Recenze: Modré Oris Aquis Date ve střední velikosti

V našem posledním vydání Hodinek měsíce jsme se věnovali mimo jiné potápěčskému modelu z dílny švýcarského výrobce Oris. Už v původním článku ujišťoval můj kolega Jirka Bareš, že o této firmě jste na našem blogu rozhodně neslyšeli naposledy. A měl jednoznačně pravdu. Dnes totiž budeme s touto značkou pokračovat a na první pohled to bude ve velmi podobném stylu.

Březnová rubrika hodinek měsíce se věnovala modelu Aquis ve velikosti 43,5 milimetrů s kovovým náramkem. My v dnešním příspěvku budeme pokračovat se stejnou modelovou řadou. Ale podíváme se pro změnu na hodinky s referenčním číslem 01 733 7787 4135-07 4 22 35FC. Za tímto únavným názvem se oproti výše zmíněnému modelu skrývá několik zásadních odlišností, které si přiblížíme na následujících řádcích. Tou hlavní je pro mě nositelnější velikost. Ale nepředbíhejme…

Obsah recenze

Pozadí modelu a značky

Jako první si ale pojďme říct i pár informací o Orisu a modelové řadě Aquis jako takové. Firma byla založena na počátku 20. století ve Švýcarsku, kde setrvává dodnes.  Zároveň se také jedná o nezávislého výrobce, který nespadá do žádného nadnárodního koncernu. Díky tomu má vedení značky v podstatě volnou ruku v tom, co můžou vyrábět, a nemusejí dělat žádné kompromisy. 

▶️ Více se dočtete v článku Oris – švýcarský hodinářský klenot z Hölsteinu nově v Helveti. Pro ty, co raději poslouchají, je tu podcastový díl o Orisu: 27. Oris – Dovést mechaniku k dokonalosti není jen tak.

Samotná kolekce Aquis byla poprvé představena v roce 2011, což je oproti jiným relativně nedávno. I tak si ale vydobyla místo na výslunní. Málokdo by odporoval názoru, že se jedná o ikonickou modelovou řadu, která je na první pohled rozpoznatelná. Tyhle hodinky kombinují robustnost a odolnost, kterou bychom měli najít u všech potápek, s velmi líbivým designem, který se navíc nabízí v nespočtu různých variací.

Na výběr máme mezi několika velikostmi, stejně jako typy řemínků nebo barvami číselníků. Najít tu správnou konfiguraci by tak vzhledem k velikosti výběru neměl být úplně problém. My jsme tu dnes ale kvůli jedné konkrétní a na tu se teď pojďme podívat pěkně zblízka.

První dojmy

Už v úvodu jsem naznačoval, že mezi dnes recenzovaným modelem a hodinkami z hodinek měsíce je několik zásadních rozdílů. Některé z nich jsou vidět už na první pohled – například barva číselníku a řemínek. Dalším parametrům se budeme věnovat hned v zápětí. Nicméně pojďme si říct i něco o prvních dojmech, které člověk získá jakmile tenhle kousek vezme do ruky.

Předně si musíme uvědomit, že tohle je střední velikost Aquisů, kterou značka nabízí. Pouzdro má tedy průměr 41,5 milimetrů. Proto na průměrné pánské zápěstí jako je to moje (tzn. lehce pod 18 cm) padne naprosto perfektně. Oproti větší verzi, která už přeci jenom není pro každého, působí tyhle hodinky méně mohutně a na poměry potápek mají vlastně relativně elegantní vzezření. Jak můžete vidět na fotkách, které pro vás pořídil kolega Lukáš, skvěle vypadají i na zápěstí s průměrem 17 cm.

Nenechte se samozřejmě zmást, stále se jedná primárně o sportovní model, který asi moc lidí k obleku nevytáhne, což ostatně potvrzuje i gumový řemínek vhodný spíše na vodní sporty než slavnostní večeře. Rozměrově ale zkrátka sedne perfektně a výhodou je i to, že velmi podobně vypadající varianty bychom našli jak ve větší, 43,5 milimetrové variantě, tak i u té určené spíše pro dámy, která má průměr 36,5 milimetru.

Při bližším pohledu na číselník vás z mého pohledu nic extra nepřekvapí. U hodinek za 58 390 Kč už je zcela na místě očekávat určitou kvalitu zpracování, což tento model splňuje na jedničku. Číselník má pěkný sunburst efekt, ručičky mají ostré rohy no a ani na dně oceánu nebo při večerní procházce vás samozřejmě tenhle model nezklame díky hojnému množství luminiscenčního materiálu. Vše zkrátka vypadá jak má, ale na druhou stranu jsem ani neobjevil nic, co by mě vyloženě nadchlo.

Parametry jsou předpisové

Představení značky a modelu máme za sebou, první dojmy na ruce máme taky za sebou, no a teď se konečně pojďme podívat na nějaká tvrdá čísla. Hned zkraje si dovolím tvrdit, že oproti konkurenci si tyhle Orisky nevedou na poli specifikací vůbec špatně. Na druhou stranu je třeba brát v potaz to, že když se pohybujeme v cenovkách středních desítek tisíc Kč a výše, všechno se vlastně stává relativní.

Co je ale nezpochybnitelným faktem jsou robustní parametry, které bychom od potápek mohli očekávat. Těšit se tedy můžete z klenutého safírového sklíčka s vnitřní antireflexní vrstvou, voděodolnosti do 30 atmosfér (vhodné i na hlubinné ponory) a v neposlední řadě také ze šroubovací korunky a keramické vložky v lunetě. 

Uvnitř nám tiká kalibr Oris 733, jehož základem je v tomto případě Sellita SW200-1. U některých modelů se můžete setkat také s manufakturním strojkem Calibre 400, který má prodlouženou rezervu chodu, avšak takové kousky jsou i přes své výhody podstatně dražší.

U varianty s „klasickou Sellitou“ máme k dispozici poměrně standardních 41 hodin rezervy nátahu a odchylka by se měla pohybovat okolo +-15 sekund denně. Svými parametry tedy tento kalibr nijak neoslní, ale na druhou stranu ani nevybočuje z řady oproti jiným výrobcům. Velkou výhodou je pak to, že díky své obecné rozšířenosti nebývá problém tyto strojky nechat kdekoliv servisovat, a to za poměrně nízké náklady.

Oproti standardním verzím se však tyto kalibry v hodinkách Oris přeci jen něčím odlišují, a to vizuálně. Strojek je totiž možné pozorovat skrz průhledné zadní dýnko, kde už na první pohled zaujme výrazný rotor v červené barvě, který je už mnoho let spojován právě s Orisem. Změnu ve funkčnosti sice v podstatě nepřináší, ale zase je na co koukat. 

Hodinky pro ty, co nechtějí jenom Swiss Made

Pokud bychom si to měli nějak shrnout, tak v případě těchto Oris Aquis máme před sebou hodinky, které hravě zvládnou jakékoliv každodenní situace, rozhodně se hodí i na sport, a zároveň padnou na většinu zápěstí. Za cenu spadající do prémiového segmentu sice dostanete relativně průměrný strojek, který ale i tak odvede skvělou práci. Navíc je velkou výhodou, že máte vždy možnost jít i do „vyšší“ varianty s manufakturním kalibrem, kterému sice chybí ikonický červený rotor, ale zase má lepší přesnost i rezervu chodu.

Zároveň bych rád upozornil, že gumový řemínek, na kterém je i dnes zmiňovaný model, asi taky nebude pro každého. Je sice pravdou, že poměrně výrazně sníží celkovou hmotnost hodinek, ale na druhou stranu dost mění celkový vzhled a dojem.

Není každopádně vůbec nutné se obávat, protože tady vstupuje do hry i samotný slogan značky „Swiss watchmaking for everyone“ (v překl. Švýcarská hodinařina pro každého) – ten totiž firma splňuje díky své široké nabídce doslova. Komu by se tedy nelíbil gumový řemínek, barva číselníku nebo i samotný rozměr pouzdra, má na výběr z nespočtu dalších kombinací, které mu mohou padnout mnohem lépe.

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *