Které outdoorové hodinky obstály pod Sněžkou?

Outdoorový test hodinek Seiko Alpinist a Bulova Hack Watch v Krkonoších
Který ze tří pohledů vás nejvíc přitahuje?

Jeden z posledních víkendů babího léta sliboval nádherné počasí, tak jsem se tuhle idylku rozhodla ještě vylepšit návštěvou Malé Úpy. Zdejší části KRNAPu pod Sněžkou jsem podlehla už dávno, takže moje volba byla jasná. Mnohem menší dávku rozhodnosti jsem ale projevila při výběru hodinek, které bych vzala s sebou. Jak outdoorové hodinky obstály a to, jak jsem se vůbec k výběru Bulova Hack Watch a limitky Seiko Alpinist Mountain Sunset European dostala, se dozvíte v článku.

Vybrat outdoorové hodinky na menší zápěstí byl oříšek…


Když jsem si vybírala hodinky, které se hodí pro outdoor a turistiku, zastavila jsem se u vitríny Casio ProTrek. Modelová řada pro outdoor jako dělaná, ale velikost pouzder je na mojí ruku přehnaná. Zaujal mě bílý model Luminox, ale vzhledem barvě, šel také stranou. I když jsem žena, tak turistika spojená se sběrem hub nese u světlých hodinek svá rizika! Ve vitríně Victorinox mám delší dobu spadeno na velmi originální model Victorinox I.N.O.X. V 241770, jejichž řemínek můžete v nouzi rozplést na 2,5 m lano.

Bulova Hack Watch

Outdoorové hodinky Bulova Hack Watch 98A255

Čekal nás ale klidnější výlet, proto jsem se nakonec zastavila u značky Bulova. Pro tuhle značku mám zkrátka slabost. Na první pohled jsem vybrala Bulova Hack Watch 98A255. Nebylo co řešit. Zelený řemínek s gunmetal PVD pouzdrem mě natolik nadchnul, že mi ani nevadila chybějící datumovka na které jsem závislá! Zde jsem opravdu vybírala pouze očima, a to snad poprvé, protože hodinky obvykle vybírám spíš podle technické specifikace a funkcí. U Bulov zalíbení na první pohled později doplnily další skvělé výhody.

Limitka Seiko Alpinist

Outdoorové hodinky Seiko Alpinist SPB201J1 Mountain Sunset European Limited Edition

Rovnou přiznám, že Seiko Alpinist SPB201J1 Mountain Sunset European Limited Edition jsem dostala přiděleny mými kolegy. Každý máme své méně oblíbené značky a u mě je Seiko právě jedna z nich. Paradoxně k mým výběrům je v tom hlavně vizuální stránka modelů a jejich přelimitkování. Ale Alpinist? Tak ty se jim zrovna opravdu povedly! Proto jsem neměla jedinou námitku a s radostí je zabalila do pouzdra Helveti.

Bulova Hack Watch 98A255 – odkaz na vojenské modely z 50. let


Jak už jsem zmínila na začátku, tento model se mi jednoduše zalíbil. Kombinace barev dokonale zapadla do mého plánu pro outdoor v Krkonoších. Zajímavé souvislosti, technickou stránku a výhody modelu jsem poznala až později.

„Hodinky Bulova Hack Watch 98A255 jsou odkazem na spolupráci značky s americkou armádou a historický model pilotních hodinek Bulova MIL-W-3818A, který byl vyvíjen přímo pro vojenské účely a možnost nasazení do akce.“

https://www.helveti.cz/bulova-hack-watch-98a255

Synchronizace času s pomocí hackingu

Bulova Hack Watch 98A255 připomínají vojenský model Bulova 3818A vyvinutý v 50. letech pro americkou armádu. Jsou vynikající v nastavení přesného času díky možnosti zastavení sekundové ručky – tzv. hackingu. Odtud také název Hack: ve vojenských operacích hraje časová synchronizace velmi důležitou roli, proto se název řady Hack začal užívat již u modelů ve 40. letech. Nový model, stejně jako jeho předloha, nabízí výrazný vzhled polních hodinek avšak s moderními prvky.

Outdoorové hodinky i na dámské zápěstí

Hack Watch jsou na štíhlou ruku tak akorát

Ocelové pouzdro s šedou PVD úpravou povrchu se zeleným koženým NATO řemínkem tvoří dokonalou kombinaci nejen pro účely turistiky! Ciferník vyniká čitelností a velkou přehledností, která je ostatně u vojenských hodinek podmínkou. Číselník, který military předlohu nezapře, je chráněn minerálním sklíčkem.

Bulovy na větším zápěstí

Průměr pouzdra je 38 mm, takže perfektně sedly i na mé 17cm dámské zápěstí. Hodinky tedy můžu doporučit pro většinu pánských i dámských zápěstí. Pro porovnání jsem je vyfotila také na větším zápěstí. Vodotěsnost hodinek je 30 m, snesou tak náhodný styk s vodou během deště a mytí rukou. Na tyto hodinky v Helveti poskytujeme záruku 5 let.

Cestou se objevila jedna krutá souvislost

Později přišlo na řadu i možné vysvětlení mého neobvyklého výběru military hodinek. Slyšeli jste o havárii letadla JU-52, která se stala na konci druhé světové války na Sněžce (u nás najdete i hodinky Iron Annie, jejichž design z tohoto legendárního letadla vychází; více o tématu najdete zde)? Do povědomí lidí se událost zapsala hlavně tím, že trosky letadla pokrývaly část úbočí Obřího hřebene neuvěřitelných 53 let a 7 měsíců. Havárii nepřežilo 28 lidí, z toho 23 vojáků. Posádka na Sněžce ihned vypravila záchranou skupinu. Kvůli vánici se letadlo nedařilo nalézt celé 4 hodiny, takže ti, co údajně pád přežili, bohužel do té doby přemohl mráz. Ještě ten den vyrazili obyvatelé z Malé Úpy s rohačkami, aby se postarali o ostatky.

Letadlo pak zůstalo na úbočí Sněžky, kde ho turisté a místní obyvatelé postupně rozebírali a odnášeli si suvenýry. 23. 9. 1998 maloúpští občané posbírali všechny zbylé trosky letadla do transportních sítí. V současnosti jsou tyto zbytky letadla JU-52 uloženy v Malé Úpě, kde je vystaven také nejzachovalejší ze tří motorů.

Seiko Alpinist SPB201J1 Mountain Sunset European Limited Edition

Alpinisty se Seiku opravdu povedly, a to mám i přes svou lehkou averzi na mysli kromě technické stránky i design! Velikost pouzdra, safírové sklíčko s vnitřním antireflexem, automaty, obousměrná kompasová luneta, barevná kombinace ciferníku a řemene, datumovka… Prostě hodinky pro outdoor, se kterými budete dělat parádu!

Za jedinou výtku možná může uživatelka…

Nakonec jsem byla vážně ráda, že mi je kolegové vybrali. Když mi je připravili, bouchlo mě do očí usazení řemene. Věděli jste, že Seiko historicky používali řemínek obráceně? Tedy že je kratší část dole a delší nahoře. No a na závěr se musím k něčemu přiznat. S tím, že jsem žena a blondýnka zároveň, obvykle při zapínání hodinek problém nemám, ale Alpinisty mi prostě zapnout nešly. Jste-li gentlemani a máte-li podobnou zkušenost, nebo máte tip na snazší zapínání hodinek Seiko Alpinist, podpořte mě prosím svou uživatelskou zkušeností níže zanecháním komentáře…

„Hodinky Seiko Alpinist SPB201J1 Limited Edition Mountain Sunset z řady Prospex Land je fanoušky firmy Seiko dlouho očekávaný model, který konečně přináší modely „Alpinist“ také do Evropy. Hodinky disponují mechanickým strojkem a zaujmou neotřelým vzhledem. Tato limitovaná edice byla vyrobena v počtu pouhých 2021 kusů. Modely Seiko Alpinist spatřily světlo světa v 60. letech a původně cílily na japonské horolezce.

https://www.helveti.cz/seiko-alpinist-spb201j1-limited-edition

Na každém kousku najdete něco navíc

Ocelovému pouzdru s hnědým koženým řemínkem, který je zakončený překlápěcí sponou, nelze nic vytknout. Šedý číselník s efektem slunečního brusu, stříbrnými indexy a ručkami je chráněn safírovým sklíčkem s vnitřním antireflexem, které je velmi odolné proti poškrábání. Lepší čitelnost při zhoršených světelných podmínkách zajišťuje luminiscence na ručkách hodinek a bodech u indexů.

Hodinky disponují ukazatelem data na pozici 3. hodiny, které díky lupě vždy snadno přečtete. Pro pobyt v přírodě je užitečná i obousměrně otočná kompasová luneta ovladatelná korunkou 4. hodiny. Srdcem hodinek je mechanický strojek s automatickým nátahem Seiko 6R35, s rezervou chodu 70 hodin. Hodinky potěší své majitele průhledným dýnkem, umožňujícím sledovat chod strojku s frekvencí 21 600 polokmitů za hodinu. Voděodolnost 200 m, je podpořena šroubovací korunkou a dýnkem. Tato limitovaná edice je určená pouze pro evropský trh a je vyrobena v počtu 2021 kusů.

Na které nakonec padla moje volba?

Po celém dni stráveném na Maloúpských tisícovkách a už vím, že pro jejich další zdolání si zvolím Seiko Alpinist. Na pohodový výšlap se budou hodit perfektně a díky své odolné konstrukci mě v nesnázích nenechají ani v mnohem drsnějších podmínkách!

Další zajímavosti z hodinkového světa najdete v článcích o značkách:

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

3 komentáře u “Které outdoorové hodinky obstály pod Sněžkou?

  1. Na těch alpinistkách s jednoduchou skládací sponou ten řemínek musí být obráceně jinak by kovová část spony byla na boku zápěstí a to by bylo nepohodlné,osobní zkušenost sám tyto hodinky vlastním,nosím na levé ruce,pro mně je to zapínání intuitivní,ba naopak dvojtá skládací spona s tou zápasím.Zdravím Aleš.

      • Nezkoušel,já preferuji kůži a gumu a nebo kombinaci obojího,je pravda že na těch alpinistkách byl řemínek trochu tvrdší ale po cca měsíci Ok.Aleš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *