Jak snadno poznat kvalitní hodinky? Příklady z praxe

V dnešní době máme díky technologiím na dosah téměř vše a u hodinek tomu samozřejmě není jinak. Na každém kroku lze narazit na spoustu produktů, jejichž ceny se mohou pohybovat od pár desítek korun, až po miliony. Pokud si chcete vybrat nové hodinky, které vás mohou doprovázet třeba celý život, avšak nejste v tomto oboru ještě tak zběhlí, je tento článek přesně pro Vás.

Dnes se totiž podíváme na to, jak poznat kvalitní modely s dobrými parametry. Poradíme vám, co při nákupu sledovat, abyste zbytečně nepřeplatili, ale přesto získali kvalitní časomíry a ne jen módní produkty, které funkčnost až zas tak neřeší. Tak jdeme na to!

Obsah článku

Strojek

Strojek je jednoznačně jednou z nejdůležitějších částí hodinek. Bez něj by se z nich ostatně stal pouze šperk bez jakékoliv praktické funkce, a proto je dobré se na něj při vybírání důkladně zaměřit. K dispozici jsou v zásadě dvě možnosti, a to strojek bateriový nebo mechanický.

Mechanickou verzi strojku pak můžeme ještě rozdělit na manuální, automatickou, s pohonem spring drive a další, ale to je téma na jiný článek. Než se pustíme do toho, na jaké parametry při výběru kalibru koukat, oba dva základní typy si krátce popíšeme.

Quartz a Mechanika – představení a rozdíly

Quartz, neboli bateriové strojky

Bateriové strojky na trhu co do počtu vyrobených kusů určitě převládají. Najdeme je především v cenově dostupnějších segmentech. V hodinářské komunitě mohou být někdy poněkud přehlížené, avšak je potřeba říci, že zahrnují mnoho praktických výhod:

  1. Pokud člověk hledá hodinky s odchylkou pár sekund za měsíc a zpravidla i vyšší odolností při nárazu, jsou bateriové strojky lepší varianta, než třeba hodinky s automatickým, nebo manuálním nátahem.
  2. Konstrukce quartzových hodinek je výrazně jednodušší, a tím pádem jsou ve většině případů za mnohem nižší cenu.
  3. Další výhodou jsou také menší servisní náklady, protože kromě výměny baterie není v podstatě co se strojkem během jeho životního cyklu řešit. 

Na druhou stranu je ale dobré vědět, že v případě opravy může nastat problém. Kromě plně rozebíratelných strojků u luxusních značek, jako je například Grand Seiko, je spousta běžných hodinek na bateriový pohon buď neopravitelných, a nebo se servisní náklady pohybují na takových částkách, že se to pro majitele může vzhledem k pořizovací ceně stát nerentabilní. V takovém případě zbývá většinou jen varianta výměny celého strojku, což však také není zadarmo.

Podrobnější článek, který vám pomůže se rozhodnout, zda vám bude sedět lépe quartzový, nebo mechanický pohon, najdete zde.

Mechanické kousky

Co se týče možností oprav, mají mechanické hodinky jednoznačně navrch. Pro spoustu uživatelů se jedná o skvělou volbu především proto, že jejich potenciál vydržet i několik desítek let je při pravidelných návštěvách hodináře vyšší, než u bateriových ekvivalentů.

Obecně se ale v mechanických strojcích nachází více součástek a jejich konstrukce je podstatně složitější. Tím pádem je i samotný servis dražší než při prosté výměně baterie v quartzových kalibrech.

Dále je u tohoto typu strojků potřeba brát na vědomí, že po sundání z ruky a odložení, vydrží běžet zpravidla okolo 40 hodin a následně se zastaví. Existují ale i kalibry s dvojnásobnou rezervou chodu, které se přes víkend nezastaví. Omezená rezerva nátahu proto nemusí být problém pro někoho, kdo své hodinky nosí denně. V případě občasného nošení je ale před každým nasazením potřeba hodinky natáhnout a seřídit, což nemusí být pohodlné pro každého.

Kvalita Strojku

Základní rozdíly mezi oběma typy těch nejčastějších kalibrů jsme si představili. Jak tedy ale poznáte ten dobrý? Do hry vstupuje hned několik parametrů. Příkladem je třeba přesnost nebo hodnota rezervy chodu. Dobrým indikátorem kvalitnějšího strojku může být také zvýšená odolnost proti nárazu nebo magnetismu.

Pokud však nechcete strávit několik hodin porovnáváním jednotlivých kalibrů, dá se to vzít i trochu obecněji. Pro začátek je určitě dobré se držet osvědčených strojků, které najdete u vícero výrobců.

Rozhodně není možné zde vypsat úplně všechny, ale dobrým příkladem mohou být třeba švýcarské strojky ETA 2824 nebo Sellita SW200. Pokud bych měl uvést něco od japonských značek, nelze určitě opomenout velmi známý kalibr NH35 od Seika. Bavíme se zde o strojcích, které najdeme jak u levnějších hodinek, tak i u modelů za několik desítek tisíc korun.

Samozřejmě ani v těchto případech se nejedná o naprosto bezchybné strojky. Pokud by však byl nutný jejich servis, určitě si s nimi poradí většina hodinářů a bude mnohem jednodušší na ně sehnat náhradní díly. 

Řemeslné zpracování

Úroveň řemeslného zpracování je dalším z faktorů, který může ovlivnit cenu. Pro většinu lidí je ale trochu těžší se v tomto směru správně zorientovat. Opět je zde řeč především o věcech, které sice nejsou pro oko laika viditelné na první pohled, ale ve výsledku dělají podstatný rozdíl. Nedávno na tuto zásadní vlastnost kvalitních hodinek netradičně upozornila manufaktura Frederique Constant.

Řemínky a kovové náramky

Spousta levnějších značek například preferuje z důvodu úspor spíše méně kvalitní řemínky, které se mohou poměrně rychle vytahat a opotřebovat do nenositelného stavu. Kvalitní řemínek má zpravidla vícero vrstev, precizní šití a tvarování a dobře opracované hrany. Nápomocná je i tzv. rychlostěžejka, která vám umožní řemínek vyměnit bez speciálních nástrojů a usnadní tak používání hodinek.

U kovových tahů je pro změnu dobré se podívat, zda jejich spona při zapnutí dobře doléhá, jak jsou jednotlivé články řešené a nebo jaké má kovový náramek povrchové zpracování oproti zbytku hodinek. Jinak také vypadají hodinky, jejichž tah plynule tvarově navazuje na nožky a pouzdro, případně jejichž tah je dokonce tzv. integrovaný. Dobře zpracovaný kovový náramek vás mimo jiné ušetří i nepříjemné epilace zápěstí při nošení. Dírky u kovového tahu zastoupí mikroregulace, kterou také nenajdete na všech hodinkách.

Ciferník

Kvalitu řemeslného zpracování hodinek můžete pozorovat také na ciferníku. U modelů na vyšší úrovni můžete najít především číselníky vyráběné za pomoci složitějších postupů. Takové mají do detailu opracované hodinové indexy. Plochu ciferníku také mohou zdobit nejrůznější vzory či struktury.

V neposlední řadě stojí za to zhodnotit i luminiscenci. Levnější hodinky totiž zpravidla nevydrží svítit moc dlouho, protože nanesený materiál nebývá tak kvalitní. Dobrou luminiscenci najdete například pod názvem SuperLuminova, případně hledáte-li špičku v luminiscenci co do výkonu, poohlížejte se po tritiových trubicích.

Významnou roli, i když až po delší době používání, může sehrát i kvalita sklíčka hodinek. Jako nové budou hodinky vypadat mnohem lépe se safírovým sklíčkem. Více o rozdílech mezi sklíčky a jaké vybrat, najdete zde.

Pouzdro

Ruku v ruce s řemínkem a ciferníkem jde pochopitelně i samotné pouzdro. Stejně jako v předchozích případech i zde je dobré koukat po detailech. Zaměřte se především na opracování rohů a hran, úroveň povrchové úpravy nebo (v případě kovových tahů) jak dobře doléhá koncový článek řemínku k nožkám pouzdra.

Mnohem pohodlněji se také nosí hodinky s ergonomicky tvarovanými nožkami. Menší, případně vytvarované nožky vám umožní pořízení hodinek s větším pouzdrem – nebudou totiž přesahovat přes vaše zápěstí. Velmi pohodlné řešení skýtají i hodinky se zakřiveným celým pouzdrem, jako například řada Bulova Curv. Více tipů k nalezení odpovídající velikosti hodinek najdete zde.

Historie modelu a značky

Dobrým indikátorem, zda jsou konkrétní hodinky kvalitní volbou, může být také jejich historie a reputace. Pokud otevřete na internetu jakékoliv fórum nebo blog zabývající se hodinkami, určitě budete schopni si alespoň základní zpětnou vazbu na daný kousek vyhledat.

Abyste si ale mohli být jistí správností informací, vždy je nejlepší se na konkrétní model optat u schopného hodináře a nebo v dedikovaném hodinkovém obchodě. U lidí, kteří se tomuto oboru věnují a třeba i daný kousek prodávají, je také možné zjistit zpětnou vazbu zákazníků, kteří daný model už nakoupili, nebo dostupnost servisu. 

Poslední zásadní vlastnost

Závěrem bych ještě rád připomněl ten nejdůležitější parametr, a sice, že hodinky vám musí především dělat radost. Když ale člověk neví do čeho jde a svůj výběr zakládá třeba jen na vzhledu nebo reklamě, může ho to stát kromě zklamání i zbytečné nervy a úsilí vynaložené na opravy nebo výměnu vadného zboží.

Zkazit si takto radost z nákupu by byla velká škoda, a proto doufáme, že po přečtení tohoto článku si i jako úplný laik uděláte lepší obrázek o tom, jak k výběru hodinek přistupovat, aby splnily vaše očekávání. Sami jako nadšenci do hodinek totiž věříme, že mnohé modely mohou vaše očekávání i překročit.

Samozřejmě vám moc rádi s výběrem pomůžeme. V Helveti našim hodinkám totiž rozumíme a máme zkušenosti s jejich každodenním užíváním, takže vám na ně můžeme prozradit vše od spony po dýnko 😉.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *