Moonwatches: Souboj hodinek z Měsíce

Omegy zdaleka nebyly jediné hodinky, které se na povrch měsíce podívaly. Modelu Bulova Lunar Pilot navíc přálo štěstí.

Pokud se trochu zajímáte o hodinkovou historii, určitě vám neuniklo téma vesmíru, přistání na Měsíci a s tím spojené chrono téma – moonwatches. Hodinek, které se podívaly na Měsíc, nebo do vesmíru, je hned několik. Ale pokud si výběr trochu zúžíme, dostaneme se na dva modely, které mezi sebou svádí odvěký boj. Omega Speedmaster Professional a Bulova Lunar Pilot. Přitom jde o dvoje naprosto odlišné hodinky a jedny i druhé si umí získat své skalní fanoušky. Přečtěte si o moonwatches více v článku a napište nám, které a proč jsou sympatičtější právě vám.

Návrat mise Apollo 15

Notoricky známý příběh prvních hodinek na Měsíci

Každý správný fanda hodinek ví, že k vesmíru a první návštěvě člověka na Měsíci neodmyslitelně patří hodinky Omega Speedmaster Profesional. Takzvané Moony. Jejich cesta však nebyla úplně jednoduchá. Pro účely vesmírných misí si NASA obstarala několik chronografů na testování od 4 firem: Hamilton, Rolex, Longines a Omegy. Zajímavostí je, že o probíhajících testech nemuseli (a v případě Omegy ani neměli) ve Švýcarsku vůbec tušení.

Omega Speedmaster Professional

Jak probíhaly testy?

Samotné testování bylo velmi náročné a hodinky musely splnit několik parametrických zkoušek a testů. Omegy toto testování vyhrály a staly se hodinkami, které se měly podívat na Měsíc.  Původní model, který se zasloužil o jedno z nejikoničtějších označení ve světě hodinek – Moonwatch – měl označení ST105.012. Důvodů pro to, aby se právě tento model zasloužil o zrod legendy, bylo několik. Jelikož byly tyto Omegy oficiální součástí výbavy NASA při letech do vesmíru, měli je na sobě i Neil Armstrong a Buzz Aldrin také 20. 7. 1969 během mise Apollo 11. Tehdy také stanuli na povrchu Měsíce. Na počest této události mají všechny Moonwatch na dýnku vyryto „The first watch worn on the moon“.

Speedmaster Moonwatch Professional 2021

Verze pro rok 2021

Článku a materiálů o Moonech je hrozně moc. Nejspíš je to vůbec nejsilnější hodinkový příběh všech dob. Samozřejmě, že bez silného marketingu značky by to nebylo ono. Ale když si vezmete, že jsou tyto hodinky stále „živé“ (přestože jde o jiné modely), nebude to jen o marketingu! Navíc s modelem 2021 Omega jasně ukazuje, že na tento příběh sází a nebojí se ani cenové politiky, kdy cena modelu roste. Pokud se podíváme kamkoliv – na retail, ale i na bazar, všude vidíme stejně prudký vzestup ceny. O likviditě nemluvě.

A teď ty druhé…

Ale abych se vrátil… Omegy nebyly jediné hodinky, které se na povrch měsíce podívaly. Do dneška do vesmíru létají třeba Fortis, Rolex GMT a jiné. Chci se však věnovat jen jednomu dalšímu speciálnímu příběhu. V minulosti se stal totiž velmi zajímavý zvrat, ze kterého dodnes těží i jiná hodinářská značka s českými kořeny – Bulova. Řeč bude o jejich modelu Lunar Pilot

O značce Bulova, jejích českých kořenech, nebo o souboji s Omegou, si můžete přečíst na blogu Helveti zde a zde

Bulova Lunar Pilot vs. Omega Speedmaster Professional

Do víc než naplánované mise Apolla vstoupila náhoda

Ve zkratce se prostě stalo to, co nikdo nečekal. Ač se Bulova do užšího výběru hodinek na měsíc nedostala kvůli peripetiím s formalitami, stejně si svou cestu později našla. V roce 1971 hrály Bulovy druhé housle jako záložní hodinky Davida Scotta, člena posádky Apolla 15. 

Bulova Lunar Pilot

A to se jim vyplatilo. Při řádění na lunochodu se Scottovi totiž rozbil hesalit na Speedmasterech a bylo vymalováno. Konečně se dostalo na Bulovy. Zde se jasně ukázalo, že občas se vyplatí být i pouhým náhradníkem😊 

Toto byl pro Bulovu osudový okamžik, který značka samozřejmě velmi dobře využila. V roce 2015 pak vydala moon reedici s názvem Bulova Lunar Pilot, které se chci věnovat v tomto článku – a alespoň trochu je porovnat s Moonwatches od Omegy.

Pohon: Mechanika nebo baterka?

Co si vyberete..?  Ortodoxní chrono pacient by nezvolil nic jiného, než mechanický pohon. Ale trochu tu budu oponovat. Za mě osobně nejsou (kvalitní) quartzové hodinky překážkou, už vůbec ne cílem posměchu. Víte, každý pohon má svoje. Rukama mi prošly různé hodinky a vůbec bych už neřekl, že je quartz méněcenný. Ba naopak. Dokonce i pokud se podíváte na skvěle udělané stroje – GS, Breitling nebo i Rolex, tak i zde najdete modely na baterky, které jsou velmi, ale velmi dobře zpracované a extrémně přesné. Grand Seiko například umí odchylku cca 1s za rok! Navíc i quartzové strojky mohou vypadat hezky.

Ano, Omega má tzv. in house mechanický strojek, ale tomu quartzovému zrovna u Bulovy nemám co vytknout. Zde totiž za cca 13 – 16 000,- dostanete vysokofrekvenční stroj s frekvencí 262Hz s roční odchylkou cca 10 s. Zatímco Speedmastery jsou čistě mechanické – ne automaty, takže vás natahování nemine. Pro někoho kouzlo, pro druhého pěkná otrava.

Někomu prostě spolehlivý quartz vyhovuje víc. 

Pouzdro a ciferník

45mm Lunar Pilot na zápěstí

Uff… zde je asi můj největší zádrhel v rozhodování a taky pro mě osobně největší kámen úrazu, proč zrovna Bulovy (ne)pořídit. Pouzdro je totiž poměrně veliké – 45 mm, a ne zrovna dobře tvarované na menší zápěstí (jak se vyznat v pouzdrech a jejich velikostech zjistíte zde). Chápu, že hodinky do vesmíru nemůžou mít 36 mm, musí být hlavně čitelné. Tady na Zemi by ale Bulovám víc slušelo 40 – 42mm pouzdro. A za tím si stojím. Na druhou stranu, pokud máte zápěstí 17 cm a víc, nebudete to řešit. 

Varianty modelů Lunar Pilot

Vybrat si můžete z několika variant povrchové úpravy Lunar Pilotů – matné, jako by pískované, nebo leštěné. V rukách jsem měl oboje. Ale nakonec se mi více líbily (což mě překvapilo) ty lesklé. Pak je tu ještě černá PVD úprava. Rozdíl mezi variantami je kromě barvy také datum (či jeho absence) a varianta řemínku. Osobně preferuju hodinky na tahu, ale tato varianta v Čechách bohužel není k dostání. Hodinky jsou velmi dobře zpracované.

Dýnko s gravurou

Na zadní straně, na dýnku, samozřejmě nesmí chybět text s odkazem na  Apollo 15: „Apollo 15 July 26, 1971 to August 7, 1971 EVA-3 August 2, 1971 Hadley Rille/Apennines 26.13N 3.63E“. No, je to moc hezké, co si budem. Ostatně, i u Moonů od Omegy naleznete gravuru, která každého fanouška hodinek a vesmírných letů prostě pohladí po duši.

Jak je to se sklíčky?

Vyčnívající sklíčko Bulova Lunar Pilot

Ale pojďme dál a přesuneme se na přední část. Safír vs Hesalit. Bulovy mají velmi zajímavé safírové sklo. Zajímavé v tom, že jeho hrany vyčnívají z pouzdra. Na první pohled to nevypadá úplně nejlíp. Ale po chvilce si zvyknete a design to nenarušuje. U Omegy si můžete zvolit mezi tradičním hesalitem, který má svoje kouzlo, nebo safírovým sklem, které ovšem dělá nepěkný mléčný kruh. 

Ciferník

Celý ciferník Bulov, indexy, ručičky, nic nemá chybu. Skvělé zpracování, vše sedí, ciferník Lunar Pilotů vypadá hezky. Jen ta lumi by mohla být lepší, to by mohla Bulova časem napravit. Omega Speedmastery jsou pro mě osobně nejhezčí hodinky se stopkami. Ale co se Bulově extrémně povedlo, jsou právě stopky a tlačítka. Jsou nezvyklé, hezké, dobře se mačkají, prostě jo! Přesnost jejich měření je na 1/10 s.

Speedmastery vs Lunar Piloty

Machr Index😉

Speedmastery

MI, takzvaný Machr Index značí pomyslnou stupnici toho, jak moc jsou hodinky sexy, jak prestižní v chrono společnosti jsou. Zde samozřejmě vede absolutně Omega. Jejich Moony patří ke špičce. Kdo je nezkusil, neměl na ruce, jako by nebyl atd… No dobře. Ale znám taky lidi (viď, Martine), kteří měli Speedmastery několikrát, dokonce všechny možné varianty, a prostě ne. Pro dost lidí budou Moony přehypované, předražené hodinky, které vlastně ani na měsíci nebyly (kromě třech referencí), s malým WR, plastovým sklíčkem a jako bonus se musí natahovat…😬 

Detail Bulova Lunar Pilot

Lunar Pilot

Bulova Lunar Pilot nikdy nebudou tak marketingově, tedy i masově oblíbené. Na druhou stranu se značka velmi dobře chopila šance, a z relativně obyčejného příběhu vytvořili model, který je zajímavý a lákavý pro nadšence. Své nositele a obdiv si Bulovy prostě najdou.

Gravura Bulova Lunar Pilot

Které z nich si koupit?

Na toto téma částečně odpovídám výše. Je to poměrně složitá otázka. Na jedné straně máte hodinky s příběhem za 100 (a více) tisíc s mechanickým strojkem, historií a legendární značkou Omega. Na pomyslné druhé straně stojí náhradníci při cestě do vesmíru, kterým to prostě vyšlo, s baterkovým pohonem za 16 000,-.

Zcela na rovinu a s klidným srdcem mohu odpovědět, že bych bral oboje😁 A to hlavně proto, že je nelze do detailu porovnávat. Přesto je v mnoha ohledech vnímám jako sobě rovné. Nebýt té velikosti, jsou Bulovy v mé sbírce už dávno. Ale kdo ví. Vzhledem k tomu, že Bulova udělala speciální edici k 50. výročí, tak se bude modelu Lunar Pilot věnovat i časem a třeba přijde i s menší variantou. Osobně bych si to moc přál.

Děkuji Helveti za zapůjčení tohoto modelu.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *