Junghans Max Bill 027/3502.04 – nadčasová jednoduchost a účelnost

Německá hodinařina je navenek někdy trochu opomíjená, podle mého názoru však neprávem. Důkazem jsou nejen početné prestižní značky v saském Glashütte, ale třeba právě Junghans. Jakmile jsme v Helveti tuto tradiční značku z pohoří Schwarzwald zařadili do naší nabídky, bylo jasné, že budu muset rozšířit svoji hodinkovou stáj. Tato značka mě nadchla nejen svojí historií (o které v krátkosti píšeme zde), ale především dechberoucími nesmrtelnými designy a naprosto precizním zpracováním. K mým hodinkám tedy brzy přibyl výstavní kousek Junghans Meister Driver Chronoscope 027/3684.00. Za nedlouho mi však učarovala také dnes již ikonická řada Max Bill, ze které mě nejvíc zaujal model Junghans Max Bill Automatic 027/3502.00. (pozn.: tento model je dnes označován 027/3502.04 kvůli nově deklarované voděodolnosti 30m).

Uveďme si základní parametry těchto hodinek:

 • průměr pouzdra: 38 mm
 • výška pouzdra: 10 mm
 • materiál pouzdra: ušlechtilá ocel
 • materiál řemínku: kůže
 • voděodolnost: 30 m (pozn.: můj kus má uváděnou voděodolnost ještě pouze “Water resist”, dnes je však udávaná voděodolnost 30 m)
 • sklíčko: vypouklé plastové s ochranou SICRALAN
 • hmotnost: 45 g
 • strojek: J800.1 – základ ETA 2824, mechanický s automatickým nátahem, hacking (zastavení sekundové ručky při nařízení), možnost manuálního nátahu, 25 kamenů, 28800 polokmitů za hodinu (4Hz)
 • rezerva chodu 38 hodin

Ve svých recenzích často po pravdě uvádím, že velmi důležitou funkcí hodinek je u mě ukazatel data. V tomto případě však zvítězila touha po dodržení původní historické podoby ze šedesátých let, která datumovku neobsahuje. Právě v této době vtiskl švýcarský designér a návrhář Max Bill kuchyňské minutce a poté i hodinkám Junghans tento jednoduchý, účelný a nadčasový vzhled. Tedy přesně ve stylu Bauhaus, jak je u něj zvykem. Tato podoba zůstala prakticky nezměněná dodnes a proč taky ne – není potřeba měnit něco, co je prostě a jednoduše dobré

Junghans v japonském obklopení Seika a Orientu

Při pohledu na číselník mých hodinek Junghans Max Bill 027/3502.00 jsem rád, že jsem se  rozhodl pro verzi bez data. I po roce užívání (byť střídám více hodinek) mě pohled na jednoduchý číselník pořád nepřestává bavit! Datumovku na hodinkách sice někdy podvědomě hledám, ale s tím jsem při pořizování zkrátka počítal. Komu by absence ukazatele data vadila, může vybírat i z verzí hodinek Max Bill s datumovkou, nebo dokonce se stopkami. Sám bych takovou verzi pravděpodobně zvolil, kdybych tyto hodinky byly mé jediné, takto si ale raději užívám té úžasné jednoduchost :-). Dlužno dodat, že strojek J800.1 (ETA 2824) datumovku obsahuje, i když na číselníku není otvor pro její zobrazení. To lze poznat při točením ruček pomocí korunky, kdy je jednou za 24 hodin patrné cvaknutí přeskočení data. Korunka má díky tomu po vysunutí dvě polohy – pro rychlé nastavení data (které ovšem není vidět) a druhou pro nastavení času, která se reálně pro tuto verzi používá.

Testování, tentokrát však velmi decentně

Když už jsem nakousl nitro hodinek Max Bill, dostávám se k jednomu z mála testů, který lze díky choulostivějším parametrům hodinek udělat a to je sledování přesnosti chodu. Z mých minulých recenzí si možná pamatujete noc v rybníku, saunové testy, zmrazení v ledu či dokonce přejetí hodinek autem. Tyto zábavné kratochvíle by však pro tento model byly samozřejmě naprosto destrukční, přičemž rozhodně není mým cílem tyto poutavé hodinky zničit. Zcela minimální voděodolnost Water resist (dnešní verze už mají voděodolnost 30m, což ale možnosti použití nijak zásadně nemění), mechanický strojek či plastové sklíčko vylučuje jakékoliv drsnější užití. Jedná se o kousek spíše společenský, který přináší radost hlavně svým designem a precizním zpracováním, nikoli svoji odolností. 

Mě osobně se nejvíce líbí tato varianta s číslicemi (existují i varianty s indexy místo číslic), právě na ty se velice rád a často dívám, pokud mám tyto hodinky na ruce. Dále musím vyzdvihnout skvělou čitelnost a také decentní luminiscenci na ručkách a indexech. Luminiscence je sice spíše decentní a samozřejmě ji nelze vůbec srovnávat například s potápkami Seiko, ale u podobně laděných hodinek je příjemným bonusem. Design je dle mého názoru naprosto univerzální a použitelný jak při běžném nošení třeba ve městě, tak i na společenské události. A právě tam občas své občas Max Billy vyvětrám, kromě všedních cest do práce či za zábavou. Byly se mnou už například v Městském divadle Kladno, v pražském Národním divadle, či na plese. Jejich vrcholem však byla svatba mého dlouholetého kamaráda, kterou jsem s nimi na ruce absolvoval dokonce coby svědek. Málem bych zapomněl na tu slibovanou přesnost – můj kus vykazuje při běžném nošení odchylku cca +6 sekund za den. To stačí k mé naprosté spokojenost!

Jednoduché, pohodlné, lehké – úžasné

O designu již byla řeč, model Junghans 027/3502.00 je ale silný i v oblasti pohodlnosti. Jedná se o hodinky na dnešní poměry malé, průměr pouzdra je totiž 38 mm. Nutno dodat, že k tomuto jednoduchému designu se menší průměr pouzdra vyloženě hodí a pokud by při takovém designu byly hodinky velké, působilo by to zřejmě komicky. Na moji ruku o obvodu cca 18 cm sedí velmi dobře, tato velikost je už však pro mě docela hraniční. Při zkoušce dalšího mého favorita Junghans Meister Driver Handaufzug 027/3608.00 už jsem musel s politováním konstatovat , že to už je málo. Přestože rozdíl je pouhých 0,3 mm, díky jinému designu číselníku působí mnohem menším dojmem (proto u mě zvítězil model Chronoscope). Max Bill se však na mojí ruce vyjímá skvěle a velmi často o nich ani nevím. To je způsobeno velmi nízkou a pro mě až zanedbatelnou hmotností 45 gramů. 

 O svoje hodinky se zpravidla nebojím, i když podvědomě je asi šetřím, protože moje plastová skla zpravidla nemají mnoho šrámů. Junghans velice hojně používá z historických důvodů (a také pro lepší propustnost světla) plastová skla s ochranou Sicralan (ta se používá například u skel automobilů). Pořád se ale jedná o plastové sklo, které se poškrábe poměrně snadno. Mě osobně to ale nevadí, drobné šrámy patří k životu i k užívání hodinek, navíc plastové sklo se dá vyleštit. Komu by nestačilo vyleštění, má možnost plastové sklo vyměnit za jiné v ceně cca 1000 Kč, což není vzhledem k ceně hodinek (v tuto chvíli 24050 Kč) nijak likvidační záležitost. Navíc je tu i možnost nasazení safírového sklíčka autorizovaným servisem. Tento úkon vyjde zhruba na 7000 Kč. K dispozici je dokonce několik modelů řady Max Bill rovnou se safírovým sklíčkem (jsou to ty, které mají koncovku 02). Já jsem zvolil cestu historie a tedy sklo plastové, na kterém mám po více než roce (byť ne každodenního) užívání jeden drobný škrábaneček, viditelný pouze když se na něj vyloženě zaměřím. A to mi radost z mých hodinek Max Bill rozhodně nijak nekazí!

Klady:

 • absolutně nadčasový, jednoduchý, přehledný a účelný design ve stylu Bauhaus
 • velikost 38 mm, nositelná pro průměrná, ale i menší zápěstí
 • univerzální použití na běžné nošení i do společnosti
 • velmi pohodlné
 • nízká hmotnost
 • kvalitní prověřený švýcarský strojek ETA 2824
 • u mého kusu výborná odchylka +6 sekund/den

Zápory:

 • plastové sklíčko (lze však vyleštit, vyměnit za přijatelnou cenu či vyměnit za safírové)
 • poměrně nízká odolnost
 • pro větší zápěstí mohou být malé

Autor recenze

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *