Letecké hodinky, nebo také pilotky (pilotní hodinky) jsou často spojovány s určitým stylem a estetikou, která vychází z historie letectví a nabízí specifické funkce, které případně využijete i jako naprostý pozemšťan. Proto jsou oblíbené nejen mezi piloty, ale také mezi sběrateli hodinek a nadšenci do letectví. Některé jsou ale ideální i pro každodenní nošení, zvlášť díky jejich nejtypičtějším znakům, jako jsou vynikající čitelnost, odolné sklíčko a dobrá ovladatelnost.
Část modelů pilotek se kloní k historické podobě, což budí nostalgii. Moderně pojatá část pak nabízí velké množství funkcí, kterými po zvládnutí jejich využití naprosto ohromíte své okolí. Protože taková schopnost velkého množství složitějších propočtů přes analogové hodinky může někomu připadat stejně nedosažitelná, jako třeba získání pilotního průkazu. Takže jak se v leteckých hodinkách vyznat a co všechno při jejich výběru zohlednit?
Obsah článku
- Podle čeho letecké hodinky na první pohled poznáte?
- Co mám zohlednit při nákupu leteckých hodinek?
- Na co si dát při nákupu pilotek pozor? Jaké jsou jejich nevýhody?
- Jaké letecké hodinky koupíte v daném rozpočtu?
- Stručné shrnutí
- Limitované a speciální edice leteckých hodinek
- Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Podle čeho letecké hodinky na první pohled poznáte?
Letecké hodinky byly a jsou navrženy pro potřeby pilotů a navigátorů, což jim propůjčuje charakteristický vzhled. Původně totiž byly tyto hodinky v podstatě nedílnou součástí letadla samotného a nezbytným pracovním nástrojem. I dnes ale využívají letci a letecký personál mnohé specifické funkce, které pilotky nabízejí.
Kromě toho je vzhled a funkčnost leteckých hodinek přizpůsobený i náročnému prostředí, ve kterém se letec pohybuje. Proto mají mnohé vlastnosti společné se sportovními či outdoorovými hodinkami.
Čím jsou ale tzv. pilotky charakteristické?
Velký a přehledný ciferník
Pro letecké hodinky je zásadní výborná čitelnost čísel a indexů. Dokonce i v případě přítomnosti několika stupnic na lunetě musí být indexy jasně viditelné. To umožňuje snadné odečítání času i přes hledí přilby a za ztížených podmínek.
Velikost pouzder navigátorských hodinek používaných letci za II. světové války, kteří své pilotky nosili na rukávu kombinézy a připínali je proto i velmi dlouhým řemínkem, byla kolem 55 mm. Moderní verze jsou menší – naprostá většina se pohybuje v civilní velikosti pouzdra kolem 42 mm, ovšem vytříbená přehlednost jejich ciferníků zůstává stejná.
Možná jste si všimli charakteristického trojúhelníku na 12. hodině – jde o vodítko pro rychlé zorientování se na číselníku a pochází z německé verze navigátorských hodinek, tzv. B-Uhren. Stejně tak, že některým ciferníkům vévodí minutová stupnice, namísto hodinové. V tomto případě jde zase o pozůstatek designu navigátorských ciferníků.
Chronografy a hacking
Mnoho leteckých hodinek je vybaveno chronografem, zjednodušeně stopkami. Nejčastěji takto vybavené hodinky poznáte podle 3 subciferníků, které mají funkci odečtu sekund, minut a hodin. Stopky se nejčastěji ovládají dvěma tlačítky nad a pod korunkou. Funkce chronografu je nezávislá na primární časové soustavě – hodinách, tudíž nijak neovlivňuje chod hodinek.
Hacking je pak funkcí užitečnou pro přesné nastavení času, kdy se při vytažení korunky a seřizování času zastaví sekundová ručka. Stopky slouží k odměřování časových úseků, ale je na ně návazaná i funkčnost tachymetru a telemetru (viz níže Stupnice na vnitřní lunetě).
Funkce GMT
Některé letecké hodinky mají funkci GMT, tedy funkci zobrazení dalších světových časů. To umožňuje nejen letcům sledovat čas ve dvou a více časových zónách, což je užitečné pro lety na velké vzdálenosti. Více o GMT jsme psali v seriálu GMT hodinky přehledně.
Zobrazení dalších světových časů využijete i na zemi, a to především pokud máte rodinu či obchodní partnery v jiných časových zónách. Pak se vám nestane, že byste je omylem budili nad ránem, nebo je urgovali v nočních hodinách. Ciferníky s GMT mají často 4 ručky a v takovém případě ta se šipkou slouží ke zobrazení druhého času.
Velké korunky a ovládací prvky
Letecké hodinky mají často velké korunky a tlačítka snadno ovladatelná i v rukavicích. Tento rys mají pilotky společný s některými sportovními hodinkami – například kolekce Edox Chronorally má výrazná tlačítka jako designový prvek odkazující na automobilové závody. Nejtypičtějším tvarem historických modelů leteckých hodinek je kónická, nebo diamantová krounka.
Stupnice na vnitřní lunetě
- Vnitřní lunetu s tachymetrickou stupnicí využijete ve spojitosti se stopkami ke změření rychlosti na danou vzdálenost.
- Telemetrická stupnice vám opět za pomoci stopek umožní naopak změřit vzdálenost od objektu, který je zároveň zdrojem zvukového signálu. V praktickém životě letce se může hodit ke sledování bouřky, jinak jde ale spíš o historický pozůstatek z válečné dělostřelecké éry.
- Logaritmické pravítko, tedy logaritmickou stupnici o základu 10 zase letec využije třeba k přepočtu jednotek – například z mílí na kilometry v hodině, nebo k nejrůznějším výpočtům, jako třeba spotřebě paliva atp. Logaritmickou stupnici ocení nejen letci a nadšenci do letectví, ale i ti, co mají zálibu v astronomii, nebo potřebují provádět jakékoliv základní propočty.
Naučit se se stupnicemi zacházet vyžaduje chvíli cviku, ale brzy uvidíte, že zvlášť tachymetrickou a logaritmickou lze v praktickém životě využít k přepočtům celkem často, včetně finanční matematiky, nebo specialit, jako výpočtu míry zemětřesení nebo hvězdné velikosti. Pak se budou informace vámi podané z analogových hodinek zdát vašemu okolí naprosto ohromující.
Co mám zohlednit při nákupu leteckých hodinek?
Jste-li nadšenec do letadel nebo do historie letectví, nebo se vám jen styl pilotek prostě zamlouvá, tady jsou tipy, čeho se při jejich nákupu chytit:
Funkce vs. potřeby
Zvažte, jaké funkce od hodinek potřebujete. Pokud jste pilot nebo často cestujete na velké vzdálenosti, bez některých funkcí, jako je GMT nebo chronograf, se nejspíš neobejdete. Pokud hodinky budete nosit každý den, možná pro vás bude lepší jednodušší model s dobře čitelným ciferníkem a datumovkou, jako mají třeba letecké hodinky Seiko, nebo některé pilotky Alpina či Davosa.
Čitelnost a velikost
Velikost je pak důležitá u všech hned z několika hledisek. Dobře čitelný ciferník je totiž klíčovým faktorem leteckých hodinek. S tím se pojí i potřeba dobré luminiscence (nejčastěji SuperLuminova a tritiová) a kontrastní barva indexů, čísel a ručiček.
Přestože vývoj pilotek prošel náročným testováním a ciferníky jsou co do čitelnosti maximálně vytříbené, může být číselník utlačený množstvím vnitřních lunet a subciferníků. Takový ciferník může být pro někoho matoucí a nečitelný. Zvlášť na hodinkách, které jsou zamýšlené ke každodennímu použití a mají pouzdro pouze kolem 40 – 42 mm se zaměřte na přiměřené množství funkcí.
Proto pro ty z vás, kdo hůř vidí na blízko, může být – i přes veškeré snahy hodinkových designérů, ciferník pilotek i špatně čitelný a matoucí. Zde platí jediné – přijít si hodinky prohlédnout naživo a odečet času a údajů si vyzkoušet na vlastní oči.
Většinu leteckých hodinek pořídíte ve standardních velikostech pouzder, které odpovídají pánským zápěstím s obvodem +- 18 cm. Najdou se ale i menší (36 – 39 mm), které ocení i dámy, nebo naopak velké nad 44 mm, které vyžadují leteckou kombinézu nebo pořádné zápěstí. Na těch najdete i otočné vnější lunety a kombinované ciferníky.
Design
Některé pilotky jsou laděné do historické podoby, jiné jsou naopak napěchované funkcemi pro moderní použití.
- Tradiční design leteckých a navigátorských hodinek s koženým řemínkem najdete například u značek Hamilton, Iron Annie, Junkers, Laco a Zeppelin. Zde najdete klasické vojenské verze ciferníků B-Uhren, americké vojenské letecké hodinky, nebo civilnější verze odvozené od hodinek využívaných leteckými pionýry zaoceánských přeletů (například zde, zde a zde). Historicky naprosto věrné letecké hodinky i s ručně dotvářenou patinou a značením od Laco najdete zde.
- Oproti tomu třeba pilotky od Citizenu mají moderní vzhled a jediné, co na ciferníku nemusíte hledat, jsou (naštěstí) indexy a ručičky. Moderní verze pilotek najdete třeba v řadě Zeppelin Eurofighter, pod značkou Casio, Fortis, které tematicky i funkčně směřují až do vesmíru, ale i smart letecké hodinky Garmin s několika funkcemi šitými na míru přímo pro piloty. Nejvýkonnější tritiovou luminiscenci hledejte u pilotek Luminox.
Materiál, odolnost
Letecké hodinky jsou obvykle navrženy tak, aby byly odolné a vydržely náročné podmínky. Mezi jejich vlastnosti často patří ochrana proti magnetismu a otřesům a mají odolná safírová či občas minerální sklíčka. Praktické jsou i matné broušené povrchy, na kterých nejsou vidět otisky a vlásečnice.
Nejen pro řemínky a náramky leteckých hodinek platí, že:
- Kůže se nemá ráda s vodou.
- Pokud chcete velmi odolný a lehký náramek a nehledáte historicky věrné hodinky, bude se vám hodit gumový nebo silikonový pásek (jaký má například LE věnovaná pardubické Aviatické pouti).
- Ocelové náramky, nebo-li kovové tahy, významně ovlivňují hmotnost hodinek a vyžadují zkrácení na míru. Mikroregulace řeší změnu obvodu zápěstí přes den (čím více malých dírek na sponě, tím větší rozsah mikrorehulace)
- V případě, že se nehodláte kovového náramku vzdát, jeho hmotnost sníží titan. Zde ale počítejte s o něco vyšší cenou.
Pohon
Volba pohonu je zásadní při výběru jakýchkoliv hodinek. Letecké hodinky mohou mít různé typy mechanismů, jako jsou automatické, qartzové nebo manuální. O výhodách jednotlivých pohonů se dočtete v samostatném článku. Pro letecké hodinky platí, že chcete-li být věrní historickým předlohám, volte automatický, nebo rovnou manuální, pokud preferujete bezúdržbovost a zaměřujete se na funkce, zvolte pohon quartzový, nebo ještě lépe solární či Eco-Drive.
Značka a cena
V Helveti nabízíme prověřené značky, takže co se kvality týká, můžete se spolehnout na všechny hodinky z naší nabídky, na které poskytujeme prodlouženou záruku 5 let. Některé značky mají ve svém portfoliu tradičně zahrnuté letecké hodinky, proto jsou jejich modely mezi leteckými nadšenci oblíbené. Jde například o značky Hamilton, Zeppelin, Junkers, Laco, Iron Annie nebo Citizen.
Na konci článku najdete seznam jednotlivých cenových relací a dostupnost leteckých hodinek v jejich rozsahu. Snadno tak najdete letecké hodinky podle určeného rozpočtu. Pokud toužíte po leteckých hodinkách, které přesto přesahují váš rozpočet, můžete si je v Helveti pořídit na splátky.
Na co si dát při nákupu pilotek pozor? Jaké jsou jejich nevýhody?
Nadšenci do letectví nebo piloti a letecký personál nad případnými nevýhodami přimhouří oko, protože jsou pro ně funkce – které nemusí být vždy 100% uživatelsky komfortní, nezbytné. Lépe si ale nákup pilotek, které vám padly do oka, promyslete v případě, pokud potřebujete hodinky spíš na každodenní nošení.
Velikost a hmotnost
Jak jsme dříve uvedli, původní historické modely měli pouzdra i 55 mm velká. To dnes neplatí, a proto si historické repliky užijete i bez kombinéz, přes jejichž rukáv se nosily a bez nadměrné zátěže zápěstí. Některé moderní pilotní hodinky mohou být ale velké a těžké – zvlášť modely s vnějšími lunetami.
I přesto jsou například ocelové letecké hodinky Citizen věnované akrobatické skupině Blue Angels, které dosahují hmotnosti 180 g (Citizen Promaster Skyhawk Radio Controlled AT8020-54L A-T) nebo 190 g (Citizen Promaster Skyhawk A-T JY8078-52L) zároveň jedny z nejprodávanějších hodinek vůbec (nejen v kategorii leteckých). Zkrátka co je pro jednoho nemyslitelné, druhému se naopak hodí.
Složité ovládání
To se netýká samotného ovládání hodinek, které zůstává stejné, i když někdo si na mimostřednou sekundovou ručičku u chronografů může nějakou dobu zvykat. Pokud hodinky mají mnoho speciálních funkcí, mohou být složitější na ovládání i nastavení. Je důležité, abyste se seznámili s funkcemi hodinek a byli schopni je správně používat. Mezi složitější patří ovládání některých řešení GMT, vnitřních lunet, ale i kombinovaných ciferníků.
Účel použití
Pokud hodinky chcete nosit spíše jako běžný každodenní nástroj bez speciálních funkcí, ale přesto vás vzhled leteckých hodinek přitahuje, můžete se zaměřit na typické designové prvky, jako jsou:
- trojúhelník na 12. hodině,
- bohatě tvarované ručky historických replik,
- ozdobná čísla a indexy,
- kolejnicové stupnice lunet,
- sunburst ciferníky,
- velké korunky ve tvaru diamantu,
- číselníky typu B-Uhren,
- cvočky na kožených řemínkách,
- nebo subciferníky chronografů,
- či ciferník se strukturou pláště legendárních letadel.
Jaké letecké hodinky koupíte v daném rozpočtu?
➡️ Rozpočet do 5 000,- je na pořízení leteckých hodinek limitní částka, ale i pod ní lze sehnat plnohodnotné pilotky.
➡️ Částka 5 – 15 000,- už vám nabídne velký výběr z pilotkových značek, jako jsou Citizen, Zeppelin, Iron Annie, Junkers a Laco, ale i pěkné modely např. od PRIM, Orient, nebo Swiss Military Hanowa.
➡️ 15 – 50 000,- Je sice velký rozsah, ale obecně lze říct, že směrem nahoru už jen přibývá kvalita zpracování, funkce, historická věrnost a luxusnější značky, jako například Laco, Hamilton, Fortis, Ball, nebo Edox. Najdete zde také část limitovaných edic.
➡️ nad 50 000,- V této cenové kategorii najdete už pouze automatické nebo manuální hodinky s analogovým ciferníkem, se zvýšenou odolností proti vibracím nebo COSC certifikací (obojí značky Ball a Fortis). Spadá sem také statisticky druhá polovina limitovaných edic.
Stručné shrnutí
Letecké hodinky mají několik charakteristických rysů. Třebaže mohou na první pohled vypadat jako společenské, stačí drobné změny v designu a look leteckých hodinek je na světě. Oblíbené pro každodenní nošení jsou ale hlavně díky jejich praktickým stránkám:
- Odolnost (robustnější pouzdra, safírová skla, broušené plochy…),
- Vynikající čitelnost (kontrastní barvy, velké číslice a indexy, luminiscence…)
- Funkce, které využijete i v každodenním životě (datumovka, druhý světový čas, stopky, ale i logaritmické pravítko…)
A co víc, nemusí být nutně drahé – skvělé pilotky s datumovkou a safírovým sklem pořídíte už za cenu kolem 6 000,-. Pokud máte při výběru leteckých hodinek možnost si je prohlédnou a vyzkoušet naživo, neváhejte – zvlášť pokud mají vícero funkcí, může být ciferník hůře čitelný. Na Helveti.cz máte 90 dní na rozmyšlenou a možnost nenošené a nepoškozené hodinky vyměnit, nebo vrátit, takže kdyby výběr hned napoprvé nedopadl, nic se neděje.
Limitované a speciální edice leteckých hodinek
Přehled všech dílů článků o kategoriích hodinek
- Oblekové hodinky: Jaké hodinky si vzít k formálnímu oblečení?
- Co by měly splňovat outdoorové hodinky a jaké vybrat?
- Sportovní hodinky: co čekat od klasických časomír oproti elektronice?
- Letecké hodinky: jak je poznáte a proč jsou oblíbené?
- Společenské hodinky: tipy, na co se zaměřit při výběru
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
Těšíme se, že vám uděláme radost nejen novými hodinkami, ale i povídáním o nich. Najdete nás na Spotify, Apple, Youtube, Amazon a Castbox.fm. Máte-li tip na téma, které vás zajímá, nechte nám vzkaz v komentářích, rádi ho zpracujeme. A jak často budeme publikovat? Prozatím se můžete těšit na přibližně 3 nové díly do měsíce.
Jsem sběratel leteckých hodinek. Vlastním značky jako Prim, Laco, Zeppelin, Doxa Longines atd. Váš článek i když vím docela dost o leteckých hodinkách mě velice zaujal a děkuji za něj. Málo kdy se nový, začínající sběratel dozví o leteckých hodinkách více.
Dobrý den, pane Ondro,
moc vám děkuji za pochvalu a jsme rádi, že i znalce náš článek může potěšit 🙂
Kolegům pochvalu vyřídím, protože tohle není práce jenom jednoho člena, ale redakce.
Mějte se moc hezky. Jiří Štencek