Od Malého prince k leteckým hodinkám IWC Schaffhausen

Proměňte svůj život v sen a své sny ve skutečnost. Tento v mnohém motivující citát nemá na svědomí nikdo jiný, než Antoine de Saint-Exupéry a najdeme jej, stejně jako mnoho dalších, ve světoznámé novele Le Petit Prince. My se však na Malého prince podíváme očima švýcarské manufaktury International Watch Company – nebo-li IWC Schaffhausen. Ta je mnohým známá právě díky leteckým hodinkám inspirovaným aviatikou a odkazem Saint-Exupéryho.

Autor: Jiří Marek, Foto a video: IWC

Exupéry byl stejně významný spisovatel, jako aviatik

Antoine de Saint-Exupéry byl francouzský básník, spisovatel, aristokrat a letecký průkopník. Před druhou světovou válkou byl úspěšným obchodním pilotem a během války se připojil k francouzskému letectvu. Létal na průzkumných misích a dosáhl mnoha pozoruhodných úspěchů. Saint-Exupéry napsal Malého prince v meziválečném období v roce 1942. Od té doby vyšlo 140 milionů kopií této novely. Příběh malého hrdiny s hloubavými myšlenkami byl přeložen do více než 300 jazyků. 

Krátce po napsání novely se Saint-Exupéry musel vrátit do války. Jeho letadlo však bohužel zmizelo na jeho deváté průzkumné misi v roce 1944.  Exupéry se stal francouzským hrdinou a jedním z nejslavnějších průkopníků aviatiky na světě. Proto není divu, že jsou jeho příběhy inspirací jak na poli leteckém, literárním, divadelním a filmovém, tak i na tom hodinářském.

IWC navázala spolupráci s nadací Foundation Antoine de Saint Exupéry

Dlouho předtím, než v roce 2013 společnost IWC představila své první modely Le Petit Prince, participovala nadace Foundation Antoine de Saint-Exupéry na různých projektech. Nadace dohlíží na odkaz slavného francouzského letce a oživuje jej v mnoha projektech. Jedním z takových projektů byla právě i spolupráce se švýcarskými hodináři. Ta se naplno rozjela v roce 2005 a úspěšně trvá dodnes. Poselství poutavé knihy a jejího autora – pilota se přeneslo na zápěstí leteckých nadšenců a snílků. Výsledkem je krásná sbírka hodinek, která představuje to nejlepší z IWC.

IWC se v rámci partnerství se Saint-Exupéryho nadací zavázala také pomáhat dětem a mladým lidem ve znevýhodněných podmínkách. V průběhu let značka vydražila několik kusů hodinek IWC Le Petit Prince za účelem financování potřeb této charitativní akce.

SIHH 2019: IWC Schaffhausen Le Petit Prince special editions
Představení speciálních edicí IWC s detailními záběry hodinek

Jak vypadá fúze letectví, hodinařiny a dětské fantazie na zápěstí

Edice IWC Le Petit Prince

Edice Le Petit Prince je známa především svým charakteristickým retro designem. Díky němu se téměř stala podznačkou v kolekci hodinek IWC Pilot. Především pro nezaměnitelný modrý ciferník a propracované gravírování pouzdra jsou tyto hodinky velmi oblíbené u sběratelů. 

Zatímco první hodinky věnované Saint-Exupérymu byly pilotním chronografem vydaným v roce 2006, modely Le Petit Prince se do kolekce Pilot dostaly až v roce 2013. 

První limitka k 70. výročí novely

Úplně první model vycházel z pilotních hodinek Mark XVII. Tento model měl úžasně modrý, sunbrustový číselník. Vteřinová ručička pak měla na svém konci plastiku ve tvaru hvězdy. Na dýnku se fanoušci mohli doslova kochat detailním gravírováním podobizny Malého prince. Tyto automatické hodinky v limitované edici 1000 kusů, v nerezovém pouzdře, jenž byly na trh uvedeny k 70. výročí novely, okamžitě zvedly zájem o další modely z produkce IWC.

Limitka IWC The Last Flight

V roce 2014 si manufaktura IWC limitovanou edicí pilotního chronografu The Last Flight naopak připomněla jedno smutné výročí – konkrétně uplynutí sedmdesáti let od  posledního letu Saint-Exupéryho. Bylo to 31. července 1944, kdy Exupéry vzlétl z ostrova Korsika na průzkumnou misi na pomoc spojeneckým silám v jejich boji proti nacistickému Německu. Z tohoto letu se však nikdy nevrátil.

Pocta mechanice – IWC Big Pilot’s Perpetual Calendar Edition Le Petit Prince

Ovšem esencí neutuchajícího partnerství mezi IWC Schaffhausen a Foundation Antoine de Saint Exupéry, se pak zcela určitě stal model IWC Big Pilot’s Perpetual Calendar Edition Le Petit Prince s tzv. ročním kalendářem, jenž byl představen roku 2017. Z estetického hlediska jsou tyto hodinky nepopiratelně nádhernou poctou již několikrát vzpomínané knihy.

Hodinky mají výrazný, sytě modrý ciferník, v jehož horní části se nachází roční kalendář, který ve třech samostatných oknech zobrazuje měsíc, datum a rok. Pokročilý mechanismus zohledňuje délky jednotlivých měsíců a vyžaduje pouze ruční úpravu data, a to na konci února. V pouzdře z bílého zlata o průměru 46 mm se safírovým sklíčkem je umístěn strojek kalibru 52850, který se může pochlubit působivou rezervou chodu 168 hodin / 7 dní. Hodinky samozřejmě nepostrádají pro IWC signifikantní velkou korunku, která odkazuje na aviatiku a dobu, kdy bylo nutné hodinky ovládat i v rukavicích.

Nicméně, to nejkrásnější nalezneme na dýnku, lépe řečeno pod ním. To je zcela průhledné, kryté safírem. Průhledu na samotné, již tak úchvatné srdce hodinek dominuje postavička Malého prince. Tato dekorace vyobrazuje známý výjev, a sice jak chlapec sedí na svém asteroidu, planetce B612.

Odkaz Malého prince

Díky IWC Schaffhausen žije Antoine de Saint-Exupery a jeho Malý princ v srdcích milionů fanoušků dál. Hodinky IWC z edice Le Petit Prince jsou zářným příkladem toho, že když se správně uchopí obsah a forma, může vzniknout něco jedinečného. Něco výjimečně přesného. Protože: „Správně vidíme jedině srdcem, to nejdůležitější je očím neviditelné.”

Inspiraci najdete i v našem eshopu

Pokud by se vám zamlouvaly pilotní hodinky v duchu IWC, pak se můžete inspirovat i v našem e-shopu. Začít můžete u modelové řady leteckých hodinek Startimer Pilot Chronograph tradiční značky Alpina, která má na kontě několik vlastních patentů.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *