Mikroregulace jako esence pohodlnosti hodinek s kovovým náramkem

Máte úplně nové, skvělé hodinky na kovovém náramku a zbývá „jen“ nastavit správnou délku náramku (jak na to v domácích podmínkách radíme v článku Hodinářská akademie: Jak zkrátit kovový náramek u hodinek). Uberete tři články – moc těsné. Vrátíte jeden – moc volné. Co teď? V této těžké životní chvíli vše vyřeší mikroregulace! Mikroregulace slouží k finálnímu nastavení délky kovového tahu a zde si ukážeme její základní druhy a jejich přednosti, či nevýhody.

Obsah článku

Mikroregulace s vypichovací stěžejkou na sponě

Jedná se jednoznačně o nejčastější řešení jemné regulace náramku. V zásadě se jedná o sponu s řadou dírek, kde se délka upravuje podle toho, do které dvojice dírek stěžejku umístíte. Nejčastěji má spona 3 až 4 pozice regulace (například ikonické Citizen Promaster Pilot Radio Controlled CB5850-80E), ale někdy má třeba jen dvě (Citizen Super Titanium BM7470-84L) a někdy také i více – třeba Orient Tri Star Classic FAB00009L jich má hned osm.

Mikroregulace některých modelů hodinek Orient supluje zkrácení odebráním dílků.

Výhodou tohoto řešení je nižší cena, protože je velmi rozšířené a jednoduché. Drobnou nevýhodou je, že tuto regulaci nelze provést úplně kdykoli a kdekoli, ačkoli posun stěžejky je v jádru snadný. Vždy je ale potřeba nějaký ostrý nástroj (stačí třeba špendlík), kterým stěžejku vypíchnete. Pokud byste chtěli lepší profi nástroj, jde o vystěžejkovač.

Vystěžejkovač Helveti.cz

Tento druh jemného nastavení se občas vyskytuje i na překlápěcích sponách, které jsou určeny na kožené, nebo silikonové řemínky. To se může hodit například u silikonových řemínků, kde se nastavení neprovádí pomocí zapnutí do určité dírky, ale odřezáváním dílků.

Posuvná mikroregulace na sponě

Tohle je to, čemu se v praxi říká naprostá pohodlnost. Je naprosto běžné, že ruka během dne svůj objem zvětšuje a jindy zase zmenšuje, takže někdy vám hodinky mohou přijít volnější a jindy zase těsnější. S posuvnou mikroregulací to však není žádný problém – velmi jednoduše a bez použití nástrojů můžete náramek buď povolit, nebo naopak stáhnout.

Potápěčskou extenzi využijete i při běžném nošení

Toto řešení mívají především potápěčské hodinky, u kterých toto posouvání má sloužit primárně jako potápěčská extenze. Ta se používá, když je potřeba zvětšit obvod tahu při nasazení hodinek na neopren. Velmi často je potápěčská extenze řešena pouhým vyklopením na sponě, což ale zvětší obvod o jasně daný a poměrně velký kus kovu.

Pokud je ale tato extenze posuvná, tak běžnému smrtelníkovi skvěle poslouží především jako mikroregulace. Toto geniální řešení najdete například na Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 a vůbec na většině potápek Mido. Vyskytuje se také na některých potápkách Certina, nebo na skvělé novince Citizen Promaster Marine Automatic Diver’s Super Titanium NB6021-68L.

Drobná estetická nevýhoda je, že při posunutí není spona úplně „celistvá“, ale je vidět vysunutý díl. Na druhou stranu vše je zespoda a praktická stránka rozhodně vítězí 🙂.

Posuvná mikroregulace však není jen doménou potápěčských modelů. Velmi sofistikované a skvěle funkční posuvné regulace najdete na sponách prestižní řady Seiko Astron, nebo na taktéž GPS řízeném modelu Citizen Satellite Wave CC9015-54E. U těchto modelů je vše skvěle ošetřeno i po estetické stránce.

Dalším řešením je posuvná spona

Posuvné spony mívají různé druhy regulace, stisknutím tlačítek po stranách, či loga na sponě. Narazit lze i na další vychytávky, jako je třeba zabudovaná pružinka, která se posouvá automaticky podle toho, jak moc je náramek těsný.

Obrovská výhoda tohoto řešení je zřejmá – tah si můžete snadno a bez nástrojů upravit kdekoli a kdykoli. Drobnou nevýhodou je, že se tento druh regulace nachází spíše na dražších modelech. Vyžaduje totiž pokročilejší zpracování spony, což by u levnějších modelů nebylo za danou cenu možné provést.

Zmenšené dílky tahu

Motýlová spona vypadá perfektně a menší dílky umožní přesnější jednorázové nastavení velikosti náramku.

S tímto druhem jemné regulace se setkáváme často i v kombinaci s jiným druhem mikroregulace přímo na sponě. Ovšem například u motýlových spon není další mikroregulace díky konstrukci často možná. Proto je právě u nich možno zmenšené dílky tahu považovat za mikroregulaci. Jsou totiž v těchto případech jediná možnost, tak délku tahu finálně upravit, nicméně v drtivé většině případů to není problém.

Nevýhodou je relativně vysoká složitost úpravy oproti mikroregulacím na sponě, protože tady už se bez vystěžejkovače a velké opatrnosti neobejdete. Jako příklad takového řešení uvedu Ball Engineer III Pioneer COSC NM9026C-S15CJ-BE, nebo Maurice Lacroix Aikon Automatic AI6008-SS002-430-1.

Mesh náramek, nebo-li milánský tah s posuvnou sponou

Tento druh náramku lze považovat za mikroregulaci prakticky celý, pokud má tedy posuvnou sponu (což ve většině případů má). Sponu lze totiž posunout o libovolnou délku, a proto je možné nastavit délku takřka do nejmenšího detailu.

Ani u tohoto způsobu však nelze očekávat, že si délku upravíte snadno v jakékoli situaci. Sponu je totiž třeba nějakým vhodným nástrojem vycvaknout (zde opět můžete použít vystěžejkovač). Tento druh náramku a spony se díky své subtilnosti a jemnému milánskému tahu často vyskytuje na dámských modelech, příkladem budiž Junghans Max Bill Damen 47/4250.46, nebo unisexové modely Casio Collection Vintage.

V Helveti vždy bez obav

Ať už si vyberete jakékoli hodinky, v Helveti vám délku náramku zdarma upravíme před odesláním tak, aby seděl co nejlépe. Stačí do objednávky napsat obvod vašeho zápěstí měřený plochým měřítkem v místě, kde chcete hodinky nosit. Součástí našich služeb je samozřejmě i dodatečná úprava, pokud byste v budoucnu zjistili, že to zkrátka „není ono“ – zbylé dílky totiž samozřejmě po zkrácení zasíláme s hodinkami. 

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *