🆕 O novinkách v hodinkách: Jedna ručka, 250 let Breguet

250 let. To je, prosím, čtvrt tisíciletí! Kolik si vybavíte značek s takto dlouhou historií? My moc ne. Breguet mezi ně ale nyní patří! A jak se rozhodlo tenhle svůj unikátní milník oslavit? Prozatím „jen“ jednoduchými jednoručkami Classique Souscription 2025. Jednoduché jsou tyhle hodinky ale jen na první pohled…

Obsah článku

Jak se Breguet dostalo na vrchol?

Nové Breguet Classique Souscription 2025 (zdroj Breguet)

Potřebuje Breguet vůbec představovat? Jde přece jen o jednu z nejstarších a nejlegendárnějších hodinářských manufaktur historie… Ale pokud bychom tu náhodou měli pár nováčků, pojďme si přece jen v krátkosti shrnout, proč je tato značka – a zvlášť pak její zakladatel Abraham-Louis Breguet – tak důležitá.

Vystačíme si přitom i jen s jednoduchým výpisem vynálezů tohoto hodinářského génia:

  • první hodinky poháněné automatickým strojkem,
  • jedny z prvních náramkových hodinek na světě (Breguet No. 2639), ne-li ty vůbec první,
  • vynález tourbillonu,
  • vynález retrográdního ukazatele,
  • vynález Pare-chute (systému chránícího setrvačku (a strojek) proti nárazům),
  • vynález tzv. gong-spring (pružinky, díky které zní většina minutových repetic tak nádherně)…

A tohle je jen výsek. Těch vynálezů má pan Breguet (a jeho následovníci vedoucí značku po něm) „na triku“ mnohem, mnohem víc…

Breguet Souscription No. 3424 z konce 18. století (zdroj Breguet)

Kapesní hodinky Breguet Souscription

Ke konci 18. století přišel pan Breguet s další novinkou. Tentokrát se ale nejednalo o žádný hodinkový mechanismus. Šlo o způsob financování výroby hodinek a o způsob jejich prodeje, resp. předprodeje.

Souscription je pojem, který vám bude nejspíš znít povědomě. Všichni totiž máme nějaké to předplatné – ať už Netflix, Photoshop nebo třeba pěkný časopis. A „Souscription“ lze samozřejmě přeložit jako nějaké „předplatné“, resp. „záloha“.

A právě formou zálohy prodával Abraham-Louis Breguet některé své kapesní hodinky. Pokud jste o ně měli zájem, museli jste tedy nejdříve zaplatit zálohu – čtvrtinu jejich ceny. Právě proto získaly přídomek Souscription.

Breguet Souscription No. 3424 z konce 18. století (zdroj Breguet)

Proč zvolil Breguet (a i spousta dalších hodinářů, včetně těch současných) tento způsob prodeje? Protože náklady na výrobu nových hodinek jsou na začátku ohromné a jejich výroba se nemusí vyplatit. Souscription tak nejen testuje trh (najde se dost zájemců?), ale zároveň tím i hodinář vybere dostatečnou sumu k tomu, aby se do výroby vůbec mohl pustit. Představit si to můžete jako takový 200 let starý Kickstarter…

Souscription hodinky byly přitom jednoduché a cílené opravdu na „každého“ (stále je ale řeč o zlatých hodinkách, jen nebyly až tak dekorované a unikátní jako ostatní kousky z dílny Breguet). Byly zamýšlené jako takové spolehlivé hodinky na každý den.

Nové Breguet Classique Souscription 2025

Zdroj Breguet

Úvodem

Jak už jsme zmínili na začátku, Breguet letos slaví své 250. narozeniny. A prvním dárečkem, které si (nebo nám?) Breguet nadělilo, jsou elegantní hodinky Classique Souscription 2025 inspirované výše popsanými kapesními hodinkami Souscription.

Classique Souscription 2025 lze považovat za jakousi poklonu těmto minimalistickým kapesním hodinkám, které světu (resp. střední Evropě) představily kolem roku 1796 koncept Souscription. Místo kapesních hodinek jde ale o hodinky náramkové. Kdo by se dnes také tahal s těmi kapesními, že? Kromě toho, kde se ty hodinky nosí, se ale inspirace opravdu nezapře.

Zdroj Breguet

Pouzdro

Začněme u pouzdra. Těch podobností mezi „inspirací“ a „inspirovaným“ je tu skutečně pomálu. Zatímco původní kapesní hodinky sázely na zlaté pouzdro o průměru 61 mm, novinka se pyšní klasickým (a skutečně nositelným!) pouzdrem s moderním průměrem 40 mm a výškou příjemných 10,8 mm.

Rozměry nám napovídají, že nejde o tradiční společenské hodinky (i když elegance jim nechybí), ale spíš o elegantní hodinky na běžné nošení. Prostě něco podobného jako ty kapesní hodinky před více než 200 lety. Běžným nošením ale nemyslíme potápění a sport… Takže jistě prominete jejich voděodolnost dosahující „jenom“ 30 metrů.

Zdroj MONOCHROME

Co je ale na tomto pouzdru zajímavé, je to, jak moc se vymyká vedle ostatních kousků v katalogu Breguet. Zaprvé: chybí mu tradiční rovné nožičky – tyto jsou naopak ergonomicky zahnuté a umně integrované do střední části pouzdra. A za druhé: na okrajích pouzdra byste marně hledali typické vroubky. Místo nich je okupuje broušená povrchová úprava.

Další zajímavostí je materiál pouzdra. Nejde o kdejaké obyčejné zlato, ale o 18K Breguet Gold – jedinečnou a nově představenou kombinaci zlata, stříbra, mědi a palladia. Jeho barva proto není tak výrazně žlutá a má blízko třeba k Moonshine Gold od Omegy.

Číselník

Zdroj Breguet

Kde je naopak podobností spousta, tak to je u číselníku. Asi bychom moc nepřeháněli, kdybychom řekli, že jde o zmenšenou verzi ciferníku těch 200 let starých kapesních hodinek.

Číselník je z bílého Grand Feu smaltu (na základu ze zlata) a jeho střed patří jedné tepelně modřené a ručně zahnuté Breguet ručičce a také velice decentnímu logu. Okraje okupují arabské Breguet číslice a minutová dráha s tenkými indexy.

Jak už to tak u jednoruček bývá, čitelnost přesného času není tak úplně možná. Přesný čas spíš odhadujete. Ale v tom je právě jejich kouzlo. Přestat se starat o každou vteřinu a věnovat svůj čas důležitějším věcem (třeba čtení článků o hodinkách…).

Číselník je perfektně vyvážený a ačkoliv se toho na něm vlastně moc neodehrává, mohli bychom na něj civět klidně celé dny. Pokud jste nikdy neměli šanci si prohlédnout skutečný smaltovaný číselník naživo (a porovnat ho třeba s lakem nebo keramikou), tak nám nebudete asi věřit, ale je to opravdu paráda…

Zdroj Breguet

Na 6. hodině číselník ukrývá nenápadné tajemství – pro Breguet typický tajný vyrytý podpis s unikátním sériovým číslem daných hodinek, dalším menším logem Breguet a názvem Souscription. Tento krátký text je přitom do číselníku vepsaný tradiční metodou pomocí starožitného pantografu, který je vidět na fotce výše… A vidět je opravdu jen pod určitým úhlem a určitým světlem.

Strojek Breguet VS00

Zdroj Breguet

A to nejlepší na konec: kalibr Breguet VS00. Naprosto perfektní ukázka toho, proč je Breguet i 250 let po svém založení považováno za jednu z těch opravdu top hodinářských značek.

Architektura strojku a i jeho dekorace věrně napodobují kalibry pohánějící původní kapesní Souscription hodinky. Vše je ale samozřejmě menší (průměr strojku je 35,6 mm a výška 5,7 mm) a i ta kvalita zpracování se za posledních 200 let posunula někam dál.

Zdroj Breguet

Strojek je převážně mosazný a vše se točí (doslova) kolem pérovníku usazeného v jeho středu a připevněného velkým trojúhelníkovým můstkem. V horní části se pak nachází ozubené soukolí a setrvačka s krokovým kolem a kotvičkou. Jistě jste si všimli, že tu není žádný rotor – jedná se totiž o kalibr s manuálním nátahem. Rezerva chodu ale činí skvělých 96 hodin, takže ho není ani zdaleka potřeba natahovat každé ráno. Strojek tiká frekvencí 3 Hz.

Závěrem: Cena a dostupnost

Zdroj MONOCHROME

Breguet Classique Souscription 2025 budou dostupné na modrém koženém aligátořím řemínku se zlatou trnovou sponou a vyjdou vás na 53 800 EUR (vč. daně). Nejedná se o limitovanou edici – hodinky se stanou součástí stálé kolekce.

Zajímavost na závěr: stejně jako u původních kapesních hodinek i tady platí, že budete Breguet muset nejdříve složit zálohu ve výši jedné čtvrtiny ceny hodinek.

Zdroj: Breguet

Tip na další čtení: Hodinkee

Parametry

  • Ref.: 2025BH/28/9W6
  • Velikost pouzdra: 40 x 48 mm
  • Výška: 10,8 mm
  • Materiál pouzdra: 18K zlato
  • Sklíčko: safírové (s AR)
  • Vodotěsnost: 3 ATM
  • Strojek: Breguet VS00
  • Typ: manuální nátah
  • Rezerva chodu: 96 hodin
  • Frekvence: 21 600 polokmitů za hodinu
  • Cena: 53 800 EUR

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *