pracovali, jsou dávno v důchodu). Obnovení takového strojku je tak proces srovnatelný s návrhem úplně nového strojku – proces dlouhý, náročný a pěkně drahý.

Zdroj Zenith

Zpátky k moderní verzi kalibru 135. Drží se stejné architektury a stejných rozměrů jako originál, ale liší se v několika málo drobnostech.

Je vyrobený z moderních materiálů, najdete v něm o několik drahokamů navíc, tiká frekvencí 2,5 Hz (to zůstalo beze změny) a pyšní se 72hodinovou rezervou chodu (zatímco originál měl jen 40hodinovou). Je COSC-certifikovaný, ale jeho přesnost dalece přesahuje podmínky dané COSC – pohybuje se v intervalu +/- 2 vteřin za den.

Jednoho velkého rozdílu si pak lze všimnout už na první pohled a mluvíme tu samozřejmě o dekoraci strojku. Můstky pokrývá guilloché vzor ve tvaru cihel odkazující k historické cihlové budově Zenith v Le Locle. A strojku to dodává celkem moderní charakter.

Pouzdro a číselník

Zdroj Zenith

Nemyslete si ale, že se G.F.J. točí jen kolem mechaniky uvnitř. Vůbec ne! Zenith usadil všechna ta ozubená kolečka, pera a můstky do 39,15mm platinového pouzdra, které je jen 10,5 mm tenké. Moderní rozměry nám naznačují, že před sebou nemáme žádné starožitné hodinky. Přesto jde ale o snadno nositelný kousek, který padne na většinu zápěstí.

Pouzdro kombinuje leštěné a broušené plochy a moc se nám líbí například schůdek po jeho okrajích. Pravou stranu okupuje korunka (jak jinak) s vygravírovanými iniciálami G.F.J. Pouzdro je voděodolné do 50 m a jak číselník na přední straně, tak i strojek na zadní straně chrání safírové sklíčko.

Zdroj Zenith

A konečně naše nejoblíbenější část těchto hodinek (i když, asi se bude dělit o první místo se strojkem, ještě o tom popřemýšlíme): číselník! Komplexní, třísektorový, perfektně zpracovaný a přitom i skvěle čitelný. Střed ciferníku patří lapis lazuli, jednoduchým ručičkám, aplikovanému logu a minimu textu. Pod ním se pak nachází subčíselník pro vteřinovou ručičku s povrchem z perleti. Lapis lazuli a perleť je kombinace, kterou jsme jinde asi zatím neviděli a která funguje překvapivě dobře.

Okraje číselníku pak patří nejen leštěným indexům, ale také tmavě modrému prstenci se stejným guilloché vzorem, který zdobí strojek a miniaturním korálkům sloužícím jako minutové indikátory.

Na papíře to může vyznívat tak, že se toho na číselníku odehrává až až, ale na obrázcích si všimnete, že všechny zmíněné prvky jsou spolu v perfektní symbióze (alespoň dle našeho názoru) a Zenithu se tu povedlo něco opravdu mimořádného.

Cena a dostupnost Zenith G.F.J.

Zdroj Fratello

Zenith G.F.J. jsou limitovanou edicí o celkem 160 kusech. Ale s ohledem na to, kolik peněz musel Zenith investovat do vzkříšení kalibru 135, lze očekávat, že se časem tento strojek objeví i v dalších, běžně dostupných modelech.

Hodinky jsou dostupné buď na celkem tradičním modrém koženém řemínku, nebo na celoplatinovém sedmičlánkovém tahu. Obě varianty mají něco do sebe a my bychom měli asi celkem problém si mezi nimi vybrat. Naštěstí takový problém ale nemáme, protože cena hodinek začíná na 52 900 EUR, což je tak trochu mimo náš budget…

Zdroj: Zenith

Tip na další čtení: Fratello

Parametry

  • Velikost pouzdra: 39,15 x 45,75 mm
  • Výška: 10,5 mm
  • Materiál pouzdra: 950 platina
  • Sklíčko: safírové
  • Vodotěsnost: 50 m
  • Strojek: Zenith 135
  • Typ: manuální nátah (COSC)
  • Rezerva chodu: 72 hodin
  • Frekvence: 18 000 polokmitů za hodinu
  • Cena: 52 900 EUR
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *