Recenze skvělých Mido GMT Ocean Star

Mido za volantem dodávky Ďas

Stalo se mi to vlastně už dvakrát. Vždycky to začínalo tak, že jsem si hodinky narychlo vybíral na dovolenou nebo expedici. Měl jsem nutkání si udělat radost, kterou jsem zastíral nutností sepsat recenzi na novou značku či nový model. Neměl jsem vybraný konkrétní kus, do kterého bych se tzv. „zakoukal“, ale bral jsem s sebou něco spíše „na sílu“.

Těžko se mi to popisuje a nečekám, že podobný scénář znáte. Většinou vašemu výběru určitě předchází dlouhé čtení o celé řadě modelů, studování fotek, historie značek, technických parametrů a hlavně samotného zkoušení hodinek u hodinářů. Tak tohle je jiný případ – aneb Případ recenze skvělých Mido GMT Ocean Star.

Legendární Wenger Sea Force na treku v Laponsku

Poprvé to bylo v roce 2014 s hodinkami Wenger Sea force 01.0641.103, které jsem si vzal do Laponska. Bylo to velké lámání přes koleno, protože hodinky mi přišly velké, vysoké a masivní na mou ruku. Ale recenze na ně chyběla, a já to risknul. Nakonec se z toho staly neskutečné držáky, které jsem si zamiloval.

Dokud byly dostupné (vyráběly se), tak u nás neexistovaly prodávanější hodinky. Z mého pohledu neměly chybu a ani konkurenci: safírové sklíčko, voděodolnost 200m, skvělá luminiscence, výborná odolnost a Swiss Made za rozumné peníze. Taky jsme o nich napsali spousty článků: 1, 2, 3, 4, 5. A to jsem z počátku nevěřil, že bych je mohl nosit, a ani zdaleka jsem nemohl mluvit o lásce na první pohled.

Historie se opakuje

Teď se mi to stalo znovu. Vybírám si hodinky na dovolenou a logicky sahám po nové značce Mido. Ale nemůžu si pořád vybrat, co by mě hned chytilo za srdce. Po delším studování Mido kolekce váhám už jenom mezi Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 a Mido Ocean Star Tribute M026.830.11.051.00.

Dokonce se ptám i vážených členů fóra Chronomag na Facebooku, kde odhaluji velký počet majitelů GMT verze a všichni se také přiklánějí právě k tomuto modelu. Nakonec i mé rozhodování jde touto cestou, protože oproti Tribute se mi u GMT verze líbí členitější ciferník, keramická luneta, robustnější pouzdro a antireflexní úprava sklíčka. Hlavní obava byla opět velikost, ale tolikrát je přikládám na ruku, a sám sebe přesvědčuji, že to přeci jen půjde.

Pozn. autora: tu Tribute verzi ale musím někdy taky vyzkoušet. Tenhle retro design se mi neskutečně líbí!

Co musí hodinky umět? Nic, ale líbit se musí!

Nosím-li hodinky, chci aby ve mně vzbuzovaly směsici emocí a řešily alespoň pár z několika potřeb. Ale naprostým základem je, abych potěšil oko při každém pohledu na ně. A to tyhle Mida splnily nad očekávání dobře. Je to těžko popsatelný pocit, který ale asi každý chronomagor dobře zná. U sportovních / chytrých hodinek může být design na úkor funkčnosti, u klasických ale absenci potěšení z pohledu na ně neodpouštím.

Zpravidla pak totiž hodinky na ruce vydrží několik týdnů, nadšení vyprchá a odporoučí se do šuplíku, nebo rovnou do prodejního vlákna. Jsou ale hodinky, které nejen že kouzlo udrží, ale umí je i prohlubovat. Při každém pohledu se soustředím na jiný detail zpracování a hodinky se propisují i do mého vkusu.

Přesně si pamatuju, u kterých hodinek tohle kouzlo fungovalo: Victorinox Airboss, Citizen Satellite Wave, Seiko Turtle, Ball Engineer, Bulova Lunar Pilot, Seiko Presage SPB059J1 a nově Mido Ocean Star GMT. Je to hodně subjektivní věc, ale věřím, že tohle znáte, a u některých ze svých hodinek to můžete potvrdit. (Jestli ano, napište mi do komentářů, u kterého modelu jste to zažili.)

Vzhledem na mě působí jako mnohem dražší hodinky a připomínají mi malinko Oris Aquis Date, které jsem měl chvíli v hledáčku.

Zpracování na jedničku

Pouzdro má broušenou úpravu povrchu, což oceňuji při hrubším zacházení (vlásečnice nejsou tolik vidět). Po hranách nožek jde ke korunce zkosená a leštěná linie. Krásný detail, který dělá pouzdro zajímavějším. Signovaná korunka nese logo Mido.

Velmi příjemně mě překvapila luneta s precizním zpracováním. Hrubé vroubkování, díky kterému se luneta dobře ovládá, ale dostatečné hladké, aby neškrábalo. Takhle to mám rád. 🙂 Keramická vložka je znát, krásně se leskne, netvoří se na ní škrábance a zapuštěná stupnice je pastvou pro oči.

Dýnko zobrazuje GMT stupnici pro jednotlivá města

Dýnko má GMT časová pásma vyobrazená pomocí kružnice s jednotlivými body. Snadno si tak odečtete, že při přistání v Sydney musíte čas upravit o +10 hodin1. Praktická věc a zároveň moc hezké provedení dýnka, které potěší i oko. Ve spojitosti s GMT a UTC velmi rád odkazuji na vysvětlující článek Jak je to s GMT a UTC.

Dále nese dýnko klasické informace o materiálech, vodotěsnosti, označení reference hodinek a sériové číslo daného kusu.

Hmotnost hodinek je 205 g a po odebrání několika článků jsem se dostal na finálních 192,5 g. Což je pořádná zátěž, kterou ale na zápěstí rád pociťuji. Kdo ale preferuje lehčí hodinky, měl by se poohlédnout jinde (titan nebo subtilnější modely), protože tyhle jsou prostě kus kovu.

Vážení hodinek po zkrácení

Náramek a jeho extenze

Extenze náramku je absolutní pecka! Při túře trošku nateče ruka? Žádný problém, zmáčknete postranní ovládání extenze a sponu prodloužíte. Ruka se nadechne a jdeme dál. Na dovolené u moře jsem tuhle vychytávku používal neustále, protože mi tam ruka pracuje skoro pořád. Stejné je to při řízení auta, ale i celodenní práci v kanceláři. Povoluji a utahuji… a vždycky si uvědomím, jaký je to komfort, že můžu.

Náramek je z plných článků, které mají prostřední část leštěnou a obě postranní broušené. Tohle znám už ze svých Ballů2 a není to pro mě šťastné řešení, protože prostřední část článků trpí na vlásečnice a zbytek článků (v broušené úpravě) vypadá jako nový. Ale zvykl jsem si. 🙂 Výhodou jsou i menší velikosti článků u spony, takže doladění přesně na vaše zápěstí je otázkou chviličky.

Jak vypadají hodinky na koženém řemenu? I tuhle otázku jsem si musel položit, protože většina mých hodinek je v kombinaci s koženým řemenem. A výsledek není vůbec špatný. No posuďte sami.

Plnohodnotné potápky

Mido Ocean Star mají tu vodu i v názvu, tak to by bylo, aby to nebylo. Voděodolnost 200 metrů postačující k šnorchlování i k hlubšímu ponoru, šroubovací korunka, naprosto přehledný číselník a jednosměrně otočná potápěčská luneta. Vše, jak si správné potápky zaslouží.

Super luminiscence

Luminiscence je dosti silná

Pojem SuperLuminova asi znáte, tak netřeba rozvádět, že jde opět o koncert ve tmě. Zvláště pak na dovolené u moře, kde hodinky měly dostatek slunečního svitu a večer pak svítily jak utržené z řetězu.

Lumi má klasicky světle-zelenou barvu a luminiscenční bod najdete také na lunetě.

Chytře jsou odlišeny také indexy na pozici 12 a 6, které jsou půlené. Aktuální orientaci hodinek také bez problémů určíte v noci i díky zkrácenému indexu na pozici 3, kde je vložena datumovka.

Mimochodem – datumovka má černý datumový věnec, což ladí s ciferníkem a člověk nedostává tik (kdyby byl použit bílý podklad). Detail, kterého si ani nevšimnete, pokud je proveden správně. 👌🏻

True a False GMT

Na GMT komplikaci si zvykám, protože jsou to první hodinky s touto funkcí v mé sbírce. Navíc oranžová ručka je sice nádherná a já mám oranžovou rád, ale občas mi až moc tahá oči, jak je výrazná, a to zpomalí mou schopnost správně odečíst čas. Ale tohle chce jenom zvyk.  

Velkým kladem hodinek je tzv. „True GMT„, které v této cenové kategorii vůbec nebývá obvyklé. O rozdílech mezi True a False GMT už se rozepsal náš redaktor Vít Černý, ale popíši alespoň v rychlosti fungování a nastavování GMT u tohoto Mido modelu.

Nastavení GMT ručky

Oranžová GMT ručka ukazuje domácí čas a nastavíte ho ve 3. poloze korunky (nejdál od pouzdra). Nelekněte se, že se budou hýbat všechny ručičky, ale to nás teď nezajímá. Řekněme, že v ČR je právě 15:30. Nastavíte tedy na oranžové ručičce, aby byla „na půl cesty“ mezi 15. a 16. hodinou. Zároveň to kontrolujeme i aktuální pozicí minutové ručičky, protože ta je s GMT ručkou spřažená. Takže to lze nastavit na minutu přesně.

Nastavení ve 2. poloze

Cestuju-li do Los Angeles (USA), musím nastavit na hodinkách -9 hodin od aktuálního času. To provedu v 2. poloze korunky (uprostřed od pouzdra). Pootáčením korunky se bude skokově hýbat pouze hodinová ručička. Posunu ji tedy o 9 hodin dozadu na 6. hodinu. Zacvaknu, zašroubuju a mám nastaven čas v Los Angeles 6:30 a na GMT mám Prahu s časem 15:30. Výhodou je, že na hodinkách budu v LA stále koukat na klasickou hodinovou a minutovou ručičku. A pouze v případě, že mě bude zajímat, kolik je hodin doma v Praze, tak se kouknu na ručičku GMT.

Ve stejné poloze (2. poloha od pouzdra) se nastavuje i datum. Zkrátka projedete hodinovou ručičkou přískoky po hodině až na kýžené datum. Zdá se to krkolomné, ale opak je pravdou – jde to rychle.

Nakonec už jen natáhnout

A jenom doplnění: 1. poloha korunky (po vyšroubování) slouží pro natahování mechanického strojku.

Je vám asi jasné, že na dovolené v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku jsem tuto skvělou funkci nevyužil. O to víc se těším, až vyrazíme někam dál!

Doporučuji seriál o GMT na našem blogu.

Přečtěte si seriál o GMT hodinkách od Víta Černého

Mido design

Inspirací pro Mido design je od roku 2002 architektura, ale v minulosti to byl například svět motorů a svět pod vodou. Podrobně se o tom rozepsal kolega a zároveň garant značky Jirka Bareš v článku představujícím Mido v Helveti.

Mido má ode mně palec nahoru za jednoduchý design, který je ale vždy něčím osvěžen. Například pro Mido je typická oranžová barva, která na mých hodinkách perfektně funguje a rozbíjí jinak klasickou kombinaci černého ciferníku, zelené lumi a bílých indexů. A tohle mě hodně baví. Mimochodem oranžové prvky se zelenou luminiscencí jdou hezky dohromady. Obecně mám rád, když i slušnější hodinky (to není tento případ) narušují nějaké designové prvky a trošku drze tak utíkají ze zavedených standardů.

Mido s výhledem na Triglav

Strojek

Mido Caliber 80 (jehož základem je ETA C07.661 a je označován také jako Powermatic 80) má rezervu chodu 80 hodin. Překvapivé je, že se tím hodinky nikde na ciferníku nechlubí. A to dokážu ocenit, protože nejsem příznivcem slohové práce vytisknuté na ciferník.

Přesnost strojku je udávaná výrobcem ±15 s / den. Mnou naměřená odchylka byla +2 s / den, což je výborná přesnost a jsem s ní nadmíru spokojen.

Kalibr existuje ve více verzích: Chronometer Silicon, Big date a Datometr. Více je možno studovat na stránkách výrobce.

Poměr cena / výkon

Mido se zdá být trošku opomíjená značka z celého Swatch Group a myslím, že dosti neprávem. Četl jsem několik názorů a sám mohu jenom souhlasit, že bych je zařadil mírně nad úroveň Tissotu i Certiny. Možná snad na úroveň Rado. Ale doporučuji každému, aby hodinky Mido minimálně vyzkoušel a přesvědčil se, že nejde o nějaké tuctovky.

Za Helveti.cz – Jiří Štencek

PS: Spoustu zajímavého obsahu pokračuje ještě níž, takže prosím pokračujte ve čtení.

Názory a fotky od členů fóra Chronomag

Názory vážených členů z fóra Chronomag či FB skupiny Nosíme Hodinky:

 • Tomáš Jarolím: Dobře jsi vybral! Jak jsem už psal také na ně nedám dopustit a vždy si je rád beru na ruku. Mám GMT a baví mě pořád. Velmi rád je nosím. Sedí dobře a jak píšeš plastické indexy s antireflexem umí rozehrát optické divadlo v různém světle.
 • Jiří Matěj: Já bych řekl, že ve skutečnosti vypadají ještě mnohem lépe…
 • Ivan Lelák: Na dovolenou do ciziny za sluncem jedině GMT + safír s AR. Na dovolenou jinam taky, líbí se mi víc, aspoň na té fotce a taky ten hrubší tah se mi líbí. Přijdou mi víc sportovní a volnočasové, ale v reálu to nemusí být pravda. Pohodlnost má ale také svůj význam, takže dle chuti… Asi bych vzal oboje, já měl naposledy troje a střídal je.
 • Peter Drgon: Tiež to u mňa s nimi bolo podobne. Mal som ich vo vybere skôr do počtu, ale čím ďalej som na ne na obrázkoch pozeral, tým viac sa mi páčili 🙂
 • Radek Vicek: Mam od nich OS 600 a chrona Multiforty a jsou to moje nejoblíbenější hodinky… a rád bych klidně ještě něco, ale ty společenské modely se mi zase nelíbí vůbec
 • Luděk Vokáč: Nejsem potápkovej, ale Ocean Star Decompression Timer bych si nechal líbit…

Nejlepší GMT hodinky za svou cenu

Doporučuji videorecenzi z Youtube kanálu Teddy Baldassarre Reviews, který označil hodinky Mido Ocean Star za nejlepší hodinky poměr cena/výkon s True GMT.

The Best Value for A “True” GMT Watch on the Market - MIDO Ocean Star GMT

Fotogalerie z cest

Poznámky autora:
1. Oproti výchozímu bodu Londýn. Pokud jste v ČR, máte na hodinkách samozřejmě nastaven čas +1 (Paris) a tím pádem při příletu do Sydney posunete pouze o +9 (rozdíl mezi +1 a +10).
2. Ani nevíte, jak se mi chtělo tady naspat #koulí, ale někteří čtenáři třeba nejsou obeznámeni s familiérním pojmenováním hodinek Ball v okruhu fanoušků a proto jsem zvolil jistější „Ballů“.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

6 komentářů u “Recenze skvělých Mido GMT Ocean Star

 1. Hezké hodinky. Chválím, že nejsou na baterky. V současné nejisté době nákup hodinek za 25 tis.? Pro mě naprosto zbytná investice. Mám dost hodinek. Od starých mechanických, po hodinky na baterku. Koupil jsem další, automaty. Neznačkové, ale za zlomek této ceny. Pěkný design a jdou jako každé jiné.

  • Dobrý den, pane Jaroslave,
   děkuji za váš komentář. Ano, v dnešní době je možná podobný nákup naprosto zbytný. Já si toho z důvodu práce v oboru mohu dovolit a taky se přiznám, že jsem musel jedny hodinky prodat, abych mohl „do stáje“ přijmout nové Mido. Ale tak to prostě u nás chronomaniaků chodí. Jakožto prodejce chci velmi dobře znát svoje zboží a to jde ruku v ruce s tím, aby je člověk pořádně vyzkoušel. Snad to pochopíte 🙂
   Těší mě, že jste spokojen se svými hodinkami a přeji vám, ať vám dále dobře slouží!
   Za Helveti.cz – Jiří Štencek

 2. Skvělí, prostě každý jsme nějak a jinak praštěný. Jen dneska nepoznám co je upřímnost a co bohapusté marketing za peníze. JK

  • Dobrý den, v dnešní době je to velmi těžké poznat. My si ale zakládáme na tom, že naše recenze jsou silně zaujaté vlastní zkušeností 🙂 Nikdo nás neplatí, abychom o hodinkách psali pouze v dobrém. Proto si dovolím tvrdit, že naše recenze jsou autentické a opravdové.
   Zde jsem prostě jenom unešený ze svých nových hodinek, u kterých jsem opravdu za více než 4 měsíce nošení neshledal jedinou chybu 🙂
   Za Helveti.cz Jiří Štencek

 3. Dobry den.Mám Seiko 5 sport.Citizen Eco-drive titanium.Wenger sea force.Tento tyden mi přišly Helveti limitka/jsou dost dobre/.Střidám podle situace,potřeby.

  • Dobrý den, pane Matocho,
   moc si vážím vaší věrnosti a gratuluji k vaší sbírce. Přeji vám, ať vám všechny hodinky dobře slouží. A kdyby vás někdy zajímalo i Mido, určitě se k nám kdykoliv zastavte 🙂
   Mějte se fajn, Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *