Fossil Swiss sbírá body se švýcarskými strojky

3/4 produkce amerického koncernu Fossil Group tvoří hodinky.

Fossil je jedna z prvních amerických značek v oblasti výroby hodinek, jež byla založena v roce 1984 rodáky z Texasu – Tomem a Kostem Kartsotisovými. Sídlo společnosti se nachází v Richardsonu v Texasu. V současnosti jde o 4. největší hodinářskou společnost na světě. Kromě módních hodinek a doplňků se Fossil před několika lety pustil i do výroby hodinek se švýcarskými strojky. A nejen kvůli této řadě Fossil Swiss si značka vysloužila naši pozornost.

Autorem článku je David Kořínek, obrázky Fossil a swisstp.com

Fossil Group

Nové logo Fossil

V roce 2012 dosáhla společnost Fossil prodeje hodinek v hodnotě 2,2 miliardy dolarů. A to za pomoci 14 různých značek. Vlajkovou lodí je samozřejmě Fossil, dále pak DKNY, Skagen, Michael Kors, Emporio Armani a další, mimo jiné také Zodiac.

V následujícím roce 2013 se značka rozhodla uvést dražší hodinky se švýcarskými strojky „Fossil Swiss“ a propojit tak módu s poctivou ruční výrobou. Do této doby byli jedinými švýcarskými zástupci ve skupině značky Burberry a známější Zodiac (zal. 1882), jenž se proslavil zejména svými potápěčskými hodinkami řady Sea Wolf. 

Řada Fossil Swiss se strojky STP

Strojky pro Fossil Swiss se vyrábí ve společnosti STP (Swiss Technology Production; swisstp.com). Tato společnost sice nepatří k největším, ale určitě by neměla být přehlížena. Jen v roce 2014 se v ní vyrobilo přibližně 100 000 automatických strojků. Pro většinu lidí bude možná zkratka STP neznámá, avšak její majitel, skupina Fossil, nikoliv.

Společnost nyní disponuje švýcarskými závody na montáž strojků, výrobu pouzder, design a výrobu prototypů. U chronografických typů hodinek používá u řady Fosiil Swiss švýcarské quartzové strojky. Král módních hodinek tímto krokem udělal určitě veliký posun kupředu, neboť dosud se (módní hodinky) vyrábí především v Asii. Do jaké míry ale uživatelé vnímají hodinky s kvalitním strojkem jako módní záležitost, je otázka.

Konstrukce a design hodinek Fossil Swiss

Automatické hodinky Fossil se strojkem STP1-11 a rezervou chodu 46 hod.

Prozatím všechny hodinky Fossil Swiss mají 5dílnou konstrukci pouzdra a dvojité kopulovité safírové sklíčko odolné proti poškrábání. Ciferníky jsou rovněž klenuté a mají aplikované číslice na pozici 12. a 6. hodiny s výraznými obdélníkovými indexy. Každé z hodinek jsou nabízeny s řemínkem z pravé kůže s prošitím po stranách, nebo s tříčlánkovým náramkem z nerezové oceli. Modely s automatickými strojky STP, jejichž pouzdra mají šířku 38 mm, mají průhledná dýnka tvořená safírovým sklíčkem, která nabízejí pohled na strojky.


Řada Fossil Swiss nás velmi zaujala, proto jsme se pokusili v nabídce Helveti najít stejně zajímavé alternativy:

Pokud vám nevyhovuje malý průměr pouzdra, nebo výrazný černý ciferník (viz obrázek), pak by například limitovaná edice hodinek WENGER Attitude Heritage s průměrem pouzdra 42 mm a výškou pouzdra pouhých 11 mm, mohla být skvělým doplňkem a možnou alternativou.


Pilotky s chronografem

Chronografické hodinky Fossil s quartzovým strojkem

Modely Fossil Swiss Chronograph (s větším pouzdrem o průměru 45 mm) mají trojitý design ciferníku, který zahrnuje středovou ručičku stopek, subciferník s minutami na 9. hodině, s hodinami na 6. hodině a běžící sekundy na subciferníku na 3. hodině. Tachymetrickou stupnici najdete na vnějším okraji ciferníku.


Pokud vás lákají chronografické hodinky, pilotky na koženém pásku, nebo jste milovník strojků s automatickým nátahem, pak by vás mohly zaujmout i krásné pilotky Davosa Business Pilot Chronograph. Jejich průhledné dýnko vám umožní kochat se stejně jako u Fossilek strojkem. Zde jde ale o zdobený automatický strojek DAV305,0 který vychází ze známého Valjoux 7750.


Hodinky pro US Navy SEAL a Zodiac

Zodiac Super Sea Wolf Automatic s voděodolností 200 m.

V roce 2001 Fossil odkoupil krachující společnost Zodiac a navázal na její slavnou historii potápěčských hodinek. Zodiac znovu uvedl na trh řadu Sea Wolf. Což jsou nejen jedny z prvních potápěčských hodinek, ale také jedny z nejoblíbenějších hodinek své doby. V roce 1964, zhruba 10 let po svém uvedení na trh, vyrobil Zodiac přibližně 10 000 kusů potápěčských hodinek. Tyto hodinky údajně nosili i příslušníci US Navy SEAL a díky příznivé ceně modelu a kvalitě především potápěči po celém světě.
Za ukázku jistě stojí ikonický model Super Sea Wolf Automatic, který je na obrázku v provedení Black Fabric a v novém kabátu z roku 2020.


Pokud se rádi potápíte, nebo se chystáte nastoupit do amerického námořnictva jako SEAL, mohli byste využít tyto potápěčské hodinky Certina DS Super PH500M, které nabídnou vodotěsnost do 500 m (oproti 200m vodotěsnosti u Zodiacu), což se vám v BUD/S rozhodně vyplatí!


Fossil Smart Watch 

Fossil FTW4016 Q eXplorist HR

Značka se orientuje i na nové technologie a chytré hodinky. Sám jedny vlastním, a to Smart Watch FTW4016 Q eXplorist HR, které mě ohromily především svým designem. Leštěné ocelové pouzdro v modrém provedení s efektní chromovou lunetou vytváří luxusní dojem, který podtrhuje kožený řemínek s kaučukovou úpravu ve spodní části.

Bohužel celý dojem z hodinek lehce kazí výdrž baterie, která je přibližně jeden den a dále pak fungování operačního systému Wear Os od Googlu. Ten má často problémy s párováním k telefonu (několikrát za den se bez hlášení odpojí).


Skvělou náhradou by proto mohly být více sportovní chytré hodinky Garmin Instinct Black Optic v několika barváh, které sice nemají tolik manažerský vzhled, ale svému majiteli nabídnou mnohem větší výdrž baterie, bezproblémové fungování vlastního operačního systému a v neposlední řadě vodotěsnost 100 m oproti 30m u Fossilu. Jako poslední a nespornou výhodu Garminu zmíním možnost placení pomocí hodinek, což zatím Fossil GPay v ČR neumožňuje, a tím se pro mnohé uživatele stane Garmin jasným vítězem…


A jak si Fossil tojí mezi skutečnými hodináři?

Díky tomu, že je Fossil Group čtvrtým největším výrobcem hodinek na světě, najdete v jeho portfoliu celou řadu typů pánských a dámských hodinek. Fossil je ale svými zákazníky stále primárně vnímán jako módní značka, která kromě hodinek nabízí i šperky, kabelky, sluneční brýle či oblečení. To potvrzuje i vyjádření Martina Freye, generálního ředitele evropských aktivit skupiny Fossil: „Hlavním cílovým zákazníkem značky Fossil Swiss není Amerika, i když se zde hodinky prodávají, ale Asie a další trhy, kde je značka méně spojována s levnými módními hodinkami.“

Co myslíte Vy? Dokáže si Fossil najít zákazníky i v Evropě, přestože je vnímán jako výrobce levných módních hodinek? Najde si správnou cestu, která vede blíže drahám úspěšných hodinářských manufaktur, které na výrobu hodinek pohlíží úplně jinou optikou? Řada Fossil Swiss naznačuje, že by se část portfolia Fossilu mohla s pravou hodinkářskou filosofií ztotožnit.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *